Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

trebuie atestat pentru o masina apicola de 7,5 t?

Mesajde doru.c » 15 Mar 2012, 14:37

buna ziua! Am si eu o intrebare, mi-am luat o masina omologata apicol de 7,5 t si nu stiu daca imi trebuie atestat! daca ma poate lamuri si pe mine cineva, i-as fi recunoscator! multumesc anticipat!
doru.c
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Ian 2012, 09:26

Re: trebuie atestat pentru o masina apicola de 7,5 t?

Mesajde Liviu Began » 15 Mar 2012, 23:00

Nu iti trebuie atestat. Daca ti-ar trebui atestat ar trebui sa ai si diagrama sau mai nou card tahografic.
Tu nu faci transport de bunuri autorizat. Ar trebui sa ai si licenta de transport in acest caz, ceea ce nu este cazul.
Pur si simplu este camionul tau privat, nu efectuezi transporturi comerciale ci il folosesti doar in interes propriu.
Deci.... NU ITI TREBUIE NICI UN FEL DE ATESTAT !!!

Drumuri bune sa ai si spor fetelor la cules ! :D
Munceste ca si cum n-ai muri niciodata dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine .
Liviu Began
 
Mesaje: 67
Membru din: 09 Apr 2011, 20:52
Localitate: Brasov

Re: trebuie atestat pentru o masina apicola de 7,5 t?

Mesajde ionut vlv » 16 Mar 2012, 08:39

ce treaba are transportul in interes propriu cu atestatul?si ce daca e camion privat?toate camioanele din tara sunt private.nu trebuie licenta,dar atestat e musai.atestatul e al soferului profesionist,nu al camionului.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: trebuie atestat pentru o masina apicola de 7,5 t?

Mesajde doru.c » 16 Mar 2012, 09:44

unii spun ca trebuie atestat, altii ca nu trebuie! pana la urma cum este? nu este nimeni in aceasta situatie?
doru.c
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Ian 2012, 09:26

Re: trebuie atestat pentru o masina apicola de 7,5 t?

Mesajde proapis13 » 16 Mar 2012, 10:20

Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: trebuie atestat pentru o masina apicola de 7,5 t?

Mesajde kamy » 16 Mar 2012, 11:32

multam proapis nu eram sigur si ma scapasi de-o cheltuiala inutila!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori


cron