Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tratament Acid Formic

Mesajde ciureatudor » 18 Mar 2012, 20:54

salutari tuturor
unii dintre noi foosesc pentru tratamente si acid formic . Am folosit si eu la tratamentele din primavara si toamna anului trecut . Rezultatele au fost foarte bune . As dorii sa folosesc din nou acid formic . Problema este ca anul trecut am avut acid formic direct in concentratie de 60% . Anul acesta am cumparat de la bulgari acid formic in concentratie de 85% . As avea o rugaminte pentru cei care au cunostiinta despre faptul cum pot sa cobor concentratia de la valoarea de 85%la la un litru de solutie (asa este ambalat )la valoarea de 60% . In concluzie cam cata apa distilata sa pun peste acel litru de acid sa ajunga la 60%. Va multumesc tuturor
ciureatudor
 
Mesaje: 8
Membru din: 13 Noi 2011, 21:46
Localitate: Mangalia

Re: acid formic

Mesajde horia_ch » 19 Mar 2012, 14:52

ciureatudor scrie:salutari tuturor
unii dintre noi foosesc pentru tratamente si acid formic . Am folosit si eu la tratamentele din primavara si toamna anului trecut . Rezultatele au fost foarte bune . As dorii sa folosesc din nou acid formic . Problema este ca anul trecut am avut acid formic direct in concentratie de 60% . Anul acesta am cumparat de la bulgari acid formic in concentratie de 85% . As avea o rugaminte pentru cei care au cunostiinta despre faptul cum pot sa cobor concentratia de la valoarea de 85%la la un litru de solutie (asa este ambalat )la valoarea de 60% . In concluzie cam cata apa distilata sa pun peste acel litru de acid sa ajunga la 60%. Va multumesc tuturor

416,(6) ml apa la 1000 ml solutie 80%? :roll:
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: acid formic

Mesajde akmm » 20 Mar 2012, 09:28

horia_ch scrie:
ciureatudor scrie:salutari tuturor
unii dintre noi foosesc pentru tratamente si acid formic . Am folosit si eu la tratamentele din primavara si toamna anului trecut . Rezultatele au fost foarte bune . As dorii sa folosesc din nou acid formic . Problema este ca anul trecut am avut acid formic direct in concentratie de 60% . Anul acesta am cumparat de la bulgari acid formic in concentratie de 85% . As avea o rugaminte pentru cei care au cunostiinta despre faptul cum pot sa cobor concentratia de la valoarea de 85%la la un litru de solutie (asa este ambalat )la valoarea de 60% . In concluzie cam cata apa distilata sa pun peste acel litru de acid sa ajunga la 60%. Va multumesc tuturor

416,(6) ml apa la 1000 ml solutie 80%? :roll:

Dar la 85%?.....
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: acid formic

Mesajde horia_ch » 20 Mar 2012, 09:32

Scuze, am greşit tasta.
Să mai încerc odată:
416,6666 ml apă la 1000 ml soluţie 85%.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Tratament Acid Formic

Mesajde pst_claudiu » 31 Aug 2012, 22:08

Dupa ce am vazut tratamentul cu acid formic pe flimele lui Dan, m-am interesat un pic de acest tip de tratament.Se pare ca este un tratament foarte bun dar cu multe variabile.De exemplu temperatura, umiditate.Mai sunt alte variabile cum ar fi concentratia, dozaj, timpul de tratare.
Am vazut ca manipularea lui cere o protectie a muncii(masca, manusi, etc.)Din ce am inteles, se pare ca omoara varroa si din puietul capacit.
AVANTAJE:
Omoara intre 70-100% varroa de pe albine.
Nu dezvolta varroa rezistenta la el spre deosebire de amitraz.
Reduce Nosema cu 80%.
Curata si alti spori de prin stup.


DEZAVANTAJE:
Concentratii mari pot duce la mortalitati de albine, matci.
Matci pot inceta ponta.
Poate omora puiet.
Coroziv.

Cu cat un stup e mai slab, cu atat se pare ca va avea probleme in urma tratamentului.
Foloseste cineva asa ceva?
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde pst_claudiu » 31 Aug 2012, 22:28

De pe forumul vechi:

alexandruCL

""de regula foaia de vaporizare cu acid formic se tine 24 de ore, important este ca atunci cand scoti foaia din stup sa fie uscata. adica acidul sa se fi vaporizat complet.
foarte importante sunt concentratia acidului, cantitatea de acid folosita pe foaia de vaporizare, temperatura.
unii spun ca ca este bine sa scoti afara regina pe timpul tratamentului. eu am facut tratament cu reginele in stup. nu a murit niciuna.
Incearca sa indepartezi eventuale elemente metalice din stup (gratii despartitoare, etc) pentru ca le corodeaza. mare atentie la maini. este bine sa folosesti manusi de cauciuc. pentru ca nu am acordat atentie, mi-am ars destul de urat palma stanga.
iti recomand sa incerci cu solutia de acid pe care o ai pe 1-2 stupi sa vezi cum merge. pune foaia de vaporizare deasupra ramelor.
cand faci proba pune pe fundul stupului o coala de hartie sa vezi cata varooa a cazut
succes!!""


Chaos

"Uite ceva concret:
<< Tratament Varroza cu Acid Formic
In Occident pentru a limita cat mai mult efectul nefast al medicamentelor de sinteza asupra produselor stupului se practica asa numita "chimie biologica".Acidul formic fiind o componenta care se gaseste in multe alimente a devenit un produs preferat. Folosirea lui de catre stuparii romani este insa la scara redusa. Tratamentul cu acid formic nu se face inainte sau in timpul culesului, cea mai buna perioada de aplicare fiind la sfarsitul verii dupa ce ridicam mierea din stupi. Conform literaturii de specialitate si tratamentele de primavara duc la cresterea procentului de reziduri din miere si ceara.

Modul de administrare
O placuta de carton de 20/30 cm si 1,5 mm grosime, se imbiba cu acid formic in concentratie de 60%. Pentru un fagure standard se folosesc 2 ml acid formic diluat, deci pentru un corp Dadant aprox. 20 ml. Este recomandat ca placuta de carton sa fie asezata pe fundul stupului si acoperita cu o plasa de sarma cu ochiuri mici, pentru ca albinele sa nu intre in contact cu substanta activa.Tinem placuta in stup 5-7 zile, facem o pauza de alte 7 zile, si apoi repetam operatiunea de 3 ori, in total fiind facute 4 tratamente. Temperatura la care se face tratamentul este de 12-25 grade C.

Ca o recomandare suplimentara ; restrangeti pe cat posibil cuibul pentru a mari efectul si fiti atenti la manevrarea acidului pentru ca este puternic coroziv. In urma folosirii acestui tratament se obtin rezultate bune fiind distrusi chiar si parazitii din celulele capacite. Asezarea placutei pe fundul stupului si nu pe partea superioara a ramelor protejeaza matca.>>

TEXTUL E COPIAT DINTR-UN REZUMAT DE MANUAL .VREAU SA VAD AZI,MAINE....
ALTE REPLICI, ALTE VARIANTE MAI BUNE.
SA VEDEM CAT DE SARITOARE E COMUNITATEA ASTA APICOLA...
___________________________________________________________""



apislav

Este primul an cand folosesc acidul formic.Nu am avut mortalitati.
Insa partenerului meu dupa tratament i-au disparut 8 matci.
Greseala a fost ca tratamentul l-a efectuat cand temperatura exterioara depasea 30 de grade.Stupii s-au supraincalzit
A repetat tratamentul si nu a mai avut probleme.
Tratamentul se efectueaza de 3 ori intr-un interval de cateva zile

octav

Domnule apislav va rog frumos dati mai multe detalii despre modul cum il administrati: concentratia acidului formic, folositi burete absorbant, evaporator. Multumesc anticipat

genutzu

Cred ca e vorba despre acid formic in concentratie de 60% iar administrarea s/a facut pe absorbante uzuale pt femei deasupra ramelor.
Dar de ce sa se supraincalzeasca stupii? Acidul formic din absorbant produce caldura? Stupii trebuie sa fie inchisi? Eu stiam ca nu se inchid.

apislav

stupii s-au incalzit deoarece erau pozitionati spre vest, in ultimul rand al pavilionului iar temperatura depasea 30 de grade C

Pt mai multe lamuriri voi prezenta modul de efectuare a tratamentului cu acid formic prin partea de sus a stupului

Dozare:
-acid formic 60% concentratie
-cand se administreaza acidul formic trebuie racit ( ideal ar fi 4 grade C, se poate duce pana la 0 grade C )
-2 ml acid/rama.

Ustensile:
-seringa cu furtun ( se gaseste in farmacii);
-suport (castron sau farfurie rezistenta la acid) pentru imbibarea lavetei sau absorbantului
-laveta de grosime de 3-5 mm.

Materiale de siguranta:

-manusi rezistente la acid;
-ochelari de protectie;
apa curata, cel putin 5 l.

Vreme:

-fara ploaie,fara ceata, teperatura 15-25 grade C (seara)

Utilizare:
-podeaua de gratar se inchide,urdinisul se deschide;
-se imbiba laveta in afara stupului:
-afumare scurta;
-eliberarea ramelor de ceara in exces;
-se aseaza laveta;
-se pune folie, se inchide capacul ( folia trebuie sa etanseze foarte bine; peste folie se pune podisorul)
-se urmaresc albinele la urdinis
-albine afara - laveta afara, aerisire!! ( altfel matca va muri - concentratia a fost prea mare);
-nu se administreaza in timpul hranirilor!!
-nu se administreaza fam fara matca sau roiurilor!
- laveta se indeparteaza dupa 24-28 ore;
dupa indepartare laveta trebuie sa fie uscata!
-daca laveta este uda tratamentul nu a fost suficient! -repetarea tratamentului!

ESTE SINGURUL TRATAMENT CARE DISTRUGE CAPUSELE IN CELULE CAPACITE


octav



Eu am acid formic de concentratie 80%.Stie cineva cum se dilueaza?
PS nu cunisc densitatea lui


PricopArthur

De unde procurati acid formic?

octav
De la Chimopar Bucuresti.

octav

21.78 lei 1L de concentratie mare de 80%
Mie mi se pare mult mai avantajos asa decat cu varachet sau alte substante.

octav


Si inca o chestie(asta ca sa nu bateti drumu degeaba pana acolo) Chimoparnu scomercializeaza la persoane fizice.Asa ca nu trebuie decat sa faceti rost de o stampila de firma(nu conteaza domeniul de activitate)
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde dan_tr » 05 Sep 2012, 13:56

Cum se poate aduce acidul formic de la concentratia de 85% la 60% ?
Avatar utilizator
dan_tr
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Mar 2011, 21:18
Localitate: Morunglav-Olt

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde pst_claudiu » 05 Sep 2012, 17:35

Se combina trei parti acid (85%) cu o parte apa.Acidul fiind foarte periculos, se toarna acid in apa, nu apa peste acid.
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde dan_tr » 05 Sep 2012, 18:46

Multumesc mult. presupun ca apa trebuie sa fie distilata.
Avatar utilizator
dan_tr
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Mar 2011, 21:18
Localitate: Morunglav-Olt

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde pst_claudiu » 05 Sep 2012, 18:52

Nu stiu, dar nu cred.Oricum cu acidul formic se lucreaza in spatii deschise, cu manusi.
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde serb » 06 Sep 2012, 10:29

as adauga si eu ceva din experienta mea cu ac. formic : in momentul in care faceti tratamentul aveti grija sa nu aveti rame dupa diafragma, afara din cuib, pentru ca familia se va muta pe acestea. Oricum tratamentul facut numai cu ac. formic consider ca nu este suficient, si nu se justifica decat la producatori bio, iar ca simplitate nu e nicidecum mai redusa decat cu Varachet. O parere doar.
serb
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Aug 2011, 22:57

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde mircea_tm » 04 Ian 2013, 16:07

CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde stupul » 14 Feb 2013, 19:27

dan_tr scrie:Cum se poate aduce acidul formic de la concentratia de 85% la 60% ?


Concentratia dorita se obtine dupa formula :
85gAF: 100g subsanta =60g : x

100x60
X =------------= 70,59
85

In 100g acid formic de 85% se afla 85 g acid formic pur.Concentratia de 60 % se obtine cu ajutorul formulei aratate , insa , datorita faptului ca acidul formic are densitatea mai mare de 1, cantitatea de 70,59 ml se imparte la 1,198 ( densitatea specifica acidului formic).
Rezultatul este 58,92

Pentru a obtine 1 l acid formic de 60% concentratie este nevoie de un recipient de sticla de 1l in care turnam prima data 100 ml apa distilata adaugam apoi 589,2 ml acid formic de 85% , pe urma se completeaza pana la 1000 ml tot cu apa distilata.Acidul se toarna in apa si nu invers fiindca se poate degaja caldura care sa duca la spargerea recipientului.


Important : Inainte de tratament acidul se raceste la 4 grade celsius

In timpul tratamentului este necesara si indicata hranirea albinelor cu sirop de zahar 1:1 sau 2:1 pentru a asigura hrana energetica necesara eliminarii efectelor daunatoare ale acestui acid, fiindca acidul formic, in timpul tratamentului, inmoaie invelisul chitinos al albinelor, incetineste dezvoltarea puietului si ouatul matcii.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde peterneamt » 05 Feb 2014, 11:32

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde peterneamt » 05 Feb 2014, 11:34

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde peterneamt » 05 Feb 2014, 11:37

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori