Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: EVODIA

Mesajde lmtinu » 04 Mar 2012, 17:09

Eu as avea ceva seminte de EVODIA...comunicati adresa la care sa va trimit
sau dati email la lmtinu@yahoo.com!
Semintele sunt gratis...va platiti transportul.
Sa auzim de bine!
Daca cineva ne arata viitorul,nu mai avem viitor!
Avatar utilizator
lmtinu
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Ian 2012, 19:15
Localitate: MEDIAS

Re: EVODIA

Mesajde nae » 04 Mar 2012, 20:47

Vreau si eu 100-150 seminte de evodia - 0762575307 (cat/cum/cand ) .Multumesc ,astept un ''bip'' .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: EVODIA

Mesajde lmtinu » 09 Mar 2012, 20:38

Sall...Pentru cei carora le-am trimis seminte de Evodia,ptr cei care urmeaza sa le trimit si ptr alti apicultori,vreau sa dezvolt acest subiect! Vorbesc din "experienta " mea din anul 2011!
Semintele le-am cules in data de 25/03/2011.
Iata copacul.download/file.php?mode=view&id=9763
Semintele sunt de culoare neagra,foarte mici ca dimensiune si foarte greu de separat de inflorescenta de acum uscata.
De aceea, eu dupa ce am indepartat partile mai mari din inflorescenta,le-am pus in apa calduta si in apropiere de o sursa de caldura timp de 6 zile.
Fişiere ataşate
DSC00202.JPG
DSC00194.JPG
Daca cineva ne arata viitorul,nu mai avem viitor!
Avatar utilizator
lmtinu
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Ian 2012, 19:15
Localitate: MEDIAS

Re: EVODIA

Mesajde lmtinu » 09 Mar 2012, 20:46

Scuze pentru postarea anterioara....Pozele sunt puse in ordine inversa de cat ar trebui!
Acum continui ideea.Am semanat aceste seminte impreuna cu resturile de la inflorescente deci dupa 7 zile,asta insemnand undeva la 2 Aprilie(cred ca mult prea repede pentru zona Medias jud Sibiu).Cu toate acestea semintele nu au suferit,chiar au rasarit pe dara de 01 Mai 2011....poza va exemplifica.Poza este din 07/05/2011
Fişiere ataşate
DSC00379.JPG
Ultima oară modificat de lmtinu pe 09 Mar 2012, 21:02, modificat 1 dată în total.
Daca cineva ne arata viitorul,nu mai avem viitor!
Avatar utilizator
lmtinu
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Ian 2012, 19:15
Localitate: MEDIAS

Re: EVODIA

Mesajde lmtinu » 09 Mar 2012, 20:58

Vreau sa va spun ca eu am plantat aceste seminte in camp,unde nu am avut posibiliteatea de a le uda cu apa,pamantul nu a avut ingrasamant prea mult ,aeste un teren nisipos dupa cum se vede din poza anterioara si totusi pana in toamna,micii copacei au crescut la 20 cm.A venit iarna si fara a-i proteja,au trecut cu bine totul!
Am sa revin cu o poza,cum arata acum.
Deci trageti singuri concluziile:
1.un teren mai bun,ceva ingrasamant natural...
2.prasiti,udati,rariti cand este cazul...
3.protejati de frig daca este o iarna geroasa...
Sa auzim de bine!
Daca cineva ne arata viitorul,nu mai avem viitor!
Avatar utilizator
lmtinu
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Ian 2012, 19:15
Localitate: MEDIAS

Re: EVODIA

Mesajde iulyan_milo » 09 Mar 2012, 21:40

Domnul Leontin, va multumesc frumos pentru semintele de evodia primite si pot spune ca sunt destule, sunt foarte multumit. Le-am pus azi in apa calda. Am remarcat frumosul miros si cat sunt de mici! Sa ne auzim cu bine. Abia astept sa pot si eu oferi la altii.
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: EVODIA

Mesajde lmtinu » 10 Mar 2012, 10:25

Ma bucur ca ai luat startul,saptamana viitoare vreau sa termin cu semintele de Evodia,dupa aceea am sa iti trimit si alte seminte de arbusti meliferi!
Poate te-ai grabit putin,pamantul este inca rece....semintele nu vor pati nimic,doar ca nu vor incolti pana in Mai.
Daca le sameni intr-o jardiniera si le pastrezi in casa la caldura,nu stiu...eu nu am incercat aceasta varianta.
Daca cineva ne arata viitorul,nu mai avem viitor!
Avatar utilizator
lmtinu
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Ian 2012, 19:15
Localitate: MEDIAS

Re: EVODIA

Mesajde liviu1965 » 20 Mar 2012, 11:54

Foarte multumesc ptr.seminte
Am sa-ncerc ca si rasad , tinute in casa si ulterior bagate in solar, cand se mai incalzeste noaptea.
Odata cu rasadurile de legume

Tinem legatura cu evenimentele.....

Inca o data merci.

Liviu

PS: Am sa fac cam 10 rasaduri.Daca iese si sunteti prin apropriere de Iasi......fac cadou 5 rasaduri
Dar din dar se face.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: EVODIA

Mesajde cypryx » 20 Mar 2012, 12:34

salutare

multam de seminte ,azi le pun in apa si apoi in niste rasadnite.
sa creasca mari la toti evodiile si sa ne de nectar la albine.

salutare

si la mai mare
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: EVODIA

Mesajde cypryx » 20 Mar 2012, 12:37

PS: Am sa fac cam 10 rasaduri.Daca iese si sunteti prin apropriere de Hunedoara......fac cadou 5 rasaduri
Dar din dar se face.
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: EVODIA

Mesajde nae » 20 Mar 2012, 21:12

D-le Leontin ,multumesc pt. seminte , le-am primit . Multumesc !
V-am trimis retur ...
Sanatate .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: EVODIA

Mesajde madaP » 28 Mar 2012, 08:53

Buna ziua tuturor....
Sunt nou pe forum, nou in ale apiculturii si doresc sa intreb si eu ceva care am auzit de la o cunostinta...stiti si dvs....ce umbla din gura in gura se numeste barfa, dar sa trecem la subiect....
E adevarat ca albinele sunt foarte iritate in timpul culesului la Evodia?
Aceasta cunostinta mi-a spus ca un oarecare din nu stiu ce oras a fost fortat sa-si taie Evodia din fata curtii deoarece propriile albine sau altele de pe la alte stupine erau foarte agresive cu trecatorii...Eu personal nu am auzit de aceasta grozavie decat acum cateva zile de la aceasta persoana...de aceea rog pe cei cunoscatori de Evodia sa-mi spuna cum se comporta albinele in timpul culesului la acest arbore. Nu toti avem posibilitatea de a cultiva acest pom in camp deschis si de aceea majoritatea il vor planta pe langa case, in locuri populate..si sincer nu vreau sa astept 4 - 5 ani pana la inflorire si dupa aceea sa-l tai si sa-l bag pe foc.

Cu respect,
madaP
Life`s a garden. DIG IT!!!
madaP
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2011, 08:41
Localitate: Buzau

Re: EVODIA

Mesajde clucian » 28 Mar 2012, 10:58

Buna dimneata.

Tot ce pot sa spun eu din ce am vazut, si auzit pe la altii:
- daca copacul este asezat intr-o zona unde are expozitie la soare mare si mai ales umiditate da nectar mult si sunt foarte incarcati cu albina in perioada inforiri, zici ca sunt roi pe ei si deaceea daca e asezar langa un drum, alee posibil sa supere uni trecatori
- am vazut deasemnea evodia in bucuresti in curte la ICDA care nu prea avea expunere la soare decat foarte putin, si era si umbrit de niste arbori mari, prezenta flori putine si cateva albine vizitau florile. NU era foarte incarcat cu flori.
- deasemnea am vazut 2 arbori mari (10 - 15 m) de evodia in bucuresti in curtea unei biserici ortodoxe erau oarecum asezati langa gard, spre poarta principala, iar o ramura importanta era aplecata peste poarta la trotuar. Au expozitie buna la soare dar umiditatea stau slab, prezinta crengi uscate. In perioada infloriri are multe buchete de flori e plin de insecte zburatoare printe care si albine. Pana acum nu stiu sa se fi plans cineva de atac de albine in perioada cand infloreste.

Recomandarea mea, NU plantati arbori pe langa casa chiar arbusti, mai ales in apropierea geamurilor. La o distanta de maxim 3 m ar fi OK, dar si atunci in spatele casei (unde probabil nu sunt geamuri).
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: EVODIA

Mesajde liviu1965 » 28 Mar 2012, 14:21

Poate albinele respective sunt un neam de agresive


Cand culege , este atenta la floare ( nectar/polen)
Stiu ca si la presiune atmosferica f.mica/f.mare exista posibilitatea de a fi dat peste cap comportamentul insectei.

Sunt speculatii, nu pot argumenta cu experienta

Of...., aici era bun nea Gica....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: EVODIA

Mesajde madaP » 29 Mar 2012, 22:17

Va multumesc mult pentru raspunsuri....Oricum pana la lamurirea dilemei, ma vad nevoit ....sa cumpar niste seminte de Evodia si sa le platez pe langa curte....sa vedem daca e adevarat ce se spune....acum, din dumneavoastra, cine-mi poate recomanda pe cineva de incredere de la care pot cumpara niste seminte de Evodia?
Cu respect,
madaP
Life`s a garden. DIG IT!!!
madaP
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Noi 2011, 08:41
Localitate: Buzau

Re: EVODIA

Mesajde augustin » 29 Mar 2012, 22:46

1.Agresivitatea e data de alti factori, in nici un caz de culesul la florile de evodia. Dupa cate stiu, culesul de rapita da agresivitate, dar asta este altceva. In general abundenta de cules genereaza o imblanzire a albinelor. Agresivitatea e data de factorii climatici, lipsa culesului sau anumite substante iritante din nectar (rapita).
2. Din cate am citit, un arbust de evodia, dupa 3 ani poate fi transplantat si in stanca, si tot rezista. Ce bune ar fi niste masive de genul asta, cu vreo 4 perioade de cules, ca lumea n-ar mai avea nevoie de zahar!
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori