Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde cristi_vidican » 14 Mar 2012, 09:14

Ieri am fost la un magazin apicol din Oradea. Cand am intrat, primul lucru care m-a izbit a fost stocul de Dulcofruct. Magazinul tocmai se aprovizionase. Am luat si eu un bidon, ca sa mai ajut acolo unde va fi nevoie in aceasta primavara. Dupa mine a intrat o doamna care cand a vazut bidoanele a inceput sa injure pt tocmai ii murisera multe familii. Dupa spusele ei, in toamna administrase mult apiinvert, iar acum foarte multe familii erau moarte, in contextul in care mai aveau miere. Detalii nu stiu. A mers cu proble la laborator, unde a iesit Nosemoza. Ea dadea vina pe apiinvert. Tratamentele contra varroa le facuse, dupa spusele ei ca la carte.
Eu am facu ceva completari in toamna cu Apiinvert si zahar invertit, mai ales la roi, care nu au apucat sa-si stranga rezerve. La un roi a trebuit sa-i fac completarile aproape exclusiv cu sirop. Dar, eu nu am avut nici o problema din aceasta cauza, nu am vazut ca apiinvertul si siropul de zahar invertit sa fi creat probleme.
Am auzit si de cazuri in care a aparut diaree datorita iernarii pe biostimulatori.
Va invit sa postati concluzii dupa iernarea pe biostimulatori, incercand sa ne ferim sa intram in polemici despre produse. Avem istoric serios al polemicilor despre Apiinvert si Dulcofruct. Cand ma gandesc la cel din urma, imi amintesc ca nea Gica n-a mai apucat sa spuna ce a vurt sa spuna. A venit noaptea aceea neagra ...
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde proapis13 » 14 Mar 2012, 09:32

Concluziile le pot trage NUMAI cei ce au iernat exclusiv le apiinvert
ca dulcofructul a aparut masiv tirziu pe piata dupa anuntarea icluderii
pe lista suplimentelor nutritive subventionate
Cine a extras toata mierea in iulie-august si a inlocuit-o cu apiinvert are un cuvint greu de zis
Sunt un cumul de factori ce au dus la nosema nu neaparat apiinvertul
Am un coleg si prieten ce ierneaza EXCLUSIV pe apiinvert si nu a avut pbe niciodata
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde alt stupar » 14 Mar 2012, 10:53

@Cristi Vidican - ce am vazut eu:
- la o stupina (vreo 30 de roi) am tras absolut tot in toamna pe motiv de... mana (exceptie apox. 3 rame cu puiet, le-am insemnat cu pioneze si in toamna aut !) si am inlocuit cu zeama nemteasca, patru-cinci administrari a 3 kg. la inceput de septembrie;
- stupina de pastoral - in august am restrans fortat la 8 rame fara a umbla la coronitze si am administrat zeama imediat dupa intoarcerea pe vatra de la floare. doua administrari a cate 3 kile.
- stupina de la tara - acolo nu am mai apucat sa schimb... decat ramele :evil: Dupa ce nu a mai fost deloc puiet, am scos toate ramele cu miere de mana si am scuturat albina pe rame rezultate de la restrangerea cuiburilor la stupina de pastoral, inainte de hraniri, deci EXCLUSIV MIERE ! Vreo 3 pe care i-am lasat pe mana... crancen !
- o alta stupina, mai micutza, am vreo trei iernati de Frutosweet. Din pacate, in afara constatarii ca... zboara, nu stiu ce e acolo, inca n-au venit la rand;
- stiu baieti care au iernat pe F40 unguresc. Nici prea-prea nici foate-foarte, nici nu se plang ca au ramas fara stupi !

Acum, cu precizarea ca inca vremea nu mi-a permis sa intru masiv in ei, doar am mai schimbat ici colo cate o rama, am pus ceva turte saptamana trecuta si am bagat batzul prin gard (adica carligul pe urdinis la tras albine moarte afara :D ) pot spune cam asa:
- fata de alte alte ierni, mortalitate considerabil mai mare :evil: In general este ACEIASI indiferent de natura rezervelor;
- pete au aparut in toate stupinele, indiferent de combinatia de papa;
- la roii pe invert consum PRE MARE. Asa, din aduceri aminte, am retinut vreo doi la care cuiburile erau blocate complet in toamna si acum sunt sus, cu rezerve doar in partea din spate a ramelor.
- o parere in privinta cantitatii de puiet o voi putea emite abia dupa controlul de fond;
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde serb » 14 Mar 2012, 14:00

am iernat 100 % pe miere si tot am pete de diaree la multe familii. Desi nu am avut anul trecut parte de miere de mana deloc, in toamna cred ca au bagat mult nectar de la strugurii din zona in care ne aflam, pentru ca pe seceta teribila din sept -oct. am avut perioade de culesuri de intretinere bune, desi florile le vedeam doar in casa, in vaza.
serb
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Aug 2011, 22:57

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde MIHAI BALS » 14 Mar 2012, 21:56

in 2010 am iernat cu 70% apimera-nu au fost probleme dar au avut zbor de curatire lunar.
in 2011 am iernat cu 50% sirop de glucoza-fructoza de la calafat-pret 3,1 lei cu tva-nu au fost probleme si nu au avut zbor de curatire cateva luni.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde kamy » 14 Mar 2012, 23:22

2010 iernat 100% pe torocala f40 unguresc foarte multumit dar putin mai slab la calorii decat merea deci consum oleaca mai mare!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde cristi_vidican » 29 Mar 2012, 15:45

Acum, că am reușit toți să ne facem o idee despre ce (mai) avem în cuiburi, dacă mai pot și alții veni cu concluzii sincere, necomerciale despre felul cum au ieșit din iarna 2011-2012 în urma folosirii biostimulatorilor.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde bobby_76 » 29 Mar 2012, 22:49

Cristi,
nu sunt atat de experimentat in practica apicola, de aceea tot timpul am preferat sa dau albinei iarna ceea ce foloseste ea de mii de ani (miere)
Insa, in toamna 2011, datorita secetei excesive din Oltenia, si imposibilitatii asigurarii unor rezerve rezonabile pt iernare, am folosit Apiinvert. Acum, dupa ce am reusit sa-mi fac o idee clara asupra stupinei, am tras concluzia ca totul este ok.
adica, un consum normal (exceptii familiile slabe), o mortalitate normala, lipsa diareei (e drept, am avut curatiri repetate in ianuarie-practic au stat pe stup doar 5 saptamani, pana dupa valul de frig din febr, mai exact 25 febr au fost la zbor toate)
Precizez ca iernez tip "horn", rama 1/1, fara cat tampon.
Mai mult, toata stupina a fost "deranjata" in ianuarie (in jur de 20 ale lunii) cu cate un saculetz de miere. Asta datorita nesigurantei pe care am avut-o, cu referire la calitatea invertului,respectiv m-am gandit la un consum ridicat datorita valorii energetice scazute a acestuia.
In 25 febr, cand au iesit la zbor si am putut deschide cate un capac, toate familiile vizitate, iernate de la 5 intervale in sus, consumasera saculetzul, era uscat. calcat :D fara vreo urma de diaree, incomodand albina ajunsa deja sus. Folosesc acest saculetz cu miere semi-cristalizata, pt ca il consider mult mai ok decat variantele cu punga/turta.
Acum, familiile mi se par ok, la un nivel de dezvoltare normal in aceasta perioada in zona vetrei mele
Nu este o postare comerciala, cum apare invertul si pot sa-l cumpar (prin PNA) o sa iau cateva baxuri. N-am nicio treaba cu cei de la Agrana si cu cifra lor de afaceri.
multumesc
bobby_76
 

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde Dragos2006 » 30 Mar 2012, 08:29

De doua sezoane iernez pe Dulcofruct si la mine in stupi nu mai exista pete de diaree . Pe canalul meu de youtuba exista filme facute in ultimii doi ani in care prezint evolutia familiei de albine pe Dulcofruct.
Acum sa ai dovada de la laborator ca esti plin de nosemosa si sa dai vina pe biostimulatori este dovada de prostie adanca !

PS. si acesti biostimulatori se dau cu o noima si in anumite perioade . Unde este lipsa se cunoastere teoretica si practica a stupariei poate sa dea pinguinul si lapte de cuc la albine ca oricum nu va performa in viata lui. Se va multumi sa dea vina pe altii pentru propria lui prostie !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde janese » 30 Mar 2012, 08:43

Dragos2006 scrie:De doua sezoane iernez pe Dulcofruct si la mine in stupi nu mai exista pete de diaree . Pe canalul meu de youtuba exista filme facute in ultimii doi ani in care prezint evolutia familiei de albine pe Dulcofruct.
Acum sa ai dovada de la laborator ca esti plin de nosemosa si sa dai vina pe biostimulatori este dovada de prostie adanca !

PS. si acesti biostimulatori se dau cu o noima si in anumite perioade . Unde este lipsa se cunoastere teoretica si practica a stupariei poate sa dea pinguinul si lapte de cuc la albine ca oricum nu va performa in viata lui. Se va multumi sa dea vina pe altii pentru propria lui prostie !

:P sa inteleg ca inainte de a scoate buzoienii, dulcofructu...stupina ta ,,colcaia" de nosema???? :P
dupa iernare cu biostimulatori...si de colo si de colo...din mai multe surse...rau nu e ...dar mai bine e pe miere!...doar consideratii economice primeaza la iernarea pe biostimulatori
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde MIHAI BALS » 30 Mar 2012, 09:26

daca n-ar fi PNA-ul as merge pe sirop de zahar invertit.
e cel mai ieftin si cel mai sigur.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde ion patrut » 30 Mar 2012, 09:27

sunt curios cat timp va dura pana va aparea pe acest forum replica taioasa a reprezentantilor de la firmele care comercializeaza biostimulatori! totusi cea mai buna hrana pentru albine ramane mierea si la necaz ca inlocuitor sa folosim zaharul care se foleseste dintotdeauna administrat sub diferite forme:sirop turtre serbet si daca mai adaugi si un pic de miere totul este perfect aceste lucruri le propun pentru cei cu stupine mai mici nu poti da sfaturi celor cu stupine mari la care albinaritul este o afacere de bani grei
cinste si onoare inainte de toate
ion patrut
 
Mesaje: 21
Membru din: 28 Mar 2012, 07:45
Localitate: tupilati neamt

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde kamy » 30 Mar 2012, 13:11

nene ioane propun un experiment da la o familie zahar la una hidrolizat dala de porumb si vezi rezultatele, diferenta e ca zaharul trebuie invertit.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde ion patrut » 30 Mar 2012, 14:15

da ce eu am zis ca-l dau asa cum il cumpar de la magazin? zici ca vrei sa facem comparatie as faci-o cu mare drag daca as sti si de unde esti poate ne putem face o vizita eu miam spus punctul meu de vedere la subiectul deschis pe forum na-s vrea sa se creada ca au fost sfaturi pentru colegi
cinste si onoare inainte de toate
ion patrut
 
Mesaje: 21
Membru din: 28 Mar 2012, 07:45
Localitate: tupilati neamt

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde peterneamt » 30 Mar 2012, 14:37

Sint curios care vor fi concluziile dupa extractia salcimului, fiindca acum e prematura o concluzie. :P
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde janese » 30 Mar 2012, 15:13

kamy scrie:nene ioane propun un experiment da la o familie zahar la una hidrolizat dala de porumb si vezi rezultatele, diferenta e ca zaharul trebuie invertit.

1. daca l-ai facut tu ,zi-ne si noua ce ai observat?
2. daca nu ai facut,nu e corect sa-l sfatuiesti pe altu sa faca pe pielea lui!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori