Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde proapis13 » 30 Mar 2012, 20:28

Ma nana,ma,sovieticul - si aici nu ma refer la nea Janese -
a fost prost cind a facut experimente si a scris negru pe alb ca o familie buna
poate ierna pe miere de salcim 185 de zile iar pe sirop din zahar 180 de zile :shock:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde nelu bizz » 30 Mar 2012, 22:38

proapis13 scrie:Ma nana,ma,sovieticul - si aici nu ma refer la nea Janese -
a fost prost cind a facut experimente si a scris negru pe alb ca o familie buna
poate ierna pe miere de salcim 185 de zile iar pe sirop din zahar 180 de zile :shock:
salve :D

sal,si dupa cele 180 de zile cita albina mai ai????chiar esti convins ca va pleca in primavara la fel ca cea iernata pe salcim?cu respect
nelu bizz
 
Mesaje: 31
Membru din: 26 Feb 2012, 12:58
Localitate: scornicesti

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde BUNKA » 01 Apr 2012, 13:36

Concluzia mea e ca sunt de KKT...pb nu e ca albina e inca vie acolo pe rame si o vezi, pb e ca din punct de vedere fiziologic este varza fata de una iernata pe miere si polen..eu sunt convins de ideea asta 100%, nu mai am nevoie sa-mi zica unul ca ""da"" sau ca ""ba""!!
Miere tata, daca vrei sa ai familii bune mereu pune pt iernare 20 kg deoparte si doar surplusul poti sa-l iei daca e..daca nu, mai bine le tii pt vanzare, e o afacere la fel de buna!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde kamy » 01 Apr 2012, 14:05

2010 iernat exclusiv pe zama de porumb foarte multumit am curaj sa iernez 185 de zile fara niciun risc dar e nitel mai slab decat merea.
iarna asta am avut cuiburile neextrase si am iernat mai mult pe fs,dar eu il iau de la sursa din ungaria!am mai folosit la nuclee ewk cu sirop merg 2 matci cu zeama 4-5,deci albina nu se uzeaza.eu asa am facut in rest fiecare cum doreste,dar cand nu e miere cum a fost 2010?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde BUNKA » 01 Apr 2012, 14:08

Oricum o cantitate de bun simt pe colonie de miere extrasa ar fi la 15-20 kg, deci inafara de consumul ei din sezon ar fi sa produca la 40kg, 20 pt iernare 20 pt extras...se pot face, si chiar mai mult doar ca trebuie folosite anumite metode si neaparat putin pastoral, adica chiar daca nu le duci la sute de km distanta macar sa le duci undeva unde este cat de cat cules sa nu faca foamea, stim ca anumite zone dupa trecerea unui cules important nu mai urmeaza nimic, si atunci se impune mutarea pe alta locatie.
Ideea e oricum sa ai minim 150-200 sau chiar mai multi daca vrei sa te joci de-a mierea, altfel orice calcul ai face poate da cu plus dar doza de risc la care expui familiile de regula nu o mai calculam si aceea se calculeaza tot in bani...asa ca...fiecare cu calculul si concluziile sale!
Oricum mie imi da cu virgula tot ceea ce implica risc la iernare, si la capitolul iernare apare risc ce e cu mai putin de 20kg rezerve pt ca asa cum am vazut sunt ierni si ierni, colonii si colonii, unele mai mari altele mai mici, unele care incep ponta mai devreme, ierni care se prelungesc cu vreme grea pana inclusiv in aprilie etc..calitatea hranei la fel influienteaza direct fiziologia albinei de care depinde cresterea de puiet din primavara si calitatea albinei de iernare...mai intra in discutie aici si tipul lazii si al ramei, dispunerea rezerelor si dinamica ghemului de iernare pe diferite tipuri de lazi, si aici discutia este ampla, si sunt modele de stupi care se preteaza bine la exploatare in sezon insa ca si calitate a iernarii sunt la furat...putine sunt lazile care impaca si capra si varza, am mai discutat si prin alte locuri despre lazi, si eu cred ca stupii mai mult inalti decat largi sunt din categoria celor care impaca ambele aspecte, si aici iar fiecare cu ideea lui, eu cred ca ideal este dimensiunea unui Warre, sau R Delon pana la maxim dimensiunile unui Voirnot sunt de luat in calcul...ce e peste...nu mai e optim pt iernare.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde kamy » 01 Apr 2012, 14:20

bunka idealul e cel pe care-l spui si eu lucrez pe vertical in primavara datorita faptului ca n-am avut rame am pus cate 2 in lada de 12 +1 cm adica interior 45/46 si mag 1/1, gratii haneman,am ratat salc 1 la 2-3 am scos 30 kile/lada, fs 60/lada si le-am extras cuibul doar la salcam (o mare prostie)am promis atunci ca nu mai extrag niciodata cuibul si ma tin de cuvant asa ca am iernat pe miere.
dar daca faci o inmultire mai sarita din carti se schimba oleaca calimara,nu mai reusesc sa-si faca provizii si trebuie ajutate,am mai facut greseala sa dau sirop in august si mi-a cam tocat albina,asa ca daca nu e miere raman la zama de porumb,pot trece pe zahar intre mar si 1 august,inainte si dupa zama de porumb,asta fac io,nu spun nimanui sa faca ca mine ,cui nu-i place cum fac sa nu citeasca!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde BUNKA » 01 Apr 2012, 16:17

Imi place abordarea :lol: ..cui nu-i place sa nu citeasca! :lol: :lol:
Cool...da...eu mi-am propus sa schimb nitel prin partile importante ce fac cu albinele si in mare am mai zis pe la alte topicuri, adica daca vreau mai multa miere fac mai multe familii si iau in limita bunului simt de la fiecare, nu exploatez maxim un numar mic de familii pt ca e putin cam fortat si dauneaza albinei, vreau sa trec pe celula mica, hrana 100% naturala ...poveste lunga, 100ME restul cat mai multi pe Delon pana la 300-400-500 cat ma duce muschiu.
Proiecte de viitor pe care sper sa le materializez cat mai repede, probabil pe langa inmultirile intensive pe care o sa le fac o sa mai si cumpar primavara.
Am noroc ca am adunat o baza materiala destul de marisoara, si ca am scule si ma pricep sa-mi fac cam orice, pot realiza 100-200 de stupi echipati relativ repede...ramane problema popularii, nici asta nefiind prea complicata, cel mai cu schepsis mi se pare asigurarea rezerelor de iernare pt stupii astia multi, cert or trebui plimbati nitel, chiar daca o sa am mai multe vetre!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde kamy » 01 Apr 2012, 21:01

am inteles ce vrei si chiar asta e idealul oricarui stupar adica sa tii albinele ca-n gradina edenului,la mine-n sat sant in 3 km 1000 familii si nu prea merge,dar am zis ca le scot la pascut si le aduc acasa doar pentru iernat,e mai sanatos sa le stii iarna mai pe langa casa,daca nu extrag cuiburile ar fi cam tot pe acolo pe undeva doar ca e un pic de comunism adica lucreaza si aduna in tovarasie!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde Nebunu_R » 02 Apr 2012, 08:07

nea' Gica imi zicea ca in cuib sa nu le umblu decat sa verific daca au rezerve si sa am grija cum sunt asezate ramele in vederea formarii ghemului pentru iernare. doar catul(corpul III) e pt extractie. (vorbim de ME)
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde kamy » 02 Apr 2012, 22:10

Nebunu_R scrie:nea' Gica imi zicea ca in cuib sa nu le umblu decat sa verific daca au rezerve si sa am grija cum sunt asezate ramele in vederea formarii ghemului pentru iernare. doar catul(corpul III) e pt extractie. (vorbim de ME)

vorbim de albine chiar daca sant in sapca!regula ar fi aceeasi indiferent de lada,dar la cat mic si doar 1 blocheaza cuibul aproape ca la orizontal!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde gica.mosu » 03 Apr 2012, 06:49

BUNKA scrie:Concluzia mea e ca sunt de KKT...pb nu e ca albina e inca vie acolo pe rame si o vezi, pb e ca din punct de vedere fiziologic este varza fata de una iernata pe miere si polen..eu sunt convins de ideea asta 100%, nu mai am nevoie sa-mi zica unul ca ""da"" sau ca ""ba""!!
Miere tata, daca vrei sa ai familii bune mereu pune pt iernare 20 kg deoparte si doar surplusul poti sa-l iei daca e..daca nu, mai bine le tii pt vanzare, e o afacere la fel de buna!

Cata dreptate ai....moldovenee :roll: Am sa revin cu alte paeri...si-shi acum sint fff ocupat
fac luminari la greu vineee-PASTELE si...Totusi va raspund printr-o intrebare:cine este cel mai mare
dusman al ALBINELOR :?: :?:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde kamy » 03 Apr 2012, 08:43

cin sa fie stuparul de aia ne parasesc cateodata!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde gica.mosu » 04 Apr 2012, 06:57

kamy scrie:cin sa fie stuparul de aia ne parasesc cateodata!

Mai stept......si alte raspunsuri :roll: :roll:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde mircea_tm » 04 Apr 2012, 09:49

timpul:D
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde Bambucha » 04 Apr 2012, 19:43

BUNKA scrie:Oricum mie imi da cu virgula tot ceea ce implica risc la iernare, si la capitolul iernare apare risc ce e cu mai putin de 20kg rezerve pt ca asa cum am vazut sunt ierni si ierni, colonii si colonii, unele mai mari altele mai mici, unele care incep ponta mai devreme, ierni care se prelungesc cu vreme grea pana inclusiv in aprilie etc..calitatea hranei la fel influienteaza direct fiziologia albinei de care depinde cresterea de puiet din primavara si calitatea albinei de iernare...


Si mie imi da cu punct si virgula mai ales cand o iarna grea este precedata de un august-octombrie secetos cu lipsa crasa de polen in natura, cand ponta se sfarseste fix la 20 august inclusiv la matci de iulie din acelas an cu toata mama stimularilor.. In aceste conditii sa mai vin si sa iau albinelor imbatranite si uzate unica lor sursa de hrana ce mai contine urme de polen, acizi organici, saruri minerale, inlocuind-o complet cu zoaie de porumb , nu m-ar mira sa ma trezesc in viitoarea toamna fara albine.
Deja vestul europei plateste o factura mare din aceasta cauza (vezi Germania, Franta, Spania), factura care mai mult ca sigur o vom prelua si noi daca vom proceda sistematic la fel de irational (vezi "biostimulatori" subventionati).
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde stroe » 04 Apr 2012, 22:02

In ultimii ani se folosesc pentru iernare hrana artificiala si datorita decontarii ei prin PNA. Sa vedem peste doi ani daca se continua cu acest obicei.Scoti mierea cam 15 kg si bagi api.... decontat - profit un milion la stup.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori