Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

cum topim ceara !

Mesajde gabi bee » 29 Iun 2011, 09:16

am avut intr-o galeata de lavabil cu capac ceara pe care am strans-o de la razuiala , rama claditoare si de la 4 rame 1/1 pe care le-am desfiintat . cu toate ca a avut capacul pus , cand am verificat am gasit gaselnita intrata in ceara. era la inceput . a trebuit sa topesc la urgenta si fiind prima oara si neavand topitor am pus o oala mai inalta si apa pana la jumate , am pus o sita peste ea [sita nu ajungea la apa] si peste sita un capac . in sita am pus ceara de topit , apoi capacul si am dat la foc mai mic sa nu fiarba apa in clocote . de la aburul creat ceara se topeste , cade in apa si in sita ramane doar bostina . metoda e simpla si pentru incepatorii cu cativa stupi [cum sunt si eu] cred ca merge .sa vedeti ce a iesit ! :P
Fişiere ataşate
DSCF1337 (Small).JPG
in oala e bostina ramasa
DSCF1335 (Small).JPG
oala nu e cea in care am topit
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cum topim ceara !

Mesajde lammert » 30 Iun 2011, 07:51

la fel topesc si eu faguri dar intr-un butoi de 200 litri
lammert
 
Mesaje: 10
Membru din: 29 Iun 2011, 20:42
Localitate: dej

Re: cum topim ceara !

Mesajde gabi bee » 30 Iun 2011, 08:08

daca a-si stoarce si bostina la o presa cam cata ceara ar mai iesi . de exemplu daca ai 10 kg de bostina ? :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cum topim ceara !

Mesajde ves.lucian.zabrani » 30 Iun 2011, 08:26

salut Gabi . si eu am ceara adunata intr-un butoi cu capac ce se infileteaza etans . o voi topi atunci cand nu va mai fi anul aceste ceara de adunat .
la inceput am adunat-o intr-o sticla de plastic de 5 litri dar repede a devenit neincapatoare !!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: cum topim ceara !

Mesajde gica » 30 Iun 2011, 09:04

gabi bee scrie:daca a-si stoarce si bostina la o presa cam cata ceara ar mai iesi . de exemplu daca ai 10 kg de bostina ? :P

Gabi,azi sunt bucuros,dupa aproape o luna ploua si pe la mine.Asa ca nu te iau la suturi,iti raspund sec:
Din 10 kg de bostina uscata asa cum este cea pe care o ai pusa la presa ies la sigur 8 kg. de ceara.
Din toate metodele cunoscute ai ales-o pe cea mai neperformanta.Nu e mare lucru dar este o performanta si asta.
Problema asta (recuperarea cerii din faguri) trebuie discutata mai la amanunt.
Chiar crezi ca bostinarii umbla degeaba dupa faguri vechi si bostina.Un fagure D.B. are peste 200 de grame de ceara,se poate scoate lejer 200 grame din el,cu metoda aplicata mare minune daca ai scos 100 de grame.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cum topim ceara !

Mesajde ves.lucian.zabrani » 30 Iun 2011, 09:42

nea Gica sa fi sanatos . ma bucur pentru ploaia de la dumneata . daca tot esti bucuros spune-mi si mie ceva !!!!. am adunata ceara intr-un butoi cu capac etans . cea mai multa este ceara din claditoare . am si cativa faguri vechi pe care i-am pus tot aculo . cu topitul - nu am facut pana acuma niciodata .
nu sti u cum . am inteles ca se poate pe foc intr-un vas un care este apa pe fund . ceara veche , bostina daca nu ma insel ii zice nu stiu daca sa o topesc impreuna cu ceara de anul asta sau separat ?
iarasi nu stiu ce presa se foloseste pentru ceara veche ?
multam fain si te rog sa-mi dai o solutie .....
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: cum topim ceara !

Mesajde gica » 30 Iun 2011, 10:19

Se pare ca azi voi sta in casa.Voi deschide un topic cu acest subiect.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cum topim ceara !

Mesajde Adi Hodis » 30 Iun 2011, 10:53

Cum topesc eu ceara:
In oala fagurii negri ... daca sint putini.
Fişiere ataşate
020420111491 (Medium).jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cum topim ceara !

Mesajde Adi Hodis » 30 Iun 2011, 10:54

Daca am multi faguri negri, atunci topesc in butoi. ;)
Fişiere ataşate
ok_92960 (Large).jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cum topim ceara !

Mesajde Adi Hodis » 30 Iun 2011, 10:55

Ce este mai deschis la culoare ( faguri cu camashuiala putina ) + capaceala, topesc in topitorul solar.
Fişiere ataşate
ok_112951 (Large).jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cum topim ceara !

Mesajde Adi Hodis » 30 Iun 2011, 10:57

Boshtina trece prin " inghesuire " :)
Fişiere ataşate
010520111525 (Large).jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cum topim ceara !

Mesajde Adi Hodis » 30 Iun 2011, 10:58

Si produsul obtzinut:
Fişiere ataşate
010520111517 (Large).jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cum topim ceara !

Mesajde Adi Hodis » 30 Iun 2011, 11:03

Boshtina ... daca o mai putem numi asa :)
Fişiere ataşate
030520111527 (Medium).jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cum topim ceara !

Mesajde victor s » 30 Iun 2011, 20:40

sa ne tina Dumnezeu sanatosi sa ajungem si noi ca tine...adi !
noi nu avem ceara cata "bostina" ai tu... :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: cum topim ceara !

Mesajde Bee Happy » 30 Iun 2011, 21:06

Eu topesc fagurii in oala aceasta de 30 l. Incap maxim 20 de faguri vechi. Daca tin fagurii in apa 24 de ore, inainte de fierbere si daca am rabdare la mestecat, nu mai ramane ceara in bostina aproape deloc. Oala este o copie infidela :D dupa modelul prezentat de dl. Neculai Luca, pe vechiul forum.
Fişiere ataşate
stupi 007.jpg
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: cum topim ceara !

Mesajde Adi Hodis » 30 Iun 2011, 21:12

victor s scrie:sa ne tina Dumnezeu sanatosi sa ajungem si noi ca tine...adi !
noi nu avem ceara cata "bostina" ai tu... :lol:

Doamne ajuta Victor ... da´ nu incurca " borcanele " ( kg-le ) ... ca din faguri negri, ceara e mai putina decat boshtina ... n-am cantarit boshtina dar asa, ochiometric, eu zic ca e mai multa boshtina.
Mai, dar daca o fi ca la diferentza dintre 1 kg. de fier si 1 kg. de pene ???. :roll:
In orice caz, ceara am cantarit-o, a ieshit 62,5 kg. ...

Shtii ce sint eu curios, am vazut ca unii au de vandut cantitati mari ... 1000 ( o mie ) ; 2000 de kg. :shock: ... oare catzi stupi are pt. asemenea cantitatzi ??? ... si lasa sa se intzeleaga ca are cantitatzi mai mari ... iar eu tind sa cred ca asa cantitatzi nu prea sint ok, cred ... :roll:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori