Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stimularea roiurilor

Mesajde luca » 30 Iun 2011, 09:12

Stimularea roiurilor in aceasta perioada afecteaza cu ceva celelalte familii de albine daca sunt aflate in apropierea lor? Va multumesc
Avatar utilizator
luca
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Iun 2011, 09:07
Localitate: Racari Dambovita

Re: stimularea roiurilor

Mesajde ionut-88 » 30 Iun 2011, 09:18

Daca stimularea (cu sirop banuiesc)o faci seara,nu afecteaza cu nimic celelalte familii de albine.
Viata poate fi inteleasa doar privind in urma dar poate fi traita doar privind inaite!
Avatar utilizator
ionut-88
 
Mesaje: 18
Membru din: 29 Iun 2011, 14:37
Localitate: Racari Dambovita

Re: stimularea roiurilor

Mesajde luca » 30 Iun 2011, 09:24

Da despre sirop era vorba.Nu conteaza ce cantitate de sirop pun? mersi frumos
Avatar utilizator
luca
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Iun 2011, 09:07
Localitate: Racari Dambovita

Re: stimularea roiurilor

Mesajde ves.lucian.zabrani » 30 Iun 2011, 09:33

pui seara si dimineata trebuie sa fie " tras " tot . cantitatea de sirop o stabilesti in functie de puterea roiurilor . eu zic ca la 2 zile este bine . continuitatea conteaza foarte mult . daca tot la 2 zile primeste papa matca " vede " ca este cules si de drunul la oua grupa mare . mai conteaza si cantitatea de albina care trebuie sa acopere puietul . n-o sa-ti oua matca pe 8 rame cu albina pentru 4 rame . roiurile sa fie stransa si doar cand este nevoie de extindere se introduc rame cu faguri artificiali in stup .
sanatate maxima !!!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: stimularea roiurilor

Mesajde dorindafi » 01 Iul 2011, 21:39

:mrgreen: salutare luca
eu zic in felul urmator: daca ai posibilitatea sa stimulezi toate familiile nu e rau iar daca nu la roi sa le dai mai putzinel ca daca nul transporta pana dimineatza e posibil sa nu le mai dai de cap dupa cateva zile
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: stimularea roiurilor

Mesajde Eanokoya007 » 01 Noi 2016, 14:22

Pentru a afla mai multe.
Eanokoya007
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Noi 2016, 14:04


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori