Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde gica » 06 Oct 2011, 10:54

Mircea 77,daca privesti la oricare din emisiunile de teleshopping cu detasare vei vedea cu cata insistenta vor aia sa-ti vanda ''al treilea buzunar la spate'' pentru pantaloni.Daca te gandesti bine constati ca-ti bate vantul prin celelalte doua.
Reciteste cu detasare postarea lui Zumi si vei intelege ca e acelasi lucru.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde Mircea77 » 06 Oct 2011, 11:03

Asta am inteles demult nea Gica.
Discutia este mult mai ampla si face trimitere la multe din aspectele vietii de azi in sensul "daca este comod, chiar daca nu este mai bun, de ce nu ?!"
Miel sa iasa ;)
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde Adrian Galofteanu » 13 Oct 2011, 07:04

Ioan Guist scrie:Fara doar si poate sistemul are ...locul lui.
La stimulare e super.Ca primavara si toamna mai si ploua cateodata .Nu'i asa??
Si e una s adai un litru la trei zile si alta e sa pice cu taraiata exact cat trebuie.Ca daca dai mult se mai si capaceste.Dar la picatura se poate controla situatia sa nu depoziteze.

In rest...e scump halatul asta.
Si eu ma gandesc de un an la o solutie.Sunt depasit de partea tehnica , aia cu presiunea egala pe toata tzeghea si de diuzele din capete de furtun



Uite aici tot chichirezul. Daca o jucarica de asta e pusa pe fiecare hranitor in rest totul devine simplu. Un rezervor(butoi) si ceva metri de furtun. Pentru intrarea in stup se pot folosi furtunasele de la perfuzor. Unul costa cam 1,5 lei si are 1m de furtun si sistemele de conectare.

Pricipiul este "care papă, primeşte"!

Presiunea este relativ egala pe toata instalatia daca nu sunt diferente mari de nivel intre randurile de stupi si se regleaza prin pozitia rezervorului(inaltimea fata de stupi) iar debitul se asigura prin diametrele furtunelor.

Unul din avantajele sistemului de hranire centralizat este ca se poate servi "masa calda". Un termoplonjon cu temperatura controlata, introdus in rezervor poate rezolva problema.
Fişiere ataşate
alimentator cu plutitor1.jpg
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde horia_ch » 13 Oct 2011, 07:18

Frumoasă schema! Doar că mie, cel puţin, îmi atrăgea atenţia cantitatea cu care se putea hrăni fiecare familie. Adică dacă vreau să-i dau 100 ml pe zi, atât îi dau. Nici un ml mai mult. Altfel, familiile puternice îşi vor umple fagurii pe când roii vor avea doar stimulare. În acelaşi timp.
Cu respect!
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde akmm » 13 Oct 2011, 08:14

Urmaresc si ma minunez de ingeniozitatea umana.
Albine indopate.In ritmul acesta putem face miere si in mijlocul pustiului.Mai facem si un adapator automat.Tehnic vorbind, cat sirop pierdut ramane ,,pe teava''?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 18 Dec 2011, 15:36

pentru cine sta prost cu timpul e perfect,se poate folosi si un butoi de inox de 100 litri pt bere si presiune cu pompa cpmpresor etc
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 18 Dec 2011, 15:37

akmm scrie:Urmaresc si ma minunez de ingeniozitatea umana.
Albine indopate.In ritmul acesta putem face miere si in mijlocul pustiului.Mai facem si un adapator automat.Tehnic vorbind, cat sirop pierdut ramane ,,pe teava''?

neglijabil,e mai scump timpul
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde al_bor » 20 Dec 2011, 22:25

jimm scrie:Ce parere aveti de sistemul automat de hranire pentru albine?
Avantaje si dezavantaje, principiu de functionare

cine are piper prea mult pune si in apa.galeti de vopsea lavabila sau de marmelada,etc cu capac etans,3 gauri in capac,intorci galeata cu gaurile in jossi e automat 2-3 sapt.
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 03 Ian 2012, 18:42

reformistul scrie:Si cat ajunge sistemul asta (montat si functional cu tot ce trebuie) pentru 100 de familii?

se mai poate si altfel;suruburi de 8 mm gaurite pe lungime ,o gaura perpendiculara la jumatatea surubului(duza) un butoi de inox de 100 litri,o pompa de umflat roti, robinet ,conducta de polietilena,furtun transparent cu interiorul de 7 mm si ceva coliere de turda,in conducta e bine sa se introduca cate 2 suruburi apropiate la 3 cm unul de altul dispuse perpendicular,la strangerea cu piulita nu deformeaza conducta,si la varianta asta cu pompa digitala renuntati si la abonamentu la sala,dar functioneaza fara curent(doar cu placinte),sau cu aer comprimat
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 12 Feb 2012, 14:10

Adrian Galofteanu scrie:Pai sistemul in sine nu este ceva naspa ca idee dar este coplicat ca solutie. Adica putem folosi in locul instalatiei de presurizare o diferenta de nivel, adica sa ridicam butoiul cu sirop undeva sus. Iar la capatul furtunelor care intra in stup, pe hranitoare sa fie montat un minidispozitiv de inchidere care tine nivelul constant in hranitor(ca sistemul de alimentare la vasul WC).

Ca si costuri ar fi:
coloana principala care poate fi o teava din PVC tip Valrom;
furtunasele de alimentare care ar trebui sa fie dintr-un cauciuc moale ca sa poata fi strangulat de dispozitivul de nivel consatant;
niste conectori de la instalatiile de udare prin picurare.

Dispozitivul de nivel constant poate fi facut dintr-un dop de pluta si ceva sarma de inox de 1-1,5mm.

In rest stim noi sa calculam cam cata nevoie de hrana este in stupina iar nu-i nici o paguba daca unul mai tare trage mai mult ca la pusul familiilor la iernat putem sa ii luam o rama si sa o dam la cel năcăjât!

Hai la treaba! ca facem o economie de vreo 4500 - 5000 lei! ;) si poate scoatem un produs mai tare ca a vecinilor unguri.

stati oleaca diferenta de nivel nu inlocuieste presurizarea care asigura cu ajutorul duzei dozarea uniforma,dispozitivul de nivel gen plutitor nu se impaca cu cristalizarea zaharului blocandu-l,daca faceti asa spuneti-mi unde tineti stupii sa vin si io ,puteti face presurizarea cu o pompa auto,compresor la 12 volti sau butelie cu aer comprimat dusa de acasa,duza nu ar fi prea recomandat sa fie in stup propolizare,cristalizare in contact cu aeru si albinele,duza poate sa fie orificiul de trecere din conducta in furtunul care intra in stup
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 14 Feb 2012, 05:33

janese scrie:eu nu mi-am pus problema de scutire de munca cu acesta instalatie....ma gandesc doar...dand cu tzaraita si programat...,nu cumva are un efect stimulator mai eficient decat turnand in hranitor???..plus nederanjand albina la alimentare, iarasi sa mai castigi la stimulare un plus de cateva procente???sau instalatia este doar pentru a scuti osteneala stuparului???

si pentru facatorii de polen e mana cereasca,au mai mult timp sa se certe cu nevasta
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 29 Feb 2012, 23:55

[astazi am vorbit cu cineva din arad care vinde pompr motorina la 12 volti,nu am vazut marfa dar s-ar putea sa mearga la vagon costa vre-o 350 euro.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 06 Mar 2012, 08:29

azi noapte pe la 10 am fost la un prieten,care pacat ca nu intra pe forum la ce experienta are,si a incercat sistemul cu stuturi din plastic care mie mi se par cam slabute,dar aveti grija sa nu incercati duza la capatul furtunului(in lada)riscati sa nu fie functional si sa fie blocat cu cristale de zahar,duza e bine sa fie orificiul de trecere dintre conducta si furtun,acalo in lipsa aerului nu se depune zahar prin cristalizare!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 06 Apr 2012, 08:10

ieri am vorbit la telefon cu prietenul de care va povesteam in hailanta postare si a facut instalatia de hranire din teava subtire si stuturi de irigatie la celalalt capat foloseste o pompa de stropit si sirop de zahar ,e functional si cu bune rezultate,ieri mi-am luat tot ce-mi trebuie si sper ca-n 2-3 zile s-o termin si io p-a mea!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde pedro » 08 Apr 2012, 20:28

Kamy,
asteptam cu interes poze si ceva detalii constructive
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!
Avatar utilizator
pedro
 
Mesaje: 67
Membru din: 15 Mar 2011, 01:05
Localitate: Vasoaia,Arad

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 16 Apr 2012, 13:02

le am toate luate da am umblat dupa potcoave de cai morti prin bulgaria si n-am reusit sa termin!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


cron