Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde ste » 11 Apr 2012, 20:23

in mures familiile la mine stau f bine,de marti pana vineri am avut 4,5 kg plus la cantar,e in plin cornul si salcia capreasca, n-am stimulat cu nimic in aceasta primavara,inca asa cules n-am avut in nici un an,am bagat deja cate 2-3 rame,familiile sunt pe 8-10 rame,dar problema mare este ca a inghetat bine 2 nopti la rand -4, -6.....vedem ce va fi... corcodusii inca n-au inflorit.
ste
 
Mesaje: 14
Membru din: 07 Feb 2012, 01:13

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde dorindafi » 11 Apr 2012, 21:04

fericitule , la mine corcodushul a trecut shi prunul incepe sa bata pasul pe loc
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde proapis13 » 11 Apr 2012, 21:10

ste scrie:in mures familiile la mine stau f bine,de marti pana vineri am avut 4,5 kg plus la cantar,

Plusul la cantar se regaseste in ramele introduse,in polenul carat de albine si in dezvoltarea larvelor :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde Bee Happy » 11 Apr 2012, 21:11

Din cele 4,5 kg, scazi 400 g greutatea celor doua rame, mai scazi 100 de grame apa adusa in stup pentru cresterea puietului, mai scazi 3 kg greutatea albinei proaspat eclozionate si a puietului matur din celule. Mai scazi 500 de grame taxa de exagerare, platibila asociatiei pescarilor, vanatorilor si stuparilor ;) si la final, cantitatea neta de nectar care le ramane in stup, nu le ajunge nici pe o masea :!:

LE: Intre timp a postat si Proapis cam acelas lucru. Salve. Vreau sa zic: Ave.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde cristi_vidican » 12 Apr 2012, 06:55

Nu e minciuna, albinele baga si nectar si inca destul de bine (acolo unde este). La mine, ramele laterale sunt pline cu miere si polen. Mierea e majoritatea din anul acesta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde ste » 12 Apr 2012, 17:04

vai ce bine ar fi fost sa ecluzioneze in 4 zile 4,5 kg albina....albinele au majoritatea 5-6 rame cu puiet 70% capacit, iar nectarul si polenul s-au regasit in 3 rame care sus erau albite,iar legat de povestea cum ca stuparii ar spune minciunele no comment....n-am nici un motiv sa ma laud,discutam deschis ma gandesc...macar aici pe forum.toate cele bune si cantare cat mai bune!!!
ste
 
Mesaje: 14
Membru din: 07 Feb 2012, 01:13

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde -tedy- » 12 Apr 2012, 18:27

ste scrie:in mures familiile la mine stau f bine,de marti pana vineri am avut 4,5 kg plus la cantar,e in plin cornul si salcia capreasca, n-am stimulat cu nimic in aceasta primavara,inca asa cules n-am avut in nici un an,am bagat deja cate 2-3 rame,familiile sunt pe 8-10 rame,dar problema mare este ca a inghetat bine 2 nopti la rand -4, -6.....vedem ce va fi... corcodusii inca n-au inflorit.

eu cred ceea ce ai spus.anul asta o familia pe 6 rame a avut 1,2 kg spor/zi la salcie capreasca.si au mai fost inca 2 zile cu 950gr/zi.deci peste 3 kg in 3 zile si nici alea pline
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde victor s » 12 Apr 2012, 19:13

cantitatea chiar nu mai conteaza...bine ca baga, iar daca baga mult e si mai si...!
va salut pe toti !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde jimm » 12 Apr 2012, 21:07

Problema este sa aiba cine baga! La mine n'are :(
Dar la anu!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde ste » 12 Apr 2012, 22:04

dat fiind frigul din aceasta iarna si eu am ramas surprins de numarul mare de albine, mai mult ca sigur datorita faptului ca inca in noiembrie la noi aduceau polen, matcile au pontat pana tarziu si asa se explica familiile asa puternice...acum asteptam sa vedem cum va merge salcamul.
Interesant a fost faptul ca am cumparat de la cineva 15 familii de albine care au fost abandonate de anul trecut din luna mai,nu s-au efectuat tratamente,nu au fost reduse pt iernat si la ora aceasta sunt cele mai puternice, 9 familii sunt pe 9 intervale tixite,iar restul pe 8....de aici concluzia ca albinele care sunt deranjate putin sunt cele mai puternice(unul din criterii).
ste
 
Mesaje: 14
Membru din: 07 Feb 2012, 01:13

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde bobby_76 » 12 Apr 2012, 22:42

ste scrie:dat fiind frigul din aceasta iarna si eu am ramas surprins de numarul mare de albine, mai mult ca sigur datorita faptului ca inca in noiembrie la noi aduceau polen, matcile au pontat pana tarziu si asa se explica familiile asa puternice...acum asteptam sa vedem cum va merge salcamul.
Interesant a fost faptul ca am cumparat de la cineva 15 familii de albine care au fost abandonate de anul trecut din luna mai,nu s-au efectuat tratamente,nu au fost reduse pt iernat si la ora aceasta sunt cele mai puternice, 9 familii sunt pe 9 intervale tixite,iar restul pe 8....de aici concluzia ca albinele care sunt deranjate putin sunt cele mai puternice(unul din criterii).


eu nu cred ac lucru. familii netratate intre anul 2011, netratate in toamna, neorganizate pt iernat, neinpachetate (banuiesc-parasite..) n-are cum.
pai nu faci un varavchet toamna la un stup si apoi vezi diferenta in primavara. De acord cu deranjul, da, mai ales iarna, inutil (sa vad daca...dar daca?...totusi..turte, pungi in ianuarie etc). Fiecare ridicare de capac sau zgomot/vibratie uzeaza albina de care ai nevoie.Ea se sperie, perecpe ca un pericol asta, numai pui temperatura care scade si curentul de aer provocat pe traseul urdinis-capac. asta e clar si in sezon activ, dar ele sunt mai multe atunci si nu le mai tinem socoteala (la cate capace ridicam!). Ma rog, personal n-as avea curajul sa iernez fara macar tratament sau hrana suficienta (considerate chestii de baza) nici macar experimental, pt ca m-ar apuca parerea de rau fata de acea familie si de chinul pe care i l-am provocat.
nu vreau ca tinerii apicultori-incepatorii, sa creada ca, facand asa, sau mai bn zis "ne-facand" ai rezultate mai bune in apicultura.
va pup, si bucurati-va de fiecare rama, ceruta de stupi, acum..:D. A venit si vremea lor, in sfarsit!!!
bobby_76
 

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde delorin I » 01 Feb 2013, 07:47

Ok! Am adaugat rame, sunt construite sau in efectiv complet, temperaturile ziua ating in mod constant 20 de grade...cand punem catul?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde CORNEL V. » 01 Feb 2013, 08:19

Daca cuibul e complet cu rame si albine la fel,poti sa pui catul...cu folie cu fanta intre ele pentru pastrarea caldurii in cuib
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde delorin I » 01 Feb 2013, 08:23

Ce fel de folie? Adaug folie chiar daca am fund plin?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde CORNEL V. » 01 Feb 2013, 08:29

folie din comert...chiar daca e fundul plin la stupi,ii lasi cam latimea a doua degete in partea din spate....o sa intrebi de condens...apa aia care se face o iau ele,ca au puiet atunci si mai au nevoie si de apa
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde delorin I » 01 Feb 2013, 08:52

Multumesc! Cam din ce moment trec pe folie? Care ar fi reperul folosit la indroducerea foliei? Cand apare puietul? Folia sa fie mai groasa sau mai subtire din aceea cu care sunt invelite unele sanwich-uri?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori