Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Incepator stup layens

Mesajde apr » 12 Apr 2012, 16:11

Salutare.
M-a prins si pe mine microbul si am inceput sa ma documentez sa gasesc un model de stup cat mai potrivit pentru situatiea mea. Stupina (fara pastoral) va fi in judetul Buzau ~300m altitudine cu vizite la 3-4 saptamani in wekkend iar din octombrie-martie fara vizite. Potential: 2 paduri la distante de ~1.5km, mai aproape faneti, livezi, palcuri de salcami.

M-am hotarat pentru moment la 2-4 stupi orizontali 20 rame dar cu ceva modificari . Nu o sa adopt modelul stas romanesc de orizontal ci Layens(iernare mai buna+start bun in primavara) pe 20 rame, fund antivaroa si de aci apar problemele:
-dimensiuni diferite la rame (nu-i bai se fac la comanda la atelier )
-dimensiune fagure artificial unde gasim in comert Dadant (stas) 410/260 mm

Am 3 solutii :
1.Cumpar faguri la comanda de la o fiirma din oradea >>cresc costurile plus ca nu am cum sa dau ceara la "schimb"
2. Pun faguri stas centrati 310mm-260mm=50mm si o sa ramana spatiu putin pe laterale
3. Modific dimensiunea ramei si ma apropii cat mai mult de la 310mm la 280-270mm sa pot folosi faguri stas

Ce varianta sa aleg? eventual alte idei.

Rama Layens are interior 370x310
apr
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Apr 2012, 21:32

Re: Incepator stup layens

Mesajde Dila Daniel » 12 Apr 2012, 16:53

este dificil de raspuns
Daca modifici stupul,respectiv ramele la 280,ai avea avantajul folosirii fagurilor stass.
Dar,nu vei avea stup Lyens ci stup apr.De aici in viitor dezavantajul ca vei fi unic la rame si lazi(nu poti vinde,nu poti cupara)
Cred ca in locul tau,asi prefera sa pun fagurii asa cum sunt pe rama normala Lyens,chiar daca ele trebuie sa mai cladeasca in laterale...
Gandesc (scriu)ipotetic.Practic nu am folosit.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Incepator stup layens

Mesajde peterneamt » 12 Apr 2012, 18:13

Pentru Lyens trebuie presa speciala pentru ca fundul fagurelui intors nu mai are Y in picioare sau in cap ci culcat si rezistenta fagurelui artificial scade, al treilea rind fiind paralel cu primul (si al doilea cu al patrulea etc. ) si dispus identic si atunci cind sunt caldurile mari (Iulie-August ) fagurii se vor deforma sau chiar rupe in cazul unui transport. Deci trebuie sa te interesezi cine produce faguri pentru stupul Lyens. Catul il poti face pe rame de jumatate 1/2 intoarse invers.
ps. Te complici inutil fiindca nu lada face miere ci albinele. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Incepator stup layens

Mesajde Dila Daniel » 12 Apr 2012, 18:28

Observatia este corecta(teoretic),dar practic,fundul celulei este doar usor deplasat stanga sau dreapta,cu mult mai bine decat daca pui fagurele pe rama normala si nu ti seama de y.In ultimul caz,chiar vin cu fundul in sus.
Serios vorbind,eu nu mi-asi face probleme sa il pun pe o rama Lyens.
Si daca este sa intram in detalii,sa observi ca indiferent cum pui fagurele,ai o faza asa si una invers(ca fund de celula.Deci...nu conteaza ...)
...vezi ce inseamna sa stapanesti doar teoretic? :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Incepator stup layens

Mesajde peterneamt » 12 Apr 2012, 18:50

Danii in cazul asta eu pun carbunii si tu aduci carnea (vinul il dau eu se stie ) si sa studiem putin fagurele artificial sau natural din punct de vedere teoretic dar si practic. ;) Gindeste ca la Layens greutatea ce apasa pe celulele din josul ramei este aproape dubla fata de rama 1/1 si un fagure proaspat cladit plin cu miere, ce mai are in compozitie si cerezina parafina etc. sigur cedeaza daca centrul de greutate nu pica pe unghiul hexagoanelor ci pica pe o laterala a lor. ;)
Ultima oară modificat de peterneamt pe 12 Apr 2012, 19:05, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Incepator stup layens

Mesajde Dila Daniel » 12 Apr 2012, 18:53

Lasa naturalul(recunosc ca nu l-am studiat d.p.a.d.v.,dar am sa vin data viitoare sa zic),eu vorbesc de artificial,si in cazul asta,trebuie sa dai tu tot,nu numai vinul ala bun,fiindca am dreptate.
Este o problema studiata de mine cu mult timp in urma... ;)
hai sa zicem...la fagurii folositi de mine...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Incepator stup layens

Mesajde peterneamt » 12 Apr 2012, 19:13

Dau eu tot nu e asta problema . Dar problema cu, cum este mai bine, tot ramine, dar o rezolvam noi la sprit cu lulea si o cafa. Acum fro 15 ani la Poiana Mare la sacim 1 la Domnul Netoiu ( fost profesor de sport ) din localitate, posesor a aproximativ 20 de stupi Layens, la rugamintea lui am studiat de ce ramele noi introduse la crescut au celulele de sus alungite si pe cele de jos turtite sub forma de arc de cerc. Si la ce concluzie crezi ca am ajuns amindoi ? ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Incepator stup layens

Mesajde teinegru64 » 13 Apr 2012, 00:53

Pentru max. 5 stupi si timpul de care dispuneti Layens-ul e perfect.Pentru a fi totul simplu si ecologic va recomand ...corp 12 rame Layens +cat 8 rame 1/1 + camera de vizita(3 rame 1/1)
Este stupul verde din album http://teinegru64.sunphoto.ro/stup_camera_vizita
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Incepator stup layens

Mesajde apr » 13 Apr 2012, 01:15

Interesant, pat rece-cald catul 1/1 foloseste rame standard sau poate mai late la partea de sus sa nu depuna oua(1/2)? Camera de vizita(3 rame 1/1) ce rol are?
Ramele ce facem cu ramele :) daca nu ii plimb(nu am timp) sa inteleg, ar fi ok cu fagurele stas centrat.
apr
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Apr 2012, 21:32

Re: Incepator stup layens

Mesajde teinegru64 » 13 Apr 2012, 01:30

De obicei cand matca depune oua in cat nu este sezon cu miere pentru nici un tip de stup.1-0 pentru Layens deoarece cu ramele 1/1 din cat vom face un roi ce va trece iarna cu bine.
2 -Vezi prof Ursu.
3 -nu am inteles.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Incepator stup layens

Mesajde apr » 13 Apr 2012, 01:44

3. pot sa "proiectez" stupul dupa marimea ramei>>rama modificata putin sa se portrivesca mai bine fagurele stas sau pur si simplu las rama originala Layens si centrez fagurele .
Deci iernarea se face cu catul sus ? Dupa mine credeam ca el se da jos si ramanem doar cu corpul 12 rame Layens (o sa caut si filmuletele domnuluiu profesor).
apr
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Apr 2012, 21:32

Re: Incepator stup layens

Mesajde teinegru64 » 13 Apr 2012, 01:56

Poti sa proiectezi ce vrei....in 7 colțuri .Rascanu de la Vaslui onoreaza orice comanda.
Credeai bine ...catul se da jos. Daca vrei cat peste iarna este tipul Activ (familie ajutatoare)
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Incepator stup layens

Mesajde teinegru64 » 13 Apr 2012, 01:59

activ
Fişiere ataşate
P1080006.JPG
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: zahhh şi 8 vizitatori