Prima pagină OFF TOPIC ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI

Esti certat cu cineva de pe forum si doresti o reconciliere ? Aici este locul....in Zona Verde...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde modigliani » 13 Apr 2012, 21:45

EXACT !!!

In spiritul sfintelor sarbatori Pascale ce ne bat la usa cer ( deloc imperativ - ci cu dorinta-n suflet ) ca sIMA sa aiba dreptul fundamental la a-si cere scuze fata de gafele incomensurabile pe care le-a facut vis-a-vis de colegii de forum ( credintele acestora si punctele proprii de vedere ) si de colectivul de administrare : persiflari , amenintari tembele si neavenite despre nush " ce pielea mea de dari in judecata" .

15 minute cu acces pe forum pe care sa le administreze cum poate el ( tin eu telefonic legatura - mediatizez - intre el si staff-ul de administrare referitor la acele 15 minute - cand si daca-i vor fi alocate inspre replica ).

15 minute , mai mult decat suficient sa se exprime . E nasol ca poate sa ai ceva a spune si sa n-ai posibilitatea de-a o face .

proapis13 scrie:Din discutiile cu Modigliani am inteles ca este un baiat de uns pe rana insa cand se aprinde sa te tii.....


Asa e ..... Cel putin asa cred in urma zecilor de discutii telefonice pe care le-am purtat cu sIMA de-a lungul timpului .

......................................................

Bai fratilor , un forum , dincolo de faptul ca-i bun la ce e bun , este cea mai eficienta modalitate de-a denatura personalitatea cuiva . Asa si sIMA , si eu , ... si voi . Multi dintre voi . sIMA-i un baiat de zahar . Dincolo de "faulturile" dintre noi la care asistati navigand prin forum , eu , la modul cel mai sincer posibil , il apreciez cum nu apreciez 20 de oameni in viata . E un suflet mare !!!

Tare-n gura , indragostit de Popa Prostu ala al lui , cu hebluri in loc de taste , alea-alea ! Dar asa e el ! Care-i perfect dintre noi toti ( fiecare cu pacatele lui ! ) ?

Io atat va spun :

- daca-i cazi lu sIMA-n poarta de sete ..... te baga-n casa , iti da un vin rece , o mancare calda , si-un pat cu asternutul apretat . ..... Fara ca macar sa-l intereseze cum te cheama !
- mie mi-e sincer dor de interventiile lui . E adevarat ca mi-a urcat de zeci de ori pulsul peste 200 , dar mi-e dor de el !

- si va mai spun ca ieri m-a sunat in legatura cu niscaiva locuri prinzatoare de pe Dunare ( repet , dincolo de forum eu cu Marian vorbim multe ! ) , de prin zona lui . I-am dat toata informatia posibila , in masura in care m-am priceput . Dar a belit-o cu mine daca la vara nu merge doua zile si-o noapte pe malul Dunarii ! Fix nu ma intereseaza pe mine de castravetii si albinele lui !!!

................ Mareane , ti-e clar ?????? Nush daca-ti dau astia dreptu' la replica , ..... da' la peste mergi de bunavoie sau legat de Jeep si dus taras !

;) ;) ;) ;) ;)

p.s. Sarbatori fericite tuturor ! Fie sa va-nvaluie spiritul Sfintelor Sarbatori Pascale !
Fişiere ataşate
castraveti ... la greu !.jpg
Ultima oară modificat de modigliani pe 13 Apr 2012, 23:05, modificat 1 dată în total.
modigliani
 

Re: Un sfert de ora din care ..... o cerere de scuze !

Mesajde paul » 13 Apr 2012, 22:15

Atat as putea completa ... Marian Sima este fascinant !!! Debordeaza ... fascinatie ! Rar mi-a fost dat sa intalnesc un om cu o personalitate atat de complexa !!!
Mi-e dor de postarile sale !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Un sfert de ora din care ..... o cerere de scuze !

Mesajde modigliani » 13 Apr 2012, 22:32

Bai mAREANE , referitor la ce-am vorbit noi ieri ( in speranta ca vezi topicul asta ) :

De aici , de la Malu' Rosu , de pa Ara , de la Ilie ,
http://wikimapia.org/#lat=43.9191303&lo ... 18&l=0&m=b

.... te duci nitel mai la vale ( "fo" 500 m ) . E si padure , umbra , loc de gratar . Numa' ca-i cam "batut" locul . Tre' s-ajungi devreme . Pe-ntuneric . Ca la vreo 6 - 7 m din mal ai niste praguri sub care se adaposteste albitura : caras , platica , ciortan , babusca , etc :
http://wikimapia.org/#lat=43.9201098&lo ... 17&l=0&m=b

.... Dar intre Ilie si locu' de-ti spusei de el , pe la busteni , daca tu si amicii tai va-ncumetati si va pricepeti , dati la "bucatica" si la rama neagra dupa somn si salau "pricopsit" , d-ala "bine-mbracat" . Vergi tapene , fire "wolfram" , ... alea-alea ! Uite aici sunt scufundate doua bacuri . "Cotete" ireprosabile si loc de "cordeala" ( de depunere ) ireprosabil . La vremea asta si salaul si somnul nu-l vei prinde decat daca-i tulburi "cotetul" . N-au apetit . Se reped doar la ce le pune-n pericol "ciorchinele" de icre . Il apara ! :
http://wikimapia.org/#lat=43.9193525&lo ... 17&l=0&m=b

...........................................................................................

Dar , cum ti-am spus , la vremea asta din an , la doar o luna de iesit din iarna , dai ( pt albitura ) la momeala nutritiva : Viermusi , rame , mate de pui ( m-ar mira sa dea vre-un somn - asta nu "loveste" pana nu-nfloreste teiul ) , etc . Nu incerca cu mari sperante mamaligile , boabele , cerealele .... , etc . Nu e vremea lor . Nici macar d-alea "smechere" , unguresti , aromatizate .

Ai Dunarea in aceasta perioada la cota ...... IMPECABILA !!!!! La nicio alta cota Araua nu tine peste mai abitir ca acum : Giurgiu la 246 , in crestere 30 cm : http://www.afdj.ro/cote/cote.htm

p.s. Suna-ma de pe garla . Imi spui de-acolo ce si cum , te sfatuiesc din mers .

.....................................................................

Uite locul la care te trimit ( poze facute de pe insula de vis-a-vis , de pe Mocanu )
Fişiere ataşate
ara 1.jpg
ara 2.jpg
Ultima oară modificat de modigliani pe 13 Apr 2012, 22:52, modificat 1 dată în total.
modigliani
 

Re: Un sfert de ora din care ..... o cerere de scuze !

Mesajde modigliani » 13 Apr 2012, 22:39

Asta-i LOCUL ! ( vazut si fotografiat EXACT de vis-a-vis , de pe insula Mocanu )
Fişiere ataşate
ara 3.jpg
ara 4.jpg
modigliani
 

Re: Un sfert de ora din care ..... o cerere de scuze !

Mesajde modigliani » 13 Apr 2012, 22:45

.. Na , mah , ..... na ! Loc de pescuit !!! ( ma blesteama pescarii daca afla "c-am dat din casa" ! Da' .... pentru tine ce dracu' nu fac io ??? :shock: )
Fişiere ataşate
sima.jpg
modigliani
 

Re: Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde modigliani » 23 Iul 2012, 22:23

Baaaaaaai , ...... unde-i sIMA al meu ????? Ce-ati facut cu el ?????
modigliani
 

Re: Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde modigliani » 01 Aug 2012, 23:39

modigliani scrie:Baaaaaaai , ...... unde-i sIMA al meu ????? Ce-ati facut cu el ?????
Pe bune , .... uite , ceva de la el din sat , si io n-am cu cine vorbi ! ;) Cine-mi confirma mie acuma ??????? ...... sIMAAAAAAAAAAA !!!!!!!!
http://ro.stiri.yahoo.com/reportaj-cutr ... 00265.html

REPORTAJ CUTREMURATOR. Gostinu - satul din Romania unde copiii devin sclavi pentru 40 de lei pe zi

Minori exploatati cate zece ore pe zi pentru cativa lei incasati de parinti. Aceasta este bursa neagra a unei piete in care copiii de 12 si 13 ani sunt inchiriati direct de familii unor arendasi agricoli, crescatori de animale sau constructori.

Cazul este cu atat mai socant cu cat se intampla in satul Gostinu din judetul Giurgiu, unde, in urma cu 8 ani, autoritatile au declansat mai multe anchete, dupa ce ProTv a semnalat ca in zona toate muncile grele sunt facute de copii-sclavi. Din pacate, desi legea ii protejeaza pe cei mici de abuzurile adultilor, nimeni nu le sare cu adevarat in ajutor.

In satul Gostinu din Giurgiu, parinti fara suflet isi inchiriaza copiii fara sa clipeasca.

Minorii accepta naiv statutul de sclav, convinsi ca ei trebuie sa puna o paine pe masa familiei. La rasarit de soare, sunt ridicati din poarta de remorcile care pleaca la camp.

Dupa-amiaza sunt lasati, epuizati, in vatra satului, sa se intoarca la casele lor.

In remorca oprita de reporterii ProTv stau pititi trei copii. Pentru adulti, nu sunt decat niste roboti de care se folosesc.

Cel mai mic are 13 ani. Castiga 40 de lei de lei pe zi, bani care ajung direct la mama. Sunt 11 frati pentru care bietul copil isi risca sanatatea.

Potrivit Codului Penal, un astfel de parinte, care pune in pericol sanatatea minorului, poate fi decazut din drepturi si risca inchisoarea de la trei la 15 ani.

Copii mananca pe camp un codru de paine cu rosii aduse de acasa si uneori se ranesc, fara sa fie nimeni in preajma care sa le dea primul ajutor. Socant este ca nu ii iau cu ziua doar persoane private, ci si firme care incearca sa se acopere cerandu-le un buletin al parintilor.

Si pentru angajator, ilegalitatea prevazuta in Codul Penal e evidenta. Fapta de a supune o persoana la o munca obligatorie se pedepseste cu inchisoarea de la sase luni la trei ani.

De altfel, si Codul Muncii prevede ca minorii sub 15 ani nu pot fi absolut deloc angajati, iar muncile grele sunt interzise pana la 18 ani. Angajatorul e pasibil de puscarie, de la sase luni la trei ani.

Abuzul nu mai mira pe nimeni. Vorbim de o cutuma pe care reporterii ProTv au semnalat-o inca de acum opt ani, cand a fost data in vileag practica inrobirii copiilor.

In cazul a doi parinti din Gostinu acuzati ca si-au dat copiii la munca a incetat urmarirea penala. Un altul din Iasi, care-si inchiriase copilul in Giurgiu, a facut trei ani de inchisoare.

Responsabilii ar trebui sa dea un raspuns urgent. Si sa vegheze pentru ca parintii iresponsabili sa nu-i mai chinuiasca pe copii.
modigliani
 

Re: Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde Ioan Guist » 02 Aug 2012, 07:11

Asa la prima citire, e dramatic.Dupa cum cunosc eu media de al noi, se prea poate sa fie si mult bla bla.
Ce -i asa o crima sa muncesti? Ce este "munca grea" ?Ca se depasesc anumite bariere, de acord.Dar decat sa stea la terasa si sa traga pe nas, mai bine sa-i "iese pe nas".

Traim intr-o lume ...pe dos.Sigur copii sunt exploatati la maxim.Inainte vreme, la 12-13 ani intrai sluga la stapan si dupa 2-4 ani de ucenicie erai pe meserie.Exista un respect.Acum lumea e rea, si se fac multe abuzuri.Lumea e tot mai complicata.

Pe vremea mea se lucra in fiecare vara.Nu exista sa nu mergem la munca sa ne facem un ban de vacanta.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde Cristian IONITA » 02 Aug 2012, 08:50

pai nu-i crima sa muncesti .... dar:
- crima e sa muncesti in loc sa te duci la scoala;
- crima e sa muncesti cu carca cand carca e inca in dezvoltare;
- crima e sa muncesti fara sa-ti adaptezi alimentatia la modul de munca;
- crima e sa muncesti pentru banii cu care cel care are datoria (legala dar mai ales morala) sa te creasca ii prapadeste la carciuma;
- crima e sa folosesti copii la munci grele pentru ca-s mai ieftini decat adultii, singurul motiv pentru care "patroni" aleg sa lucreze cu copii este ca acestia sunt mai ieftin si nu ca nu ar gasi adulti.

Aici la Belgia in aceste vremuri de vacante mai peste tot in serviciile publice (vanzatori, ghizi, etc) sunt angajati copii si tineri (peste 15 ani in orice caz) dar asta este numai temporar pentru a fi acoperita perioada concediilor. Au si legislatia adaptata in acest scop in sensul ca e permis sa angajazi temporar elevi si studenti avand chiar scutiri de taxe dar fiecare elev / student in parte nu are voie sa depaseasca 60 de zile / an.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde modigliani » 02 Aug 2012, 12:16

Bai , ce credeti ? M-a sunat sIMA ! Saracu' n-are cum sa intervina sa-si spuna parerea , asa ca a apelat la mine sa scriu in locul lui :

Din nefericire cica este adevarat ceea ce se spune in articol . Multi antreprenori s-au stabilit in zona si profita de neputinta localnicilor . Mai mult , profita de acei copii . Dar si mai rau ar fi faptul ca acestia muncesc si sfarsesc prin ...... a nu fi remunerati !!! "Smecherii" recurg la asemenea abuzuri .

Mai spune mARIAN ca el , cativa consateni , in frunte cu Popa Prostu ala al lor s-ar fi mobilizat de cateva ori si-au ajutat cum au putut pe cativa dintre acesti copii amarati . Pentru asta ..... tot respectul !

...............................................

Intamplator cunosc destul de bine zona si pot confirma personal despre cateva asemenea abuzuri si nereguli de p-acolo . Este absolut anormal sa se tolereze asa ceva . In mod special asupra bietilor copii .

Nelule , ai dreptate , munceam in fiece vacanta . Mergeam dis-de-dimineata la cules in livezile CAP-urilor comuniste . Insa la orele pranzului plecam cu 100 lei in buzunare si d-acolo-ncolo purceadeam la joaca ! Era un venit mai mult decat convenabil . O medie rapida ne arata ca aveam un castig de 2000 - 2500 lei / luna ! Mai nene , erau bani ! Ori asta inseamna ca nu eram deloc abuzati sau folositi . Un asemenea salariu era un salariu bun in acele vremuri . Imi aduc aminte cu placere si mandrie de faptul ca aveam Pegas si-mi doream o "semicursa" Sputnik . Nu uit cate zile oi avea , costa 2050 lei . La finele lunii Iulie , cam de ziua mea , dupa ce-am luat banii am dat fuga-n magazin ( Sport-Turism-Camping de pe Pantelimon ) si mi-am luat-o ! Cand am ajuns acasa - calare pe ea , fireste , si mandru nevoie mare - ....... mai aveam una . ...... Mi-o luasera ai mei cadou ! :lol: :lol: :lol: ..... Si-acum le am . Pe amandoua .....

In fine ..... Am avut o copilarie plina si frumoasa . Nu se compara nimic din copilaria noastra cu cea a copiilor de astazi .



SE CERE UN TOPIC PENTRU ASTA !

modigliani
 

Re: Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde echo » 03 Aug 2012, 15:52

La noi legislatia muncii e "putin" mai complicata, in sensul ca pentru a angaja legal un muncitor sezonier o sa cam rupi pervazul ghiseelor "fortelor muncii". Pentru a incheia si apoi desface un contract de munca temporar, piezi uneori mai mult timp decat perioada de munca in sine.
Legal, inainte de angajare, viitorul posibil angajat trebuie sa aduca angajatorului un certificat medical de la medicina muncii care sa ateste ca este apt sa presteze munca respectiva (certif valabil 1 an si care costa intre 90 si 320 ron).
Asta este unul dintre motivele pentru care angajatorii "se feresc" sa angajeze cu forme legale muncitori zilieri sau sezonieri, pt faptul ca birocratia e dementiala...

Practic va spun ca lui Sima i se vor ofili castravetii pe camp daca ar incerca numai sa angajeze zilieri cu forme legale !! nu ca nu ar vrea omul, dar.. asta e sistemul..

Legat de "articolul" cu "sclavii" de mai sus, mi se pare tras de par extraordinar de mult, scris de o pitzipoanca "jurnalista", care in viata ei nu a vazut negru sub unghii..

Sunt cazuri, asa cum le descrie CI mai sus referitor la obligatiile mai mult morale, (probabil chiar si in acel sat), dar cazuri care trebuiesc pedepsite punctual si in nici un caz inasprita o legislatie a muncii care oricum e aproape imposibil de aplicat pentru angajatorii mici si acestia cauta portite de scapare...

Sa te apuci sa spui ca.. "reportaj cutremurator !!! Copii sclavi pe 40 lei /zi" !!! e deja prea mult !! (pe langa faptul ca sclavii nu primesc vre-o remuneratie, daramite 40 ron /zi - nenea jurnalistul ar trebui sa mai ravada niste dictionare), imi dau seama ca am fost si eu "sclav" fara sa stiu ??? ola-la-la !!!
Pai toate vacantele mele, incepand cu clasa a 7-a, am muncit, inclusiv in zona respectiva, langa Gostinu, la IAS Prundu, diverse chestii, de la castrat porumb, la incarcat baloti, sapat la porumb si FS, etc, platit intre 45 si 80 lei pe zi (vorbesc de IAS pe vremea comunistilor), la cules de fructe in livezile spre Frumusani, pe santiere, etc, etc.

E drept ca daca un copil se duce la munca si seara tac'su care toata ziua a sprijinit santul, il asteapta sa vina cu banii ca lui ii arde glanda de o secarica, ala nu mai este tata si trebuie indoit parul portii pe el !!!
Tot asa cum un "smecher" care seara nu efectueaza plata care a promis-o, trebuie sters cu el pe jos!!

Dar de aici, de la cazuri care trebuiesc adresate individual si pana la a denunta un "sclavagism" al copiilor mi se pare extrem de exagerat, generalizat si poate chiar periculos... afirmatie : "in zona toate muncile grele sunt facute de copii-sclavi" !!! (mai lasa-o dreaq !!! deja ma sperii, imi creste tensiunea, pai unde suntem noi, in Africa?? parca sclavagismul s-a eradicat in Romania acum aproape 2 secole...) sunt niste afirmatii total iresponsabile

Exemplu concret - un om angajat cu forme legale, cu salariul net de 2000 ron, angajatorul adauga taxe catre stat fix 1643 ron. Total 3643 ron. Acum, cati castraveti tre' sa culeaga Sima ca sa plateasca omul ala si taxele la stat?? Sa revenim cu picioarele pe Pamant si sa realizam ca cel putin jumatate din munca in agricultura este platita intr-o zona mai... gri.. In agricultura pura, de productie, marja de profit este infima, comparativ cu sectorul industrial sau al serviciilor.

Repet, in afara de cazurile punctuale care trebuiesc pedepsite punctual, nu cred ca aveam de-a face cu un fenomen de abuz asupra copiilor!!

Un amestec de pseudo-eruditie legala: "Si pentru angajator, ilegalitatea prevazuta in Codul Penal e evidenta. Fapta de a supune o persoana la o munca obligatorie se pedepseste cu inchisoarea de la sase luni la trei ani" - foarte adevarat, dar cine vorbeste aici de munca obligatorie ??

Una este sa il bagi pe unul in puscarie (dupa ce intamplator a cazut pe lopata si si-a spart fata (de 3-4 ori)) pentru ca are 3-5-10 copii sau adulti adunati de pe cine stie unde, cu forta, legati sau inchisi intr-o baraca si batuti sa munceasca
si alta este sa le rapesti legal dreptul sau posibilitatea de a munci tuturor tinerilor care ar vrea si putea sa munceasca ca si reactie generalizata la actiujnea aluia....
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde modigliani » 03 Aug 2012, 21:32

Bai , sunteti off topic ! Mie, in topicul asta imi trebe sIMA !

Sa spune el , ..... cu cuvintele lui , ....... indemnat sau nu de Popa Prostu , ....... ce si cum !!!!!

sIMA ! Ati inteles ? ...... sssss ..... IIIII ..... MMMMM ..... AAAAA ! Marian Sima ! ..... The beast ! THE ONE AND ONLY !!!!! :shock: :shock: :shock:
modigliani
 

Re: Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde augustin » 04 Aug 2012, 20:59

Hai, nea Mircea, te rog si eu, iarta-l pe Marian Sima
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde echo » 04 Aug 2012, 21:08

Si eu zic la fel Mircea... da-i cele 15 min care le cere Modi !!

Dar daca tot e la moda schimbarea regulilor in timpul jocului, eu zic sa ii dai 15 min in ziua de ieri !! :lol: :lol: Eventual isi poate alege el la ce ora vrea, sa nu se supere cineva ca nu e democratie... :lol:

Lasati domle omu' sa isi vada de treaba lui, ca acum vine toamna si nu avem castraveti in piata ca il tine Modi in 220V !!!!

Ma simt generos azi - propun sa i se dea 20 min in ziua de ieri !!!
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde paul » 04 Aug 2012, 21:44

augustin scrie:Hai, nea Mircea, te rog si eu, iarta-l pe Marian Sima

Hai nea Mircea ,te rog si eu , da o amnistie pentru Marian . Sau ... macar o gratiere . Sau ... o reducere a pedepsei (periodic se poate depune o cerere in acest sens). Va rog , pot argumenta cu motive ... temeinice ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Release te beast ! ... Fiveteen minutes adleast !

Mesajde modigliani » 05 Aug 2012, 04:18

Bai , una si cu una "face" doua !
Un lucru-i cert : daca nu-l avem la iarna ...... am belit-o !Ne-am "scos" , nene ! ........

Vb lu' Paul : Vodaaaaaa , da-i , nene , voie sa ne ameteasca ! Mai ales ca cica s-a reprofilat : de la castraveti la BCA si polistiren d-ala de se-nmulteste ! Lasa omu' sa zica cum e cu zidirea !!!!!

.........................................

Mi-e dor de el , sa mor io !
modigliani
 

Următorul

Înapoi la ZONA VERDE - STRANGERI DE MANA , RECONCILIERI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori