Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

pretul mierii in Germania

Mesajde stupar » 29 Feb 2012, 00:47

http://www.ebay.de/itm/Honig-Imker-Orig ... 4cfedbb73d
Mierea noastra din Romania in borcane cat valoreaza?In borcane trebuia exportate direct de producatori fara intermediari.Toti apicultorii din Romania uniti-va!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde catalin_viezure_6 » 29 Feb 2012, 01:31

stupar scrie:http://www.ebay.de/itm/Honig-Imker-Original-Ungarn-Imkerhonig-Akazienhonig-/330693326653?pt=Nahrungsmittel_Spezialit%C3%A4ten&hash=item4cfedbb73d
Mierea noastra din Romania in borcane cat valoreaza?In borcane trebuia exportate direct de producatori fara intermediari.Toti apicultorii din Romania uniti-va!

e ebay dar asa e procesatorii dupa parerea mea nu tin cu apicultorii si ne fac pe noi cat si pe ei slugile lor ... in UK era mierea acum 2 ani borcan de 400 g 3 -4 lire
nu mai are rost sa vorbim un lucru e cert : MUNCIM PE BANII PUTINI NU ASTA E PRETUL MIERII SI ASTA O STIM CU TOTII
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde horia_ch » 29 Feb 2012, 11:37

Este un producător din Ungaria care probabil vrea să-şi vândă mierea pe e-bay -ul nemţesc.
E o idee...
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde Bambucha » 29 Feb 2012, 12:39

Ce ziceti de acest mod de prezentare?
Fişiere ataşate
SAM_00661.JPG
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde costinelblagniceanu » 29 Feb 2012, 15:35

Sunt nemtii...... cred ca spune totul! :mrgreen:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde stupar » 15 Apr 2012, 19:04

stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde ionut vlv » 16 Apr 2012, 09:07

si sa nu crezi!iti dai seama cate kg la 26 euro face dintr-un butoi de 300 de kg la 2 euro/kg?basca mai ia si bani europeni pentru mierea nemteasca facuta de prapadita de albina romaneasca.si traieste si apicultoru' si procesatoru' si transportatoru' si...si...si neamtu bine.cat o sa mai poata si ea,ca o gusa are?
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde M STEFAN » 16 Apr 2012, 11:13

:) EU TRIMIT MIERE DE PORTOCAL BIO IN GERMANIA LA PRETUL DE 5€ PE Kg VINE UNU SI O IA MEREU NU IN CANTITATI FOARTE MARI DAR MA DESCURC BINE.
Abinute Albinute,ce ne-am face noi daca na-ti fi voi
Avatar utilizator
M STEFAN
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Apr 2012, 21:42
Localitate: GRAMMICHELE (CT) ITALIA

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde M STEFAN » 16 Apr 2012, 11:18

AM AUZIT CA COSTA SI MAI MULT
Abinute Albinute,ce ne-am face noi daca na-ti fi voi
Avatar utilizator
M STEFAN
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Apr 2012, 21:42
Localitate: GRAMMICHELE (CT) ITALIA

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde stupar » 18 Apr 2012, 10:48

http://www.supermarktcheck.de/lebensmit ... cat_id:107
Mierea romaneasca are calitate,dar meritele noastre se pierde in butoi.Ar trebuii exportate in borcane cu etichete stuparului din Romania cu banda de sigil.
In momentul de fata santem exploatati de comercianti,daca nu ne trezim meritam soarta!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde Bambucha » 18 Apr 2012, 10:57

stupar scrie:Ar trebuii ...
In momentul de fata santem exploatati ...,daca nu ne trezim meritam soarta!


De trezit este simplu! Inscrierea intr-o asociatie cu si pentru stupari! O asociatie care sa reprezinte REAL interesele membrilor sai!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde stupar » 18 Apr 2012, 12:43

ACA trebuie desfiintata!? :roll:
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde horia_ch » 19 Apr 2012, 13:52

stupar scrie:http://www.supermarktcheck.de/lebensmittel/honig/cat_id:107
Ar trebuii exportate in borcane cu etichete stuparului din Romania cu banda de sigil.

Aşa nu o importă neamţu. Că el nu e român să-şi dorească cu ardoare să fie piaţă de desfacere.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde stupar3l » 03 Mai 2012, 15:55

... e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune....

Problema nu e ca stuparul e sclavul firmelor de export, problema mare este ca stuparul nu intelege mecenismul de export al mierii... pentru ca sunt multi stupari care au o miere care nu ar trebui deloc comercializata dar firmele de export isi fac mila de ei si le-o cumpara... Miere pentru export trebuie sa se incadreze in nsite parametri si multi stupari nu se incadreaza ina cesti parametri... e usor sa zicem ca ne inscriem intr-o asociatie care sa ne ajute s ane vindem miere la un pret foarte mare, dar nu e chiar asa...

Si un bisnitar care vinde mierea pe piata se confrunta cu fel si fel de probleme, cauta borcane, cauta etichete sau face etichete, spala borcanele, cara, transporta-le, aseaza-le pe masa etc si etc... ganditiva ce preturi trebuie sa fie ca sa se descurce acel bisnitar... asa este si cu o firma care se ocupa de export... trebuie sa se incadreze in parametrii standardelor de export (butoaie speciale, etichete, transport etc) ..

intr-un cuvant trebuie sa ne gandim nu ca uite ca ala face bani de pe carca mea ci sa ma multumesc ca acea firma imi cumpara mierea si asa traiesc si eu... pt ca daca nu ar exista firmele de export multi stupari s-ar lasa de stuparit :)

o zi cu impliniri si productie crescuta la miere pe anul asta va doresc
stupar3l
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Mar 2012, 13:37

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde ionut vlv » 03 Mai 2012, 17:24

se vede de la 2 km ca nu esti stupar.ori esti urs ori tii cu ursul.daca in asta consta adaosul bisnitarului,in spalat borcane ,pus etichete,carat la piata si asezat pe masa inseamna ca tb sa mai pun si eu un 80% la pretul mierii pt ca si eu pun etichete la stupi si spal galeti,transport mierea si o conditionez.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde Adi Hodis » 04 Mai 2012, 00:39

stupar3l scrie:... e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune....

1. Problema nu e ca stuparul e sclavul firmelor de export, problema mare este ca stuparul nu intelege mecenismul de export al mierii...


2. intr-un cuvant trebuie sa ne gandim nu ca uite ca ala face bani de pe carca mea ci sa ma multumesc ca acea firma imi cumpara mierea si asa traiesc si eu... pt ca daca nu ar exista firmele de export multi stupari s-ar lasa de stuparit :)

o zi cu impliniri si productie crescuta la miere pe anul asta va doresc

Te salut d-le stupar ... eu sint un mic stupar si am ceva a spune ... si anume:
- Pai stai asa ca nu-i asa !.

1. Oare chiar asa greu e de priceput cum e cu ... mecanismul comertului ?.
Pai uite cum e treaba cu mierea si firmele.
Eu extrag miere de salcam de 2 ori intr-un an si vand kg-l cu pretul fixat de procesator ( n-am timp si nici nu reusesc sa vand in piatza cata miere produc ).
Firma cumpara si vinde mierea de la mine, de la dumneata, de la altul/tii in fiecare zi tot sezonul si o vinde cu X pret ... sesizezi o maare diferentza ?.
Daca nu, spun altfel ... eu vand doar odata pe an miere de salcam si ce-o mai fi. Firma vinde tot sezonul mierea de la toti ... e ceva, da ?.
Si oare cine munceste mai mult pt. a recolta acea miere, a ???. Oare nu stuparul/ii ?.
Ca pretul creste pe circuit, e logic insa procentele nu-s in favoarea producatorului si ca sa pot ambala si sa vand eu mierea direct in magazine ... e cam imposibil la noi. La nemtzi, nu ... ei pot obtine mai simplu autorizatiile necesare. ( Eu am incercat acu' 15 ani si cand am vazut cate si mai cate trebuiesc, am renuntat ).

2. Daca ar disparea firmele de export ( da Doamne !!! ) ... n-ar muri stuparii, fi-i linistit, miere sa aibe ! ... ca eu inca n-am auzit de miere nevanduta. Vin firmele straine dupa ea, sa fie cantitati numai.

Referitor la parametrii ... nush' cum se facu' intr-un an, de m-am pus sa golesc si sa spal butoaiele procesatorului si sa vezi cat de "curate" erau, unele cu rugina in ele ... ce sa mai zic ca intr-un butoi am gasit un shoarece in stare de putrefactie dar protejat bine mersi in miere. No" ala oare in ce parametri e prevazut ? ...
Asa ca realitatea mai e ... si altfel.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Următorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori