Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde Daniel Popovici » 06 Apr 2012, 02:04

BUNKA scrie:Concluzia mea e ca sunt de KKT...pb nu e ca albina e inca vie acolo pe rame si o vezi, pb e ca din punct de vedere fiziologic este varza fata de una iernata pe miere si polen..eu sunt convins de ideea asta 100%, nu mai am nevoie sa-mi zica unul ca ""da"" sau ca ""ba""!!
Miere tata, daca vrei sa ai familii bune mereu pune pt iernare 20 kg deoparte si doar surplusul poti sa-l iei daca e..daca nu, mai bine le tii pt vanzare, e o afacere la fel de buna!


De acord cu Bunka. Am masurat la puiet si in primavara aceasta ... voi veni cu detalii. - Promit !
Concluzia e ca familiile iernate pe miere si polen a avut mai mult puiet/kg de albine supravietuitoare si mai putine mortaliatati decat pe substituenti.

Eu nu as folosi pentru iernare sau pentru completarile de primavara astfel de produse. Le-as folosi in special vara pentru hranirea roilor care nu intra la productie. Daca o parte din produs se depoziteaza in faguri, acesta de obicei va fi combinat cu miere. Daca roii (astfel hraniti) vor avea surplus de provizii, acestea pot fi transferate la alte familii de la care se poate lua in schimb miere pura.

... parerea mea ...
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde gica.mosu » 08 Apr 2012, 18:59

gica.mosu scrie:
BUNKA scrie:Concluzia mea e ca sunt de KKT...pb nu e ca albina e inca vie acolo pe rame si o vezi, pb e ca din punct de vedere fiziologic este varza fata de una iernata pe miere si polen..eu sunt convins de ideea asta 100%, nu mai am nevoie sa-mi zica unul ca ""da"" sau ca ""ba""!!
Miere tata, daca vrei sa ai familii bune mereu pune pt iernare 20 kg deoparte si doar surplusul poti sa-l iei daca e..daca nu, mai bine le tii pt vanzare, e o afacere la fel de buna!

Cata dreptate ai....moldovenee :roll: Am sa revin cu alte paeri...si-shi acum sint fff ocupat
fac luminari la greu vineee-PASTELE si...Totusi va raspund printr-o intrebare:cine este cel mai mare
dusman al ALBINELOR :?: :?:

I ata si raspunsul-simplu(ursul cu 2 miini)-LACOMIAAA omului....miere muuuulta beneficii si... lazi goale
primavara.Cu alte cuvinte 12-18kg miere,pt stimulareea de primavara merge si(alea-alea) dar nu uitati si vremea+
priceperea apicultorului conteaza fff muuult...Sanatate tuturor,pace si o nevasta care TACEEE :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde andrei_calinescu » 12 Apr 2012, 20:57

Personal cred ca daca polenul natural exista din abundenta toamna si primavara(momentele de articulatie cele mai delicate ale generatiilor), nu e problema chiar iernate exclusiv pe siroape.
Ani de zile am vazut asta in Franta, in diverse regiuni unele similare ca si clima cu ale noastre(continentala).
Problemele apar cand polenul natural a lipsit.
Asta a fost cazul si la noi anul trecut.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde BUNKA » 15 Apr 2012, 18:10

Da e clar, polenul in cantitati insuficiente mai ales la formarea albinei de iernare este moarte sigura...am vazut si eu ce impact poate sa aiba situatia asta asupra unei colonii...daca nu intelegem ca intre floare si albina este o legatura care daca se intrerupe in vre-un fel, se intrerupe si viata albinei, e nasol... seceta din toamna trecuta a cam rupt nitel echilibrul asta fin...daca natura merge, merge si albina, daca nu..trebuie sa ajutam albinele cumva ca altfel efectele sunt din cele mai nefaste.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde gica.mosu » 15 Apr 2012, 21:53

Stati sa vedeti (rabdare...la salsim) consecintele lipsei de polen-pastura din 2011 si iata de ce:
-pt a creste o albina se consuma 145 mg polen,pt 1kg albina-1,5kg polen iar intr-un an o fam de
60-70mii de albine(6-7 kg) consuma aprox 60-90 kg polen pe sezon (trgeti voi concluzii)...Cita
importanta au inlocuitori de polen(drojdia de bere toamna-corp gras al albinei) si restul acum
primavara cind nici vremea nu e cuuu noi dar sa mai auzim si de bine.Cu respect-mosuuu!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde balasbebe » 16 Apr 2012, 09:50

Nu stiu de unde sunt scoase cifrele de zeci de kile de polen. Stiu doat ca la o familie buna se pot scoate 8-10 kile de polen. Daca se pun colectoarele se simte o lipsa a polenului. Aproape ca nu au in celule polen deloc. De la 60-90 de kile, noi luam doar 8 kile din el si albinele stiu asta. Daca nu punem colectoare nu apare foamea de polen, si albinele nu vor mai strange asa de mult.
O matca buna, populatie numeroasa si o diaframa manevrata la timp face cat toti biostimulatorii la un loc. Eu nu am dat si nu voi da asa ceva.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde kamy » 16 Apr 2012, 12:50

domnilor chiar va poftesc sa ma contraziceti sau sa ma luati la suturi ,in lipsa mea ma puteti si bate:dar in lipsa nectarului si polenului din natura,inlocuitorii sant mana cereasca oricat i-am huli!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde gica.mosu » 16 Apr 2012, 14:59

balasbebe scrie:Nu stiu de unde sunt scoase cifrele de zeci de kile de polen. Stiu doat ca la o familie buna se pot scoate 8-10 kile de polen. Daca se pun colectoarele se simte o lipsa a polenului. Aproape ca nu au in celule polen deloc. De la 60-90 de kile, noi luam doar 8 kile din el si albinele stiu asta. Daca nu punem colectoare nu apare foamea de polen, si albinele nu vor mai strange asa de mult.
O matca buna, populatie numeroasa si o diaframa manevrata la timp face cat toti biostimulatorii la un loc. Eu nu am dat si nu voi da asa ceva.

La liceu(seral acu 35 de ani) profa de...romina(D-zeu s-o odihneasca) zicea "Ghita daca nu stii citesteee nu spuneee prostii ca te rid...colegii,deci din
literatura de specialitate :roll: cine mai citeste....nu scrie-prostii-Salvee mosuuu!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde balasbebe » 16 Apr 2012, 16:06

Eu am citit de doar 24 de kile ca ar consuma o familie de albine. Consider ca este o cifra mai apropiata de realitate. Dupa ce noi le luam aproape tot polenul de pe picioruse, foarte putin polen mai scapa si intra in stup. Am studiat ca albinele scapa pana si bobitele de polen foarte mult. Albinele consuma polen din aprilie si pana in august septembrie. Eu am pus in anul 2006 colectoarele pana in 3 septembrie. Am scos o medie de 8 kg/colector. In 5 luni cat albinele noastre, caci despre ele este vorba culeg in total cam in perioada de 150 de zile. Din astea sunt cel putin 30 de zile de ploaie, de arsita in care ori nu ies din stup, ori nu au de unde sa aduca polen. Sa nu iau 90 de kile doar 60 de kile de polen si in 120 de zile ar insemna sa aduca zilnic 1/2 kile de polen. Asa ceva nu se va intampla niciodata in Romania. In perioadele de varf, de cules intensiv se pot strage cam 10 zile de productii record cu max 0,6 kg de polen in colector la zi. Eu nu citesc decat ceea ce cred ca este adevarat. La polen si in discutii pot sa scriu oricat. Recoltez polen anual, stiu ce inseamna sa culegi polen si cat inseamna sa iei polenul in unele perioade ale anului.
Cand este marele cules la salcam albinele uita sa mai care polen in stup, si nu sunt zile putine, pe care nu le-am luat in calcul.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde teinegru64 » 16 Apr 2012, 16:17

Niciodata nu am sa inteleg de ce trebuie sa luam ca buna.....o chestie scrisa .....doar ca e scrisa in carte ?? Chiar de stiu ca nu e adevarat ? Ar trebui sa zic la fel ca autorul sa stie lumea ca sunt citit??...NICIODATA .
La fel ca Bebe nu hranesc albinele cu rahat ....fie cat de dulce.....reclama.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde balasbebe » 16 Apr 2012, 16:48

Consider ca nu am nici un castig daca voi baga biostimulatori. Cunos un stupar din Ialomita, care a dat Feedbee la GREU. Mi-a povestit cat a bagat in ele.
O turtita de polen este buna. Noi stim sa recoltam polen, stim sa-l pastram dar nu stim sa-l dam la albine. Ce usor este sa le dam drojdie, sau alte chestii. Eu daca as baga lapte praf degresat sau inlocuitori, cred ca nu as mai consuma miere din stup. Am incercat intr-o perioada a anului sa folosesc o cantitate de polen amestecata cu sirop. Nu am citit nicaieri ca ar trebui sa dau polenul in sirop. Am incercat si a fost un dezastru. Albinele tinere s-au bagat in acel sirop si s-au inecat foarte multe. Albinele tinere consuma doar pastura de calitate.Asa cum albinele culeg de pe acoperis bitum in loc de propolis, asa ele sunt pacalite sa consume inlocuitori. Da am vazut in filme cum baga inlocuitori cu sacii, le amesteca in betoniere. Cel putin in Salaj, sunt prea putini cei care s-au gandit la altceva decat la natura. Cu cat fortam albinele in perioada rece, cu atat vom cheltui mai mult si vom face risipa mai mare de albine.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde balasbebe » 16 Apr 2012, 16:54

cristi_vidican scrie:Ieri am fost la un magazin apicol din Oradea. Cand am intrat, primul lucru care m-a izbit a fost stocul de Dulcofruct. Magazinul tocmai se aprovizionase. Am luat si eu un bidon, ca sa mai ajut acolo unde va fi nevoie in aceasta primavara. Dupa mine a intrat o doamna care cand a vazut bidoanele a inceput sa injure pt tocmai ii murisera multe familii. Dupa spusele ei, in toamna administrase mult apiinvert, iar acum foarte multe familii erau moarte, in contextul in care mai aveau miere. Detalii nu stiu. A mers cu proble la laborator, unde a iesit Nosemoza. Ea dadea vina pe apiinvert. Tratamentele contra varroa le facuse, dupa spusele ei ca la carte.
Eu am facu ceva completari in toamna cu Apiinvert si zahar invertit, mai ales la roi, care nu au apucat sa-si stranga rezerve. La un roi a trebuit sa-i fac completarile aproape exclusiv cu sirop. Dar, eu nu am avut nici o problema din aceasta cauza, nu am vazut ca apiinvertul si siropul de zahar invertit sa fi creat probleme.
Am auzit si de cazuri in care a aparut diaree datorita iernarii pe biostimulatori.
Va invit sa postati concluzii dupa iernarea pe biostimulatori, incercand sa ne ferim sa intram in polemici despre produse. Avem istoric serios al polemicilor despre Apiinvert si Dulcofruct. Cand ma gandesc la cel din urma, imi amintesc ca nea Gica n-a mai apucat sa spuna ce a vurt sa spuna. A venit noaptea aceea neagra ...

Cei care nu au bani topesc zaharul si-l transforma in sirop. Aceste substante cu eticheta, contin foarte multa apa raportat fata de pret. Oare de ce nu este subventionat si zaharul. Noi asa l-am cunoscut si l-am folosit de o viata intrega. Acum cand totul a devenit comert s-a impus sa fie gratis. Oare cu ce pret?
Pana acum cei de la Fileomera aduceau sirop bun, sirop pentru intretinerea coloniilor. Stia ca din comertul cu miere traieste si nu are nici un interes sa ne omoare albinele. Alte produse sub alte etichete, nu mai stiu ce sa cred. Stiu doar atat ca sunt mari probleme, stiu ca au murit albinele cu mierea langa ele, cu mierea in stup.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde gica.mosu » 16 Apr 2012, 17:34

Daca stam strimb si judecam drept o fam de albine este ca un acordeon:1-01...15-07 il deschizi apoi pina la sf lui octombrie
il inchizi(ma refer la puiet) si in ac perioada :?: n-albine ori i45 mg polen/albina (o albina traieste in sez activ max 45 de zile)
faceti o socoteala si trageti concluzi :roll: Saltare-Mosu gica!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde balasbebe » 16 Apr 2012, 17:42

Eu am vazut si stupi cu albina foarte multa la inceputul lunii aprilie. Era zapada pe margine, erau infloriti matisorii, albinele umblau ca vara. Da acele albine este posibil sa consume 90 de kile de polen intr-un an. Filmul era facut in Germania. Ei pun la un stup cate 10 litri de sirop o data. Inseamna ca au si albine in acel stup, cu o populatie de cel putin 60.000 de indivizi. La noi daca avem 45.000 de indivizi/colonie se urca in pomi, fara sa vada salcamul.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde gica.mosu » 16 Apr 2012, 17:50

balasbebe scrie:Eu am vazut si stupi cu albina foarte multa la inceputul lunii aprilie. Era zapada pe margine, erau infloriti matisorii, albinele umblau ca vara. Da acele albine este posibil sa consume 90 de kile de polen intr-un an. Filmul era facut in Germania. Ei pun la un stup cate 10 litri de sirop o data. Inseamna ca au si albine in acel stup, cu o populatie de cel putin 60.000 de indivizi. La noi daca avem 45.000 de indivizi/colonie se urca in pomi, fara sa vada salcamul.

Cu respect mai sus am scrissss 60-70 mii de albine adica 6-7kg ...Cu respect Mosu gica!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde balasbebe » 16 Apr 2012, 21:57

Anul trecut cu 2 stupine cu cate 25-30 de colectoare, fiecare, am facut dupa salcam si pana in toamna doar 67 de kile de polen uscat. Asta s-a intamplat in conditii de seceta, lipsa polen si nectar. L-am facut cu eforturi mari de tot si doar de la familiile care stiam ca le pot forta. Mai multe nu pot sa zic daca nu stiu.

Am mai auzit ca pe un stup se pot scoate si 25 de kile pe sezon. Am auzit, nu am citit. Sunt familii care aduna cam de 3 ori peste medie si o tin asa tot timpul. Alea ar fi posibil sa consume si 60 de kile de polen. Dar noi trebuie sa facem o medie.
Tot eu am inteles ca o familie de albine consuma cam 150 de kile de miere. Mierea este consumata in proportie mult mai mare decat polenul. Facand un calcul nu poate sa consume o parte de polen si 2 de miere.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori