Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde gica.mosu » 17 Apr 2012, 10:27

teinegru64 scrie:Niciodata nu am sa inteleg de ce trebuie sa luam ca buna.....o chestie scrisa .....doar ca e scrisa in carte ?? Chiar de stiu ca nu e adevarat ? Ar trebui sa zic la fel ca autorul sa stie lumea ca sunt citit??...NICIODATA .
La fel ca Bebe nu hranesc albinele cu rahat ....fie cat de dulce.....reclama.

Pt...toti (inclusiv teinegru64) citez"Hrana albinei adulte consta din alim energetice(nectar si mana uneori zahar admin de apic)-care ii furiz apa, saruri minerale,
zaharuri simple si complexe si acizi organici,si alim plastice(polenul;uneoriinlocuitori sau suplimente de polen)-care ii furniz in plus aminoacizi liberi,proteine,grasimi,vitamine,celuloza,amidon.In total,consumul anual al coloniei este de cca 100kg nectar si de cca30-50kg polen".....Deci nu ne obliga nimeni
sa dam la albine(in lipsa pasturii :roll: ) rahaturi...EU cred ca decit nimica tot mai buna e buuunica :lol:
Pt BEBE...omu se mai inseala cite- o data(si eu sunt om) am confundat marfa cuuu ambaljul,eu stim ca alb consuma 2 parti miere+o parte pole-pastura....
Rog pe cei mai in tema sa-si spuna parerile pro-conta....Salveee -mosuuu!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde balasbebe » 17 Apr 2012, 16:26

Poate suntem deodata, totusi ca o gluma daca-mi permiti o sa-ti zic mosule. Si pe mine ma cheama altfel pe buletin dar toti care ma cunosc i-mi spun simplu Bebe.

Mosule albinele mai ales iarna chiar daca raman fara miere, doar cu rame de pastura mor de foame. Albinele adulte sau batrane, doar pentru putin timp consuma si pastura pana iase prima generatie. Noi ne tot miram primavara de ce nu avem mai mult puiet. Nu avem deoarece nu are cine sa intretina puietul larvar. Cat despre consumul de miere puteam sa scriu si mai putin dar m-am referit la niste familii foarte puternice, si nu medii.
De la un titlu am ajuns, cel putin la discutii sterile, si total deviat de la tema. Este ultima postare de acest gen, si poate o sa trecem la subiect, deoarece asa nu mai terminam niciodata.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde gica.mosu » 17 Apr 2012, 21:37

Acum la...subiect,despre cum fac eu am scris mai sus :roll: Am un amic cu30-40 stupi,si el a folosit pt
completare la st 6-7r albine80-90% apiinvert(august) acum fam sint pe7-8r cu albine si3-4 puiet strinse la
maxim cu diafragme.EL zice ca nu au fost mari brobleme doar la citiva pe ici pe colo citva pete de diarie,
stupina fiind la 8km distanta de mine.Eu am pus la completare 20%sirop+apiinvert restul miere(salcim-tei
fl soarelui)in primavara de toate+laptic,in rest vremea vorobesteeee-cu bine Mosuuu-gica!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde balasbebe » 17 Apr 2012, 21:44

Eu am folosit de toate, apiinvert, glucoza, zahar ieftin din Germania si zahar romanesc. Am doua stupine. Una a iesit cu tot efectivul din iarna, dar mult slabite familiile, cealalta stupina a fost cam 25% decimata, cu pierderi. Ce pot sa mai zic? Eu pentru mine, am tras o concluzie, dar ma abtin sa pot zice ceva. Anul trecut nu am avut pierderi, decat de matci, pe care nu le contorizez deoarece aveam la rezerva destule.

Eu zic ca in afara de biostimulatori, trebuie sa luam in continuare si factorii de mediu si daunatorii.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde MIHAI BALS » 18 Apr 2012, 16:47

raport pret- calitate f.bun.
azi am fost la calafat pt. papica la divizarile dupa salcam.
3,1 LEI CU TVA.
densitate intre 1,4 si 1,5-nu se poate folosi decat diluat.
se vede ca bidonul de 100l are 155kg.
vanzarea se face la bidoane de 155 kg.
garantie butoi=65 lei.
Fişiere ataşate
003.JPG
001.JPG
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde MIHAI BALS » 18 Apr 2012, 16:52

au desfacerea asigurata in franta.
nu-i intereseaza pna-ul.
pacat!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde balasbebe » 18 Apr 2012, 17:10

Acel sirop, il mai amesteca cu apa, ii pun o eticheta si-l vand la noi la ACA cu 5 lei kilu. Pentru ca au pus apa, numai asa puteau sa-i dea 100% adaos comercial. O sa revina ei cu picioarele pe pamant. Da si am uitat ca l-au pus in flacoane de 5 litri sa nu depunem prea mult efort.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde MIHAI BALS » 18 Apr 2012, 21:35

balasbebe scrie:Acel sirop, il mai amesteca cu apa, ii pun o eticheta si-l vand la noi la ACA cu 5 lei kilu. Pentru ca au pus apa, numai asa puteau sa-i dea 100% adaos comercial. O sa revina ei cu picioarele pe pamant. Da si am uitat ca l-au pus in flacoane de 5 litri sa nu depunem prea mult efort.

in 2010 am carat si eu flacoane de alea la 5 l .
inca mai lasam si de-o ciocolata ca le gaseam gata puse!
stiti ca nasu odata vede ceva la fina!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde MIHAI BALS » 19 Apr 2012, 17:02

concluzii dupa iernarea si stimularea de primavara cu biostimulatori(foto azi):
Fişiere ataşate
022.JPG
019.JPG
017.JPG
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde mircea_tm » 19 Apr 2012, 17:21

l-ati mai folosit pana acum?
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde MIHAI BALS » 19 Apr 2012, 17:24

mircea_tm scrie:l-ati mai folosit pana acum?

am inceput sa-l folosesc la roiuri in iunie 2011 si de atunci merg doar pe el si pe zahar.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde costinelblagniceanu » 19 Apr 2012, 19:34

Si eu il folosesc si il mai folosesc si altii cu succes!
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde feederman » 06 Noi 2012, 12:57

MIHAI BALS scrie:Acel sirop, il mai ....

Va salut pe toti . Nou pe aici. Cum ai folosit acel sirop? L-ai diluat ? Ce fel de hranitoare ai folosit?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde costinelblagniceanu » 06 Noi 2012, 14:43

feederman scrie:
MIHAI BALS scrie:Acel sirop, il mai ....

Va salut pe toti . Nou pe aici. Cum ai folosit acel sirop? L-ai diluat ? Ce fel de hranitoare ai folosit?
Eu l-am folosit si diluat si nediluat.L-am diluat cu o parte ceai de mai multe plante medicinale si trei parti sirop,dar l-am folost si nediluat.Se poate pune in orice fel de hranitoare,dar eu l-am pus in pungi din acelea de pe sul fara nici o problema.
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde feederman » 06 Noi 2012, 17:12

costinelblagniceanu scrie:
feederman scrie:
MIHAI BALS scrie:Acel sirop, il mai ....

Va salut pe toti . Nou pe aici. Cum ai folosit acel sirop? L-ai diluat ? Ce fel de hranitoare ai folosit?
Eu l-am folosit si diluat si nediluat.L-am diluat cu o parte ceai de mai multe plante medicinale si trei parti sirop,dar l-am folost si nediluat.Se poate pune in orice fel de hranitoare,dar eu l-am pus in pungi din acelea de pe sul fara nici o problema.

Pentru hranirea de toamna , ai facut diluare?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Concluzii dupa iernarea pe biostimulatori

Mesajde feederman » 06 Noi 2012, 17:14

feederman scrie:
costinelblagniceanu scrie:
feederman scrie:
MIHAI BALS scrie:Acel sirop, il mai ....

Va salut pe toti . Nou pe aici. Cum ai folosit acel sirop? L-ai diluat ? Ce fel de hranitoare ai folosit?
Eu l-am folosit si diluat si nediluat.L-am diluat cu o parte ceai de mai multe plante medicinale si trei parti sirop,dar l-am folost si nediluat.Se poate pune in orice fel de hranitoare,dar eu l-am pus in pungi din acelea de pe sul fara nici o problema.

1. Pentru hranirea de toamna , ai facut diluare?

2. Cum pot raspunde fara sa citez [quote] ?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori