Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

APICOMPLEX

Mesajde Nebunu_R » 24 Feb 2012, 11:21

Prezentare: Produsul Apicomplex este un biostimulator de uz veterinar-apicol care se prezinta sub forma unei pulberi hidrosolubile de culoare galbena-portocalie.
Compozitie: Vitamine: B1, B2, B6, B12, H, C, PP, pantotenat de calciu.
Actiune: Vitaminele din compozitie sunt factori importanti de crestere, intrand in componenta unor enzime cu rol principal in functiile organismului albinei. Participa direct la metabolismul glucidelor, lipidelor si proteinelor avand importanta in sinteza hemolimfei, hranirea sistemului nervos, ovogeneza (stimuleaza ponta matcilor) si formarea corpului gras la albinele de iernare.
Recomandari: Se recomanda atunci cand aportul de vitamine din natura este scazut (primavara timpuriu si toamna, in lipsa de cules si aport de polen de buna calitate), in stari de intoxicatii, tulburari digestive, ca adjuvant in stari infectioase si parazitare si in perioadele din sezonul activ lipsite de cules natural.
Nu se administreaza in perioada culesurilor de productie.
Administrare: Se administreaza in hrana lichida (sirop), astfel: 1 gr./litru de sirop si in hrana solida (paste) -2 gr/1 kg pasta.
Conditii de pastrare: la loc uscat si racoros, max 25ºC.
Prezentare: Flacon de plastic de 0,200 kg si 0,500 kg continand pulberea vitaminica hidrosolubila, o mensura de material plastic (lingurita de dozaj de 4 gr),
Valabilitate: 1 an de la data fabricaţiei.
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: APICOMPLEX

Mesajde Nebunu_R » 24 Feb 2012, 11:24

pe forumul vechi nu am gasit nimic relevant despre acest produs. a folosit cineva in toamna?
daca pun Apicomplex sau Protofil in reteta de placi din zahar invertit mai trebuie sa dau si turte proteice?
ma gandeam sa administrez o turta cu Apicomplex si alta cu Protofil... (nu simultan)
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: APICOMPLEX

Mesajde MIHAI BALS » 24 Feb 2012, 15:28

poti sa pui si protofil si apicomplex in turte. 30-35 ml protofil si 2g apicomplex pe kg.
turte proteice ajuta la altceva-lipsa polen,pastura,stimulare.
eu am folosit si e bun.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: APICOMPLEX

Mesajde proapis13 » 24 Feb 2012, 19:11

Nebunu_R scrie:pe forumul vechi nu am gasit nimic relevant despre acest produs.

Uite ce scria pe vechiul forum parintele acestui produs
in posesia caruia am intrat inainte de a iesi pe piata romineasca :!:

Multumim ;Drd.Med.Vet. Poncea-Andronescu Bogdan
Bucuresti-Buzau
0721.269.791

Va salut Dle Proapis. Nu se cade sa-mi laud copilul, stiti vorba aia cu : tot tiganu-si lauda ciocanul. Am dorit sa vin in sprijinul apicultorilor cu un complex de vitamine necesare in hrana albinelor atunci cand lipseste polenul din natura. Apicultorii sunt singurii care au dreptul sa spuna despre un produs daca e bun sau nu. Si oricum m-am hotarat sa postez cat mai putin posibil, pt ca am ajuns la cz ca o fac degeaba.
Insa, daca tot ati adus in discutie produsul, este facut/ fabricat de ICDA. Mai jos cateva info despre Apicomplex.
APICOMPLEX
pulbere hidrosolubilă
biostimulator de uz veterinar

Compoziţie:
Vitamina B1......................................................5.000 mg
Vitamina B2.....................................................10.000 mg
Vitamina B6......................................................5.000 mg
Vitamina B12....................................................50 mg
Vitamina H (biotina)..........................................20 mg
Vitamina C........................................................15.000 mg
Vitamina PP......................................................20.000 mg
Pantotenat de calciu.........................................15.000 mg
Excipient ad.......................................................1.000 g

Specii ţintă:
Albine melifere.

Acţiune:
Vitaminele din compoziţie sunt factori importanţi de creştere, intrând în componenţa unor enzime cu rol principal în funcţiile organismului albinei: participă direct la metabolismul glucidelor, lipidelor şi proteinelor, având importanţă în sinteza hemolimfei, hrănirea sistemului nervos, ovogeneză (stimulează ponta mătcilor) şi formarea corpului gras al albinelor care vor ierna.

Indicaţii:
Pulberea hidrosolubilă de Apicomplex este recomandată atunci când aportul de vitamine din natură este scăzut sau absent (îndeosebi primăvara timpuriu şi toamna), în stări de intoxicaţii, tulburări digestive, ca adjuvant în boli infecţioase şi parazitare şi în perioadele din sezonul activ lipsite de cules natural.

Contraindicaţii:
Nu se administrează în perioada culesurilor de producţie.
Reacţii adverse:
Nerespectarea dozelor poate să ducă la hipervitaminoze sau intoxicaţii prin cumulare.

Dozare, Căi şi Mod de Administrare:
Se administrează în hrana lichidă (sirop): 1g la 1 litru de sirop şi în hrana solidă sau semisolidă (paste): 2g la 1 kilogram pastă.
Menţionăm că produsul este însoţit de o mensură din material plastic (linguriţă: 4 g Apicomplex reprezintă conţinutul unei linguriţe rase, se foloseşte pentru 4 litri de sirop sau 2 kg de pastă.
Administrarea se continuă până la dispariţia completă a simptomelor sau până la obţinerea reacţiei dorite din partea familiilor de albine.

Recomandări privind administrarea corectă:
A nu se depăşi doza recomandată pentru a evita reacţiile adverse sau chiar intoxicaţiile prin cumulare.

Timp de aşteptare
Nu este cazul.

Precauţii speciale pentru depozitare:
A nu se lăsa la îndemâna copiilor.
A se păstra la temperatură mai mică de 25ºC, în ambalajul original.
A se păstra la loc uscat.
A nu se folosi după data de expirare menţionată pe etichetă.

Atenţionări speciale:
Atunci când produsul se administrează în sirop, se va face hrănirea albinelor spre seară, pentru a evita furtişagul şi pentru a da posibilitate albinelor să consume tot siropul din hrănitor până dimineaţa.

Precauţii speciale pentru eliminarea produsului neutilizat sau a deşeurilor, după caz:
Pentru protecţia mediului Apicomplex nu trebuie aruncat în ape reziduale sau resturi menajere, ci în locuri special amenajate.
Produsul neutilizat sau deşeurile provenite din utilizarea acestuia, trebuie eliminate în conformitate cu cerinţele locale.

Date în baza cărora a fost aprobat prospectul:
Ordinul nr. 187 / 2007 al ANSVSA.

Mod de prezentare:
Flacon cu 200 g Apicomplex, însoţit de mensură din material plastic.

Termen de valabilitate:
1 an.
Ultima revizuire a prospectului
ianuarie 2011

Alte informaţii:
Pentru orice informaţii referitoare la acest produs, vă rugăm să contactaţi producătorul.

Nu am folosit produsul deoarece am testat anul trecut alt produs neomologat pe piata din Romania si am mers in paralel cu startovitul bulgaresc cu care am avut rezultate bune si foarte bune
Anul acesta am comandat 2 flacoane si o sa public ce rezultate o sa am
Toto colegii si prietenii ce au folosit produsul au numai pareri de bine despre cit de repede se dezvolta coloniile
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: APICOMPLEX

Mesajde Geangu Cristian » 14 Mar 2012, 11:19

Am cumparat si eu asa ceva si sunt cam derutat de modul de administrare as vrea sa dau cate 250 ml de sirop 1/1alternand cu protofil; o zi cu apicomplex ,una pauza ,atreia cu protofil pauza si tot asa imi este teama sa amestec cele 2 produse , daca cineva a folosit de mai mult timp si poate sa dea un sfat va rog din suflet multumim ptr orice
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: APICOMPLEX

Mesajde proapis13 » 14 Mar 2012, 17:11

E simplu,o zi dai siropul cu protofil,o zi simplu,o zi cu Apicomplex o zi simplu
si poti combina si cu alte suplimente insa nu mai e cazul.
NU am folosit anul trecut deloc cu toate ca am fost primul
ce a prezentat produsul pe piata romaneasca inaintea producatorului.
Am vazut insa si am urmarit indeaproape dezvoltarea familiilor de albine
stimulate cu acest produs la un coleg apicultor forumist.
Are notat totul scheme de tratament si cantitati cu ziua si data insa vad ca deocamdata nu le posteaza
Eu unul cred ca e prematur deoarece si asta confirma si el 1 sezon nu este
de ajuns pt a da verdictul final asupra eficacitatii unui tratament.
Sa ma scuze Dl Dr.Pab insa domnia lui ar trebui sa vina cu unele precizari
linistitoare pt cei ce v-or sa foloseasca Apicomplexul pt prima data
Eu unul am vazut cum din lesinatura la inceputul lui martie a facut stup de productie la salcim
adevarul e ca ne-a ajutat si mama-natura in zona avind un cules bun de poliflora si cateva mii de pruni in comuna
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: APICOMPLEX

Mesajde Geangu Cristian » 14 Mar 2012, 23:32

Multumesc ptr sfaturi sper sa avem rezultate plcute , poate si Dl Dr ne mai complecteaza cu ceva observatii .Sanatate si noroc la toata lumea
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: APICOMPLEX

Mesajde Geangu Cristian » 29 Mar 2012, 10:36

Sus
Re: APICOMPLEX
de proapis13 » 14 Mar 2012, 17:11

E simplu,o zi dai siropul cu protofil,o zi simplu,o zi cu Apicomplex o zi simplu
si poti combina si cu alte suplimente insa nu mai e cazul.

Asa am facut am dat zilnic cate 250ml alternand felul siropului am dat de de 4 ori apicomplex rezultatele se vor observa pe parcurs deci am bagat un litru/ familie adica un gram de biostimulator ma intreb daca poate ramane urme de apicomplex in coroanele ramelor adica sa ajunga cumva la vreo extractie sa-mi lase urme la anlize oricum nu este antibiotic in el cred ca nu ar fi probleme eu de obicei nu pre extrag din cuib doar cand blocheaza DVS ce pareri aveti ?? sincer acum se vede o albina sanatoasa si foarte activa si as mai continua cu apicomplex cei de la bio folosesc asa ceva? stie cineva? Multam fain Respect
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: APICOMPLEX

Mesajde proapis13 » 29 Mar 2012, 14:57

Geangu Cristian scrie: adica un gram de biostimulator ma intreb daca poate ramane urme de apicomplex in coroanele ramelor adica sa ajunga cumva la vreo extractie sa-mi lase urme la anlize oricum nu este antibiotic Respect

In secunda asta cind scriu am tubul de Apicomplex linga mine si am recitit prospectul
NU contine antibiotice :shock: :!:
Siropul e prelucrat iar polivitaminele ajung in hrana larvelor si a albinelor
Inseamna ca extragi mierea din ramele de cuib si de aceea ti-e frica sa nu iasa in analize
Daca nu ai folosit antibiotice nu are ce sa iasa la analize
In alta ordine de idei,eu unul NU am dat pina acum Apicomplex nici in turte - acolo am pus altceva -
si nici in sirop deoarece nu am inceput sa le dau
Ce sa faca cu siropul daca nu au polen destul??
Descapacire miere+polen+sirop cu apicomplex+6 zile de asteptare =pastura
Pastura+stimulare cu sirop=mult,mult mai mult puiet.....
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: APICOMPLEX

Mesajde janese » 30 Mar 2012, 08:45

am pus altceva..(a zis p13)

ce mari secrete o avea p13 ,asta,... de nu zice ce??? :shock:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: APICOMPLEX

Mesajde Nebunu_R » 30 Mar 2012, 17:22

si sa vezi ca nici Protofil nu e...
o fi vraci, umbla cu leacuri babesti :lol:
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: APICOMPLEX

Mesajde victor s » 22 Apr 2012, 13:38

Nu mai spune nimeni nimic de produsul asta... :? oare o fi bun ? de vineri i-l bag si eu sa vedem...
Cu atat am plecat azi de la targul din Bucale... ;) Slabut fata de editiile de toamna, dar pentru o plimbare de duminica dimineata a meritat .
Toate cele bune !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: APICOMPLEX

Mesajde vicpo » 22 Apr 2012, 21:22

pai victore apicomplexul se da in lipsa de polen acum ca este polen din belsug ... toate vitaminele si etc din apicomplex se gasesc in polen
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: APICOMPLEX

Mesajde victor s » 22 Apr 2012, 21:48

Asa este...uneori mai trebuie sa te aduca cineva cu picioarele pe pamant... multumesc !
Nu odata, am spus-o chiar eu, din dorinta de a face bine albinelor, noi oamenii le facem mai mult rau.
Tot uitandu-ma la fotografiile colegilor, am impresia ca albinele mele sunt slab dezvoltate...dar cu siguranta este doar o falsa impresie de-a mea. Este ca si la copii...t-i se pare mereu ca al tau este mai slabut si mai pirpiriu decat ceilalti... :lol:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: APICOMPLEX

Mesajde Geangu Cristian » 22 Apr 2012, 22:13

" în stări de intoxicaţii, tulburări digestive, ca adjuvant în boli infecţioase şi parazitare şi în perioadele din sezonul activ lipsite de cules natural."
Dupa cum scrie in indicatii este evident ca mai merge putin daca este nevoie in cazul unor deficiente ,anomalii avand in vedere felul in care au iernat si cum sau dezvoltat au fost slabite cumva si le ajuta sigur :roll:
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: APICOMPLEX

Mesajde sakala » 24 Iul 2012, 22:16

dragi colegi cateva concluzii despre acest produs aviz celor care la-u folosit si ce rezultate au fost am inceput stimularea roiurilor si as vrea sa incerc si acest produs daca ajuta la formarea corpului gras al albinei pt iernare?




va multumesc !!!!!!!!!!!!
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori