Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR

Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pastoral la Salcam : Valea lui Mihai

Mesajde Avram Sorin » 14 Apr 2012, 15:03

Salutare. Anul asta vreu sa fac un pastoral la salcam 1 la Valea lui Mihai. Daca sunt si alti doritori poate ar fi bine sa ne auzim, poate ne vedem acolo. Altii poate a-ti fost si ne inpartasiti din experienta voastra. Cum e la Valea lui Mihai ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pastoral la Salcam : Valea lui Mihai

Mesajde cristi_vidican » 14 Apr 2012, 16:16

Din folclorul apicultorului bihorean: Valea lui Mihai da foarte bine o data la 7 ani, doar ca nu stie care e acel an.
Nu am fost niciodata, dar am auzit marturii, mai mult negative decat pozitive (adica asteptarile erau mari, iar rezultatele sub asteptari). Problema e ca situata mai la N si e mai rece.
Cineva care mergea regulat la salcam la VM (din Manastur de la tine - Ani si Genu Oros) zicea ca ei acolo intareau stupii si abordau apoi bine salcamul 2 undeva spre Cluj (nu stiu unde), dar ziceau ca la Valea lui Mihai nu strangeau prea mult, ci la salcam 2.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pastoral la Salcam : Valea lui Mihai

Mesajde Avram Sorin » 24 Apr 2012, 16:13

Sa speram ca anul asta va fi al 7-lea. Are cineva noutati despre situatia din zona ? Eu voi fi acolo pe 6 mai.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pastoral la Salcam : Valea lui Mihai

Mesajde kamy » 24 Apr 2012, 17:48

se pare c-a fost anu trecut al 7-lea,anu asta am auzit ca e cam inghetat!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Pastoral la Salcam : Valea lui Mihai

Mesajde kiloz » 25 Apr 2012, 17:11

kamy scrie:se pare c-a fost anu trecut al 7-lea,anu asta am auzit ca e cam inghetat!


Anul asta te scutim de taxa de intrare ;) dar ar fii bine sa pui laoparte si banii de drum pt anul viitor .Daca nu vrei sa cheltui banii degeaba cauta alt loc de pastoral. Salcimul e inghetat 100%.La anu om gasi noi motivul sa te ajutam sa cheltui banii economisiti. :lol:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Pastoral la Salcam : Valea lui Mihai

Mesajde peterneamt » 25 Apr 2012, 18:51

Salcimul nu trebuie ratat, orice ar fi, trebuie sa fi in padure daca vrei miere, chiar daca sunt si ani in care rezultatele sunt mai slabe (nesatisfacatoare ). ;) Inainte de pastoral cu o saptamina se face recunoastere se gasesc si se marcheaza vetrele, se vorbeste cu padurarul etc.
Doamne ajuta miere multa !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Pastoral la Salcam : Valea lui Mihai

Mesajde Avram Sorin » 25 Apr 2012, 18:55

peterneamt scrie:Salcimul nu trebuie ratat, orice ar fi, trebuie sa fi in padure daca vrei miere, chiar daca sunt si ani in care rezultatele sunt mai slabe (nesatisfacatoare ). ;) Inainte de pastoral cu o saptamina se face recunoastere se gasesc si se marcheaza vetrele, se vorbeste cu padurarul etc.
Doamne ajuta miere multa !


Total de accord !
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator