Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde valter » 21 Feb 2012, 15:03

janese scrie:t..imi zice socra-miu intr-o seara...baaaa..nu stiu ce dracu am ca de la un timp ma mananca rau in c*r!!!trag seara cate o partida de scarpinat..de-mi vine sa ma tarasc pe gheatza de mancarime...sa nu mai imi dai hrean d-ala!!!dar mie imi trebui borcanashele...si plus ca e de firma...cum sa arunc continutul???


Sper ori cred ca am o relatie de familie excelenta...da nu prea ma dau pe fata...sa nu-mi ghiceasca nevasta si copila toate ''miscarile''.
Da' aseara m-am demascat...am ras cu lacrimi , cetind strategia borcanului cu continut ''de scarpinat''.
Zice fiimea , ce ai tata de razi si plangi in acelasi timp!?

ps. Imi intaresti increderea in posibilitatea trecerii peste iarna a micronucleelor. Si asta pentru faptul ca ti-am dat unul din cele mai slabute ''aratari'' pe care le aveam la acel moment.Se pare ca m-ai am multe de invatat!!!! :oops:
ps' Ghita Cusman te dalut cu drag si de fiecare data cand scrii a-mi aduci aminte de un prieten comun...drag noua.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde CORNEL V. » 21 Feb 2012, 21:18

Valtere,ia aminte de la nea Janese cum se trec iarna micronucleele ;) ...ca el are numai dinastea si iarna si vara :lol: :lol:

Te salut.

ps....si pe nea Janese
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde fanella » 21 Feb 2012, 22:49

Si.
Fişiere ataşate
21.JPG
17.JPG
4.JPG
fanella
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2011, 21:56
Localitate: com. Vladila, jud. Olt

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde albinateob » 22 Feb 2012, 00:03

Se pare ca acest tip de nucleu a inceput sa se impuna in mai multe variante. Eu am inclinat pentru 2 dintre ele:
1. Varianta cu jumatati de rame stas si
2. varianta cu jumatati de rame de magazin.

In ceea ce priveste compartimentarea, am inclinat pe folosirea variantei unei singure compartimentari, fiecare compartiment fiind mai aerisit, lasand loc albinei sa lucreze chiar si atunci cand apicultorul a uitat sa faca un control la timp...

O alta caracteristica pe care am avut-o in vedere este aceea a interschimbabilitatii, fiecare corp putand fi folosit in diverse combinatii, inclusiv la alcatuirea unei familii incipiente sau chiar de sine statatoare prin dezvoltarea pe verticala.
Fişiere ataşate
miniPlMg1.JPG
daruind vei dobandi
http://teostupina.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
albinateob
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Feb 2011, 11:01
Localitate: Pitesti, jud. Arges

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde adycnst » 23 Feb 2012, 11:29

servus, am si eu o intrebare daca fac nuclee de imperechere din osb tusesc matcile 7 zile pana se imperecheaza?...a incercat cineva!?...
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde janese » 23 Feb 2012, 11:40

adycnst scrie:servus, am si eu o intrebare daca fac nuclee de imperechere din osb tusesc matcile 7 zile pana se imperecheaza?...a incercat cineva!?...

pana sa deschid...eram sigur ca ma agati...si mi-am zis...daca-l prind la campina sa vezi ce pumni pe schinare ii dau!!!dar m-am inselat!!! :lol: :lol: oricum pumnii ii iei!!!

osb
nu tusesc..doar ca osb se incinge mai tare ca scandura si trebui sa-i feresti de dogoarea soarelui
vezi ca sta mai mult de sapte zile...le tii pana apare puiet capacit
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde albinateob » 23 Feb 2012, 19:12

La toate nucleele folosesc funduri din OSB iar la varianta cu jumatati de rama stas corpul de jos este din OSB iar cel de deasupra din lemn
Fişiere ataşate
minPlusForm1.JPG
daruind vei dobandi
http://teostupina.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
albinateob
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Feb 2011, 11:01
Localitate: Pitesti, jud. Arges

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Bogdan.Morosanu » 23 Feb 2012, 22:56

nea` jane printre altele, baga te rog si niste instructiuni de folosire a unui model de nucleu care crezi ca ar fi mai nimerit pt noi astia micii care suntem in criza de albine.
`da sa fie .... asa .. a la janese... adica cu detaliile alea micute care fac deosebirea, de multe ori, intre reusita si nereusita..

ceva in genul cresterea matcilor de pe topicul veki..
sanatate multa!
Bogdan.Morosanu
 
Mesaje: 28
Membru din: 01 Feb 2012, 13:45
Localitate: Scinteia, Iasi

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde macko2001 » 23 Mar 2012, 13:41

Am cumparat un nucleu de imperechere cu 4 compartimente, rama 1/1 rupta in doua. va rog sa-mi spuneti cum se face popularea? dau ramele la crescut, iar dupa imperecherea primei matci pot introduce alta la aceiasi tura de albine, dau trebuie completat cu puiet capacit, si daca da, care e metoda? dupa imperecherea matcilor ce pot face cu albinele din aceste compartimente? Cine a folosit asa ceva il rog, sa-mi descrie metoda in amanunt. Multumesc
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde gabi bee » 28 Mar 2012, 20:36

este in regula daca folosesc o singura rama de multietajat intr-un micronucleu pt imperecherea unei matci ? stiu ca era mai bine daca aceeasi rama o foloseam data in doua dar , ce ziceti , merge si asa intreaga , singura , cu un mic hranitor deasupra ? numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde stroe » 29 Mar 2012, 19:19

Nu este in regula. Micronucleul de imperechere trebuie sa arate ca un stup mai mic (micro) pentru a pastra caldura. Pe o singura rama mai greu. Dar poti folosi doua rame . In acest caz trebuie mai multa albina ramele fiind mai mari.
Totusi se pot obtine matci fecundate si intr=un nucleu cu o singura rama dar cresc riscurile de boli si depopulare.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde CristiTm » 01 Apr 2012, 14:13

macko2001 scrie:Am cumparat un nucleu de imperechere cu 4 compartimente, rama 1/1 rupta in doua. va rog sa-mi spuneti cum se face popularea? dau ramele la crescut, iar dupa imperecherea primei matci pot introduce alta la aceiasi tura de albine, dau trebuie completat cu puiet capacit, si daca da, care e metoda? dupa imperecherea matcilor ce pot face cu albinele din aceste compartimente? Cine a folosit asa ceva il rog, sa-mi descrie metoda in amanunt. Multumesc



cred din ce am citit eu ca ai un nucleu scas 2 sunt pe youtube 4-5 filme puse de Apyspuisorul cu modelul asta de nucleu am gasit aici linkul

http://stuparitul.3xforum.ro/post/6294/ ... isPuisoru/
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde pngflorin » 02 Mai 2012, 08:45

Am citit cele scrise mai sus, insa as indrazni o intrebare pt ca e prima data cand vreau sa obtin matca in nucleu, astfel datele pb stau astfel :

1.Am un nucleu cu 3 comp model ACA, cu rama Dadant pliabila in trei, fund AV, hranitor podisor.
2.Ramele respective au faguri crescuti de anul trecut.
3.Fiecare rama am pus-o in cuibul a cate o familie ffb .

Intrebare :care este momentul optim de a scoate rama din cuib si a introduceo in nucleu? Adica ce stadiu de varsta sa aiba puietul? In mod cert pt ca albina sa faca botca are nevoie de puiet 1-3 zile.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde janese » 02 Mai 2012, 09:55

nucleele scas cu rama pliata in trei(pe verticala :P )..momentul optim este oricand dupa ce puietul pe rama este capacit!...preferabil aproape de eclozare!..

Sa-si traga nucleul botca...nu este indicat... dar daca vrei, si nu esti calic,ti-as recomanda sa bagi o familie in friguri,si o sa ai botci de calitate,multe si bune...in rest...vezi cresterea matcilor...transvazare...cu seringa...cu decupare cuiburi celule cu larva sau ou..... etc...etc, nicotul....

VEZI SA NU IEI SI MATCA DIN FAMILIA DIN CARE FACI NUCLEUL :lol: :shock:

am mai zis,...ce nu-mi place la typul asta de nucleu,este ca bagi prea mult puiet intr-un singur compartiment...asta daca ramutzele sunt in balamale si nu le poti separa si imparti rational in trei nuclee!!!!

vezi ca am pus undeva pe forum , metoda unui turc cu seringi..este ingenioasa, functioneaza si la indemana oricui!
http://alisekerli.blogspot.com/2009_05_01_archive.html
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde pngflorin » 13 Mai 2012, 20:29

Am pus cele trei rame pliabile in trei fam put, iar ieri la verificare , toate pline cu miere de sc....nici urma de puiet....
Am insa botci, asa ca ma gandesc ca sa plantez in astfel de rame botci gata de ecloziune.
Ce parere aveti ?
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde stroe » 13 Mai 2012, 23:34

pngflorin scrie:Am pus cele trei rame pliabile in trei fam put, iar ieri la verificare , toate pline cu miere de sc....nici urma de puiet....
Am insa botci, asa ca ma gandesc ca sa plantez in astfel de rame botci gata de ecloziune.
Ce parere aveti ?

Scoti mierea de pe ele , le bagi in cuib si dupa capacire le pui in nucleul de imperechere. Fara puiet albina v-a parasi nucleul.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori