Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 13 Mai 2012, 01:21

Va salut dragilor.
Numele meu este Stefan Madalin,20 ani,sunt din Calarasi.Momentan student in anul I la AGricultura.
Prima data cand am facut cunostinta cu albinele a fost acum mai bine de 10 ani.Mic copil fiind umblam prin stupii lui tata,nu ma prea lasa ca de ,eram singurul copil,albinele pot omori...cei mai cresteam pulsul cand ma vedea in tricou si pantaloni scurti printre stupii lui.El a plecat de la 2 stupi ,atingand maximul la 10. Dupa o perioada de munca in agricultura,prin 2005 tatal meu s-a angajat si nu a mai putut avea de grija stupilor asa cum isi dorea.Cu timpul albinele s-au imputinat,ba au roit,pregatire proasta pt iernat,varoa... In tot acest timp eu nu prea stiam multe despre albine,stiam doar sa invart la centrifuga.
In fine ,interesul propriu zis pt albine a venit acum 2 ani,in primavara,cand in vatra noastra mai ramasese decat un stup. Am citit carti de apicultura,am vizionat multe filmulete pe Youtube si am decis ,ajutat de tatal meu sa reincep albinaritul in familia noastra.

Bun,am plecat acum 2 ani de la un sg stup. Imediat dupa culesul de salcam am infaptuit un roi in urmatorul fel. Am luat matca din singura familie,impreuna cu o rama cu miere si 2 de puiet si cu putina pastura si le-am pus intr-o alta lada. In vechiul stup urmau ca albinele sa-si traga botci de salvare. Fiind cu bacalaureatul si inscrisul la facultate nu le-am mai facut nicio vizita pana pe 25 iulie. Am stat langa ei pana pe 30 octombrie,timp in care i-am stimulat,le-am facut tratamentele,completari cu miere prin descapacire,le-am reconditionat lazile...urmand apoi impachetatul pt iernat. Am mai umblat prin ei abia in martie cand le-am pus o turta de miere fiecaruia. Si uite asa prima mea iernare a fost cu succes.
Din pacate culesul la salcam a fost cam dezamagitor, dar familiile fiind dezvoltate,20 de rame pe orizontal,am decis sa-i dau imediat dupa cules pe jumatate,la fel cu procedasem anul trecut. Zis si facut,acum 1 saptamana,vazand ca albinele numai forfaie la salcam,stateau barba pe scandra de zbor,albinele cresteau mult trantor si aparusera deja potirasele,i-am dat imediat pe jumatate la fel cum procedasem anul trecut. M-am asigurat ca in familia orfanizata sa am puiet proaspat si i-am impartit.Astazi i-am verificat,dintre cei orfanizati toti au botci trase.Un stup si-a tras botci din cel mai proaspat puiet si asta pt ca saptamana trecuta era plina de puiet proaspat rama respectiva.Am lasat decat o botca,inca nu este capacita. La celalalt in schimb,nu-mi dau seama din ce puiet sunt trase botcile,asa ca am ales-o pe cea in care se afla cea mai mica larva,pe restul distrugandu-le. Ce spuneti,am procedat corect?

Acum am 4 stupi(vorba vine,inca nu au matcute imperecheate,cei 2 roi),lucrez cu orizontali de 25 de rame. Stupii sunt in judetul Calarasi,pe malul lacului Galatui,la vreo 30 km distanta de municipiul cu acelasi nume. Culesuri am doar la pomii fructiferi,rapita(cand se pune pe langa sat),salcam,floarea soarelui si scaieti.Tot izlazul comunal e plin de scaieti si toamna am un cules de intretinere a rezervelor de iarna.
Imi place foarte mult ceea ce fac ,sper sa fiu sanatos,ca pe restul le facem noi.

Va multumesc ca ati citit jurnalul meu,o sa revin cu vesti bune sper despre inchierea botcilor si toate celelalte.
Sanatate va doresc!
Fişiere ataşate
stupii..JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde gabi bee » 13 Mai 2012, 20:00

mult succes in continuare , stefan , si la cat mai multi stupi ! pt inceput sa zicem ca merge inmultirea cu matci de salvare dar stii ca matcile rezultate sunt de calitate mai slaba ! multa bafta !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Stefan Madalin

Mesajde ves.lucian.zabrani » 13 Mai 2012, 20:08

bine ai venit printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Stefan Madalin

Mesajde Alexu » 13 Mai 2012, 21:17

Hmm.. in locul tau , i-as fi stimulat puternic in primavara . L-as fi blocat si asteptam botcile , erau si mai populati. Puteai sa faci mai multe familii , aveai si matci de calitate , nu mai zic de timpul pierdut pana la urmatoarea ponta
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 13 Mai 2012, 22:27

gabi bee scrie: pt inceput sa zicem ca merge inmultirea cu matci de salvare dar stii ca matcile rezultate sunt de calitate mai slaba ! multa bafta !


Stiu asta,dar anul trecut am procedat la fel si anul acesta matca respectiva mi-a umplut un orizontal.Bineinteles,nu este o regula.M-am asigurat ca botcile sa fie trase din puiet cat mai tanar.

Domnul Lucian imi plac foarte mult pomii dumneavoastra.Sper sa treceti peste greutatile care va incearca.

Va multumesc pentru urari,multa sanatate va doresc!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 13 Mai 2012, 22:29

Alexu scrie:Hmm.. in locul tau , i-as fi stimulat puternic in primavara . L-as fi blocat si asteptam botcile , erau si mai populati. Puteai sa faci mai multe familii , aveai si matci de calitate , nu mai zic de timpul pierdut pana la urmatoarea ponta


Singura problema este ca ajung de maxim 2 ori pe luna la ei,nu am cum sa-i stimulez si nici nu vreau sa fortez nota.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde rocco76 » 13 Mai 2012, 22:41

nu sunt in masura sa dau sfaturi dar o metoda simpla ar fi ca in roiul facut sa te asiguri ca are oua iar dupa 6 zile sa tai toate botcile capacite lasand 1- 2 botci mai frumoase necapacite
te salut
rocco76
 
Mesaje: 108
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: rm valcea

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 14 Mai 2012, 17:01

Exact asa am facut. Te salut.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde Alexu » 14 Mai 2012, 17:11

stefanmadalin scrie:
Alexu scrie:Hmm.. in locul tau , i-as fi stimulat puternic in primavara . L-as fi blocat si asteptam botcile , erau si mai populati. Puteai sa faci mai multe familii , aveai si matci de calitate , nu mai zic de timpul pierdut pana la urmatoarea ponta


Singura problema este ca ajung de maxim 2 ori pe luna la ei,nu am cum sa-i stimulez si nici nu vreau sa fortez nota.






Inteleg..
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 17 Iun 2012, 23:08

Va salut din nou,
Astazi am fost la stupi.
Vestile sunt bune,amandoua matcile din roii formati acum o luna s-au inperecheat si au inceput sa ponteze. Cu rezervele de miere stau ele mai slab,le-am egalizat ramele de miere in functie si de putere.
Floarea estimez ca va inflori intr-o saptamana maxim 2, asa ca albina ouata la salcam va alerga acum la floare. Sper sa adune macar pt iernat,daca nu ,ultima speranta vor fi ciulinii de pe islaz.

In primul stup este prima mea matca,este in al 3-lea an. A ouat saraca,ea este eroina mea,si va primi un loc de cinste in insectarul meu,evident,atunci cand nu va mai face fata.

Numai bine si multa sanatate!!
Fişiere ataşate
albine.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 01 Iul 2012, 19:32

Va salut din nou,
Astazi a fost tatal meu pe la stupi,deci treaba merge unsa.
2 din familii au umplut lazile atat de albine,cat si de miere,unul ceva mai slabut si babutsa mea supravietuieste la limita pe 7 rame. Culesul la floarea soarelui continua in conditii bune.
Ce ma sfatuiti sa fac cu babutsa mea, daca o iau din stup si il las sa-si traga botci de salvare ,voi avea ce sa iernez? Cred ca asa am sa incerc,mai o rama de puiet de la ceilalti,mai o stimulare...
Numai bine!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde un OM » 01 Iul 2012, 23:28

Daca nu poti face rost de o alta matca imperecheata o varianta buna este sa lasi baba la locul ei, sa iei din familia babei 1 rama cu oua si 1 rama cu mierea sa formezi un roi. Dupa ce se formeaza primele botci le rupi si dupa 2 zile lasi doar alte doua botci nou formate. Dupa ce noua matca va incepe sa oua, spre toamna vei omori baba si vei unifica roiul cu familia.Vei avea avantajul ca in tot acest timp baba nu va sta degeaba.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 15 Iul 2012, 18:45

Ziua buna,
Ieri ,dupa amiaza am reusit sa ajung si eu la stupii mei,dupa 2 saptamani de la ultimul control.
Imediat imi atrage atentia primul stup,la care era zarva mai mare,initial am crezut ca inca mai alearga pe la floarea soarelui( inca mai sunt parcele mici,semanate mai tarziu,care sunt inflorite,dar rar). L-am luat la control,miere doar in coronite,albina cam putina,puiet foarte putin,desi avea rame goale destule,puiet proaspat si o matca vai mama ei,deabia mai mergea pe rama. Aa.. si cateva viespi prin cuib,imediat mi-au atras atentia. Mai dau cateva rame,cand,pe penultima , 5 botci de schimb linistit,dintre care 2 erau de o frumusete nemaivazuta de mine. Am luat matca,care era de anul trecut,matca valoroasa,a iernat bine,a ouat foarte bine pana acum,, si am bagat-o intr-o cutie de chibrit. Am lasat pe rama aia cea mai frumoasa botca si pe urmatoare ca marime am pus-o intr-un hranitor, urmand a o pune in locul babutei mele. Pe celelalte le-am mancat :lol:
Trag capacul si vad ca agitatia era mai pronuntata la urdinis. Cand ma uit jos,vreo 3 maine de albine moarte si la urdinis bataie mare. Dai repede,inchide,etanseizez bine stupul ,il inchid,paznicele nu faceau fata,dai repede cu motorina,l-am "naclait" bine. Norocul mea a fost ca era pe la 7,si pe seara albinele s-au retras. Am restrans urdinisele si la ceilalti stupi ,in finee.
Am luat si babutsa mea din stup si dupa o ora i-am altoit o botca de mare frumusete.
Am incetat controlul celorlalti.

Astazi dimineata m-am sculat la 5,direct la stupii m-am dus. Am mai dat cu niste motorina la cel cu furtisag...
Pe la 6 observ ca albinelle care dadeau tarcoale celui cu furtisag,se duceau si la ceilalti stupi. Insa stupii respectivi avand urdinisul mult restrans (aprox 2 cm) faceau fata intruselor. Cand am vazut asa ceva,zic gata,nu se mai poate si am pus mana pe spreiul de muste. Pana la 8 le-am gazat serios de tot,jumate de sprei am consumat. Le-am spreiat numai pe cele care veneau la stupul furat. Pe la 8 am observat ca se mai raresc,la cat am dat cu sprei, am vazut ca mai veneau si albine cu polen,probabil intarziate. Cand albinele numai cautau orice crapatura si numai zburau in felul ala,adica in jurul stupului,cautand orice intrare,l-am deschis. Un puhoi de albine a iesit din el si a pus stapanire pe placa de zbor.
Pana la 2 la cat am plecat,nu s-a mai invartit nicio straina ciudat prin jurul stupului. Si uite asa am rezolvat primul furtisag din viata mea de apicultor. Adica ,sper, sa nu se intoarca iar si sa-mi faca dauna totala.

Din pacate,matcuta respectiva cred ca a fost slabita de intruse... si nu a mai facut fata,sa fie asta singura paguba.
Acum o sa ma intrebati cum mi-am dat seama de furtisag,oare nu am incurcat ceva. Sa va spun, in primul rand albine moarte la urdinis, albinele zburau in jurul stupului,chiar si atunci cand inca nu inchisesem urdinisul,hoatele cautau orice crapatura,sita rupta,ca sa intre in stup,chiar si atunci cand urdinisul era deschis,viespi in stup,matca parca obosita,miere putina, si nu in ultimul rand ,albinele de la urdinis erau intr-o mare bataie,zarva mare,mare.

In fine,am controlat si stupul unde am plantat botca si au primit-o.
In schimb la unul,care are matca din anul asta,are stupul plin de miere, cu o matca de salvare,dar atentie,aleasa de mine. Deci ,cand ele si-au tras botci ,eu am venit si le-am luat toate botcile lasandu-le doar una.Cea cu cel mai mult laptisor si cu larva cea mai mica. Super matca!

Sper sa fie bine pana la urmatoarea vizita ,peste 2 saptamani!
Sanatate!
Fişiere ataşate
albiee.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 19 Iul 2012, 20:52

Am facut o vizita si pe la porumb, recolta pare promitatoare. N-am apucat sa mananc si eu un porumb fiert, dar nici cel copt nu e mai prejos.
Sanatate!!
Fişiere ataşate
porumbul.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 27 Iul 2012, 04:25

Doamne ce vis am avut,un stup era terminat,fara albina,altul era fara matca,altii rasturnati,prapad.
In sfarsit,azi ma duc la ei si pana la toamna numai ma vedeti pe aici,asa ca O TOAMNA USOARA SA AVETI!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 07 Oct 2012, 21:02

Va salut,
Am revenit de la sat ,albinele pe jumatate impachetate,cu 2 tratamente AV,miere sufucienta si cate un betigas de varostop.
2 sunt pe 7 rame ,unul pe 6 si unul pe 4.sper sa treaca cu bine iarna.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori