Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Laptisor de matca

Mesajde Melania » 16 Mai 2012, 16:37

Buna, sunt Melania din Piatra Neamt si am o intrebare la care inca nu am gasit raspuns pe forum.

Din cate am citit, matca traieste de 50 de ori mai mult decat o albina lucratoare si asta datorita faptului ca toata viata se hraneste doar cu laptisor de matca. Nu am vazut nicaieri (in piata sau in farmacii naturiste) laptisor de matca decat sub forma de bomboane, desi ma indoiesc ca ar fi 100% naturale. Imi poate spune cineva de unde as putea sa cumpar, la ce pret si cum se administreaza? La copiii mici de la ce varsta se recomanda acest produs?

Multumesc anticipat.
Melania
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Mai 2012, 13:55
Localitate: Piatra Neamt

Re: Laptisor de matca

Mesajde CATALIN » 16 Mai 2012, 16:54

bun venit melania sa inteleg ca nu cu albinele avem aci pe site treaba ci doar cu ce produc ele daca o sa cauti la vanzari pe fourum o sa gasesti si laptisor de matca dar cum se administreaza si mai ales la copii ia legatura cu un medic
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Laptisor de matca

Mesajde Melania » 16 Mai 2012, 17:27

Multumesc pentru raspuns.

Nu, nu cu albinele am treaba ci cu alimentatia echilibrata, un stil de viata sanatos bazat pe suplimente nutritive si produse apicole.
Cum recunosc laptisorul de matca adevarat? N-as vrea sa profite cineva de faptul ca nu ma pricep si sa-mi vanda un produs contrafacut.
Melania
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Mai 2012, 13:55
Localitate: Piatra Neamt

Re: Laptisor de matca

Mesajde augustin » 16 Mai 2012, 17:37

Draga Melania, in general stuparii nu-si falsifica produsele, pentru ca-si pierd piata, si asa fragila.
In ce priveste laptisorul de matca, este extraordinar, dar nu e bun sa-l consumi dupa ureche.
Mierea si polenul chiar nu au contraindicatii, se pot pastra in conditii obisnuite si se gasesc usor.
In legatura cu laptisorul crud, daca asta vrei, ia legatura cu cineva care produce, sa-ti dea exact cat ai nevoie, pentru ca e usor alterabil si pe cat e de benefic, pe atat poate deveni de nociv.
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Laptisor de matca

Mesajde Melania » 18 Mai 2012, 01:32

Din cate am mai citit am retinut ca polenul este alergen si se recomanda in doze mici la inceput, apoi se creste cantitatea.
Ce-mi recomandati, polen crud sau uscat?
De laptisor de matca crud nu a auzit nimeni in piata mare, ceea ce ma face sa cred ca nu sunt decat simpli vanzatori.
Melania
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Mai 2012, 13:55
Localitate: Piatra Neamt

Re: Laptisor de matca

Mesajde stefania_mm » 05 Iun 2012, 13:08

Buna,

si eu sunt o mare iubitoare de produse apicole. Ele m-au cam salvat cand mi-a fost mai greu si aveam probleme cu imunitatea, cu somnul si stresul...asa ca le-am ramas fidela. Spuneai de laptisor de matca crud, ca nu ai incredere, ai incercat laptisorul Albeena? Arata foarte bine si cred ca e ok, atata timp cat il tii la frigider. Albeena e un producator serios si eu una am tinut o cura pana acum, de 3 luni, asa cum mi s-a recomandat cu laptisor pur crud si mi-a prins bine. N-am avut nicio problema cu racelile si gripa, dar nimic-nimic, iar luat zi de zi, m-a facut sa ma simt mai bine in pielea mea, atat psihic, cat si fizic, in sensul ca mi-am controlat mai bine apetitul si portiile de mancare. Este chiar un produs de exceptie, in starea lui cruda, nu liofilizat sau mai stiu eu, capsule. Am incredere, deci poti incerca sa vezi cum merge laptisorul Albeena, eu l-am luat de pe http://magazin.remediu.ro, ca au mai mereu promotii si preturi de producator, de mai bine de jumatate de an. Mai intrasem si eu pe bloguri si forumuri si mi s-a mai zis ca este o alegere excelenta pentru stimularea fertilitatii si pentru ameliorarea oboselii si-a stresului.

Ah, si despre polen, iti recomand din toata inima polenul crud!! Este atat de gustos si de parfumat, nu se compara cu cel uscat si are o gramada de bacterii prietenoase pentru digestie si colon. Eu ma simt mai confortabil din punctul asta de vedere. Tot ce-i natural este mai bun decat pastilele. Normal, l-am luat tot de la Albeena, din site-ul Remediu.ro, pentru ca nu stiu alt producator mai de incredere, iar laptisorul m-a multumit. Asadar, de ce nu? :)

Si am gasit mai multe concursuri cred ca organizate de cei de la Albeena, pe:
http://www.retetecalamama.ro/diverse/jo ... beena.html
http://www.bucatarmaniac.ro/2012/06/zum ... beena.html

Multa sanatate!
stefania_mm
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Iun 2012, 12:54

Re: Laptisor de matca

Mesajde mibu » 05 Iun 2012, 23:21

Buna , nu te grabi, afla mai multe pareri și cauta și pe Apiardeal !
Sanatate !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Laptisor de matca

Mesajde Leon » 06 Iun 2012, 00:32

Din cate stiu eu reclamele sunt interzise pe forum. Daca vreti produse naturale,de calitate si la cel mai mic pret va sfatuiesc sa luati direct de la cei cade le produc.Luati lagatura cu un stupar din zona dumneavoastra si nu dati o gramada de bani pe tot felu de acadele miraculoase cu laptisor de matca .
Leon
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2011, 00:12
Localitate: Hunedoara

Re: Laptisor de matca

Mesajde Melania » 08 Iun 2012, 02:52

Leon scrie:Din cate stiu eu reclamele sunt interzise pe forum. Daca vreti produse naturale,de calitate si la cel mai mic pret va sfatuiesc sa luati direct de la cei cade le produc.Luati lagatura cu un stupar din zona dumneavoastra si nu dati o gramada de bani pe tot felu de acadele miraculoase cu laptisor de matca .

Multumesc Leon, este un sfat bun.
Melania
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Mai 2012, 13:55
Localitate: Piatra Neamt

Re: Laptisor de matca

Mesajde mircea » 08 Iun 2012, 07:48

Nu pot decat sa ma mir de aberatiile care apar scrise pe forum.

1) Esti membru al comunitatii stuparilor si in loc sa recomanzi un producator direct al unui produs apicol faci trimitere spre nu stiu ce comerciant de "piei de closca moarta".
2) Esti membru (cu ceva vechime) al forumului Stuparitul si faci trimitere spre un alt forum de apicultura.

Ce naiba sa mai spui in astea doua cazuri ?
---------------------------------------------------------------

Melania
Referitor la produsele apicole in general, sigur gasesti la sutele si miile de stupari de pe forum , orice produs doresti. Da un anunt pe Anunturi Apicole
Referitor la produsul tau, laptisor de matca, atentie la :
- temperatura de depozitare
- materialul recipientului
- dozajul strict
- perioada de administrare
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Laptisor de matca

Mesajde janese » 08 Iun 2012, 11:50

plus recomandare si sub observatia medicului
atentie -supradozarea duce la atac vascular cerebral
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Laptisor de matca

Mesajde kiloz » 26 Iun 2013, 21:25

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Laptisor de matca

Mesajde cristodulo lucian » 08 Iul 2013, 14:41

CATALIN scrie:Daca vrea cineva laptisor de matca va pot da eu relatii la telefon0761...... lei
:D :) ;)
cristodulo lucian
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Iun 2013, 18:07

Re: Laptisor de matca

Mesajde Mircea_63 » 08 Iul 2013, 15:03

cristodulo lucian scrie: Rog un moderator sa ma baneze pentru reclama


:D :) ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Laptisor de matca

Mesajde paul » 02 Ian 2016, 20:11

Daca vreunul dintre colegi recolteaza, as avea maxima nevoie (contra cost, bineinteles) de 50-70 g de laptisor !
N-am incredere in cel comercializat in magazinele naturiste !
Va multumesc !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Laptisor de matca

Mesajde proapis13 » 02 Ian 2016, 21:28

Aveam un coleg forumist din Maramures Satu-Mare sau Baia-Mare.....nu mai scrie de mult...
Stiu ca aduna zeci de kg anual...poate citeste si iti da mp...
Cand am avut nevoie el m-a servit...din pacate am pierdut telefoanele...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Următorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori