Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde elisavtizoh » 19 Mai 2012, 09:19

Am multe lazi goale in pavilion. Lazile sunt de 10 rame, as putea sa improvizez un nucleu de 3 rame intr-o lada?
elisavtizoh
 
Mesaje: 23
Membru din: 18 Mai 2012, 10:03
Localitate: Adjud, Vn

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde pngflorin » 19 Mai 2012, 21:37

elisavtizoh scrie:Am multe lazi goale in pavilion. Lazile sunt de 10 rame, as putea sa improvizez un nucleu de 3 rame intr-o lada?


daca este vb de improvizatie , binenteles ca da.
eventual folosesti o diafragma plina.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde balasbebe » 20 Mai 2012, 06:37

Ieri am inceput sa impart pe nuclee miniplus. Am facut la fiecare o impartela buna, nu am tinut cont de criza. O rama cu miere, 2 cu puiet si 2 goale. Le-am mutat de pe vatra sa nu fie atacate, sau sa se reintoarca pe vechiul loc. A fost o investitie serioasa cand le-am cumparat, dar se lucreaza cu ele mult mai usor. Sa-mi produc matcile, sau sa ajut toamna familiile cu albine suplimentar sunt foarte utile.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde adita » 22 Mai 2012, 16:56

Pe alt forum la un subiect asemanator un coleg prezenta tipul de nuclee pe care folosite in Ukraina de Alexander Komissar. Susnumitul a prezentat la congresul Apimondia 1997 din Belgia. Acest tip denuclee de imperechere sint cunoscute ca stupi cu multiple nuclee de împerechere si sint folosite staţiile de creştere reginelor în Ucraina.
http://img811.imageshack.us/img811/5770/pozan.jpg
Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligenţa. Inteligenţa are limitele ei, pe când prostia, nu.
adita
 
Mesaje: 125
Membru din: 04 Noi 2011, 19:02

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Dragos2006 » 22 Mai 2012, 17:45

Este asa o mare diferenta intre teorie si practica ... totul tine de abilitatile practice dobandite in timpul formarii profesionale care duce la schimbarea comportamentului celui care practica respectiva meserie.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde janese » 23 Mai 2012, 06:49

Dragos2006 scrie:Este asa o mare diferenta intre teorie si practica ... totul tine de abilitatile practice dobandite in timpul formarii profesionale care duce la schimbarea comportamentului celui care practica respectiva meserie.

ce dracu vrei sa zici ma???ori eu sunt greu de cap ori tu folosesti expresii alambicate!!!ca nu inteleg nimic!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde balasbebe » 24 Mai 2012, 06:41

cornelioandanciu scrie:Domnule Balasbebe, daca sunteti amabil sa-mi spuneti daca sunteti multumit de felul in care au iernat albinele in nucleele miniplus, nu de alta dar as vrea sa-mi cumpar si eu vreo zece bucati, am gasit in Franta cu 38 de euro bucata, fara rame.Multumesc.

Da sunt forte multumit de sistem. M-am bucurat ca si altii folosesc. Doar la iernare se va folosi cantarul. Mierea sa fie doar si numai in corpul superior la baza gol golut. cu 900 de grame de miere calculata pe rama, si cu o turta in cap asa cum a zis Valter si totul este super.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde balasbebe » 24 Mai 2012, 06:57

adita scrie:Pe alt forum la un subiect asemanator un coleg prezenta tipul de nuclee pe care folosite in Ukraina de Alexander Komissar. Susnumitul a prezentat la congresul Apimondia 1997 din Belgia. Acest tip denuclee de imperechere sint cunoscute ca stupi cu multiple nuclee de împerechere si sint folosite staţiile de creştere reginelor în Ucraina.
http://img811.imageshack.us/img811/5770/pozan.jpg

Am lucrat cu diferite tipuri de rame. Cu rama de sfert, 25/16 cm pot sa o folosesc si in stupii Dadant. Am facut un reazem pentru rame, se pun orii perpendicular ori normal si se pot face diferite miscari, in ambele sensuri. Pot trece pe Mini sau Dadant.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Bambucha » 24 Mai 2012, 20:41

Spre deosebire de celelalte tipuri de nuclee, miniplusul confera avantajul iernarii. Odata fructificat acest avantaj, aceasta minicolonie se dezvolta in 5-6 corpuri pana in luna mai. Un enorm avantaj; la cresterea noilor matci nu se va mai apela la pretioasa albina a stupilor de productie primavara devreme, ci se va diviza colonia din turnul mini-plus montandu-se la fiecare corp cate o botca. Ce este pentru productie, ramane pentru productie!

Un exemplu concludent aici: http://www.lwg.bayern.de/bienen/info/zu ... 10_0_1.pdf
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Bambucha » 24 Mai 2012, 20:59

Se ierneaza astfel matci de rezerva pentru cazuri de urgenta, primavara in martie o matca de schimb=o familie salvata.
Marii crescatorii de matci din Franta au ajuns dupa zeci de ani de imbunatatiri si experimente la acest tip de nucleu. Forma sa in forma de cub se apropie cel mai mult de dezvoltarea sferica a mini-coloniei, dupa ce s-a umplut primul corp se adauga altul etajat imitand cat mai mult dezvoltarea albinei naturala pe verticala.
Personal dupa ce am studiat tot felul de nuclee, mininuclee, cutii, cutiute, roinite, gasesc ca se apropie cel mai mult de necesitatile mele.

http://stuparitul.3xforum.ro/post/8362/1/Mini-plus/
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde balasbebe » 26 Mai 2012, 18:46

Eu am renuntat la acele decupari pentru a putea cupla cate 2 rame. Pentru populare prima data am pus un cat cu 6 sau 12 rame peste cuib. Acum am prea multe corpuri populate si nefolosite. Am dorit sa fac matci de vanzare, dar pretul primit nu mi-a convenit. Am dat pe o lada 60 de lei complet echipata cu rame insarmate si hranitor. Am mai pus capac de tabla, am aplicat foi artificiale, am populat cu albine am muncit mult pana le-am populat. Am facut un calcul si cu 35 de lei matca nu s-a meritat sa o dau. Daca scoteam 3 matci pe an poate as fi recuperat ceva din investitie, in primul an. Este prea multa munca la o matca, sau sa zic 50 sau 100 de bucati. As putea sa iau in calcul si pierderile suferite. Da se poate lucra daca as avea incubator pentru banca de matci, s-ar reduce si timpul de lucru in acele micronuclee. Deocamdata poate eu nu stiu sa apreciez corect tot ceea ce fac sau am vrut sa fac. Am vrut sa scot matci, din care sa fac bani. Am preferat ca investitia sa o folosesc doar pentru dezvoltare.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Bambucha » 28 Mai 2012, 21:12

Formare nuclee cu puiet de toate varstele. Coeziunea albinei este realizata cu ajutorul feromonului de matca. Ulterior se planteaza botci.



"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde tassevasi » 28 Mai 2012, 22:51

Eu folosesc asa ceva .
Fişiere ataşate
Imagine0045.jpg
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde macko2001 » 29 Mai 2012, 08:57

ce anume ce contine feromonul de matca ? saptamana asta formez si eu nucleele.
Multunesc.
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde macko2001 » 31 Mai 2012, 11:28

va rog sa ma lamuriti. este problema daca am montat bigudiurile pe dopuri cu 3 zile mai repede? Nu sunt sigur cand trebuie se eclozioneze.
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde RazvanTi » 31 Mai 2012, 17:54

daca botcile erau inchise (capacite) albina nu va mai face altceva decat sa tina de cald(poate face asta si prin bigudiu).
daca erau deschise.... nashpa...
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori