Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Otet

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Mai 2012, 08:25

ce-ar fi oare sa folosim zeama de la lamaie ??? ca tot acid citric este !!! doar ca-i naturala !!!
sarea de lamaie SIGUR este un produs chimic !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Otet

Mesajde janese » 23 Mai 2012, 08:50

asa e, hai sa folosim!...eu nu folosesc din comoditate..cam de doua ori pe an,cand am chef de exces de zel,storc lamai...mi-e mai usor sa rup cinci-zece pliculete de 8 grame de sare de lamaie decat sa storc lamaile.....plus ca trebui sa le mai si am atunci cand fac sirop...si nu stiu cand il fac.....il fac cand mi-abate!!!
la fel si cu sucul de ceapa..am ani cand sunt zelos si folosesc..si sunt ani cand zici ca nici nu am auzit de el!!!
daca e s-o luam la fir a par si lamaile din comert or fi modificate genetic...si atunci...ca dombazil...sa facem acasa cultura de lamai :P
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Otet

Mesajde Mircea_63 » 23 Mai 2012, 09:29

janese scrie:...avem chimisti pe aici stupari care pot sa ne lumineze mai bine si mai clar

Respectele mele Janese! Pai uite ca tocmai eu care intrebam ce si cum cu otetul, sunt inginer Chimist.
Tocmai pentru ca inteleg o seama de lucruri prin prisma aceasta, uneori un raspuns naste alta intrebare, iar viul e un complex interactiv atat de mare incat nu-l poti privi ca pe o simpla reactie...pun intrebari. Problemele complexe se rezolva prin descompunerea in altele mai simple si apoi rezolvarea lor pas cu pas (step by step -cum se zice).
1. Este logic si corect ca Ph-ul siropului sa fie apropiat de cel al mierii. Dar sunt acizi si acizi. Stiind ca otetul e repelent (adica fug albinele de el), s-a nascut un semn de intrebare.
2. Jarvis recomanda adaosul de otet de mere la apa bauta, ca fiind un panaceu universal. Japonezii, dimpotriva, recomanda apa alcalinizata ca panaceu universal. Prin prisma Ph-ului astea se bat cap in cap. Numa apa asa cum a lasat-o Dzeu nu e buna :lol:
3. Cartile mai vechi insista sa nu cumva sa incalzesti zaharul. Creste mult hidroxi-metil-furfurolul HMF, mult hulit ca fiind toxic. Si creste mai ales in mediul acid necesar invertirii. Dar este cunoscut ca zaharul ca atare obliga albina sa si-l inverteasca singura si asta ii epuizeaza sistemul enzimatic. Ambele variante au si dezavantaje. Intrevad o solutie in invertirea zaharului cu enzima numita invertaza. E strict natural, fara HMF (adica foarte putin).

Sunt multi ingineri pe aici si pot sa confirme: in facultate primesti o groaza de informatii, apoi ti se spune: voi nu trebuie sa va incarcati memoria cu aceste lucruri ci sa retineti principiile si un sistem de gandire. Un bun inginer trebuie sa stie unde sa caute!
Ca stupar, trebuie sa cauti raspunsurile in stup! De aceea am toata admiratia pentru experientele lui Janese. La urma urmei, stupul va spune daca e bine sau nu. De aceea am si intrebat pe forumul de stuparit despre otetul in hrana albinelor si nu pe un forum de chimisti sau biochimisti.
Orice aplici, va avea si parti negative. Nimic nu e numai bun. Important e ca raul sa fie cat mai mic. Le vom da un sirop gata invertit si fara HMF, apoi vom afla ca s-a "lenevit" sistemul enzimatic al albinei?
Am auzit ca le putem da si miere. O fi buna? :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Otet

Mesajde janese » 24 Mai 2012, 08:08

ph-ul apropiat de al nectarului din floare
acu nu stiu daca nectarul si mierea au acelasi ph!...ia implica-te si fa tu o masuratoare!!!!!implicareeee!!!!!! :P
daca o fi buna mierea la stupi???...pai uite fa tu o incercare anu asta si da-le miere de salcam 2012...si imi zici si mie!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Otet

Mesajde serb » 28 Mai 2012, 12:38

si eu folosesc otetul natural de mere de la o anume fabrica de traditie,si de preferinta proaspat adica nu mai vechi de un an, si cred ca pe langa invertirea de care vorbiti un efect benefic il au si vitaminele, mineralele din el , acesta fiind obtinut din sucul de mere care nu se fierbe nici pasteurizeaza . Nu am vazut decat efecte benefice si eu folosindu-l.
serb
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Aug 2011, 22:57

Re: Otet

Mesajde victor s » 30 Mai 2012, 19:24

alt stupar scrie:Janese, mai circula un curent nescris pe forumuri, conform caruia sarea de lamaie in sirop e a naibii de toxica, mult mai nociva chiar decat banalul otet alimentar !

Intr-o discutie telefonica cu raposatul nea Gica, eu dorind sa fac totul cat mai bine pentru albine, l-am intrebat daca nu e mai bun sucul de lamaie fata de sarea de lamaie (avand in vedere ca aceasta este un produs nu tocmai natural)...raspunsul a fost ca ''sucul de lamaie nu reuseste sa inverteasca siropul da zahar asa cum o face acidul citric cristalin (sarea de lamaie).
Daca dumnealui a considerat ca asta este metoda cea mai buna de invertire a zaharului, eu unul pastrez acest sfat si reteta pana cand se va dovedi ca este gresita (cu toate ca nu prea i-mi vine a crede).
Si-apoi, fiecare face apicultura dupa cum a invatat. important e sa se faca...numai natura sa tina cu noi ca altfel...e de rau !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Otet

Mesajde Donbazil » 30 Mai 2012, 22:59

ves.lucian.zabrani scrie:te salut cu respect , Donbazil !!! daca nu-i cu suparare , dumneata cum invertesti zaharul cand faci sirop ???
cu sare de lamaie sau cu otet de mere ???
ca nu de mult din pacate te vazui cu tolcerul printre stupi !!!


Sal'tare!
Pai eu nu invertesc nimic.....
Pur si simplu cand dau sirop,- iar de dat dau doar cand exista si cules de polen in natura,- dau zahar sau mai nou invert, (indiferent sub ce denumire)....
Eu de asemenea nu dau turte sau serbet.....
Dau doar cand trebuie si cat trebuie - si pe cat posibil, cu cat mai putzina munca...
Anul asta a fost necesar ca "solutzie de avarie"....In altzi ani am dat de stimulare cand recoltam polen si de completare in august-septembrie, dar repet nu invertesc nimic ca n-am vreme sa umblu cu finetzuri la 200 de familii.....De dat e treaba noastra da dam cat mai mult, de preparat e treaba lor si ele stiu ce-au de facut.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget.
:) :) :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Otet

Mesajde peterneamt » 05 Iun 2012, 09:06

janese scrie:poate e piper...poate nu e!!!
VEDETI CA PARALEL CU CELE SCRISE PE FORUMURI PRIVIND INVERTIREA,MAI CIRCULA PARALEL UN CURENT(NESCRIS) PRINTRE STUPARI,CARE ZICE CA INVERTEALA CEA MULT LAUDATA ( prin fierbere) AR DUCE LA SCADEREA PONTEI MATCILOR. curentul asta circula de pe vremea lui gica si vine de la stupari avizati,dar care stau in banca lor...fatza de mine care nu pot sa tac

Adausul de acizi in sirop pentru prevenirea nosemei s-a dovedit un fals de mult, iar albinele introduc in sirop enzime pina ajung la ph-ul mierii si siropul ramine in multe cazuri o hrana toxica pentru sistemul digestiv al albinei, si ar mai fii ....dar mai e timp si despre HMF s-a tot scris. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori