Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde cristi_vidican » 31 Mai 2012, 17:36

Adrian Galofteanu scrie:Anul asta am putina miere deocamdata dar nu stiu ce sa zic de preturi.........anul trecut am dat cu 13 lei salcamul si 10 lei restul. Anul asta ar trebui crescut pretul dar cand stiu ca buzunarul romanului este asa cum este si deabia se invata sa consume miere si sa-i tai elanul cu un pret prohibitiv............nu stiu!

Aceeasi problema o am si eu, doar ca la alte cantitati si preturi. Eu am crescut pretul, usor-usor in fiecare an. Nu cu foarte mult. Intre timp mi-am facut ceva clientela. Anul acesta mierea e mai putina, dar eu am pastrat pretul - 20 de lei kg de salcam. Stiu ca se vinde si mai scump si as putea-o da si eu lejer la 25 de lei, dar ma gandesc ca daca as fi sa cumpar eu, nu prea m-as indura de bani. Stiu ca, gandind asa, nu pot face afaceri, dar vreau sa-l vad multumit pe cel care cumpara si e un pret ok pentru mine. Am avut ieri ocazia sa dau toata mierea, la un pret bun, intr-un singur loc, dar am preferat sa o vand la borcan celor care au astepta-o pt ca vreau sa vad ca omul e multumit. Asa se fac afacerile pe termen lung, casti-castig. Eu nu sunt nevoit sa vand la procesatori, cu care treburile stau cu totul altfel.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde Adrian Galofteanu » 31 Mai 2012, 19:37

cristi_vidican scrie:.................- 20 de lei kg de salcam. Stiu ca se vinde si mai scump si as putea-o da si eu lejer la 25 de lei, dar ma gandesc ca daca as fi sa cumpar eu, nu prea m-as indura de bani. Stiu ca, gandind asa, nu pot face afaceri, dar vreau sa-l vad multumit pe cel care cumpara si e un pret ok pentru mine. Am avut ieri ocazia sa dau toata mierea, la un pret bun, intr-un singur loc, dar am preferat sa o vand la borcan celor care au astepta-o pt ca vreau sa vad ca omul e multumit. Asa se fac afacerile pe termen lung, casti-castig. Eu nu sunt nevoit sa vand la procesatori, cu care treburile stau cu totul altfel.


Bun pret iei pe miere!...... dar la noi in Moldova nivelul veniturilor este mai redus si majoritatea clientilor mei sunt pensionari sau bugetari. 15 lei cred ca va fi un pret corect pentru mine la salcam si asa o voi vinde......

Doamne ajuta!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde paul » 31 Mai 2012, 19:51

Tot in ... Moldova da' mai sus ...
Anul trecut ... salcam 20 lei ,poliflora 15 , mana 25 , tei 17-18 ...
Anul asta ... :( :( :( ... ciuciu miere ! Momentan ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde Dragos2006 » 31 Mai 2012, 22:06

Eu anul acesta vand mierea de salcam cu 30 lei / kg.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde Adrian Galofteanu » 31 Mai 2012, 22:09

paul scrie:Tot in ... Moldova da' mai sus ...
Anul trecut ... salcam 20 lei ,poliflora 15 , mana 25 , tei 17-18 ...
Anul asta ... :( :( :( ... ciuciu miere ! Momentan ...


Da, stiu ca si la voi preturile sunt mai mari........si voi sunteti mai avuti! La Bacau, lume mai saraca, asta e! Da si mierea se face mai usor, nu este neaparat sa umblam ca voi, toata tara.

Dar pana la urma fiecare cu mierea lui, cu cantitatile lui, cu calitatea lui, cu politica lui de vanzare! Nu pot fi toti stuparii la fel pentru ca nu avem toti acelasi numar de stupi, nu avem toti aceeasi baza melifera, nu avem toti acelasi stil de a face stuparit. Asa ca........asta e!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde Alexu » 01 Iun 2012, 11:56

Dragos2006 scrie:Eu anul acesta vand mierea de salcam cu 30 lei / kg.



Da.. Poti sa ceri cat vrei , sa vedem cine se ingramadeste sa o cumpere . Daca ai avea cateva tone nu cred ca ti-ar conveni sa astepti clientii
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde Dragos2006 » 01 Iun 2012, 16:44

Normal ... anul trecut grosul marfii a mers la Tremot deoarece a fost productie la greu , anul acesta abia imi acopar clientii care-mi cumpara marfa de acasa .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde cristi_vidican » 01 Iun 2012, 18:56

Dragos2006 scrie:Normal ... anul trecut grosul marfii a mers la Tremot deoarece a fost productie la greu , anul acesta abia imi acopar clientii care-mi cumpara marfa de acasa .

Domnule Dragos, din cunostintele care le aveti, care ar fi niste cifre la productia de salcam in tara in anul acesta?
Se stie ca productia a fost foarte mica. Cei din stationar nu prea au extras nimic, decat in cazuri izolate. Despre cei din pastoral am mai auzit de ceva rezultate, dar si acelea slabe.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde Alexu » 01 Iun 2012, 20:37

Eu ii am in stationar si am luat 5 kg/familie . Anu trecut 15 kg
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde Dragos2006 » 01 Iun 2012, 20:59

Anul acesta productia de miere de salcam se situiaza in jur la 25% fata de productia de anul trecut. Asta in situatia cea mai buna daca nu luam in calcul si mierea falsa de salcam.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde Adrian Galofteanu » 01 Iun 2012, 23:28

La noi s-ar fi facut miere dar n-am avut familii. La familiile bune au fost si 15 kile in stationar.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde MIHAI BALS » 01 Iun 2012, 23:57

stationar-media pe 2 vetre=7 kg extrase din cat.
media apicultorilor din zona da cu minus.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde alt stupar » 02 Iun 2012, 10:26

eu as avea o optica putin diferita... respectul fata de client se manifesta nu din faptul ca ii oferi un produs ( salcam ) la un pret decent, ci ca i-l oferi la o calitate garantata. Aici nu se pot face compromisuri.
Cat despre pret, este format de legea cererii si ofertei, noi apicultorii nu suntem asociatie de caritate sau patroni ai Unicef!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde maravela » 03 Iun 2015, 20:36

In zona brailei cum e cu productia? Stie cineva ce pret are mierea de salcam?
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde gica.mosu » 25 Noi 2015, 09:36

Cine ma lamureste-ce-si-cum sa fac?1????...Timp de 23 ani am vandut prod apicole in piate,targuri cu cert de prod.De cand au scos "baietii destepti"asa zisul ATESTAT DE PRODUCATOR (rau pt anumite persoane n-a facut=bisnitarii-asa zis comercianti di ocazie :mrgreen:) eu care am II(intr individuala)nu pot vinde mierea in piata doar daca cumpar casa de marcat...in plus tb sa cumpar mierea cu actede la mini=producator si apoi cu adaos comercial sa o vand...O fi bini-rau eu nu stiu ;) Am intrebat pe cei de la financiar...si nu m-a lamurit nimeni....De la comuna nu-mi pot elibera atestat de producatur,motivul=am i.i...Asadar,un sfat...Multumesc muuult G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Unde vindem mierea si cu ce pret?

Mesajde proapis13 » 25 Noi 2015, 09:38

Daca ai terminat perioada de monitorizare si asta in cazul in care ai avut fonduri europene inchizi II..
Mergi cu hartia la primarie si treci familiile de albine pe persoana fizica si urmezi procedurile de autorizare
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori