Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde jimm » 26 Ian 2012, 17:54

Du-te domnule la primarie la urbanism nu la secretara sau vice sa-i intrebi care-i legea.... Te duci la serviciul urbanism si soliciti certificat urbanism pentru ingradire nu mai intreba nimic!
Faci cerere+documentele necesare(am impresia plan cadastral+extras actual), te costa 10, maxim 20 lei.

Certificatul de urbanism – este documentul de INFORMARE prin care autorităţile (consilii judeţene, primării) fac cunoscute solicitantului elemente privind regimul juridic, economic şi tehnic al terenurilor şi construcţiilor existente la data solicitării şi stabilesc cerinţele urbanistice care urmează a fi îndeplinite în funcţie de specificul amplasamentului, precum şi lista cuprinzând avizele şi acordurile necesare în vederea autorizării.
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde Liana » 04 Mai 2012, 08:17

Buna dimineata,doresc si eu sa stiu ce se poate face in situatia in care un vecin are 17 stupi,amplasati la mai putin de 2 m de gard. Nu este asta problema,doar ca albinele anul acesta sunt foarte agresive,mama mea a ajuns sa stea o zi la perfuzii de la intepatura a 3 albine,a fost la un pas de soc anafilactic; se stie alergiga. Tata este zilnic intepat,vecinii lafel. Propietarul a devenit arogant cand i s-a sugerat sa isi hraneasca albinele. Unul din vecini nu isi mai scoate copii din casa decat sa plece la scoala.
Ce considerati ca este de facut in aceasta situatie?
Liana
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mai 2012, 18:16

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde cipry74 » 05 Mai 2012, 20:24

puteti demonstra ca acele albine care sunt agresive sunt ale vecinului??? daca da il puteti da in judecata... :idea:
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde janese » 24 Mai 2012, 14:02

scuze de oftopic
dati-mi ma si mie legea( nr anul...tot,tot), aia care zice cu 2 m inalt gardul,amplasarea stupinei...etc...etc...spuneti-mi unde o gasesc aici pe forum s-o printez in zeci de exemplare s-o am la mine ca a inceput sa ma frece si pe mine unu si altu!!!
unu zice ca trebui amplasata stupina la 1,5 km in afara oricare localitati...altu ca nu ai voie in zone industriale chiar daca ai proprietate....si politaiu zice ca ei!...ajutatzi-ma!!!!
legea 89/1998 completa,unde o gasesc???multumesc
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde jenica67 » 24 Mai 2012, 14:30

Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde CORNEL V. » 24 Mai 2012, 14:35

Ia vezi nea jane,e buna?...pag.30

http://www.moficial.ro/2010/0549.pdf
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde janese » 24 Mai 2012, 14:47

resiteni.gorjeni...m-ati saturat!!!am printat tot...am facut dosar...vreo 30 de pagini...il tin la mine....cine-o avea ceva de zis...il pun sa citeasca!!!multumesc prietenii mei!!!! :P
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde Makedonu » 09 Iun 2012, 08:27

Salutare la toata lumea!
Zilele astea ma duc sa vad si eventual sa cumpar un teren extravilan! De construit casa si de trecut in intravilan, am cam citit legea, treaba complicata PUZ, PUG si alte stocareli legislative menite de a-ti omora timpul si de a-ti trece viata mai repede. In plus, mai este si latura financiara pe care nu are rost s-o mai pomenim, macar daca s-ar rezolva pe aceasta cale...jidanul are o vorba cu talc: "daca se poate rezolva cu bani e bine!". Intrebarea mea este similara cu a colegului forumist care a initiat topicul: pot construi toate acareturile necesare unei stupine pe un teren extravilan? A facut cineva, legal asa ceva? Teoretic, conform legilor nr. 50/1991 privind autorizarea constructiilor si cea privind apicultura se poate amplasa o vatra permanenta pe un astfel de teren. Dar stiti cum e...practica ne omoara! Am vazut ca multi aveti chiar mai multe vetre. Toti le aveti pe intravilan? Sincer, prefer extravilan, ca sa nu am probleme cu vecinii, dar as dori totodata sa imi fac o "cabana apicola" la care sa am ceva utilitati (macar curent electric!). Ori, conform legii nu te poti racorda (bransa) la utilitati daca nu ai autorizatie de construire. Asadar, are cineva vatra cu acte pe extravilan si ce demersuri a facut pentru obtinerea ei?
Multumesc anticipat pentru sprijinul "tehnic"!
Makedonu
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Mai 2012, 20:01
Localitate: Bucuresti

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde octav79 » 10 Aug 2012, 23:32

Din cate stiu conform legii 50/1991 nu trebuie autorizatie de construire pentru constructii ANEXE GOSPODARESTI pana in 50 mp. O faceti pe piloni si s-a rezolvat(e fara fundatie).
Cat despre bransamentul la curent, din cate stiu nu trebuie neaparat numar postal ca asta se da doar la intravilan.
E posibil sa aveti o adresa de tipul Tarlaua 50, Parcela 211/3, Sat XXX, Comuna YYY, jud. ZZZ. De acest lucru sunt sigur si ca un argument luati diverse produse si vedeti unde sunt ambalate.Multe dintre ele au adrese de acest tip si ma indoiesc ca nu au curent. Fara curent nu stiu cum ar imbutelia sau ambala.

Bafta.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde Makedonu » 17 Aug 2012, 22:54

Asa am gandit si eu, sunt atatea ferme care au birouri racordate la utilitati, ferme ce sunt amplasate in extravilan! Mai mult, au fundatie, autorizatie de construire, tot. Problema e, ca practica ne omoara. Mai exact nu o data, am constatat ca "socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ". De asta eram curios, daca cineva a trecut in mod real printr-o experienta de acest gen si ce pasi, in mare, a parcurs, ca in amanunt sunt constient ca totul difera de la o administratie locala la alta. Oricum, maine ma intalnesc cu un inginer constructor cu care voi discuta in ceea ce priveste solutia tehnica ( e foarte important terenul fiind in panta) si totodata si realizarea planurilor si obtinerea aprobarilor.

Merci Octav pentru raspuns!
Makedonu
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Mai 2012, 20:01
Localitate: Bucuresti

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde Maco » 16 Dec 2016, 19:42

A rezolvat cineva ceva?.Am cumparat si eu un teren extravilan si as vrea sa construiesc o cabană apicola si gard fara fundatie.ce autorizații mi ar trebui;?
Maco
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Iun 2016, 12:51
Localitate: Puchenii mari. prahova

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde tinumaftei » 16 Dec 2016, 20:16

Maco scrie:A rezolvat cineva ceva?.Am cumparat si eu un teren extravilan si as vrea sa construiesc o cabană apicola si gard fara fundatie.ce autorizații mi ar trebui;?

Actele se fac ușor.
1. Certificat de urbanism pt construirea unei ANEXE EXPLOATAȚIE APICOLA + împrejmuire
2. Proiect de AC
3. Se iau avizele din CU( energie, telocom...) nu sunt multe
Si apoi la muncă..... Bani să ai.

Eu am făcut. Actele nu sunt co.plicate.
Cea mai mare problema este racordarea la energie electrică. Poti folosi instalații autonome foto să solare, dar pentru utilaje mai puternice îți trebuie branșament la rețea.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde stefy.costea » 16 Dec 2016, 20:23

Pot sa-ti spun ca legea 50/1991 prevede intr-adevar ca nu poti construi in extravilan decat anexe gospodaresti ale exploatatiilor agricole. Si normele de aplicare a acestei legi prevad acelasi lucru (Ordin MTCT 1430/2005). Definitia din lege este urmatoarea:
" - Anexe gospodăreşti ale exploataţiilor agricole
Construcţiile situate în zone izolate în extravilan şi îndepărtate de localitatea de reşedinţă a lucrătorilor agricoli, menite să adăpostească maşini agricole, utilaje, mici ateliere, scule, alte bunuri ale acestora, inclusiv animale, precum şi spaţii pentru cazare temporară pe timpul campaniilor agricole."
In mod normal pentru o anexa in extravilan n-ar trebui insa sa-ti ceara PUZ. Avizele iti trebuie la orice autorizatie de constructie solicitata.
stefy.costea
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Dec 2016, 18:57

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde Maco » 16 Dec 2016, 20:46

Multumesc mult.nu vreau utilități, nici nu am in zona.surse autonome.vreau sa mi mut stupina acolo,si vreau totul legal sa nu am probleme mai târziu
Maco
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Iun 2016, 12:51
Localitate: Puchenii mari. prahova

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde Maco » 19 Dec 2016, 16:07

Ai dreptate.stupii si camera in camp ,restul cantrafuselor acasa .cel mai important este ca albina sa stea pe camp,nu in troaca la porcul vecinului. Am găsit un teren bun cu alun mult si sălcii pentru primăvară,dar si mlastina vara.Restul anului plimbare
Maco
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Iun 2016, 12:51
Localitate: Puchenii mari. prahova

Re: amplasarea stupinei pe un teren agricol

Mesajde filip » 21 Ian 2017, 17:40

http://www.lumeasatului.ro/articole-rev ... ean-i.html
Cam asa e pe la altii :!: ...........la noi :?:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori