Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare reala

Mesajde BUNKA » 05 Iun 2012, 12:00

Scriam pe forumul vechi despre pericolul reprezentat de insecticidele "noi" pe baza de neonicotinoide..zic ca-s noi dar ele-s de prin `96 prezente pe piata romaneasca si omologate inca de pe atunci.
Era cat pe ce sa ma infing intr-un lan de rapita de 140 Ha acum dupa salcam tratat cu insecticit sistemic ACTARA, substanta activa fiind Thiametoxamul, un neonicotinoid extraordinar de periculos. Atentie si la floare sau lanurile de porumb de pe care albinele culeg polen.
Amenintarea este cat se poate de reala.
Parerea mea este ca acum orice deplasare la culesuri de la culturi in camp trebuie sa se faca dupa o analiza atenta a culturilor, trebuie stiut exact cine-s fermierii, daca au fost facute tratamente pe seminte, sau pe plante, cu ce anume s-a tratat, si vazut daca medicamentul respectiv nu este pe baza de neonicotinoide...denumirile medicamentelor pe baza de neonicotinoide le gasiti pe forumul vechi acolo unde am mai discutat problema, o sa dau linkurile sa puteti sa va duceti exact la discutiile respective sa nu cautati acul in carul cu fan...asadar dragi colegi, atentie mare ca riscul este enorm!!
Am gasit in cele din urma un fermier care nu a dat cu tampenii si care are suprafata mare cultivata.
Un sezon cat mai bun va doresc!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde BUNKA » 08 Iun 2012, 18:00

BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde pst_claudiu » 08 Iun 2012, 22:58

Numai stiu in ce revista, am sa caut sa dau exact, dar cele mai multe insecticite cu efecte grave pentru albine erau produse de Bayer care culmea, vine si cu medicamente pentru albine.Cum vine asta?
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde pst_claudiu » 08 Iun 2012, 22:59

pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde stefanmadalin » 08 Iun 2012, 23:53

Bayer=amatori,ca dealtfel multi altii.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde BUNKA » 09 Iun 2012, 00:33

Ce amatori?...sunt cei mai mari cred ..producatori de otravuri de astea pt tratarea culturilor si nu numai, ei produc si medicamente pt uz uman in jurul catorva dintre ele fiind o adevarata nebuloasa si un adevarat scandal.
Ma rog...o sa fie si la noi ca in occident si va zic si de ce:
La mine in judet strainii cumpara si arendeaza mult teren, nu dau nume ca sa nu am pb, dar una din firme a unor englezi detine in proprietate si arenda in jur de 8000Ha, la ei am fost initial si am avut surpriza ca era data cu Actara si cineva de la ei mi-a zis ca nu e periculos pt albine, mi-a zis totusi denumirea si mi-a zis ca e sistemic si mi s-au aprins beculetele, eu studiind in amanunt problema acum doi ani...la o mica cercetare am constatat ca nu-i de mers acolo.
Am mers apoi la un alt fermier care e danez si lucreaza o suprafata de cam 1000 Ha, si acolo tot cam 150 Ha de rapita...m-am interesat de seminte, nu fusesera tratate, nu aplicase insecticide dar omul mi-a zis ca are pregatit in caz de atac, si chiar inainte sa plec cu ei, ma suna si-mi zice ca are atac si trebuie sa trateze, unul din medicamente fiind Faster un piretroid de contact care nu e periculos daca se merge dupa 3-4 zile dar celalalt fiind un medicament care e pe baza de Thyacloprid si care se cheama PROTEUS. Un neonicotinoid la fel de periculos ca cel continut de ACTARA.
Culmea cei de la care cumparase medicamentul au spus fermierului ca nu e periculos pt albine! :shock:
Deci...atentie mare, studiati pb in amanunt daca va deplasati la culturi in camp...e jale!
Mai sunt niste suedezi care iar cultiva suprafete mari...oricum ideea e ca sunt deja mari fermieri care cam folosesc tot felul de chestii si daca nu suntem informati o sa apara si la noi depopulari cum au fost in Germania in landul Bavaria cand albina a disparut pur si simplu ramanand ramele cu puiet si hrana neacoperite de albine.
Efectele asupra albinelor sunt din cele mai grave...le distruge sistemul nervos central, albinele isi pierd memoria, doar daca trec pe deasupra unui lan tratat pica in el si nu se mai intorc de la vaporii emanati de cultura, daca se aseaza pe floare si trag nectar , li se necrozaeaza intestinul...efectiv putrezesc pe interior, uita subit ce au de facut si raman nemiscate pe flori nemaistiind ce cauta ele defapt acolo...s-au mai raportat astfel de evenimente cand albinele se tarau pe jos incapabile de zbor sau odata ajunse pe floare raman acolo nemiscate in numar mare nemai intorcandu-se la stupi seara, inregistrandu-se depopulari masive.
Asadar problema nu este de neglijat!
Va salut si ATENTIE!!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde stefanmadalin » 09 Iun 2012, 00:38

Asta nu e CCD?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde BUNKA » 09 Iun 2012, 00:41

"Apropo...v-am spus despre faptul ca Bayer Crop Science distribuie neonicotinoide in peste 100 de tari(mai exact 120).
Nionicotinoide este denumirea cimica!
IMIDACLOPRIDUL este vandut sub urmatoarele brand-uri:confidor, merit, admire ledgend, pravado, encore, goucho, premise, connect, evidence, leverage, muralla, provado, trimax advantage.
THIAMETHOXAMUL este vandut sub urmatoarele branduri:actara, platinum, helix, centric, flagship, cruiser, adage, menridian,
CLOTHIANIDINUL este vandut sub brandurile:poncho, titan, clutch, belay, arena.
..alt neonicotinoid toxic este THIACLOPRIDUL...este comercializat sub brandurile:alanto, bariard, biscaya, calypso, monarca, proteus.
Vi se pare o coincidenta faptul ca un fenomen de disparitie a albinelor are loc unde aceste neonicotinoide sunt vandute??"

E un mic citat din ce am scris acum doi ani...si aici sunt doar 4 din cele daca nu ma insel 8 neonicotinoide...uitati numai sub cate denumiri se vand astea 4!
Ce mi se pare cu adevarat periculos este ca pana si taicamiu dadea cu Calypso la pomi fara ca eu sa stiu ce-i cu el atunci...si culmea pe ambalaj zice ca nu-i periculos pt albine...nu stiu ce sa zic dar saracele albine sunt atacate din toate directiile in zilele noastre...va fi greu de aici incolo!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde BUNKA » 09 Iun 2012, 00:43

stefanmadalin scrie:Asta nu e CCD?


Ba cam da dupa simptome nu??
Si numai otravurile astea-l provoaca...sa vedeti ce va fi la noi cand cei neinformati se vor arde!!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Adi Hodis » 09 Iun 2012, 02:27

BUNKA scrie:"Apropo...
...nu stiu ce sa zic dar saracele albine sunt atacate din toate directiile in zilele noastre...va fi greu de aici incolo!

Cei ce au luato-n freza stiu ce sa zica dar orice s-ar zice, tot apicultorul ramane pagubas ... pina o fi sa se faca polenizare manual, cum fac si azi nishte fermieri chinezi care si-au dat singuri in freza exagerind cu chimicalele ...

Einstein a zis cat de importante sint albinele dar nu conteaza asta mai mult decat banii ... de parca lumea se hraneste cu bani.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Adi Hodis » 09 Iun 2012, 02:40

Bunka, tu stii patzania mea cand mi-a terminat culegatoarele la rapitza de a stropit cu Thiametoxan in plina floare zi zbor al albinelor ... taman contraindicat conform prospectului pe care l-a citit nemernicul ala de om.
Shtii ca efectul a fost dezastruos chiar si pt cuiburi ? ... in iarna am intrat cu minus colonii si abia in al 2-lea an am reusit sa refac nr-l familiilor ...

Asa ca ... spele-se pe cap cu ea !!!.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde stefanmadalin » 09 Iun 2012, 03:00

Atunci sa lasam albinele si sa ne apucam de agricultura ,nu?

Sunt student la agricultura,am ales asta pentru ca vreau sa traiesc cu natura, vreau sa nu depind de toata lumea,asa cum face un bancher sau un redactor la ziar.
Multi tampiti spun ca cea mai veche meserie e prostitutia,poate ca ei sunt rezultatul unei asemenea oribilitati, ei bine eu cred ca agricultura este cea mai veche meserie. Tocmai din aceasta cauza am ales sa fac agricultura,pt ca sunt producatorul primar,pentru ca dau viata,pt ca orice s-ar intampla cu toti orasenii eu o sa am malai si faina. Pe masura ce inaintez simt ca ceva ma opreste, de ce sa depind de Monsanto,bayer? pt ca suntem prosti,eu care am ales sa fac asta in scopul ca nu o sa depind de nimeni constat ca libertatea nu e libertate.
Populatia lumii a ajuns pe la 7 miliarde,care evident trebuie hranita. Bun ,suntem atatia si daca te duci pe camp vei constata ca maxim 10 oameni lucreaza 1000 de hectare,hectare care se infiinteaza cu bani foarte multi. De ce sa-i dai bani unei firme care mai mult rau iti face cand ai la dispozitie 7 miliarde de oameni.Ce-ar fi sa o luam la sapa in locul unui erbicid care omoara toata activitatea biologica din sol?
Ne-am dus toti la oras , poate fi ceva mai oribil decat aceasta forma de asezare? Eu tot ma intreb ,ce fac toti acesti oameni>? fac pe sclavii.
Asta e ,ne vom da seama cand va fi prea tarziu,prea tarziu,iar noi inca nu putem face nimic.
Stiti cum ma simt? ca o albina fumigata cu varachet,care lucreaza un fagure arificial,si care inghite tot felul de laturi.
Am zis.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Cristian IONITA » 09 Iun 2012, 06:52

stefanmadalin scrie: ...
Multi tampiti spun ca cea mai veche meserie e prostitutia,poate ca ei sunt rezultatul unei asemenea oribilitati, ei bine eu cred ca agricultura este cea mai veche meserie. ....



crezi prost (nu sari de c*r in sus ca e in sensul de gresit). Agricultura e incununarea omului in statutul de om ... dar a durat ceva pana sa ajunga acolo .... mai intai a fost culegator (inclusiv necrofag), apoi vanator si deabia apoi agricultor .... adica milioane bune de ani hanar nu avea ce e aia agricultura dar totusi prostitutia se practica :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde BUNKA » 09 Iun 2012, 08:50

Adi Hodis scrie:Bunka, tu stii patzania mea cand mi-a terminat culegatoarele la rapitza de a stropit cu Thiametoxan in plina floare zi zbor al albinelor ... taman contraindicat conform prospectului pe care l-a citit nemernicul ala de om.
Shtii ca efectul a fost dezastruos chiar si pt cuiburi ? ... in iarna am intrat cu minus colonii si abia in al 2-lea an am reusit sa refac nr-l familiilor ...

Asa ca ... spele-se pe cap cu ea !!!.


Sincer nu am stiut ca despre Thiametoxam era vorba...deci tu esti dovada vie ca e belea cu substantele astea "noi"!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde stefanmadalin » 09 Iun 2012, 09:38

Cristian IONITA scrie:
stefanmadalin scrie: ...
Multi tampiti spun ca cea mai veche meserie e prostitutia,poate ca ei sunt rezultatul unei asemenea oribilitati, ei bine eu cred ca agricultura este cea mai veche meserie. ....



crezi prost (nu sari de c*r in sus ca e in sensul de gresit). Agricultura e incununarea omului in statutul de om ... dar a durat ceva pana sa ajunga acolo .... mai intai a fost culegator (inclusiv necrofag), apoi vanator si deabia apoi agricultor .... adica milioane bune de ani hanar nu avea ce e aia agricultura dar totusi prostitutia se practica :)


O fi mai veche, dar nu mi se pare a fi o meserie.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde pst_claudiu » 09 Iun 2012, 17:45

pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori