Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 08 Iun 2012, 20:14

Va salut!
Am si eu o intrebare:
De ce au distrus albinele botcile?
Lucrurile stau astfel: Marti aveam 5 botci din care doar 2 capacite, restul urmand in cursul zilei de marti pana miercuri sa fie capacite. Am pus bigudiuri doar la cele 2. Astazi, vineri, am fost sa pun si la restul bigudiuri pentru ca eclozionau duminica. Surpriza erau gaurite si scoase larvele din ele. Pe fundul lor era laptisor aproape uscat.
Fişiere ataşate
IMG_2903.jpg
IMG_2901.jpg
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde valter » 08 Iun 2012, 21:05

sunt multe de lucruri care pot genera renuntarea si roaderea botcilor dupa capacire...daca ai putea detalia ...referitor la situatia celor doua botci cu protectie, ce sa intamplat cu ele? la a cate serie de bottci este starterul...am putea gasi o explicatie cat de cat exacta.

Asa , la prima vedere, eu cred ca din greseala ai scuturat rama cu botci ''prea tare '' si larvele sau scuturat( abuje-cum zice francezul).
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 08 Iun 2012, 21:11

Este la a doua serie insa le-am mai bagat 1 rama cu puiet capacit.
De scutura nu am scuturat deloc rama. Cand am pus bigudiurile le-am atasat cu foarte mare grija si nu am scuturat albinele de pe botci, ci le-am dat usor la o parte.
Cele doua botci cu protectie ar trebui sa eclozioneze duminica sau luni. Ele nu au nimic sper, pentru ca nu eu ajuns la ele.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde Badea. claudian » 08 Iun 2012, 21:42

Cand ai bagat rama cu puiet capacit ? .... de ce procent asa mic de loare in crestere !? .... nu crezi ca startarul este cam subtire ? ...da mai multe amanunte , cred ca ai facut o sereie de greseli !...
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 08 Iun 2012, 21:49

Prima greseala a fost ca in loc sa las cutia nicot 4 zile am lasat-o doar 3, pentru ca plecam din localitate, si probabil ca au luat in crestere doar larvele care apucasera sa eclozioneze, nu si ouale. Asa zic eu. Oricum eu ma multumeam cu 5, era fix ce imi trebuia. Acum tre sa mai fac un starter ca nu cred ca mai merge si a treia oara asta.
Rama am bagat-o luni seara.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde Badea. claudian » 08 Iun 2012, 22:08

Dl octav vad ca faci gresala dupa gresala ! ... mai bine cauta sa cumperi necesarul de regine de la un crescator de matci priceput si astfel vei avea rezultate bune cu viitoarele familii !... multi cred ca daca au cumparat caseta Nicot problema este ca si rezolvata ,multi sunt in situatia dv. nu cunosc tehnologia,si se multumesc cu un material slab de proasta calitate .
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde un OM » 08 Iun 2012, 23:42

Cauta botci, sau chiar matca de salvare.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 08 Iun 2012, 23:43

Multumesc pentru sfat, domnule Badea Claudian. Insa eu voi persevera in greseli pana o sa mearga.
Apropo, aveti cumva de vanzare ceva marfa "prima-ntaia"?

PS: Spuneti ca fac greseala dupa greseala, dar nu vad sa-mi aratati unde am gresit.
Oare am gresit postand aici? Ar fi trebuit sa ma ascund? Am lezat pe cineva?
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde Badea Alin » 08 Iun 2012, 23:48

tizul meu are dreptate. Mai bine cumperi 5 mătci de la un crescător, nu cred că rentează să crești atât de puține regine.
- referitor la ”greșeli”:
1. botcile crescute în starter se trec după 12-24 ore în finisor, altfel starterul nu îngrijește toate larvele luate în lucru (aceeași situație am avut-o și eu cu ani în urmă, când din 9 botci am rămas cu 2. De atunci am început să lucrez cu finisori).
2. dacă nu este cules, stimulează!
3. starterul, după cum s-a mai spus, cred că a fost cam slab.
4. Distruge și botcile sălbatice.
Mai pot fi găsite explicații dacă dai și tu mai multe detalii.

Salutări!
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 09 Iun 2012, 06:57

Multumesc Badea Alin.
Urmatoarea incercat va fi cu finisor dupa starter. Am ezitat pentru ca nu am vrut sa "dau idei" vreunui stup si sa se apuce de roit dupa ce scot rama portbotci.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde redoo » 09 Iun 2012, 23:04

Am si eu o problema...am facut un roi si azi am gasit o botca roasa,dar matca nu avea aripi. care sa fie motivul pt aceasta anomalie? In roi mai am o botca din care nu iesise matca. Posibil ca si din aceasta botca sa am aceiasi problema?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde Badea Alin » 09 Iun 2012, 23:29

octav79 scrie:Multumesc Badea Alin.
Urmatoarea incercat va fi cu finisor dupa starter. Am ezitat pentru ca nu am vrut sa "dau idei" vreunui stup si sa se apuce de roit dupa ce scot rama portbotci.

nu se pune problema de roit. Eu anul trecut am întâlnit altă situație: unul din finisori și-a schimbat matca liniștit, după ce i-am băgat o serie de botci. Ai grijă să protejezi rama portbotci de matcă.
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde Badea Alin » 09 Iun 2012, 23:31

redoo scrie:Am si eu o problema...am facut un roi si azi am gasit o botca roasa,dar matca nu avea aripi. care sa fie motivul pt aceasta anomalie? In roi mai am o botca din care nu iesise matca. Posibil ca si din aceasta botca sa am aceiasi problema?

de obicei albinele fără aripi se datorează varoua, însă în botci nu prea intră acest parazit. Cred că e vorba de temperaturile scăzute din ultima vreme.
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde aliuta2000 » 10 Iun 2012, 09:12

redoo scrie:Am si eu o problema...am facut un roi si azi am gasit o botca roasa,dar matca nu avea aripi. care sa fie motivul pt aceasta anomalie? In roi mai am o botca din care nu iesise matca. Posibil ca si din aceasta botca sa am aceiasi problema?

a doua botca a depasit termenul de 16-17 zile ????
daca a depasit inseamna ca e racita aceea , daca nu , ei face bine sa o protejezi prin distrugerea matcii defecte .
Oricum trebuie sa distrugi matca defecta si sa incerci , daca ai de unde sa introduci o botca cat mi aproape de eclozionare ca sa faci ceva , pentru ca daca ai asteptat 16 zile si mai astepti alte 16 zile pana apare matca si inca 40 pana cand incepe sa iasa albina depusa de matca =>70 zile de la formare , care inseamna 2 luni si ceva deci cam jumatate din cules activ si in timpul acesta ca sa il tii pe linia de plutire trebuie sa ii dai sistematic rame cu puiet gata de eclozionare la apox 7-10 zile si duci la slabirea si stupilor donatori si nici roi nu il faci puternic nici pe el .

Daca iti faci calculele si constati ca botca poate fi viabila si actuala matca chiar fara aripi nu a roso intre timp da-i sansa sa iasa matca din ea
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde redoo » 10 Iun 2012, 09:20

am eliminat matca fara aripi,iar a doua botca nu a depasit 16 zile.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde aliuta2000 » 10 Iun 2012, 11:00

dacă nu a depășit 16 e fff posibil sa iasă si sa fie OK matca sa meargă la împerecheat si sa fie OK .
Intre timp dacă mai ai de unde mai da o rama de puiet care sa iasă cat de repede sau în câteva zile 3-5 zile maxim , ca sa ai și albina tânăra când se va naște noua matca
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori