Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce albina este?

Mesajde marruss » 16 Iun 2012, 20:52

am observat in stupina o "natie" de albine, foarte aproape de urdinisuri si nu pot spune exact decat ca sunt un pic mai scurte decat albina mea dar in schimb mult mai mari in abdomen.
Au un comportament cam ciudat , zboara razant cu pamantul si am observat si ca intra in niste gauri ceva mai mici decat diametrul uniu creion , de unde una a iesit chiar cu ceva ca o ceara pe picioare.
am incercat sa sap sa vad ce este acolo dar m-am oprit la 10-15 cm intr-o buturuga unde era un cuib de furnici. Si a doua zi dupa ce am sapat ele tot au aparut in aceeasi aproape 2 metri patrati si tot spre pamantul rascolit.
Daca este cineva care a mai vazut sau cunoaste despre ce este vorba va rog sfaturi. este pericol de ceva rau la stupii mei ? ( furtisag , boli sau altele)
Imi cer scuze pentru calitatea pozelor, au fost facute cu zoom pe telefon si de aceea nu sunt clare.
M-am mai gandit si la varianta unui roi strain intrat in acea buturuga , dar albinele arata prea ciudat dupa parerea mea pentru a fi plecate dintr un stup :shock:
o sa incerc sa revin cu poze mai bune.
Nu stiu cum se posteaza imaginile in pagina asa ca folosesc imageshack .
http://imageshack.us/g/688/15062012004.jpg/
marruss
 
Mesaje: 6
Membru din: 08 Iun 2012, 23:52
Localitate: Giurgiu

Re: Ce albina este?

Mesajde augustin » 19 Iun 2012, 00:07

Incearca sa faci niste poze mai clare...
Aratau cumva asa?
Fişiere ataşate
hmm.JPG
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Ce albina este?

Mesajde un OM » 19 Iun 2012, 13:49

Nici un pericol.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Ce albina este?

Mesajde marruss » 20 Iun 2012, 13:24

nu nu este cea din poza.
La cap si aripi arata identic cu albina din stup , in schimb burta este mult mai bombata , o forma aproape rotunda (ca la capusa) , iar dungile de pe spate sunt perfect albe.
Am acoperit solul in jurul locului unde intrau in pamant cu o folie si in ultimele zile vad ca au mai disparut din ele.
marruss
 
Mesaje: 6
Membru din: 08 Iun 2012, 23:52
Localitate: Giurgiu

Re: Ce albina este?

Mesajde un OM » 21 Iun 2012, 12:43

Incearca sa lupti impotriva viespilor si a furnicilor, albinelor salbatice da-le pace.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Ce albina este?

Mesajde viorelolt » 28 Iun 2012, 10:16

un OM scrie:Incearca sa lupti impotriva viespilor si a furnicilor, albinelor salbatice da-le pace.


Corect, dar la noi omul neinformat are tendinta sa lupte cu orice misca in jurul lui.
Avatar utilizator
viorelolt
 
Mesaje: 44
Membru din: 24 Mai 2011, 16:22
Localitate: Bucuresti

Re: Ce albina este?

Mesajde marcsupertare » 28 Iul 2012, 18:44

sunt inofesve pentru stupi dar grija mare inteapa rar dar f dureros poti simti durerea si doua zile
marcsupertare
 
Mesaje: 64
Membru din: 11 Dec 2011, 20:48
Localitate: iezeru

Re: Ce albina este?

Mesajde bogdan dita » 23 Noi 2012, 21:02

[quote="un OM"]Incearca sa lupti impotriva viespilor si a furnicilor, albinelor salbatice da-le
bogdan dita
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Noi 2012, 20:57


Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori