Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Furnicutele

Mesajde genutzu » 29 Oct 2011, 06:02

.........api asta inseamna ca sunt nadite la tine in stupina.
Cred ca aceste cazuri se intampla in zonele mai caldute sa nu-ti dea pace asa mult timp. La mine in zona ocazional isi mai fac cuib cate pe undeva dar cu cat stupul este mai nou, mai putin imbrobodit cu carpe si alte alea alea sunt mai putine furnici sau deloc. E bine de vazut si daca in imediata vecinatate a stupinei sunt multe musuroaie. Personal, la mine in stupina gasesc cteva colonii primavara , inainte de a pleca spre rapita in general la stupii mai slabuti dar nu care sa atace stupul ci sub capace.......si asta doar la lazile vechi, cele noi nu ofera conditii de 5 stele.
Avatar utilizator
genutzu
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 16:53
Localitate: Tg Neamt

Re: Furnicutele

Mesajde martanul » 29 Oct 2011, 19:32

AZI AM GASIT NUMAI UNUL !!! TURA TRECUTA VREO 5 !!!
CE AS MAI PUTEA SA FAC ???!!!???!!!???!!![/quote]
sa te obisnuiesti cu ele! si daca nu vrei curata terenul din jurul stupului si pune var
un meserias stie ce este intr-un stup fara sa-l deschida ,un amator il deschide se uita si nu stie ce-i acolo !
martanul
 
Mesaje: 111
Membru din: 28 Sep 2011, 22:08
Localitate: CAMPIA DE VEST

Re: Furnicutele

Mesajde stuparul2011 » 17 Dec 2011, 11:38

buna,
o solutie cu rezultate excelente(eu am folosit-o) este foarte simpla si economica.
am pus sare de bucatarie peste locul de unde au iesit furnicile si nu am mai avut deloc probleme,daca apareau in alt loc la fel.
economisesc si timp,pentru ca nu mai trebuie sa caut cuibul.
au disparut imediat,fara pagube.
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: Furnicutele

Mesajde jimm » 17 Dec 2011, 12:10

Lucianee....ai lasat'o moale sau tai porcu' :lol: :lol:
Mai baga si tu poze ca sunt la ora de relaxare si n-am ce studia
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Furnicutele

Mesajde ves.lucian.zabrani » 17 Dec 2011, 21:02

incearca pe pagina personala !!! furnicutele hiberneaza !!! daunatorii asemenea !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Furnicutele

Mesajde cristi arad » 21 Dec 2011, 00:24

ves.lucian.zabrani scrie:furnicute pe frasu sa le prinda !!! mi-a spus un coleg sa pun sub riglele pe care stau stupii scandurele "manjite" cu ulei si vaselina !!! zis si facut !!! am mai presarat cu FURNITEL pe langa stup !!! uitati-va ce am gasit intr-un stup pe podisor unde a ramas de asta primavara hranitorul de plastic ( NESPALAT DE APIINVERT SPRE RUSINEA MEA ) !!!
AZI AM GASIT NUMAI UNUL !!! TURA TRECUTA VREO 5 !!!
CE AS MAI PUTEA SA FAC ???!!!???!!!???!!!

imi pare rau Lucian ca n-am reusit sa ne intalnim inca, a fost vina mea , fiind f. ocupat, dar vom ajunge si acolo; cat despre furnici (inactive iarna), daca ai stupi buni nu trebuie sa-ti faci mari probleme ca sunt eliminate de albine; personal n-am intalnit stupi care sa fi decimat de atac de furnici, doar daca probabil este f. slab, in acest caz furtisagul declansat de albinele vecine este mai periculos
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Furnicutele

Mesajde iulyan_milo » 25 Apr 2012, 21:54

Am si eu o batai de cap cu furnicile, la stupi vin destule, este problema cea mai mica. Am un dulap intr-o magazie unde tin eu ramele si am ramas socat cand am vazut ca era plin de furnici peste tot. Ce ma sfatuiti sa fac?
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: Furnicutele

Mesajde iunicu » 19 Iun 2012, 22:03

Stupii mei sunt amplasati deasupra unor placi de beton pe sub care si-au facut cuib furnicile. Nu vreau sa folosesc nimic otravitor in preajma stupilor asa ca trebuie o bariera impotriva lor pentru ca se plimba prin stup ca pe bulevard.
Astazi am activat arma secreta impotriva furnicilor. Suportii metalici asigurati de farfurioare cu ulei ars de motor. Farfurioarele sunt funduri de cutii de grund.
De acuma furnicile se vor multumi numai cu resturile de pe oglina stupului.

Imagine

Imagine

Imagine
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Furnicutele

Mesajde vasilescu adrian » 19 Iun 2012, 22:30

iunicu scrie:Stupii mei sunt amplasati deasupra unor placi de beton pe sub care si-au facut cuib furnicile. Nu vreau sa folosesc nimic otravitor in preajma stupilor asa ca trebuie o bariera impotriva lor pentru ca se plimba prin stup ca pe bulevard.
Astazi am activat arma secreta impotriva furnicilor. Suportii metalici asigurati de farfurioare cu ulei ars de motor. Farfurioarele sunt funduri de cutii de grund.
De acuma furnicile se vor multumi numai cu resturile de pe oglina stupului.


interesanta metoda expusa de dvs cred ca o pot aplica si eu la cei 5 stupi care ii am pe paturi de fier,insa la roii pe care i-am facut anul acesta le-am facut un pat din tarusi de lemn batuti in pamant..

si la mine furnicile sunt o problema..in primavara trecuta(aveam decat 2) mi-au invadat pe cel mai micut si au inceput sa care larvele afara..cand am observat eu deja se slabise foarte mult si cu greu l-am adus pe linia de plutire(4 rame cu puiet capacit, de la cel puternic,pe care le-am dat in doua ture pentru a nu-l slabi si pe acesta)..am uns patul cu vaselina si nu am mai avut probleme asa mari..
"o clipa n-a fost atenta natura si s-a nascut omul...o clipa sa nu fie atent omul si natura-si repara gresala"Albert Einstein
Avatar utilizator
vasilescu adrian
 
Mesaje: 196
Membru din: 29 Mai 2012, 20:41
Localitate: prigoria-gorj

Re: Furnicutele

Mesajde augustin » 19 Iun 2012, 22:38

sau poti da cu vaselina sau pacura pe suportii stupilor.
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Furnicutele

Mesajde tiby visan » 19 Iun 2012, 23:02

d-le Augustin degeaba dati cu ulei vaselina in timp se pune praf si furnicile urca de voie in stup, cred ca cea mai buna varianta este a d-lui iunicu cu acele cuti pline cu ulei puse la fiecare picior al suportului de stup.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Furnicutele

Mesajde augustin » 19 Iun 2012, 23:12

Am zis vaselina sau pacura. Nu ulei! E adevarat ca se depune praf, dar tot asa se depune si pe osia carului, si pe axul de Dacie, si totusi furnicile nu calca pe acolo.
In timp uleiul sicativeaza si isi pierde efectul.
N-am spus ca ideea Iunicului e proasta, dar la cat e de "indarjit" pe stuparit, as vrea sa-l vad peste vreo 2-3-4 ani facand suporti de gentl asta la suta de stupi pe care mai mult ca sigur o sa-i aiba. Si sa-l vezi atunci, n- sa-i fie mai usor sa spoiasca suportii cu vaselina de 2 ori pe an, in loc sa ramana la modelul asta? Iunicule, stima!
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Furnicutele

Mesajde tiby visan » 19 Iun 2012, 23:19

D-le Augustin eu unul am folosit vaselina si furnicile treceau de voie dupa o luna de zile pt. ca se depusese praf .O ideie ar mai fi si sarea de bucatarie cum spune si colegul nostru stuparul 2011.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Furnicutele

Mesajde iunicu » 19 Iun 2012, 23:21

Nu cred ca voi tine mai mult de 30 de stupi pentru ca nu apicultura va fi sursa mea de venit. E numai un hobby. Indiferent cat de multi stupi as avea, cu certitudine ca numarul lor va creste treptat, astfel incat sa-mi dea timp pentru suporti. Am expus metoda pe care am aplicat-o pentru cei care au timp, chef si rabdare sa o foloseasca.
Problema se complica atunci cand stupii stau pe tarusi infipti in pamant. Se poate totusi rezolva prin a se sapa un sant in jurul tarusului care se imermeabilizeaza cu ciment, lut sau chiar folie de plastic apoi se umple santul de aparare cu ulei ars, alimentar sau de motor.
Nu exista sa nu i timp pentru ceva. Timp este pentru toate, insa problema tine de prioritate.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Furnicutele

Mesajde augustin » 19 Iun 2012, 23:27

iunicu scrie:Nu cred ca voi tine mai mult de 30 de stupi pentru ca nu apicultura va fi sursa mea de venit. E numai un hobby. .

Asa zicea si tata...
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Furnicutele

Mesajde vasilescu adrian » 19 Iun 2012, 23:30

tiby visan scrie: cred ca cea mai buna varianta este a d-lui iunicu cu acele cuti pline cu ulei puse la fiecare picior al suportului de stup.


de cand am vazut aceasta metoda m-am gandit ca este perfecta..dar,desii ideea este geniala,in situatia mea nu cred ca va merge pentru ca la mine paturile stau direct pe pamant si cand va creste iarba si se va apleca pe picioarele patului si furnicile vor urca nestingherite(chiar daca cosesc eu mereu si nu las iarba sa creasca prea mare)
momentan raman la vaselina..numai bine si multa sanatate!..
"o clipa n-a fost atenta natura si s-a nascut omul...o clipa sa nu fie atent omul si natura-si repara gresala"Albert Einstein
Avatar utilizator
vasilescu adrian
 
Mesaje: 196
Membru din: 29 Mai 2012, 20:41
Localitate: prigoria-gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron