Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Matrita faguri

Mesajde leonardus » 09 Iun 2012, 17:54

Va salut !

Am primit o chestie curioasa, parese o matrita de facut faguri; se compune din 2 parti independente, o tavita cu forme hexagonale pe interior din aluminiu si o presa mai micuta tot cu forme hexagonale care vine perfect in tavita. pacat ca nu pot pune acum poze, dar cred ca unii au mai vazut asa ceva. Eu unul niciodata. tare va rog sa-mi spuneti cum se fac fagurii intr-un astfel de dispozitiv, ca eu am incercat cu ceara, apa fiarta, ulei, etc, si n-am reusit. E adevarat ca mai mult am facut experimente.
Cu mari multumiri,

L.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Matrita faguri

Mesajde teinegru64 » 09 Iun 2012, 22:34

http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Matrita faguri

Mesajde leonardus » 10 Iun 2012, 11:04

Mersi fain. N-am dat de clip-ul asta pe Youtube desi am stat vreo 3 ore cu search pe Google. De fapt n-am gasit nimic relevant despre asta. O singura intrebare: cu ce unge tavitele ? Parca este apa
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Matrita faguri

Mesajde teinegru64 » 10 Iun 2012, 12:44

Zer , lapte . apa cu miere , apa cu sapun...
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Matrita faguri

Mesajde mifu_2006 » 20 Iun 2012, 21:29

stie cineva de unde as pute procura si eu o matritza pentru faguri?:(
mifu_2006
 
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2012, 17:44

Re: Matrita faguri

Mesajde Jean Valjean » 27 Iun 2012, 12:23

Acum cateva zile imi lasa un coleg de serviciu pe birou o chestie rotunda ce semana cu sacazul (cel folosit la lipituri in electronica sau pentru frecarea arcusului la vioara).
Intrebandu-l ce e si in ce scop imi arata acel obiect, imi spune ca e rasina pentru fibra de sticla si-mi atrage atentia ca poate imita cele mai subtile forme (chestia de fapt era o bucata de rasina care se intarise pe fundul unui recipient care avea inscriptionate niste litere lucioase pe un fond dreptunghiular mat - practic nu erau in relief sau erau in relief dar la o scara microscopica - litere si fond care ramasesera intiparite pe aceasta rasina ), cu alte cuvinte poti face mulaje dupa tot felul de obiecte.

Dupa doua zile mi s-a aprins un bec: n-as putea face eu o matrita pentru presa faguri artificiali din rasina asta (mi-a aratat acum cutia, e rasina poliesterica)?
Fac un strat de rasina mai mare decat un fagure , pun un fagure artificial, dau inca un strat de rasina, las sa se intareasca si cand s-a intarit decupez exact pe dimensiunile fagurelui (e oarecum transparenta aceasta rasina, deci s-ar vedea fagurele inauntru) si apoi dezlipesc cele doua placi. Se poate folosi si fibra de sticla sau material textil pentru ranforsarea celor doua placi, care ulterior pot fi puse intr-o presa.

Imi pun insa trei intrebari la care nu gasesc raspuns:

1. e toxica aceasta rasina intarita? adica poate contamina ceara cand fac fagurii?
2. e posibil ca rasina sa intre in reactie cu ceara in momentul in care incerc sa fac mulajul ? Asta pot sa o experimentez cu o cantitate mica pe o bucatica de fagure, experiment pe care o sa-l fac in cel mai scurt timp si revin cu raspunsul.
3. imi scapa ceva din vedere?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Matrita faguri

Mesajde Mircea_63 » 27 Iun 2012, 12:45

Cred ca iti scapa din vedere transferul termic redus al rasinii!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Matrita faguri

Mesajde Jean Valjean » 27 Iun 2012, 13:00

Ma gandeam eu ca imi scapa ceva din vedere.
Ai dreptate, cum naiba racesc matrita !!!
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Matrita faguri

Mesajde iunicu » 27 Iun 2012, 14:30

Matrita o racesti scufundand-o intr-un vas cu apa rece inainte sa deschizi presa pentru extragerea fagurelui.
Problema este la turnare findca rasina amestecata cu intaritorul se incalzeste si iti topeste fagurele.
Trebuie luat mulaj in ipsos dupa fagure, trebuie impermebilizat ipsosul si abia in ipsos se toarna negativul pentru presa, adica o foaie de FA din rasina.
Dupa ce ai negativul pot sa te apuci de fabricat prese pe banda rulanta.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Matrita faguri

Mesajde akmm » 23 Sep 2013, 08:26

Ca principiu nu ne vindem tara, nu ne impiedica nimeni insa daca furam ceva tehnologie:
http://www.youtube.com/watch?v=vH4RajBJ9AU
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Matrita faguri

Mesajde mihaibursuc » 09 Oct 2013, 10:54

nu este suficient iti trebui ambele parti daca iei mulaj la foaia de ceara adica fagure iei doar partea adanaca a hexagonului iti trebui si partea care sa dea forma cand presezi cred ca se intelege
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: Matrita faguri

Mesajde echo » 16 Oct 2013, 08:53

O intrebare, de fapt neclaritate, ca daca tot vrem sa mergem inainte.... :

cat costa in bani o asemenea matrita ??

cat costa, ca timp productia a 1 kg faguri (si fiecare isi cuantifica in bani), care implica topirea cerii, turnarea, racirea fiecarui fagure, desfacerea, decuparea la dimensiuni, retopirea resturilor, consumabile, etc.. ???

Daca dvs va dau calculele cu plus, spuneti cati faguri trebuiesc facuti pentru a amortiza costul matritei si a merge in castig de acolo inainte...


Ca asa.. direct in bani.. ceara la schimb costa 5 ron / kg (-5%) sa dai ceara si sa primesti faguri...

Pentru ce mai inventam noi roata daca au facut-o altii?? Nu o putem doar folosi ?? Producatori sunt in RO destui, putem face selectie pe calitate....

Presa asta era rentabila cand exista doar o sursa de faguri in toata tara... Cand omul avea doar 3-8-20 stupi... Am si eu una asemenea, facuta pare-se din argint, de la stra-bunicul. Nu am folosit-o niciodata...
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Matrita faguri

Mesajde akmm » 16 Oct 2013, 15:45

N-as zice ca aici vorbim de rentabilitate ci de calitate.
Poate sa mi se dea faguri la schimb si fara bani, daca nu sunt 100% ceara de albine, atunci wax albina.
Cei ce fac acasa fagurii se incapataneaza sa spuna ca sunt crescuti mai bine de albine decat cei de cumparat/schimbat.
Ca asa e omul nostru, nimic din ce ii uman nu ii e strain, sau mai pe romaneste hotului de hot i-e frica.Predai ceara si duci acasa parafina.
Si nu-i cinstit deloc, mai ales cand esti de buna credinta.Mai bine te chinui acasa si esti prieten cu toata lumea.
Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Matrita faguri

Mesajde echo » 16 Oct 2013, 16:57

Corect ceea ce spuneti, tocmai de de aia am spus mai sus:

echo scrie:Producatori sunt in RO destui, putem face selectie pe calitate...


am avut si eu experienta neplacuta cu o firma si de atunci refuz cu incapatanare sa mai lucrez cu ei chiar daca multi spun ca s-au schimbat. Cei cu care lucrez acum, sunt multumit... continui.. Daca vre-odata se dau in stamba... sunt alternative la indemana...
Cel mai simplu mecanism de reglare a pietei.. cu cat oferta este mai mare cu atat clietii au de castigat la calitate, la pret..

Dar ne indepartam de subiect, eu continui sa cred ca nu este rentabila o asemenea "matrita" ... puneti-o pe hartie si o sa vedeti...

tot asa am spus : pentru 3-8-20 stupi, merge, daca vrei cu incapatanare si spui... "ceara facuta de mine" .. dar mai departe ??
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Matrita faguri

Mesajde echo » 16 Oct 2013, 17:07

iar chestia cu "ii ia in crestere mai bine"... am obiectii...

Albina ii ia in crestere oricum, atata timp cat exista cules (am exersat anul asta cu faguri din plastic fara nimic pe ei). Iar cresterea este direct proportionala cu culesul si puterea familiei de albine.
Acelasi producator, alt fel de "luare in crestere" in diferite locatii.. Si e normal.. culesul de saptamana asta la mine, este diferit de cel de la dvs, chiar daca suntem in sate vecine... In aceeasi stupina sunt diferente evidente de la o familie la alta..

Asa ca nu prea cred treaba cu "de ala il ia in crestere mai repede" ... Sigur, cand put a "combinatul petrochimic Astra" se schimba problema...
(apropo, personal nu cred ca exista parfum mai frumos in lumea asta decat un pachet de faguri de ceara proaspat deschis :D )

Cred ca am mai explicat odata pe undeva diferentele majore ale principalelor tipuri de faguri - cei presati si cei turnati si cu motivele "preferarii" lor de catre albine sau de catre stupar.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Matrita faguri

Mesajde alt stupar » 16 Oct 2013, 20:41

akmm scrie:N-as zice ca aici vorbim de rentabilitate ci de calitate.
Poate sa mi se dea faguri la schimb si fara bani, daca nu sunt 100% ceara de albine, atunci wax albina.


Nu cred mai existe o regiune in tara unde sa nu existe cel putin un atelier/fabricuta de prelucrat faguri.
Cine ne oreste sa umplem dimineata masina cu ceara noastra si sa ne intoarcem acasa seara cu faguri presati exclusiv din ce am dus la fabrica ???

akmm scrie:Ca asa e omul nostru, predai ceara si duci acasa parafina.

Ca unul care de vreo trei ani asist cap-coada la prelucrarea propiei ceri si in intervalul asta am avut timp sa belesc ochii in curtea fabricii si la calupurile de ceara sosite de la apicultori... asi zice ca adeseori omul nostru preda parafina si vrea sa duca acasa faguri de ceara... :oops:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori