Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Puncte galbene!

Mesajde Mircea_63 » 25 Iun 2012, 09:13

Am zarit o albina cu pucte galbene pe spate. Chiar semana putin cu o matca marcata, doar ca avea un puctulet galben si pe cap. Apoi, in acelasi stup am mai vazut cateva la fel, insemnate cu un punct galben pe spate, iar unele pe spate si pe cap. Ce sa fie?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Puncte galbene!

Mesajde ves.lucian.zabrani » 25 Iun 2012, 09:21

numai polen poate sa fie !!! eu zic sa stai linistit !!! mai ne vorbim !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Puncte galbene!

Mesajde Mircea_63 » 25 Iun 2012, 10:22

Dupa aspect, intradevar pare sa fie polen, insa e prima data cand vad asta si numai intr-un stup. Daca ma gandesc bine, stupul asta (de fapt un roi format) a primit rama cu polen si pastura. Sa fie oare doici ce si-au varat capul in fagurii cu polen si s-au "moscolit"'?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Puncte galbene!

Mesajde Bee Happy » 25 Iun 2012, 15:31

Polenul de la bostanoase are granulatie mare. Prea mare ca sa poata fi adunat in corbicule. Totusi mai adera pe albine si da aspectul ala de stropi galbeni. In afara de asta, albinele indeasa polenul in celule cu capul si sunt tipuri de polen de la alte plante, mai ''cu lipici''
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Puncte galbene!

Mesajde marian67stroe » 12 Sep 2012, 23:03

Am vazut si eu pete galbene pe spatele unor albine si asta ca urmare a unui telefon de la un prieten care mi-a semnalat acest lucru la albinele lui.
Parca nu ar fi polen totusi.....Astept si alte observatii si sfaturi .
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Avatar utilizator
marian67stroe
 
Mesaje: 127
Membru din: 24 Noi 2011, 11:40
Localitate: Targoviste

Re: Puncte galbene!

Mesajde un OM » 12 Sep 2012, 23:14

Este doar polen.
Fişiere ataşate
Mar-Apr 2012087.jpg
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Puncte galbene!

Mesajde MyBees » 13 Sep 2012, 00:19

Mircea,

Daca acele pete arata asa, este, cel mai probabil, polen de la bostanoase sau lanarita(pe la mine ii mai zice "gura leului")
Ne-am mai ingrijorat cativa anul trecut(vezi aici) din aceasta cauza, pana ne-a lamurit "documentat" Nea Gica, Dumnezeu sa-l odihneasca.

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Puncte galbene!

Mesajde balasbebe » 13 Sep 2012, 07:26

Tocmai din aceste motive eu nu folosesc galben in acest an pentru a marca matcile. Luni am fost cu un prieten in stupina. Cautam o matca si era des confundata cu cele care aduceau polen. Pana i-am spus ca anul acesta matcile nu le-am marcat tocmai din acest motiv. Acum o sa spuneti ca polenul are spectru larg si orice culoare as folosi m-ar impiedica sa recunosc matca. Se intampla asa cum au zis colegii doar la bostanoase sa fie albinele cu galben pe spate. Mai in gluma, mai in serios eu nu le marchez cu galben matcile.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Puncte galbene!

Mesajde nae » 13 Sep 2012, 20:55

Administreaza lapte praf in tavi sa vezi cum vin de albe/galbene sau daca ai ibiscus in zona (gard viu,ornamental ) .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori