Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor

Mesajde cristi_vidican » 21 Apr 2012, 15:46

http://economie.hotnews.ro/stiri-consum ... ultura.htm

Legat de mierea in scoli, nu-mi surade ideea, chiar daca par ciudat.
Baiatul meu primea la gradinita lapte UHT. Numai lapte nu mai era. Copiilor li se face lehamite de lapte. Nu mai vroiau sa bea nici laptele adevarat.
Daca s-ar baga mierea in scoli, cei care ar castiga licitatiile, le-ar castiga cu o miere, care numai miere n-ar fi, mai ales in contextul inlocuitorilor, foarte la indemana acum pentru toata lumea. Si copiii ar manca o miere care n-ar fi miere, iar asta pe termen lung duce la concluzia ca miere nu mai e buna.
Cineva cumpara din piata miere si polen, ca sa-l ajute in lupta lui cu boala etc. Nu stie ca polenul a fost uscat intr-un prajitor si ceea ce cumpara sunt niste graunte prajite, care nu-l ajuta cu nimic. Apoi trage concluzia ca produsele apicole nu sunt bune, dar sunt scumpe. Cine castiga prin mierea in scoli?
Dar, partea buna e ca avem un ministru care cel putin respecta apicultura.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor

Mesajde eucondruz » 21 Apr 2012, 22:59

Se va face apicultor cat de curand. A zis "cand nu voi mai fi ministru ma voi lua de apicultura". Pana atunci avem totusi o pila la minister.
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor

Mesajde augustin » 21 Apr 2012, 23:01

Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor...

MULTA M...UNCA
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor

Mesajde Calianu » 25 Iun 2012, 23:41

Informatia potrivit careia ministrul agriculturii se va face apicultor numai atunci cand nu mai detine functia de demnitar,dupa parerea mea nu este chiar asa de importanta. Eu doresc ca ministru a agriculturii sa faca ceva concret,respectiv: 1.sa elaboreze tema de proiectare si refacerea sistemului national de irigatii la cel putinn 3,8 milioane hectare teren agricol , 2.sprijin financiar dat apicultorilor ce ofera "Roi la pachet", cu decontarea integrala a transportului postal, si 3.interzicerea cultivarii plantelor modificate genetic, cum ar fi:fasole soia,cartofi, porumb,etc.
Calianu
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Iun 2012, 01:06

Re: Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor

Mesajde iunicu » 26 Iun 2012, 15:10

Ministrul cand nu o sa mai faca politica va face apicultura.
Si eu cand nu o sa mai am albine ma fac ministru.
Care afirmatie e falsa?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor

Mesajde Calianu » 26 Iun 2012, 16:42

Repet si de data ceasta,Ministru agriculturii nu este platit sa-si faca singur publicitate si o imagine,ci obiectul muncii il obliga ca in timpul mandatului sau sa realizeze obiective majore in agricultura, inclusiv in apicultura. Legislatia actuala nu interzice sa se faca apicultor nici daca este ministru sau sef de stat. Sa fiu sincer,noul Ministru a agriculturii este o persoana "invizibila". Nu stiu nimic despre dansul.Poate nu este lipsit sa lupte pentru a obtine pentru agricutori mai multe fonduri europene nerambursabile si sa depaseasca predecesorii sai. Vreau fapte si nu vorbe fara acoperire, excud forma "arta pentru arta" ,metoda practicata la sfarsitul secolului al IXX-lea. Mentionez ca nu doresc sa intru cu nimeni in polemica. Eu am intrat pe acest forum crezand ca in aceasta uniune va fi totusi cineva dispus sa practice la concret metoda "Roiului la pachet" si sa-mi trimita 1-4 roiuri formati numai din albina tanara,isotiti cu matca tot tanara in cusca separata. Pana acum constat cu tristete ca nimeni nu este dispus, ci doar vor sa-mi dea "indicatii pretioase" de care eu nu am nevoeiar problema mea ramane in continuare nerezolvata. Cand am comentat faptul ca ministru agriculturii vrea sa se faca apicultor, m-am gandit ca el prin functia actuala de ministru al agriculturii este obligat si poate sa faca ceva in promovarea inmultirii albinelor prin asa zisa metoda "Roi la pachet".La concred poate initia programe de publicitate si de asemenea ar putea premia toti apicultorii care ofera la vanzare albine ,folosind metoda "roi la pachet".
Ma face sa cred ca metoda inmultirii albinelor folosint roi la pachet nu este agreata de apicultura romaneasca si este mare pacat.Este simpla,economica,furnizeaza un volum sporit de transport pentru posta romana,ce se afla in mare dificultate economica.
In incheiere doresc: 1.sa primesc adrese telefonice sau e-mail numai de la apicultori ce au vandut "roi la pachet" si a fost folosita "posta romana". 2.astept inca apicultori dispusi sa-mi ofere roi la pachet,cunoscand ca sunt din MEHEDINTI si 3.m-ar bucura daca ministru agriculturii va initia un act normativ privind premierea apicultorilor ce promoveaza vanzarea roiuri la pachet.
P.S=La ora actuala refuz sa cumpar albine-matca pe rame cladite si voi risca mult in fata sistemului inertial,dar inca astept un apicultor cu vziune ce i-mi va oferi "ROI LA PACHET", pentru care multumesc anticipat.
Calianu
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Iun 2012, 01:06

Re: Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor

Mesajde costinelblagniceanu » 26 Iun 2012, 21:12

Calianu scrie:Repet si de data ceasta,Ministru agriculturii nu este platit sa-si faca singur publicitate si o imagine,ci obiectul muncii il obliga ca in timpul mandatului sau sa realizeze obiective majore in agricultura, inclusiv in apicultura. Legislatia actuala nu interzice sa se faca apicultor nici daca este ministru sau sef de stat. Sa fiu sincer,noul Ministru a agriculturii este o persoana "invizibila". Nu stiu nimic despre dansul.Poate nu este lipsit sa lupte pentru a obtine pentru agricutori mai multe fonduri europene nerambursabile si sa depaseasca predecesorii sai. Vreau fapte si nu vorbe fara acoperire, excud forma "arta pentru arta" ,metoda practicata la sfarsitul secolului al IXX-lea. Mentionez ca nu doresc sa intru cu nimeni in polemica. Eu am intrat pe acest forum crezand ca in aceasta uniune va fi totusi cineva dispus sa practice la concret metoda "Roiului la pachet" si sa-mi trimita 1-4 roiuri formati numai din albina tanara,isotiti cu matca tot tanara in cusca separata. Pana acum constat cu tristete ca nimeni nu este dispus, ci doar vor sa-mi dea "indicatii pretioase" de care eu nu am nevoeiar problema mea ramane in continuare nerezolvata. Cand am comentat faptul ca ministru agriculturii vrea sa se faca apicultor, m-am gandit ca el prin functia actuala de ministru al agriculturii este obligat si poate sa faca ceva in promovarea inmultirii albinelor prin asa zisa metoda "Roi la pachet".La concred poate initia programe de publicitate si de asemenea ar putea premia toti apicultorii care ofera la vanzare albine ,folosind metoda "roi la pachet".
Ma face sa cred ca metoda inmultirii albinelor folosint roi la pachet nu este agreata de apicultura romaneasca si este mare pacat.Este simpla,economica,furnizeaza un volum sporit de transport pentru posta romana,ce se afla in mare dificultate economica.
In incheiere doresc: 1.sa primesc adrese telefonice sau e-mail numai de la apicultori ce au vandut "roi la pachet" si a fost folosita "posta romana". 2.astept inca apicultori dispusi sa-mi ofere roi la pachet,cunoscand ca sunt din MEHEDINTI si 3.m-ar bucura daca ministru agriculturii va initia un act normativ privind premierea apicultorilor ce promoveaza vanzarea roiuri la pachet.
P.S=La ora actuala refuz sa cumpar albine-matca pe rame cladite si voi risca mult in fata sistemului inertial,dar inca astept un apicultor cu vziune ce i-mi va oferi "ROI LA PACHET", pentru care multumesc anticipat.
Pune la avatar de unde esti din Mehedinti!?
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor

Mesajde Calianu » 26 Iun 2012, 22:30

Sunt din Orsova,judetul Mehedinti. Am mentionat,nu doresc sa fac polemica cu nimeni,ci doar doresc ca un apicultor initiat sa-mi ofere 1-4 roi in greutate neta de 2Kg/roi,format din albine tinere si matca imperecheata 2012 introdusa separat intr-o cusca de protectie,care sa fie expediate prin posta. Mentionez ,daca procuram roi pe cinci rame -albine tinere si puiet ar fi fost cca 2 Kg. Am avut oferte de la Oravita cu roi pe rame cladite si puiet cu 30 lei/rama, 150 lei pentru cele 5 rame, dar am refuzat oferta,pentru ca nu a acceptat sa-mi trimita prin posta numai albine tinere-matca,folosind metoda americana, "Roi la pachet". Personal am mers la posta sa ma documentez si am fost informat ca in Orsova niciodata nu s-a primit un colet cu "Roi la pachet". Mentionez ca daca Dvs nu va oferiti sa-mmi trimiteti prin posta la Orsova Roi la pachet, discutia noastra se opreste aici. Nu va suparati, eu am nevoie de Roi la pachet si nu de polemica. Vorba lunga este saracia omului! Cu stima,ing.Calianu.
Calianu
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Iun 2012, 01:06

Re: Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor

Mesajde luku2 » 26 Iun 2012, 22:42

ministrul agriculturii din acest topic nu mai e de mult ministru. o sa asteptati mult si bine sa dea o lege de........." ROI LA PACHET " .cred ca deja e apicultor cu acte in regula si face pastoral la FS undeva in Baragan
luku2
 
Mesaje: 58
Membru din: 13 Ian 2012, 12:51
Localitate: onesti

Re: Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor

Mesajde Calianu » 26 Iun 2012, 23:15

Va rog,inchidem subiectul cu ministru agriculturii,chiar daca este vorba de Ilie Sarbu-tata socru lui Ponta ,Valeriu Tabara etc. In viitor nu voi mai rasounde decat persoanelor ce se ofera sa-mi trimmita prin posta la Orsova,'Roi de albine la pachet". Sper ca de data asta am fost inteles.
P.S=Dupa cate stiu,postul de ministru al agriculturii nu este vacant si este un subordonat a lui Victor Ponta. Si acest ministru trebuie sa faca si el ceva pentru tara asta,desi pana acuma nu s-a facut remarcat. Este adevarat ca subiectul "Nastase" a blocat total activitatea guvernamentala. Este ceva fara precedent.
Calianu
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Iun 2012, 01:06

Re: Ministrul agriculturii vrea sa se faca apicultor

Mesajde iunicu » 26 Iun 2012, 23:26

Gata sefu! Sa traiti!
Aloo! Nu mai posteaza nimeni pana nu faceti cateva pachete de roiuri pentru Don' inginer. S-a nteles?

Postarea aceasta este un pamflet si trebuie tratata ca atare.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani


Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori