Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde blebea » 08 Iul 2012, 11:22

ma chinui sa formez un roi dupa salcam.baga botci si cand se apropie de eclozare la 4 zile le mananca.am repetat de 3 ori pana acum si degeaba.vreau si eu un raspuns cat mai repede.multumesc
blebea
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Iul 2012, 11:07

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde aliuta2000 » 09 Iul 2012, 08:46

blebea scrie:ma chinui sa formez un roi dupa salcam.baga botci si cand se apropie de eclozare la 4 zile le mananca.am repetat de 3 ori pana acum si degeaba.vreau si eu un raspuns cat mai repede.multumesc

are puiet sau nu ?daca are e si capacit si e lucratoare sau trantore
poate ai matca in el si de aceea se intampla
da mai multe detalii despre ... daca vrei si ajutor
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde blebea » 09 Iul 2012, 12:52

roiu a fost format dupa salcam si nu are matca.sunt la a 4 incercare.de fiecare data am bagat rama cu puiet in toate stadiile si si oua de 1 zi.mancarr exista albina este suficienta si a ajuns pe 7 rame.in caz k s_a bezmeticit cum imi dau seama si ce este de facut?
blebea
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Iul 2012, 11:07

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde vslsilviu » 09 Iul 2012, 13:30

pe o bere ca are matca si nu ai vazut-o tu!

din mai si pana acum... de unde 7 rame?
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde aliuta2000 » 09 Iul 2012, 14:18

lasa-l fara rame noi de puiet si vezi daca in 2-3 zile gasesti oua tinere doar cate unul in celula atunci ai matca ,
eu zic ca ai matca doar ca nu o vezi .
ca sa iti dai seama ca e sau nu bezmetic trebuie sa gasesti oua cate 2-3-4-5 in aceeasi celula si pus pe lateralul celulei , nu in fund pe centru .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 12 Iul 2012, 21:34

Scuze, am fost plecat.
Eu cand nu am gasit matca am procedat astfel. Am luat un alt stup si am pus ramele in el una cate una, dupa ce in prealabil le-am studiat atent si cu rabdare.
Dupa ce am terminat toate ramele si nu am gasit nimic, nici matca, nici oua sau puiet larvar, m-am uitat pe peretii cutiei din care am luat ramele. Era acolo. Probabil pentru ca nu era imperecheata umbla pe cutie.
Acum e imperecheata si are 8 rame :roll: (2 cu foite le-am pus de 2 zile si deja sunt jumate crescute). Probabil pentru ca nu mai are loc de ouat le-a crescut asa de repede.

Bafta. Si daca nu o vezi mai cere o parere chiar si neavizata. Eu ma uit cateodata la o rama mult timp si nu o vad si daca se uita pe aceeasi rama sor'mea care nu are nici o treba cu albinele o vede si zice: uite ce albina mare, nu e matca? Si s-a rezolvat :oops:
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde vslsilviu » 12 Iul 2012, 23:16

si berea mea unde este...

Spor!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 14 Iul 2012, 20:14

Cred ca stie de ea Blebea. Eu nu pot sa spun decat ca sigur e pe undeva la frigider. :D
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde blebea » 23 Iul 2012, 13:23

berea ca berea.eu nu stiu ce sa fac cu roilul ala k nu vrea sa primeasca matca.nu imi dau seama ce poate sa aiba?cand se face timpul sa eclozeze cu 2-3 zile albinele mananca botcile.si nu stiu care ar fi motivele?
blebea
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Iul 2012, 11:07

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 23 Iul 2012, 16:19

Incearca sa protejezi botcile inainte de eclozionare. Daca sunt pe lateralul ramei pui o cusca din plasa sau tabla expandata, pe care o aplici prin presare pe rama. Ai grija sa nu turtesti botca. Daca e pozitionata jos eu as pune un bigudiu cu un dop la un capat. Poate fi si "imprumutat" de la sotie.
Bafta!
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde aliuta2000 » 23 Iul 2012, 16:47

blebea scrie:berea ca berea.eu nu stiu ce sa fac cu roilul ala k nu vrea sa primeasca matca.nu imi dau seama ce poate sa aiba?cand se face timpul sa eclozeze cu 2-3 zile albinele mananca botcile.si nu stiu care ar fi motivele?

Poti sa faci asa cum ti-a zis colegul tau . faci / adaptezi niste custi astfel incat sa nu poata intra potentiala matca/ albine la boci si o sa vezi ca o sa iasa matci .
idee e ca e posibil saai matca , daca mai dai detalii despre poate te ajutam , ai puiet de 1-2 -3 zile sau oua mai multe in celula etc ... tot conteaza .
parerea mea ca ai matca pe acolo ca altfel se bezmeticea .
vezi patania lui Octav 79 care la fel incerca
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde namzeb » 23 Iul 2012, 18:37

Incearca metoda lui Marin sa o naclaesati cu miere si sa o pui in cusca inchisa pina o linge si matca emite feromoni albinele se vor obisnui cu mirosul ei .O incercare moarte nu are cu respect.
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 24 Iul 2012, 08:35

Am incercat si eu sa ung botca cu miere la o familie care pierduse matca la floarea soarelui. Nu au vrut si pace. Am luat un roi cu matca imperecheata si care ponta, l-am pus peste familia fara matca, am pus intre ele niste foi de ziar, le-am dat bine cu roinita in ambele corpuri, si a mers.
Bafta!
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde blebea » 24 Iul 2012, 09:39

pai...asa urma sa fac si eu....da urmatoare sapt cand imi aduce cineva un roi.ieri am uitat sa iti zic ceva...cand mi-ai scris u prima oara tocmai trebuia sa imi eclozeze botcile si spre fericirea mea atunci vazutsem o matca.....la 2 zile dupa am gasitt-o in stupului la vreo 30 cm si tragea o albina de ea.am bagat-o in stup si am sperat k s-a rezolvat treaba.da nimic.acum cateva zile i-am bat iar o rama cu puiet si vad k a a bagat botci.deci nu a primat matca atunci.ms mult pentru sfaturi .
blebea
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Iul 2012, 11:07

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde octav79 » 24 Iul 2012, 11:48

Eu cand nu as fi bagat-o inapoi.
As lua un alt corp si as pune una cate una ramele in el dupa ce le-am analizat bine. Apoi verific ce a ramas in cutie ca de multe ori daca e neimperecheata eu am gasit-o pe peretii cutiei. Daca tot nu e, mai iau o data ramele la mana cand le pun inapoi in stup. Eventual daca mai ai pe cineva sa arunce un ochi chiar necunoscator. Si trebuie sa fie. Daca nu si nu atunci pun o rama de puiet larvar tanar. Daca face botci dupa in prima zi e clar, nu au matca.

Acum de cate ori ma uit la un stup cu matca nemarcata am si un marker cu mine, nu conteaza culoarea eu pun pioneze sub capac si scriu anul matcii. O marchez doar ca sa o vad mai usor. Nici nu o iau de pe rama, o marchez direct acolo apoi suflu un pic sa se usuce si o protejes 10 sec de albine sa nu o curete si gata.

Bafta!
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

o familie de albine si-a tras botci unele inchise altele nu

Mesajde spanache vlad » 17 Sep 2012, 20:38

dar in unele celule se afla si cate 3 oua de 1-2 zile ce se intampla?
spanache vlad
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Sep 2012, 20:35

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron