Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde namzeb » 15 Apr 2012, 14:17

George toti stuparii sint cu inima mare pentru o cauza nobila pentru ca iubesc aceste fiinte dulci si nu oameni perversi.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 15 Apr 2012, 16:13

namzeb scrie:George toti stuparii sint cu inima mare pentru o cauza nobila pentru ca iubesc aceste fiinte dulci si nu oameni perversi.Cu respect

HRISTOS A INVIAT, domnule namzeb, sant perfect de acord cu dumneavoastra, am simtit asta pe propria piele inca din prima clipa in care am intrat in marea familie ce o reprezinta ''STUPARITUL''.Oameni respectosi, de caracter, profesionisti si devotatii in tot cea ce intreprind.LA MULTI ANI STUPARITUL cu tot cea ce reprezinta el; admin, moderatorii, membrii!Sanatate la toti cei implicati si nu in ultimul rand sanatate la albinutele dumneavoastra! :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde Bee Happy » 17 Apr 2012, 21:00

Sti ce se spune despre omul, in curtea caruia se aciuiaza un roi? ;)
Eu cand ma plimb prin padure, ma uit prin toate scorburile si nu gasesc decat barzauni si viespi. Trebuie ca sunt mai rau.
Am numarat din spusele tale, patru roi prinsi (inclusiv cel din teava de troleu). Pai tu nu mai trebuie sa primesti familia de albine de la Valter. Cu norocul tau in vanarea roiurilor, ajunge sa faci o tura prin padure si ti-ai umplut stupii. :D
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde catalin_vl » 17 Apr 2012, 21:46

:D :D :D buna treaba asta .....
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 17 Apr 2012, 23:04

Salutare Adi, ai sa razi dar chiar am programata o tura prin padure pe la sfarsitul luni mai inceputul lui iunie, la amiaza, cand familia de albine ar trebui sa formeze o barbiie la intrarea in scorbura din cauza calduri si a suprapopulari ce apare inaintea roiri. In coltul paduri in care vreau sa merg este o stupina de 120 familii si ma gandesc ca in decursul anilor a mai scapat cate un roi din stupina . :)
Este destul de usor de recuperat un roi fie el de pe ramurile pomului sau din scorburi, insa conteaza mai mult sa stim ce sa facem cu roii/familiile odata ajunse in lada.SUCCESE!!! ;)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde nae » 22 Apr 2012, 20:52

La multi ani !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 23 Apr 2012, 12:14

nae scrie:La multi ani !

Multumesc domnule nae pentru urare, sanatate, realizarii, bucurii si un sezon apicol de exceptie va doresc dumneavoastra si colegilor de pe forum.Sanatate multa familiilor dumneavoastra!!! :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde gica.mosu » 23 Apr 2012, 23:08

D-om-GEOOOO "LA MULTI ANI' si sa zbori din floare in floare......baram 80 siii :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 15 Iun 2012, 01:01

Bee Happy scrie:Sti ce se spune despre omul, in curtea caruia se aciuiaza un roi? ;)
Eu cand ma plimb prin padure, ma uit prin toate scorburile si nu gasesc decat barzauni si viespi. Trebuie ca sunt mai rau.
Am numarat din spusele tale, patru roi prinsi (inclusiv cel din teava de troleu). Pai tu nu mai trebuie sa primesti familia de albine de la Valter. Cu norocul tau in vanarea roiurilor, ajunge sa faci o tura prin padure si ti-ai umplut stupii. :D

Salutare Adrian,am postat doar despre roii gasiti pe care am reusit sa i mut in stupi, de gasit am gasit mult mai multi, dar nu am reusit sa i capturez pe toti, in speranta ca nu am sa va plictisesc am sa va povestesc cum a decurs fiecare intampare.
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 15 Iun 2012, 03:36

In 1999 intr o scorbura dintr o salcie din vie am gasit primul roi, l am luat dar neavand acces la informatie ca in prezent, nu am stiut ce sa facem cu el, l am pus cu faguri gasiti intr o putina de muraturi acoperita cu coceni de porumb. A murit in iarna urmatoare de foame.
Prin 2001 dintr o gluga de coceni ce o mutam iesau si intrau albine, eu si fratele le am recunoscut insa membri familiei o tineau una si buna ca sant viespi si trebuiesc eliminate.In inversunarea lor acestia au folosit apa fiarta si sprey de muste si familia a fost anihilata, abia in momentul in care au ajuns la faguri coloniei au realizat ca era o familie de albine in toata regula insa faptul era consumat.
Prin 2003-2004 am gasit intrun stalp de tensiune de la o sonda dezafectata, o colonie de albine, insa deoarece comunicarea familiei cu exteriorul se facea prin varful stalpului(10-15metri) ,dupa 2-3 ani de cautat solutii sa intervenim, familia a disparut intr o iarna.
In toamna 2008 in scorbura unui salcam din curte gasim familie de albine, lasam acolo pana primavara 2009, timp in care ne am documentat si in sfarsit avem prima familie de albine in lada cu ajutorul la care leam facut in ani urmatori pe celelante.
In vara 2009 un bun prieten, vecin, ma cheama sa tai cu drujba un corcodus pentru a lua un roi din scorbura lui ca sa nu intepe albinele pe cei 3 copii ai sai.L am luat insa nu a trecut iarna.
In 2010 dintrun pod de casa din vecinatatea bunicilor cumnatei, iesau/intrau albine, insa vecini nu ne au permis sa intervenim pentru a le captura.
Iulie 2011 ma suna cumnata ca are un roi asezat pe stalpul de lumina(aproape de varf). Era ora 13 , eu la munca fratele la fel asa ca o rugam pe ea sa l urmareasca pana venim noi. Insa roiul nu ne a ascultat si a luat zborul dupa doua ore iar cumnata ia pierdut urma.
Toamna 2011 ma anunta un vecin ca intro teava de troleu culcata la pamant se afla albine, merg cu fratele si gasim un pumn de albine, o regina viguroasa si doi fagurasi cu o lingura de miere. Luam roiul dam 2 rame albina si 2 miere si reuseste sa treaca iarna, roi care sa dovedit foarte util caci am pierdut regina unei famili in primavara si am unificat cu roiul.
In primavara merge fratele pe la ora 2-3 sa scoata viorele din padurea de la tara de la bunici si observa intrun pom pe la 6metri de sol o scorbura cu activitate intensa de zbor a albinelor..vine acasa face plan de actiune pt a doua zi. Plecam la tara cu gandul sa decupam o fereastra in copac pt a lua albinele, cu drujba, dalta lemn,ciocan,afumatoare,masca,manusi,galeata si scara de la bunici.Ajunsi sus pe scara in fata scorburi ramanem masca amandoi, era ora 19 , in padure era cam racoare si la scorbora nici macar o albina desi se vedeau faguri in trunchi,am batut in pom, am zgarmat in el, nimic. Singura explicatie care am avuto a fost ca acolo fusese peste iarna o familie care murise iar activitatea vazuta cu o zi inainte la orele amiezi era de la albinele altor coloni, venite sa curete faguri de provizi.
In prezent desi nu sant stupi pe la mine prin cartier am culegatoare destul de multe care vin si cauta miere prin resturile de ceara aduse de la stupina. Am aruncat zilele trecute cu faina pe ele si au revenit foarte repede inapoi, am stabilit si culoarul de zbor dar tot nu reusesc sa aflu in ce acoperis sau scorbura se afla. Oricum sant foarte aproape asa ca promit sa va tin la curent . Sanatate!!! :D
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 15 Iun 2012, 03:56

Pe 7 decembrie este Sfantul Ambrozie( Ocrotitorul albinelor), eu sant nascut pe 8 decembrie iar fratele pe 10 decembrie, imi place sa cred ca norocul nostru in relatia cu albinele se datoreaza si acestui lucru. :) :) ;)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 15 Iun 2012, 04:57

Am omis sa mentionez familia de albine primita de la domnul valter in cadrul "sponsorizari GICA ROMANESCU", familie ce ne a dat ocazia sa vedem un alt nivel de dezvoltare, de acumulare a rezervelor de hrana,un inalt nivel al prolificitatii reginei. Ajunsi la salcam cu aceasta familie plus cele cinci ale noastre, au fructificat culesul multumitor insa nu au apucat sa capaceasca mierea si am amanat extractia, dupa care au urmat cele doua saptamani cu ploi cu foarte scurte si putine iesiri la cules, perioada in care ramele de recolta sau usurat substantial iar pe deasupra au mai aparut si botcile. Astfel pe 13.05 am divizat familiile iar pe 10.06 am mai facut un roi. A fost cam greu sa le oprim din cladit botcii chiar si dupa divizare datorita lipsei culesului si a ploilor ce le tineau in cutii, ploi ce au intarziat si inperecherea matcilor.
Acum parca sau mai linistit cu claditul de botci, sau inperecheat majoritatea matcilor si asteptam increzatori floarea soarelui. Vreme buna va doresc. Sanatate! :)
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 13 Iul 2012, 20:03

Inca de la inceputul lunii iunie am observat simptoma a unei boli a puietului in trei stupi. Eu din cate am citit presupun ca este loca europeana. Simptome: la inceput erau larve moarte capacite si necapacite, cu miros acrisor. Ulterior albinele nu mai capaceau puietul infestat, golind celulele de larve moarte.din ce am observat dupa strivirea larvei bolnave se putea vedea bobite de culoare galbena in compozitia laptisorului din larva.Larvele bolnave nu se intind in filament.Astfel albinele doici nu mai reuseau sa capaceasca celula cu puiet, golind celula de puiet infestat in zilele 4-5-6 de stadiu larvar.Am administrat tratament cu streptomicina 1 gram/litru sirop, cate 400ml la familie de 5 ori, la 4-5 zile distanta.Am scos din ghemul cu puiet cei 3-4 faguri infestati. Totusi tratamentul nu a dat rezultate, familiile infestate depopulandu-se, de aceea am unit 2 familii bolnave intr-o cutie noua cu faguri noi si am administrat 2 hranitoare de sirop.Teama noastra este sa nu se infesteze si celelalte familii, motiv pentru care am administrat sirop preventiv si la familiile clinic sanatoase.
Astept sfaturi si pareri in speranta ca le voi salva, multumesc.
Fişiere ataşate
Fotografie1661.jpg
Fotografie1660.jpg
Fotografie1658.jpg
poza cu rama infestata
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde paul » 13 Iul 2012, 21:02

George ... eu inafara de o matca care are probleme , nu vad altceva . Poate nu mareste suficient laptopul meu sau poate imi trebuie mie ochelari ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde georgeanelka » 13 Iul 2012, 22:16

Celulele libere dintre cele capacite [zic eu, din ce am citit si observat la ele(asta nu inseamna sa fie si adevarat)], ca provin de la larvele contaminate care mor si sant evacuate de albinele doicii. Unele desi contaminate apuca sa se mareasca, sant capacite dar nu mai ecluzioneaza. Am intanlit situatia asta si cu o botca ce a fost capacita dar nu mai ecluziona, albinele ne mai ajungand sa capaceasca puietul au vrut sa schimbe matca crezand ca este defecta(dar ea ponta chiar foarte bine).Sper sa ma insel eu si sa aveti dreptate, dar am slabe sanse sa nu fie o loca, caci sant cam multe sintome ce indica aceasta boala.imediat ce o larva contaminata este evacuata regina oua se naste larva care la randul ei se contamineaza.Sper sa dea rezultate schimbarea fagurilor. vom vedea . Multumesc de raspuns
Scuze pozele sant de slaba calitate , sant facute cu telefonul
Existam vremelnic prin ceea ce luam din jur, dar vom trai vesnic prin ceea ce daruim!
Avatar utilizator
georgeanelka
 
Mesaje: 210
Membru din: 13 Iun 2011, 19:47
Localitate: bucuresti/walter maracineanu

Re: GEORGEANELKA/INCEPATOR

Mesajde Bee Happy » 13 Iul 2012, 23:30

George, o poza face cat o mie de cuvinte ;)
Ceea ce ai tu acolo, in stupul de unde ai scos ramele, este puiet ghebos. Care provine de la o matca neimperechiata sau care s-a trantorit. Inca nu este loca de nici un fel. Dar daca mai lasi ramele acelea in familii, poate sa apara si loca. Din cauza atator mortaciuni din celule.
Spuneai ceva de mai multi stupi ''infestati''. Daca la toti se prezinta in felul acesta puietul, omoara matcile si da-le altele imperechiate. Daca familile sunt deja prea slabe (ceea ce este foarte probabil) unifica-le.
Oricum, ramele care au puiet ghebos trebuie scoase din stupi si topite.
Opinia mea, care nu este verificata indeajuns, in legatura cu motivul pentru care mor larvele in celule; este ca nu sunt ingrijite (hranite) de albine. Cumva simt ele ca nu merita sa creasca mii de trantori acum.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori