Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde peterneamt » 29 Mai 2012, 12:06

Daca vor disparea achizitionatorii de miere, Europenii isi vor deschide propriile puncte de achizitii ( vezi Turcia ). Acum suntem la mina intermediarilor. :oops:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde Dragos2006 » 29 Mai 2012, 13:04

:D :D :D :D frate este cam pe langa subiect . Ai ideie cui apartine Apidava ? ai idee cat este pretul Tremot ? Ai idee care este cel mai mare importator de miere din Europa ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde jonny_it » 29 Mai 2012, 14:16

"Intermediarii" o sa dispara atunci cand toata lumea o sa produca suficient de mult incat o sa poata discuta si negocia contracte direct cu cei care vand mierea/alte produse apicole ... adica niciodata.
O solutie ar fi ca apicultorii mici sa se uneasca in cooperative(asta daca tot dam exemplul Turciei / Brazilia / Argentina) dar la noi fiecare trage foc sub oala lui si sunt unele amintiri neplacute din perioada '89.

Ideea(tristul adevar) este ca nu moare capra cand vrea varza :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde stupar3l » 19 Iul 2012, 15:12

Intermediarii traiesc de pe spinarea stuparilor, pentru ca stiu ca stuparul roman are nevoie de bani ca sa se poata plimba cu stupii si uite asa isi face stocul de miere... si asa cum am citit la unii, daca s-ar aduna in cooperative sau asociatii ar fi ceva, dar aceste cooperative nu au bani ca sa le pastreze mierea sau sa le ofere avansuri, pentru ca pana la urma urmei de bani se discuta aici nu de miere...

Eu vad cu ochii mei ca omul de rand sau mai bine zis stuparul incepator isi aduce putina lui miere la achizitor pentru ca are nevoie si el de o unealta de benzina etc si si stuparul mare care traieste doar din stuparit isi aduce miere la achizitor pentru ca trebuie sa duca acasa si el un ban ca doar acasa il asteapta cateva guri care cer papica...

Si la noi la romani e vorba de incredere, pentru ca nimeni nu isi lasa miere in gestiunea unei cooperative pentru ca ii e frica ca se trezeste fara ea si adio bani apoi... ca sunt bune itiativele astea cu cooperativele, dar ... sia cest dar spune multe...
stupar3l
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Mar 2012, 13:37

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde Dragos2006 » 19 Iul 2012, 15:58

Eu sunt multumit de relatia pe care o am cu achizitorii . Acum doua zile am dat mierea de tei si fs. fara macar sa o cantaresc deoarece intre mine si achizitor nu poate exista minciuna sau hotie . Cum el are incredere in mine ca ii dau marfa de calitate asa am si eu incredere in el ca o cantareste corect si imi da pretul corect. Abia cand astfel de relatii se vor generaliza vom putea vorbi de interes si castig comun.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde stupar » 23 Iul 2012, 11:40

Cat este pretul corect?
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde ANITEI » 17 Feb 2014, 08:48

In Italia , cotatii pret miere en gross http://www.informamiele.it/index.php/pr ... ni-mensili
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde peterneamt » 17 Feb 2014, 14:08

Nu e dublu.... dar, pe aproape.... :oops:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde TDI » 17 Feb 2014, 17:30

[am transformat preţurile în lei pentru a fi mai clare la cursul de 1 euro = 4.5 ron]
Preţul este cu TVA inclus și Producător Franco I.V.A. este sursa relatărilor, cantităţile de miere comercializată nefiind mai puțin de 2 tone.
Prețul la Familia de albine se raportează la roiuri de 5 rame.

SURSA: http://www.informamiele.it/index.php/produzione-a-mercato/rilevazioni-mensili/406-rilevazione-mensile-dicembre-2013-prezzi-e-andamento-produttivo-del-miele
Fişiere ataşate
Preturi italia.JPG
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde cristi-serban » 11 Mar 2014, 23:20

Preturi cu borcanul pe net din Germania;; un pic mai ieftin decat pe la targuri :shock:
1. Waldhonig 5,50€ pro Kg
2. Akazienhonig 6,00€ pro Kg
3. Blütenhonig 5,00€ pro Kg

bei Interesse unter E-mail melden.

E-mail: semanza67@yahoo.de
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde Dragos2006 » 12 Mar 2014, 00:01

peterneamt scrie:Nu e dublu.... dar, pe aproape.... :oops:



Daca dai jos TVA-ul si transportul pana in Italia nu mai este mare diferenta . Diferenta enorma e ca acele preturi se practica la mierea ITALIANA si nu la cea romaneasca.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde peterneamt » 12 Mar 2014, 00:21

Dragos2006 scrie:
peterneamt scrie:Nu e dublu.... dar, pe aproape.... :oops:



Daca dai jos TVA-ul si transportul pana in Italia nu mai este mare diferenta . Diferenta enorma e ca acele preturi se practica la mierea ITALIANA si nu la cea romaneasca.

Dacă fac un calcul de genul :
profitul meu la tona de miere obtinută este ....
profitul procesatorului la tona de miere vândută este.....

procesatorul vinde .... de tone de miere......şi are un profit de......
eu cu buzunarele întoarse beau un şpriţ şi cânt....cu ce m-am ales în viaţa! ce-am mâncat, ce-am băut.....şi-am mai plătit şi impozit... :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: pretul mierii in Germania

Mesajde yokoz777 » 12 Mar 2014, 10:58

Suntem cooperativa munca in zadar! :lol: cu o bruma de profit de profit..
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Anterior

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori