Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Menta

Mesajde Crysty » 09 Iul 2012, 15:31

Salutare tuturor,

am cautat ceva informatii despre zone menta pentru pastoral si efectul ei asupra familiei. Nu am reusit sa gasesc foare multa informatie, dar ce am gasit pun aici:

- zona cea mai bogata in culturi cu menta ar fi Delta Dunarii. Nu am gasit nici o alta zona unde s-ar mai cultiva (cautarea am facut-o doar pe net)
- culesul de menta incepe dupa data de 15 august (aproximativ) si dureaza pana in ... octombrie (!!??);
- e un cules usor ce nu uzeaza albina care va intra in iarna.

Ce nu stiu/nu am aflat:
- alte zone de menta (ma intereseaza mai ales in sud);
- culesul este numai pentru intretinere sau este si pentru extractie ? si de aici deriva o alta intrebare, cantitate de miere /ha in conditii optime ?

daca mai aveti intrebari, informatii ...

Multumesc
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Menta

Mesajde vslsilviu » 09 Iul 2012, 19:48

Izma bună (Mentha piperita) este o plantă erbacee perenă, medicinală şiarmomatică, cu tulpina înaltă, de culoare verde închis sau roşiatică, ce înfloreşte în perioada iunie-august, furnizând albinelor nectar şi polen.Este mult răspândită în cultură, fiind una din cele mai căutate plante medicinalearomatice şi melifere. Întreaga plantă, în special frunzele de mentă, conţin ulei eteric.Preferă o climă caldă cu precipitaţii suficiente.Este destul de rezistentă la frig.Preferă terenurile de luncă, uşoare, profunde, bogate însubstanţe hrănitoare, cu umezeală suficientă. În general, culturilor de mentă li se aplică înainte dearătură 20.000 kg bălegar la ha, 300 kg nitrat, 400 kg superfosfat, 300 kg sulfat de potasiu.
Se înmulţeşte pe cale vegetativă, prin butaşi, rizomi sau stoloni. Întreţinerea culturilor constă în două sau trei praşile pe an şi plivitul înainte de
recoltare. Producţia variază între 800 şi 1200 kg frunze uscate la hectar. Din 400-500 kg plante verzi se extrage 1 kg esenţă de ulei. În Lunca Dunării se dezvoltă, în urma inundaţiilor, izma sau menta de baltă sub douăaspecte distincte, cunoscute în limbajul popular sub denumirea de cimburel , busuioc de
baltă sau izma broştească şi izma de baltă propriu - zisă. La sfârşitul lunii iulie, începutul lunii august înfloreşte busuiocul de baltă sau izma broştească
, mai puţin nectariferă, dar care contribuie la menţinerea activităţii familiilor dealbine în această perioadă.Cu începere de la 10 la 20 august înfloreşte şi
izma de baltă care în condiţii bunepoate asigura un cules până la 0,5 -2 kg zilnic de familie şi o producţie de miere până la 30 --40 kg în medie.
Astfel de recolte se înregistrează cam o dată la 5 ani. În restul anilor, izma are rolul de a crea condiţii bune de stimulare pentru creştereaalbinelor tinere în timpul toamnei.Izma o mai găsim pe câmp, pe pajişti naturale, păduri, grădini etc.Se înmulţeşte primăvara prin seminţe (mai greu) sau prin despărţirea rădăcinilor culăstari tineri.Cultura ei este foarte rentabilă şi durează 3 ani.
Producţia de miere este de 200kg/hectar.

mai multe la ... http://ro.wikipedia.org/wiki/Plante_melifere
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Menta

Mesajde stroe » 09 Iul 2012, 22:09

In lunca Dunarii este ceva izma dar in ani ploiosi. Cum si anul trecut a fost seceta nu stiu ce izma poate fi acum.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Menta

Mesajde sd63 » 23 Iul 2012, 23:23

sal crysty,asi fi si eu interesat sa aflu o zona pt un pastoral la menta dar dupa cum se vede nu ne ajuta niciun coleg cu informatii :(
sd63
 
Mesaje: 87
Membru din: 07 Ian 2012, 13:40
Localitate: novaci gorj

Re: Menta

Mesajde augustin » 23 Iul 2012, 23:38

Fratilor, campuri cu menta nu prea sunt. Puteti sa apelati cu incredere la flora de balta. Si Gorjul are asa ceva.
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Menta

Mesajde Crysty » 24 Iul 2012, 18:46

@augustin

la care balta te referi ?

Mersi
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Menta

Mesajde augustin » 24 Iul 2012, 23:03

La Lunca Jiului, de exemplu. Si albinele tale ajung si acolo (mai ales pe foamea de-acuma).
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Menta

Mesajde delorin I » 23 Oct 2012, 08:11

Si eu cunosc pe cineva care a fost la menta in Delta...dar...se pare ca a fost un an slab...O cultura de menta cum nu am mai vazut...desi impropriu zis cultura, am zarit in zona lacului Snagov, in locul numit La ruine. Inaltimea platelor foarte bogate in flori, si nu pot afirma ca era menta broastei, cred ca depasea un metru. Impresionant!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Menta

Mesajde eugen67 » 08 Oct 2014, 12:19

salutare!..un subiect destul de interesant(cred eu), avand in vedere ca este ultimul cules atat de polen cat si de nectar inainte de iernare. eu pot spune ca este primul an cand ii am la izma,undeva pe malul Dunarii,si i-am impartit in doua,am 20 la balta 20 acasa. Peste cateva zile ii aduc acasa si vom vedea diferentele.....in rest daca cei mai cu experienta au de facut ceva comentarii,sugestii,pareri..etc!
sa auzim de bine!
chiar daca este greu inceputul.....nimic nu este imposibil !!
Avatar utilizator
eugen67
 
Mesaje: 144
Membru din: 22 Feb 2013, 10:33
Localitate: Caracal

Re: Menta

Mesajde vio-trutza » 27 Oct 2014, 15:44

Ce diferente au fost intre stupi? Sunt curios deoarece eu am vatra la 1 km. de Dunare.
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: Menta

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2016, 16:33

ce parere aveti de apicultori care vin la menta in zona dunarii , si se aseaza cate 1000 de stupi pe km ? oare mai are sens un astfel de pastoral?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Menta

Mesajde CristianBee » 26 Iul 2016, 17:18

Tu ce crezi ?! . :lol: :lol: :lol:
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Menta

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2016, 22:06

CristianBee scrie:Tu ce crezi ?! . :lol: :lol: :lol:
eu zic ca e super. in fiecare seara mai vine cate unu .oare oamenii astea nu se informeaza , o fi loc , no fi" . sau pus la 50 m unu de altu . e ceva , nam cuvinte....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Menta

Mesajde yuonyuon » 26 Iul 2016, 22:07

un furtisag ar fi misto de urmarit ....:))))
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori