Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cutia nicot

Mesajde octav88 » 26 Iul 2012, 22:53

Am vazut ca multi ati folosit si folositi sistemul de crestere Nicot
pentru matci. Asta primavara la targ am cumparat un astfel de sistem compus
din cutie nicot+ celelalte accesorii.
INtampin o problema de care nu pot trece sub nici un chip: deci am decupat
o rama veche am asezat cutia nicot am uns cu ceva miere/ sirop am incercat
ambele si am lasat asa si 24 si 48 de ore fara nici o diferenta mi s-a
parut mie. Am incercat chiar sa iau fiecare cupula in parte si sa o ung pe
fiecare in interior cu miere. Dupa "acomodare" am introdus matca am lasat-o
si de pe o zi pe alta si chiar 2 zile. A ouat foarte frumos. E acuma
urmeaza timpul la care m-am poticnit. Dupa eliberarea matcii ouale dispar pur si simplu din
celule nu stiu cum se intampla si nu am gasit nici pana azi explicatia . Daca matca este lasata mai mult de 24 de ore apar deja mai multe oua intr-o "celula" Nuam incercat doar odata si de f multe ori chiar de zeci de ori - acelasi
lucru. Poate gresesc eu undeva si m-am gandit ca daca mai povestesc si
altora ce folosesc sitemul poate isi vor da ei seama unde am gresit. Daca
nu am gresit o fi sistemul de crestere de vina...
Cu stima,
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 26 Iul 2012, 22:56

Am gasit pe forum-uri internationale ca nu as fi singurul care pateste asa ceva... de ce dupa eliberarea matcii scade interesul albinelor pentru ouale depuse in cutia nicot?
O teorie pe care am vazut ca o sustin unii ar fi ca albinele gasesc ca nepotrivit locul unde este aseazata cutia nicot si atunci iau ouale si le muta(asa s-au exprimat ei)
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde octav79 » 27 Iul 2012, 09:26

Salut tizule!

Parerea mea este ca ai facut aceiasi pasi ca si mine dar nu cred ca ai facut primul pas bine, adica: Eu am taiat o rama de cuib si am pus cutia in mijlocul puietului in diferite stadii. Nu am avut o problema sa le ia in crestere, si in a 4a zi de cand a ouat le-am pus intr-un starter. Incearca si asa ca altceva nu stiu. Am patit si eu prima data ca si tine, insa atunci era in plin cules la tei (in Bucuresti la 1 iunie - ca idee de timp) si am inteles ca atunci cand e cules abundent nu cresc regine.

PS: E o parere, mai vezi si alte sfaturi ptr ca si eu sunt incepator. Tot in primavara am achizitionat-o.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: Cutia nicot

Mesajde octav79 » 28 Iul 2012, 20:05

Apropo de mesajul privat, eu am vazut intr-un clip pe net acest mod si asa am facut si eu.
Am mai incercat si sa o atarn pe o rama goala intr-un colt si a mers si asa.
O sa mai incerc si eu o crestere de luni dar ce parere aveti mai e timp sa se imperecheze? Ca lamine am vazut ca nu mai oua in celule de trantori ci baga miere la greu, si nu prea mai am trantori.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 28 Iul 2012, 22:41

din cate stiu eu asta e semn de cules intens. Din cate am vazut eu si albinele mele culeg de zor ,cred ca va fi o iarna foarte grea cu f multe pierderi de familii.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde alt stupar » 29 Iul 2012, 21:37

octav88 scrie:Nuam incercat doar odata si de f multe ori chiar de zeci de ori - acelasi
lucru. Poate gresesc eu undeva si m-am gandit ca daca mai povestesc si
altora ce folosesc sitemul poate isi vor da ei seama unde am gresit. Daca
nu am gresit o fi sistemul de crestere de vina...
Cu stima,

sistemul de crestere e bun.
In alta parte sunt problemele...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 29 Iul 2012, 23:22

Daca nu dai un raspuns care sa foloseasca cuiva mai bine te abti. Sunt curios de ce in alte tari nu exista rautate si invidie intre apicultori? La noi nu de putine ori au fost cazuri cand apicultori cu experienta au plecat cu ea cu tot pe lumea cealalta fara sa lase nimic in urma (pe cineva care sa poata sa le continue treaba mergand pe principiile si constatarile " celor experimentati"). De aceea apicultura este si va ramane la nivelul la care este acum si nu va evolua prea curand pana ce vor disparea sau macar diminua conceptiile acestea fara sens care nu fac altceva decat sa tina apicultura la un nivel mult mai redus decat in alte tari.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde nellu.ar » 29 Iul 2012, 23:58

de ce nu incerci sa faci transvazare de larve? este mult mai simplu decat cutia nicot.Daca vrei sa evoluezi in apicultura,fa-o cadou dar fara accesorii,de ele mai ai nevoie la transvazare.Succes !!!
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 30 Iul 2012, 08:04

Transvazare am facut, si Miller am facut. Cu timpul stau cam prost, iar transvazarea zic eu ca mananca foarte mult timp. Sistemul cupularva este foarte practik (in caz ca merge) si faci si economie de timp chiar dak nu scoti 110 de regine
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde valter » 30 Iul 2012, 19:42

octav88 scrie:Transvazare am facut, si Miller am facut. Cu timpul stau cam prost, iar transvazarea zic eu ca mananca foarte mult timp. Sistemul cupularva este foarte practik (in caz ca merge) si faci si economie de timp chiar dak nu scoti 110 de regine


Hai sa facem un calcul comparativ:
-transvazare de larva de pe rama stupului recordist- 5 min scoaterea ramei cu larve; zece minute transvazare propriuzisa; cinci minute introducere rama in starter;
-cutia nicot- izolare matca aprox o zi; asteptare trei zile pana se sparge oul; mutare larve in rama portcupe zece minute...
Nu-i asa ca e simpla socoteala?
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 30 Iul 2012, 20:32

o fi simpla pentru cineva care face asta zilnic de zeci de ani... si care poate stie cu exactitate din experienta proprie care larva e buna si care nu. Totusi trebuie sa recunoasteti ca unul dintre avantajele cutiei nicot si a sistemelor ce folosesc acelasi principiu este varsta cat mai exacta a larvelor. O sa spuneti ca bagi o rama buna de ouat stropita cu sirop in ziua x si dupa 72 de ore ai larve bune de transvazat
Stiu ca exista metode prin care poti inchide intre gratii hanemann regina pe o rama si sa o tii captiva asemanator sistemului nicot.
Se pot creste regine fara transvazare cu sacrificarea ramei pe care sunt larvele. Sunt foarte multe metode, pe care le stiu.
Nu inteleg ce e atata secret la cutia nicot? cumva"marii crescatori" sunt speriati ca oricine ar putea scoate regine pe banda si ei si le vor folosi doar pentru uzul propriu? Eu zic ca experienta si "samanta" selectionata nu poate fi batuta de oricine. Deobicei frica aceasta exista si in alte domenii, dar deobicei este a acelora slabi, care nu sunt siguri pe ei. Oricum forumurile de apicultura din romania sufera de o mare secretomanie in randul celor care ar trebui sa vorbeasca. Am mai zis si mai zic... o sa plecati mai devreme sau mai tarziu cu ce stiti si nu o sa va foloseasca la nimic nici dumneavoastra nici noua. Apa trece pietrele raman....
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde augustin » 30 Iul 2012, 21:51

Zic si eu.
Daca e cules intens, cresterea botcilor stagneaza.
Daca lucratoarele nu sunt suficiente si proportiile in raport cu varsta nu sunt optime, numarul botcilor luate in crestere scade. Sunt abandonate si botcile luate in crestere, pastrand doar atatea cate poate sustine familia.
In legatura cu experienta vis-a-vis de cresterea matcilor, metodele sunt descrise intr-o multime de lucrari, iar cei care se ocupa cu asa ceva au postat fiecare cate ceva.
Sa nu uitam ca astia, greii si-au capatat experienta cu pretul a mii de intepaturi, multe ore de munca, Jiuri de bere baute, etc.
Si nici nu visau ca o sa vina Gogu si-o sa dea informatie moca pe banda rulanta
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 30 Iul 2012, 23:03

Pai da, poate aveti dreptate da gogu poate continua ce ai inceput si perfectiona in scop constructiv. Viata e foarta scurta nicinu sti cand da un prost peste tine cu masina, iti cade o piatra in cap. Si? te-ai dus cu tot ce sti?
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde nellu.ar » 31 Iul 2012, 00:43

tu esti convins ca marii crescatori folosesc cutia nicot??? cutiuta nicot a fost inventata pentru apicultorii incepatori,de unde vrei experienta? mare parte din apicultorii care au cumparat-o,vor s-o vanda !!! tu vrei sa perseverezi! esti tanar,ai timp sa experimentezi o chestie care.....nu functioneaza decat uneori.
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 31 Iul 2012, 08:14

Si sistemul jenter tot asa se comporta?
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde augustin » 31 Iul 2012, 17:00

Sistemul jenter e mai bun decat sistemul nicot (e doar o parere). Se reduce mult timpul de lucru iar prin folosirea gratiei hanneman se poate folosi acelasi stup ca si cresa (in ME)
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori