Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: poze de ping pong 2

Mesajde Kostas » 16 Aug 2012, 11:30

janese scrie:baiul este ca sunt la apusul vietii si nu mai am timp de toate care-mi trec prin cap!!!!!!!..mai vorbim.....


Cu asta nu sunt de acord!! In rest iti dau dreptate.
Mie incubatorul imi foloseste; sunt mai sigur pe sarja cand o stiu acolo. De asemenea, economisesc timp. Bag botcile dupa capacire, iar in finisor introduc altele.
Referitor la matci!
In zona Craiovei sunt cativa apicultori( cu peste 300 de familii fiecare) care folosesc ligustica adusa din Italia. Merge cate unul acolo, din doi in doi ani si cumpara pentru toti. Din aceste matci se face multiplicare, F1 fiind folosite in productie. Am luat si eu intr-un an 5 bucati. Am facut multiplicare si am facut 50 roiuri, care s-au dezvoltat foarte bine pana-n toamna, iar in anul urmator au dat miere bine. Intamplator am descoperit intr-un coclau un apicultor mai in varsta, cu aproximativ 50 de stupi orizontali, cu albina carpatina. Modul de exploatare era clasic si simplu( inmultire numai prin botci de roire, iernare pe miere buna, tratament antivarrooa, stimulare, cand era cazul, cu miere diluata). Stupii erau beton!! Cantarul de control la salcam arata 26 kg(atunci cand majoritatea se vaita ca nu baga la salcam). Acesta a fost momentul cand mi-am dat seama ca nu are rost sa mai folosesc ligustica(desi are multe atuuri) si am ras-o. Chiar mi-a parut rau ca am cam infestat zona, dar am indreptat gresala prin donarea a zeci de matci la stuparii din zona, eu folosind numai carpatina de la ICDA.
In literatura se spune ca in bunul mers al unui stup, matca are o pondere de 20%, iar tehnologia de lucru de 80%. Acest lucru ne spune ca avem sanse mai mari de reusita daca lucram in plaja celor 80 de procente. Dar ce sa-i faci daca spiritul ce "cercetator" nu te lasa sa lucrezi simplu....
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: poze de ping pong 2

Mesajde janese » 16 Aug 2012, 15:33

gataaaa!!!le-am rezolvat pe toate....acu mi-a abatut sa fac un incubator de 24 rame dadant1/1....sa bag rame cu puiet capacit...fara sa-i stiu varsta...doar ca e capacit!
ce avantaj are familia de unde iau cate o rama de puiet capacit? ce fac cu albina tanara dupa ce eclozeaza(vor ecloza treptat timp de 11zilke)?...ce se intampla cu familia care-i iau puietul capacit(va schimba matca linistit...va slabi)?...sunt intrebari adresate mie,dar acum nu am chef sa ma gansesc la treburile astea!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: poze de ping pong 2

Mesajde cristi_vidican » 16 Aug 2012, 19:42

marian sima scrie:
Ce ne-am face daca si la noi ar fi limita de 40 pe o raza de N km.

Am lucra cu stupul cu 2 matci :lol:
E si gluma, dar si serios
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: poze de ping pong 2

Mesajde mary77 » 16 Aug 2012, 20:59

ImagineImagine Ce fel de botca e . E singura pe rama si din stup.
mary77
 

Re: poze de ping pong 2

Mesajde ciptheman » 17 Aug 2012, 10:13

botca de schimbare linistita acum depinde si de ce trantori mai sunt in zona ta, la mine i au dat afara in prima parte a lunii iulie.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: poze de ping pong 2

Mesajde janese » 17 Aug 2012, 10:58

@sima
V-am pus o intrebare si vad ca o ocoliti poate va ginditi sa raspundeti ;
Daca legislatia nu va lasa sa tineti mai mult de 40 de familii pe o vatra si vatra e una buna care poate sustine peste 100 de familii de productie cum a-ti proceda?



ce as face??as utiliza orizontali cu doua familii intr-o cutie...ash face morti pe 40 rame cu doua familii in cutie
as face snelgrow.....as face vatra si la vecinul...as tine o stupina de productie si alta de la care as alimenta-o pe prima cu puiet capacit...ash...ash....
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: poze de ping pong 2

Mesajde janese » 17 Aug 2012, 17:24

ma...eu am raspuns serios...sensul intrebarii tale a fost asta: cum fac sa eludez legea daca astia imi interzic mai mult de 40 familii pe aceeasi vatra!...si eu am raspuns!!!

acumaaa...daca te-ai gandit ca intrebarea este o capcanaaa intinsa mieeee.....nu pot decat sa te dau dracu!!!! :lol:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: poze de ping pong 2

Mesajde mary77 » 17 Aug 2012, 19:00

ciptheman scrie:botca de schimbare linistita acum depinde si de ce trantori mai sunt in zona ta, la mine i au dat afara in prima parte a lunii iulie.

Inca mai am trantori si in stup , de 2 luni i le tot rup ca imi erea frica sa nu fie de roire , avea si cate 8 chiar si pe partea de jos.Daca o iesi ceva bine daca nu am de rezerva ,cea de acolo e o baba.
mary77
 

Re: poze de ping pong 2

Mesajde janese » 17 Aug 2012, 22:23

simacheeee!!!am citit mesajul tau!!! :lol: sa traiesti!!!
am respect pentru omul din canada este un om serios,care-si face munca lui cat mai bine!....si pe marin cu maria lui il urmaresc si pe canadian si pe toti care posteaza fie tineri sau batrani..fie cu doi stupi sau sute...sunt numai ochi si timpane ca nu stii niciodata de unde poti lua cate ceva...revenind la canadian...imi place ce vad la el...am sorbit filmele lui.....dar in fiecare clipa de vizionare ma intreb ce pot lua de la el...si p-a dreapta...nu prea pot aplica la noi si la conditiile noastre de cules ceva din informatiile alea....singura tema care mi-a dat-o este transvazarea larvelor cu pensulica...si o voi face...astept sa-mi vina niste pensulici din par natural de la pictori profesionisti...ca si astea-s pe numere ca sutienele!
daca vrei incepem comentarii pe tema informatiilor din filmele canadianului din brasov!

uite una...are o tzurla de caturi...cel mai de sus este la inaltimea mainilor ridicate..cum dracu il ia de acolo plin si cocotzat pe corpul ala de stup nu stiu
alta....vrea sa mai bage inca doua caturi..goale...ce face???le ia la mana pealelalte cinci pline ..le da la oparte le pune pealea goale si apoi le urca iar p-alea pline???
alta...face stationar...n-are falturi...rame...nimic de ghidare intre corpuri.....la unuoptzeci...la un vant pica alea ca dominourile
alta...da corpurile cu miere de extras jos...le pune pe muchie imprastiate prin stupina...zeci...sute...si zice ca le tine cam o ora sa mai plece albina si dupa aia le sufla...iti inchipui ce bazaiala dracu am face noi la noi,chiar si in plin cules????
alta...nu are pic de propolis intre corpuri sau intre umerasele ramelor si caturi...le ridica de zici ca le-a pus inainte de filmare...eu mai am nitzel si bag ranga la ale mele
alta...el are cuiburile organizate pe doua corpuri...mai in toate filmele unde imi arata cuibul...are intr-o parte doua-trei rame cu miere si in continuare puiet..... asa le organizeaza si asa le gaseste in toamna...albina isi face cuibul spre peretele cu soare???de ce nu central,flancat de miere,polen?
alta...doua rame cu miere in corpul cel mai de jos...hai trei....raman sapte pentru puiet...la fel si in al doilea...si gata cuibul...ca peste are hanemann...de unde atata albina???ca am vazut corpuri populate la el si la etajul patru-cinci,sase
sper sa nu se supere omul...mai ales ca el ne-a pus filmele cu toata sinceritatea...sunt intrebari de discutie intre noi...nu il intreb pe el!...sper sa nu se supere ca noi comentam aici!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: poze de ping pong 2

Mesajde Jean Valjean » 17 Aug 2012, 22:38

janese scrie:uite una...are o tzurla de caturi...cel mai de sus este la inaltimea mainilor ridicate..cum dracu il ia de acolo plin si cocotzat pe corpul ala de stup nu stiu
alta....vrea sa mai bage inca doua caturi..goale...ce face???le ia la mana pealelalte cinci pline ..le da la oparte le pune pealea goale si apoi le urca iar p-alea pline???


Nea Janese,intr-un comentariu la unul din filmulete, romano-canadianul spune ca nu intercaleaza caturile, ci pur si simplu le pune unele peste altele; cand vine cu un cat nou, il pune deasupra. peste celelalte pline.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: poze de ping pong 2

Mesajde janese » 17 Aug 2012, 22:47

are urdinis si sub podisorul de deasupra catului cel mai de sus...are sapte corpuri.....albina circula pe urdinidul de sus si pe cel de cuib de jos....asta inseamna ca pe la jumate sunt caturi fara albina dar pline cu miere?????? daca albina intra pe urdinisul de jos sa urce nectar tocmai sus ,,iti inchipui ca aia parcurge la mersul pe jos metri intregi de turla dus-intors?...cat de puternic e feromonul matcii de ajunge pentru noua corpur?i-ca deh...fiecare albina trebui ,,sa simta matca""!!!
nepoate eu nu va intreb!...ci vreau sa facem comentarii...eu unul am retinut ca baga caturi goale deasupra cuibului.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: poze de ping pong 2

Mesajde vslsilviu » 17 Aug 2012, 23:48

La intrebarile de mai sus (cu permisiunea domnului Eugen) as mai adauga si eu o intrebare: peste 3 caturi de 6 (cred) pune 2 caturi mari cu 2 gratii haneman, ce se intampla cu apa care se prelinge intre cele 2 cauturi, ajunge in cel din mijloc ???

Nu am vazut ceva care sa protejeze de ploaie sau ceva care sa impiedice sa ajunga apa in catul din mijloc.
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: poze de ping pong 2

Mesajde alt stupar » 18 Aug 2012, 09:09

janese scrie:daca vrei incepem comentarii pe tema informatiilor din filmele canadianului din brasov!

!...sper sa nu se supere ca noi comentam aici!!!

nea Janese, belesc si eu adesea ochii pe filmele omului
utile si bine-venite!
insa, ceva-ceva parca nu se leaga acolo...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: poze de ping pong 2

Mesajde cristi_vidican » 18 Aug 2012, 12:38

Daca vreti raspunsuri directe de la Dan Margart, sugestia mea ar fi sa puneti interebari direct pe youtube, dar sa aveti cont.
http://www.youtube.com/channel/UCENKAPJI9e1rYP8tF9jYrJg
Acolo vad ca raspunde. Puneti intrebarile la filmele postate mai recent.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: poze de ping pong 2

Mesajde redoo » 18 Aug 2012, 17:34

janese scrie:...si gata cuibul...ca peste are hanemann...de unde atata albina???

Poate si uzura albinei conteaza.Face o singura hranire de completare,toamna si la cat popor are in stup cred ca o albina din stupul lui cara mai putin sirop decat un din stupii nostri cu 10 rame de albine.Din ce am vazut prin filmele lui nu prea are pauze de cules si cred ca nici fluctuatii in ponta matci.
Selectia cred ca mai conteaza si ea putin,faptul ca nu prea se umbla in cuib si el,nu are cules de floarea soarelui,are "albina ruseasca"
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: poze de ping pong 2

Mesajde adycnst » 21 Aug 2012, 11:52

nea' janese, vezi bre ca roiul nu este familie...:)) asa ca daca de roi nu spune nimic...ai scapat daca nu poate te primeste soacra :)) salutari!
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori