Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde florio » 19 Aug 2012, 23:32

Asi dori pt prima oara sa iernez famiile in stupi orizontali cate doua ..dar nu stiu care ar fi perioada travazari potrivita pt orientarea albinelor fata de vechiul stup,atat in toamna cat si in primavara...nu vreau sa se dezorienteze dupa travazare ...care ati iernat in felul acesta ,poate ma puteti ajuta cu un sfat :?:
florio
 
Mesaje: 14
Membru din: 19 Aug 2012, 23:23

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde paul » 19 Aug 2012, 23:39

Strict la intrebare ... cat mai repede , cu atat mai bine .
Acum problema comporta o serie de variabile ... familiile sunt pe aceeasi vatra , sunt sau nu una langa alta ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde florio » 20 Aug 2012, 09:45

florio scrie:Asi dori pt prima oara sa iernez familiile in stupi orizontali cate doua ..dar nu stiu care ar fi perioada travazari potrivita pt orientarea albinelor fata de vechiul stup,atat in toamna cat si in primavara...nu vreau sa se dezorienteze dupa travazare ...care ati iernat in felul acesta ,poate ma puteti ajuta cu un sfat :?:
familiile sunt pe aceiasi vatra la distanta de 2m intre ele..
florio
 
Mesaje: 14
Membru din: 19 Aug 2012, 23:23

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde panshe85 » 20 Aug 2012, 10:34

apropie stupii progresiv 2 cate 2, cate 20 cm, pana cand o sa ajunga unul langa altul(lipiti) iar apoi poti incepe transvazarea, ideal ar fi ca si orizantul sa fie vopsit in culorile celor 2 stupi...
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde jonny_it » 20 Aug 2012, 11:08

Daca familiile alea 2 sunt roi sau ceva mai slabe poti sa le iernezi linistit cate 2. Daca sunt familii cu 5-6 intervale de albina mai bine le lasi asa pentru ca mai mult rau le faci.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde filip » 20 Aug 2012, 11:19

Eu formez roi in lada orizontala de 20 rame cu despartitor etans.
Inainte de salcam schimb lada de 20 rame cu doua de 10 rame,culegatoarele respecta fiecare traseul stabilit.
Astfel ca din roi format in orizontal in anul al doilea am stupi verticali cu magazii.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde bostina constantin » 21 Aug 2012, 12:00

Va salut pe toti!! Am si eu o problema cu doi roi in aceiasi cutie. Cutia e facuta de mine dintr-o lada de ambalaj, am blindat-o cu polistiren, am impartit-o in doua cu un placaj, ramanand spatiuri egale in care incap cate 8 rame. Roii s-au dezvoltat bine, sunt acum fiecare pe cate 8 rame, toate intervalele fiind ocupate de albina. Aseara am vrut sa-i stimulez si pe ei dar nu mai e loc de hranitor. Cum sa procedez?
Fişiere ataşate
DSC02102 (Small).JPG
asa arata prin sita podisorului
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde bucursorinelionel » 21 Aug 2012, 12:23

D-le Bostina, depinde ce fel de stimulare vrei sa le faci...In situatia dvs. cel mai usor ar fi cu apifonda sau turta...cu atat mai mult, cu cat nu le-ar strica deloc si ceva polen sau /si inlocuitor in turta respectiva . Daca acel podisor cu sita din poza este aferent unei familii, prin intoarcerea cu sita in sus, creati spatiul pentru turta, eventual ceva folie peste...1 kg de turta asigura lejer o buna stimulare minim 7 zile..sau chiar 10..
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde bostina constantin » 21 Aug 2012, 13:02

Multumesc de raspuns d-le Bucur!! Aici e ca-n cercetare, rezolvi o problema care-ti creaza alte probleme.
Eu doream sa-i stimulez pt ca matca sa-si continuie ponta si ma gandeam la doua variante ;
1-sa ii schimb in cutii mai mari.
2-sa iau cate o rama cu puiet capacit sa ajut alti roi mai slabi.
Pana nu-i deschid sa vad ce spatiu liber mai au pe rame nu pot lua o decizie si de aceea apelez la sfatul d-stra.
Mentionez ca unde ma aflu eu mai e cules si de nectar si de polen.
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde panshe85 » 21 Aug 2012, 13:04

150-200 ml de sirop directe peste rame, sau turnat intr o rama marginasa ,sau siropul in punga de rola peste rame, intepata de 2 ori cu un ac de siringa subtire sau cu o sarma pt rame ascutita un pic pe shmilgher ca sa nu agate,merge brici.... lada ridicata asa incat siropul sa nu curga pe urdinis, toata treaba facuta seara....turta in perioada asta cred ca e o uzura in plus care nu este necesara ...spor la treaba!
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde bostina constantin » 21 Aug 2012, 13:42

Aseara cand am pus sirop la ceilalti, acestia fiind penultimii si vazand ca nu am alta solutie le-am turnat si lor peste sita [sita fiind jumate din podisor] pe toate ramele dar nu am mai spus de gura carcotasilor.
Fiind situat intr-o zona unde nu sunt stupine nu exista furtisagul exterior, de aceea cand deschid stupul si am sirop iau sirop in gura si pufui pe rame si dau un pumn in cutie ca toate sa ia in gusa sirop ce contine infuzie de plante si protofir de casa, adica un tratament intestinal. Multumesc pt raspuns!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde Adi Hodis » 21 Aug 2012, 14:44

bostina constantin scrie:Va salut pe toti!! Am si eu o problema cu doi roi in aceiasi cutie. Cutia e facuta de mine dintr-o lada de ambalaj, am blindat-o cu polistiren, am impartit-o in doua cu un placaj, ramanand spatiuri egale in care incap cate 8 rame. Roii s-au dezvoltat bine, sunt acum fiecare pe cate 8 rame, toate intervalele fiind ocupate de albina. Aseara am vrut sa-i stimulez si pe ei dar nu mai e loc de hranitor. Cum sa procedez?

Nea Costica, daca ai lazi, schimba lazile si vei avea loc pt. hranitor. Daca nu, "fura" o tava pt. cozonaci de la doamna dar sa incapa in sita care o vei pune intoarsa cu susul in jos peste rame, sa incadreze tava.
Vezi ca tre' sa ramana 1 cm intre tava si sita pt. a putea intra albinele in tava.
Pui niste betze in tava pe post de plutitoare, sa nu se inece albinele + cateva betze pe marginea tavii pe post de punte, ca sa facilitezi accesul albinelor.

Altfel ... scoti o rama marginasa care e cu miere si pui hranitorul. Cand ai terminat cu stimularea, poti scoate hranitorul si sa pui rama cu miere la loc ... ori in locul altei rame cand vei face restrangerea cuibului.

ps
daca este aport de nectar inca, eu de regula nu stimulez decat daca este f. putin s-au deloc ... daca aportul depaseste 200 gr/zi, e perfect, nu le dau.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde Adi Hodis » 21 Aug 2012, 14:51

florio scrie:Asi dori pt prima oara sa iernez famiile in stupi orizontali cate doua ..dar nu stiu care ar fi perioada travazari potrivita pt orientarea albinelor fata de vechiul stup,atat in toamna cat si in primavara...nu vreau sa se dezorienteze dupa travazare ...care ati iernat in felul acesta ,poate ma puteti ajuta cu un sfat :?:

Perioada transvazarii ... oricand in sezonul activ, aprilie - oct. si nu e mare problema daca stupii sint la 2 m alaturati. Primul pas, apropierea stupilor, muta fiecare stup iar in ziua urmatoare transvazarea.
Dureaza ceva timp pina se obisnuiesc albinele cu noul loc dar e ok dupa cateva ore.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde bostina constantin » 21 Aug 2012, 15:22

Nu ma pricep sa selectez citatele de aceea fac postare pt Adi;
Te salut cu drag oriunde te vei afla!!Cred ca am inceput sa invat cate ceva din comportamentul albinelor si ce doresc ele de la cel ce le ingrijeste, si asta pt ca am inteles tot ce ai vrut sa-mi spui. Cred ca o sa aleg varianta cu schimbatul cutiilor.O sa-mi fie mai greu ca nu stiu unde sa asez noile cutii pana ridic cutia dubla, dar nevoia te invata.
Nu prea stiu cat cules de nectar este dar frecventa zborurilor este marisoara si din experienta anului trecut cred ca se va intinde pana toamna tarziu. Sa fii sanatos!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde florio » 21 Aug 2012, 19:29

bostina constantin scrie:Va salut pe toti!! Am si eu o problema cu doi roi in aceiasi cutie. Cutia e facuta de mine dintr-o lada de ambalaj, am blindat-o cu polistiren, am impartit-o in doua cu un placaj, ramanand spatiuri egale in care incap cate 8 rame. Roii s-au dezvoltat bine, sunt acum fiecare pe cate 8 rame, toate intervalele fiind ocupate de albina. Aseara am vrut sa-i stimulez si pe ei dar nu mai e loc de hranitor. Cum sa procedez?

Te /ai cam abatut de la subiect...puteai sa /ti creezi si tu un alt topic,despre cum sa/ti hranesti albinele...aici se discuta despre iernarea a doua fam.in stup orizontal......nu de hranire !!!
florio
 
Mesaje: 14
Membru din: 19 Aug 2012, 23:23

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde bostina constantin » 22 Aug 2012, 12:45

Nu inteleg de ce nu ai sters postarile mele daca ti se pareau neimportante raspunsurile interlocuitorilor mei despre apicultura.
Oricum, imi cer scuze, a fost neatentia mea.
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori