Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde alt stupar » 29 Aug 2012, 12:11

andrei_calinescu scrie:Mda,
Am prezentat candva in "Lucrul la ferma" stupii tour Eiffel pe care ii aveam in Franta.
Diferente sunt si in modul de abordare a recoltelor.

Pai da !
Atat timp cat ai cules continuu si faci in stationar 5 caturi, nu e o problema sa intercalezi cand e cazul si sa storci o singura data - toamna.
Asa rau cum a fost 2012 da`un stup care a indeplinit cei "4 daca" enumerati cu ceva timp in urma de Maestrul Nelu Guist, adica - daca a fost dus UNDE trebuia, daca a fost dus CUM trebuia, daca a fost dus CAND trebuia si daca a fost dus DE CATRE CINE trebuia ;) -tot a dat si in Romania un 5 caturi de miere !
necazul nostru... pai le-a dat in pastoral, obligat storci cam de cate ori te muti, doar n-o sa incarci Eiffelurile in camion...
Canada... e o treaba cu rapita aia de primavara... o luna de cules intensiv pliat exact pe momentul de maxima dezvoltare a stupului (adica cum ar veni Iulie la noi... ) nu ar da si in Romania 5 caturi in stationar ?
Vedeti voi, Dan Margarit are norocul / meritul sa munceasca la una dintre fermele mari din Canada si beneficiaza pe langa tehnica apicola dusa "la bagaj" de acasa dar apdatata "la zi" cu informatia nord-americana, plus logistica angajatorului, vetre amplasate in apropierea lanurilor s.a. Cinste lui !
Numai ca... in Canada, pe langa imensele suprafete cultivate cu rapita, cu siguranta exista destule zone intregi in care "lanurile galbene" nu-s... si stupi sunt si acolo... oare cate caturi umplu intr-o vara aia "fara rapita"???
O sa-mi fac cont pe Youtube si o sa-l itreb si pe el direct, doar nu e nimic de suparare.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 29 Aug 2012, 12:26

In filmuletul de mai jos sunt cateva explicatii la cele scrise

Apicultura la distanta 54 - Tratamentele stupilor toamna - sirop
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde janese » 29 Aug 2012, 18:03

referitor la filmul 54..:P chiar ma gandeam cat mai rabda romanashul nostru!!!eu anul am zis...ii sorb filmuletele si in fiecare clipa ma gandesc ce pot sa fur si sa aplic la mine!!!..ash vrea sa le aplic pe toate...adecaaa...sa-l copiez...dar nu prea se potriveste la mine...macar terenul ala plat ca-n palma...dar la mine zici ca pun stupii pe dovleci!!(pana acu doar chestia cu pensulica-larva)..? :lol:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Dragos2006 » 29 Aug 2012, 20:34

Eu mi-am exprimat doar punctul meu de vedere si imediat s-au napustit asupra mea o groaza de persoane care sa ma jigneasca cat mai mult . Daca era cineva lezat de parerea mea acela era Dan Margarit care putea intra aici si sa-si expuna dreptul la replica . cat timp nu intervine aici, lucrurile raman asa cu au fost , atat si nimic mai mult.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde iunicu » 29 Aug 2012, 21:53

In ultima filmare, la minutul 9:35 ma vad pe mine lucrand la stupi. Doamne daca as avea curajul sa ma filmez cred ca ati rade de mine si cu fundul. Incepator fiind si pe deasupra tripanofobic ma sperii de orice albina care se plimba pe piele. Incerc sa ma confrunt cu temerile mele lasand albine sa se plimbe pe palma. Sunt secunde de tensiune maxima, transpir si imi simt inima in timpane. De dragul albnelor o sa ma vindec candva de fobia intepaturilor. Am ajuns sa le consider parte din familia mea.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Badea. claudian » 29 Aug 2012, 22:33

Referitor la filmuletele prezentate mai sus pot spune ca ,mi-am mai inbogatit cultura generala ,gratie acestui om care a filmat si a postat aceste filmulete !!....asa cum spune proverbul ca meseria se fura !!!.....din ce sa prezentat nu prea ai ce,cel putin mie nu-mi este de folos mai nimic!!!... toate tehnicile de lucru prezentate nu se potrivesc pe stupul din prisaca mea sub nicio forma !!!....chiar daca reuseste productii record (196 kg pe stup )acolo la el !!....eu in schimb aici la mine ma pot lauda cu 80 kg miere marfa pe stup dar ...miere de miere care calitativ,sigur este mai buna decat cea Canadiana ,ca de pe mine ma ajuta zona .... in rest ce am vazut mi-a placut si de ce sa nu recunosc uneori il invidiam !... dar asta este ... ce'i al lui e pus de'o parte !...sa fie sanatos si sa ne mai faca multe filmulete .Critici ar mai fii ...dar poate altadata !!!.
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Bambucha » 30 Aug 2012, 08:14

.. si totusi de la 5-6 caturi de 1/2 pana la 12-13 de ME mai e cale lunga!
In conditiile in care s-a facut pastoral ca la carte si nu s-a putut marsa pe rapita si salcam 2 plouat integral este o productie super ok pentru Ro. In stationar cred personal ca e imposibil de realizat astfel de recolte, chiar si cu megastupi, chiar si in zona subcarpatica unde sa zicem poti lua un cat incepand de la prun! Culesurile sunt pe timpi scurti de intensitate mica, si alterneaza cu perioade lungi in care nu e cules. Sa mentii super familii din aprilie pana in august in astfel de conditii pe stationar e putina iluzie!
Din ce am vazut in filmulete, rapita acolo se pune primavara si inflorirea ei se petrece in valuri pe o perioada de ca 40-45 de zile, fara pauze de cules.
E de apreciat logistica perfecta!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 30 Aug 2012, 09:14

Ok, haideți să depășim deja omniprezenta afirmație: ce face el acolo nu se potrivește cu ce facem noi.
Să trecem la următorul pas: ce putem lua, ce putem aplica? Cred că sunt multe si este mai în avantajul nostru să discutăm despre acestea.
Ținta noastră este să ajungem să avem ce au ei, în ideea de a avea aceleași performanțe adaptate la condițiile noastre.
Deja au apărut și la noi apicultori care au cameră de extras acasă, care folosesc și altceva decât peria apicolă, și altceva decât carpatina.
Trendul este bun, fondurile UE ne ajută, informație avem, trebuie doar să vrem (să luptăm).
Să ne concentrăm pe discuții constructive!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Bambucha » 30 Aug 2012, 09:43

Din punctul meu de vedere:

1. Cunostinte perfecte a bazei melifere pe un areal de 250-300 km in jurul vetrelor. Harti, grafice, tabele cu temperaturi, prognoza vremii, starea drumurilor. Toate actualizate la zi! Numai prin pastoral se poate creste randamentul. Daca e nevoie si posibil chiar si arealul din tarile invecinate! De ex Bulgaria are foarte multa cultura de lavanda!
2. Logistica si tehnologie apicola ireprosabila. Incepand de la hala de extractie, inventar cu magazine la schimb, transport flexibil standardizat, oameni in timpul sezonului.
3. Nu in ultimul rand experienta in micromanagementul si macromanagementul fermei apicole. Lucrari uniforme (aici vezi ex lui Dan Margarit)
4. Asigurarea desfacerii si imbunatatirea portofoliului de clienti!
5. Formarea unui brand! indiferent ca se produce miere/laptisor/matci etc.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 30 Aug 2012, 09:51

Apicultura la distanta 55 - Acid formic
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nicus » 30 Aug 2012, 15:07

Nu am urmarit toate filmuletele, s-a prezentat cum se face dezinfectia lazilor?
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Ioan Guist » 30 Aug 2012, 15:27

Va salut cu placere Domnule Dan Margarit.
Guist Ioan ma numesc si sunt din Sibiu.Tin sa va multumesc pentru tot efortul si disponibilitatea imprastierii atat de ...dezinteresat a informatiei apicole.

Vizionez filmele si sper sa ajung iarna asta cu ele ...la zi, ca apoi sa le iau iarasi la purecat pentru detalii.
Informatiile expuse sunt aplicabile in mare parte si la noi.Sunt insa si cateva tehnici sau operatii bune, ce nu au aplicabilitate in stupina mea de ex.

Cat despre comentariile colegilor, nu cred ca nu ati prevazut aceasta.Mai ales ca pentru noi sistemul apicol ,flora,clima din continetul american este o necunoscuta.Lipsa unor detalii de genul ....cat timp pe an este cantar pe plus sau ce aport mediu la zi si de la ce flora, lasa loc destul pentru interpretari.Personal sunt curios ce flora este vizata la o vatra d e40 de colonii pe arealul locatiei astfel incat sa fie cules care sa tina familia in priza 3 luni.Daca am avea in tara ceva similar, probabil putem egala performantele dumneavoastra.

Sunt convins de experienta castigata acolo cum si despre cunostintele apicole din tara, ce le aveti.O discutie despre modul de implementare si mutare a tehnicilor de acolo catre Romania, ar fi de interes.
Diferentele zonelor geografice, legislative,agricole-cultura,mentalitate, logistica , lipsa capital , pot fi impedimente ce pot bloca mare parte din incercarile noastre de a "copia" stilul "Margarit".

Va doresc succes si ....fir intins! :lol: La vanatoare nu stiu ce sa urez. :shock:

Va foarte multumesc inca o data.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde andrei_calinescu » 30 Aug 2012, 21:24

Intr-un anumit post, ce se vroia un dialog, invocam tocmai necesitatea unei informatii apicole sistematizate, asezate de-a lungul unui sezon.
Unii apicultori au facut-o, in trecut,Brother Adam, Karl Weiss.
Dar nu aveam nimic pe "modern", pe apicultura industriala.
Acum datorita acestui exemplu de altruism si generozitate, avem un astfel de manual in cuvinte si imagini.
Mai e ceva de spus.
Doar un mare MULTUMESC , atat de mic.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 30 Aug 2012, 22:07

@Pupemea,
Ca unul care vezi mai bine (ai ochelari ca si mine), sunt curios ce ai invatat din aceste filme. Janese ne-a zis ca el a invatat chestia cu pensula.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Ioan Guist » 30 Aug 2012, 22:42

Uite ma un lucru.Nu pare important insa e de aplicat.
Unde tine afumatorul? Intre genunchi sa fie fum pe el , pe lada si la indemana.O data ce intra in reflex e ...beton.

Informatia valoroasa e ...pentru fiecare.Ce este bun pentru mine nu este important pentru janese.de ex.Poate pentru soacra dumnealui ..mai repede.
Asa ca ...nu detaliez.Ma haranesc si pun deoparte.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde iunicu » 31 Aug 2012, 00:20

pst_claudiu scrie: romanas de-al nostru se apuca sa arunce cu pietre fara nici un motiv


Cristi Vidican, desi ai pus o intrebare lui Guist, indraznesc sa raspund si eu. De la Dan Margarit am copiat modelul blocului de urdinis si de cand urmaresc filmele cu pricina, alimentez afumatorul numai cu paie precum protagonistul nostru.
Imagine

Daca as avea bani sa-mi fac un concediu in Canada, cred ca cel mai potrivit mod de relaxare prin munca ar fi sa fac ucenicie alaturi de acest om.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron