Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde IGI » 31 Aug 2012, 00:26

Dupa filmele domnului Dan Margarit despre combaterea Paduchelui Varooa, am primit putina pofta de a studia oleaca despre combaterea acarianului.
Consider ca nu strica ''pealocuri'' sa revenim asupra tratamentelor pe care le aplicam albinelor noastre. Acest Acid Formic m-a pus tare pe ganduri.
Avatar utilizator
IGI
 
Mesaje: 128
Membru din: 25 Mar 2011, 00:03
Localitate: Oradea

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Bambucha » 31 Aug 2012, 08:02

Filmuletele 43,44 si 45 absolut impresionant! Tresare inima cand vezi atata hal de albina si logistica industriala. Cred ca se pleaca cu trenul de la hala aia!

Printre unul din lucruri care-l voi imprumuta eu este formarea de roi pe 6 rame pe stationar cu magazine comune! Donatori de puiet si albina. Se potrivesc f bine cu miniplusii mei.
Un lucru iarasi de retinut, care mi-a confirmat teoria personala: oricat de grea e iarna acolo stupii ierneaza afara, doar roii mai mici de 5rame intra in hala!
Un alt lucru care m-a pus pe ganduri: iernarea cu 2 urdinise, sus si jos! Oare acolo nu se creeaza curenti care sa deranjeze albina? La ce familii ies in primavara, se pare ca nu deranjeaza.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde andrei_calinescu » 31 Aug 2012, 08:23

Salut,

"Un alt lucru care m-a pus pe ganduri: iernarea cu 2 urdinise, sus si jos! Oare acolo nu se creeaza curenti care sa deranjeze albina? La ce familii ies in primavara, se pare ca nu deranjeaza."

Ca si comentariu la interventia ta, daca are si caucaziene, propolizeaza singure urdinisul in functie de necesitati.
E traita in Franta, unde caucazienele propolizau cat aveau nevoie si rodeau propolisul primavara.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Bambucha » 31 Aug 2012, 08:29

L-am intrebat undeva cu ce albina lucreaza. Si mi-a raspuns caucaziana. Si intr-adevar mai exista cazuri in care se mai reduc urdinisele superioare prin propolis.
Stateam si ma gandeam extrapoland la francezii care merg prioritar pe culesuri de lavanda, si in principiu pe culesuri mai tarzii, au ales aceeasi albina! Aceeasi albina foarte productiva si blanda ce dezvolta familii foarte mari inclusiv iarna!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde andrei_calinescu » 31 Aug 2012, 08:40

E discutabil,

In cateva ferme am vazut caucaziana, era insa selectionata de ei, de fermierii locali , vreme de ani sau zeci de ani.
Despre cele de la Roche sur Yeu nu aveau retururi pozitive. Sunt crescute in Atlantic, iar la lavanda discutam de cu totul alta clima.
Inca o data, conform spuselor unui apicultor cu greutatea patronului lui Dan Margarit(peste 3000 de fam), caucaziana are marele avantaj de a fi o albina rustica si cu un instinct igienic exceptional.
E ca motoarele Diesel fara optiunea turbo, ajunge pe maxim de dezvoltare la 1 iulie cand incepe lavanda.
Deci observam ca si Dan Margarit sau in Canada, in functie de zona, au cautat rasa ideala.
Apropos, in Franta cred ca s-ar putea face mult mai multa miere, dar multi fermieri nu-si pun problema rasei, perpetueaza albina neagra doar dintr-un orgoliu tipic francez.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 31 Aug 2012, 10:34

andrei_calinescu scrie:Salut,

"Un alt lucru care m-a pus pe ganduri: iernarea cu 2 urdinise, sus si jos! Oare acolo nu se creeaza curenti care sa deranjeze albina? La ce familii ies in primavara, se pare ca nu deranjeaza."

Ca si comentariu la interventia ta, daca are si caucaziene, propolizeaza singure urdinisul in functie de necesitati.
E traita in Franta, unde caucazienele propolizau cat aveau nevoie si rodeau propolisul primavara.


Stupii sunt impachetati cate 4 in ceva folie+materiale izolatoare(asa se face si prin Norvegia de exemplu - revin cu poze care surprind situatia de la fata locului) si urdinisul de jos o sa fie blocat de folia respectiva. Acesta este unul din motivele pentru care au urdinis superior.
Alt motiv este ca nu folosesc podisor si in capac nu au cum sa faca altfel aerisirea.
Probabil mai sunt si altele .. ar fi bine sa intrebam ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nicus » 31 Aug 2012, 15:50

Cred ca putem invata cu totii, cate ceva despre acel nivel din viata la care ajungand ai ceea ce ti ai dorit.
Si dupa, ce urmeaza?
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 02 Sep 2012, 08:00

Linkul de mai jos prezinta tot o ferma apicola din Canada. Se vad foarte multe asemanari intre ferma unde lucreaza Dan Margarit si cel care prezinta pozele
http://dorianiond.sunphoto.ro/
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7027
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde janese » 02 Sep 2012, 21:51

dadui fuga sa ma uit si aici...ma tot crucesc...ce vedeti voi extraordinar.....eu unul nu-mi dau seama!!!
uitati-va la abumul lui apyvam ca-i bate la c*r pe multi!!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde catalin_viezure_6 » 02 Sep 2012, 22:08

apicultura asta este perfecta din pct de vedere financiar in schimb la noi apicultura transhumanta este frumoasa , iti incanta sufletul dar sa revenim cu picioarele pe pamant nu cu transhumanta platim facturile si restul si aici ma refer la cei ce traiesc din apicultura ;)
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde topy » 02 Sep 2012, 22:33

cristi_vidican scrie:Ok, haideți să depășim deja omniprezenta afirmație: ce face el acolo nu se potrivește cu ce facem noi.
Să trecem la următorul pas: ce putem lua, ce putem aplica? Cred că sunt multe si este mai în avantajul nostru să discutăm despre acestea.
Ținta noastră este să ajungem să avem ce au ei, în ideea de a avea aceleași performanțe adaptate la condițiile noastre.
Deja au apărut și la noi apicultori care au cameră de extras acasă, care folosesc și altceva decât peria apicolă, și altceva decât carpatina.
Trendul este bun, fondurile UE ne ajută, informație avem, trebuie doar să vrem (să luptăm).
Să ne concentrăm pe discuții constructive!



cati dintre noi alegem o matca pentru reproductie urmarind ce face 2-3 ani? sa zicem optimist 50%....
cati dintre noi putem face imperecheri controlate? :?
fiecare are una sau mai multe familii care sparg normele.daca am reusi sa pastram calitatile acelei familii la 50 % din urmasii ei sa zicem ( se pare ca ei reusesc mai mult chiar).....altfel ar sta lucrurile si la noi. cum putem face asta in conditiile tarii noastre? (vecinul are si el 3 stupi....)?
eu cred ca asta face diferenta.logistica pe care o alege fiecare e pe locul 2.(zicala cu cizma...)
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde balasbebe » 03 Sep 2012, 06:22

Da la ei se poate orice. La ei gasesti o matca oricand. La noi trebuie sa te planifici cu luni de zile pentru niste matci. A comandat un amic niste matci din jud. Iasi. Au sosit lesinate, vai de capul lor si amarate foc. Din cate a comandat fiind virgine, a ramas pana la urma cu mai putin de jumatate. Pe urma a comandat inca o data de la un alt crescator si de data aceasta a fost multumit. La un an prost si cu rateuri cum sa faci productie? Asta nu este apicultura.
Ei schimba matca in stup si de doua ori pe an, pana au rezultatele scontatate.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde peterneamt » 05 Sep 2012, 18:14

In ziua de azi informatia costa. Personal apreciez apicultorii care furnizeaza informatie pe forum si consider ca merita macar respectul meu pentru efortul depus, ca alceva......, nu cred ca le va face nimeni statuie.
Deci aveti respectul meu Domnule Dan Margarit . ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 05 Sep 2012, 18:30

Dragilor,
Prețuiți astfel de informații pentru că în ziua de azi, având în vedere vremurile care le trăim în apicultura românească, așa ceva nimeni nu mai este dispus să ofere.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7027
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Badea. claudian » 05 Sep 2012, 22:41

cristi_vidican scrie:Dragilor,
Prețuiți astfel de informații pentru că în ziua de azi, având în vedere vremurile care le trăim în apicultura românească, așa ceva nimeni nu mai este dispus să ofere.


Dl Cristi nu cred sigur exagerati cand faceti asemenea afirmatii !... sunt apicultori profesionisti aici pe plaiuri mioritice care ofera destula informatie buna ,utila pe suport romanesc ca sa zic asa !!... de ex: cine vrea informatii despre cresterea matcilor gaseste la Danut Puisori ,Valter si multi alti !... acesti domni dau informatii de la A la Z de care se poate folosi de ele ori ce incepator nu mai spun ca sunt oferite mura' n gura pe intelesul tuturor ,s-au intretinerea fam. de albine pe intreg anul apicol !.... aceste informatii le ofera Dl. Dragos prin seria de filmulete postate de dansul !!... pai nu gasim noi informatii aici la noi daca vrem sa ne ingrijim stupi s-au sa rezolvam o problema aparuta in stupina ?....pai de sfaturile lui Janese am uitat ?...dar de lectiile oferite pe intelesul tuturor moca de nea GICA!?... nu ne mai sunt utile !? ...Eu cred ca de aici trebuie sa culeaga informatii tanarul apicultor si nu numai !...cat despre apicultorul canadian pot spune ca practica o apicultura "feroce " de tip industrial !... face o apic. adegvata tarii lui care nu se potriveste deloc cu cea ce facem noi aici !....
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Ioan Guist » 05 Sep 2012, 23:54

A fost ...plina tara de cosnite si buduroaie.Foarte fain.alte vremi. Au venit tehnicile si "altu fel de a ingrijii stupii" Cartea Stuparilor Sateni de Romul Simu.1897.
Apoi, dupa razbel, ala mare, satenii au gasit "buna randuiala la albini" revista sateasca Albina. perioada interbelica.
Astazi am renuntat sa exploatam intensiv pentru profit, pentru intretinerea unei gospodarii adica, albine in stupi orizontali.Verticalul fiind modul de lucru general valabil, de departe cel mai potrivit pentru pastoral si intretinere in nr mare.
Drept e ca... pentru hoby , astazi sunt acceptate orice varianta.

Acum , aici , pe un forum cu subiect Stuparitul, vine un Roman, si posteaza informatie.Sa afirmam ca nu avem a folosii nimic din gramadoiul de informatie, este deplasat zic eu.
Jeme de informatie fiecare inregistrare.Insa , inca o data se adevereste vorba aia: "nimeni nu e profet in tara lui".
Avem noi romanii o ...chestie, o capra, o raca, pe aia ce au de aratat.Mai ales daca e ...dintre noi.
Suntem ...unici.
Partea comica, hazlie e ca noi romanii, luam tot ce se poate si ...dosim la beci, dar ...nu uitam sa dam cu papalasca in ala ce ne ofera ...moca.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator