Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: APICOMPLEX

Mesajde victor s » 25 Iul 2012, 16:16

Sa zicem ca e destul de bunicel (oricum, este sub asteptari),totusi nu strica sa le faci o cura cu apicomplex.
Ideea este ca produsul nu este o minune, sau poate nu l-am testat eu destul de mult.
Toti roii de anul acesta au beneficiat de sirop cu apicomplex si cu protofil si prezinta destul de bine.
Cam asa arata toti...
Fişiere ataşate
P1030334 (Medium).JPG
P1030332 (Medium).JPG
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: APICOMPLEX

Mesajde mary77 » 25 Iul 2012, 19:08

Roi din ce luna i-ai facut ca si ieu am din mai .Acum sunt pe 5 rame de puiet am luat si 7kg. miere de la iei si am mai luat si 2 rame cu puiet cu albina pentru a face alt roi.Daca nu deranjez ?
mary77
 

Re: APICOMPLEX

Mesajde victor s » 25 Iul 2012, 21:50

Nu , sigur ca nu deranjezi.Vorbind de roi, in acest moment sunt pe 6/7 rame (3/4 cu puiet). Pe data de 3 iunie au fost formati roii pe 3 rame .(miere nu am luat de la ei, ce rost ar avea?)
Dar aici era vorba despre eficienta apicomplexului...daca ai folosit, spune-ti parerea !
Toate cele bune !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: APICOMPLEX

Mesajde sakala » 26 Iul 2012, 17:41

am cumparat deja produsul si il bag in sirop si mai adaug si protofil pentru ca albinutele sa nu duca lipsa de nimic si mai ales sa isi formeze corpul gras pentru iernare sper sa fie bine si daca stimulez la 2-3 zile cu 250-300ml sirop sper sa fie totul ok din toate punctele de vedere sa ies in primavara cu bine


va multumesc pt raspunsuri si multa sanatate
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: APICOMPLEX

Mesajde mircea_tm » 02 Sep 2012, 16:30

buna! daca se introduce apicomplex acum in siropul de hranire, completare...fermenteaza in iarna?
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: APICOMPLEX

Mesajde catalin_viezure_6 » 02 Sep 2012, 17:41

[quote="mircea_tm"]buna! daca se introduce apicomplex acum in siropul de hranire, completare...fermenteaza in iarna?[/que ............................................e fr bine daca bagi apicomplex , normal toamna se baga in sirop caci in compozitia lui are multe elemente ce formeaza corpul gras al albinei pt iarna , eu unu am bagat si o sa mai bag si las protofilul si restul pt primavara caci atunci e rostul lor :geek:
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: APICOMPLEX

Mesajde catalin_viezure_6 » 02 Sep 2012, 17:45

nu fermenteaza atata timp cat este pus in sirop invertit si nu in alte porcarii
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: APICOMPLEX

Mesajde mircea_tm » 02 Sep 2012, 18:00

multumesc! :)
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: APICOMPLEX

Mesajde Gheorghevici Iulian » 02 Sep 2012, 22:28

Eu am 8 roiuri de anul ăsta în diverse stadii, le-am stimulat cu sirop de zahăr invertit + startovit + apicomplex, rezultatul este că mențin ponta la același nivel ca la începutul lui august. Nu știu însă dacă este rezultatul apicomplexului. De luat îl ia fără comentarii, chiar îl așteptă când îl dau la 3 zile. :D
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: APICOMPLEX

Mesajde catalin_viezure_6 » 02 Sep 2012, 23:30

Gheorghvici I scrie:Eu am 8 roiuri de anul ăsta în diverse stadii, le-am stimulat cu sirop de zahăr invertit + startovit + apicomplex, rezultatul este că mențin ponta la același nivel ca la începutul lui august. Nu știu însă dacă este rezultatul apicomplexului. De luat îl ia fără comentarii, chiar îl așteptă când îl dau la 3 zile. :D

sincer stratovit ma dezamagit total nici pe departe nu se compara cu protofilul :|
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: APICOMPLEX

Mesajde arnautu valentin » 04 Sep 2012, 18:38

azi terminat stimularea care s a compus din... 1200kg apiinvert,1.200kg apicomplex,18cutii strtovit,34sticle0,5 protofil!...nu vad mare diferentza fatza de anul trecut cand am stimulat mai superficial!mergem inainte...!
adi1574
arnautu valentin
 
Mesaje: 188
Membru din: 09 Apr 2011, 08:14
Localitate: Cocorastii Mislii, Prahova

Re: APICOMPLEX

Mesajde gica.mosu » 04 Sep 2012, 19:44

arnautu valentin scrie:azi terminat stimularea care s a compus din... 1200kg apiinvert,1.200kg apicomplex,18cutii strtovit,34sticle0,5 protofil!...nu vad mare diferentza fatza de anul trecut cand am stimulat mai superficial!mergem inainte...!

Pai da famelie....mare cheltuieala pe masura,rezultatele - la primavara....Ma bucur ca sinteti optimist,dar cu pastura cum stati???
Eu am trecut la stimularea naturista-pere,pepeni,struguri, prune...Am sa i-au legatura cu Mircea-63 sa scoatem un nou produs
"Miere asortata de fructe" de vinzare ma ocup eu,poate ceva nou se vinde mai bine :lol: SALVEEEE!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: APICOMPLEX

Mesajde alin75 » 24 Ian 2013, 00:29

Buna seara! Este prima data cand am facut turte in care am introdus apicomplex, respectand indicatiile prospectului. Inca de la deschiderea flaconului, m-a izbit un puternic miros de medicamente, dar nu foarte deranjant. Acum vine marea problema - am terminat turtele de facut, respectiv pus/introdus la fiecare familie, dar chiar si dupa spalarea vasului (galetii), in care am facut amestecul, se simte mirosul de medicament. Exista posibilitatea ca acest miros sa se impregneze si in faguri/rame? Care pot fi urmarile pentru o folosire pe un termen mai lung (turte, urmat de sirop), pana la aparitia culesului in natura (este specificat ca nu se administreaza in perioada culesurilor de productie)?

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: APICOMPLEX

Mesajde mirel » 24 Ian 2013, 00:42

stai linistit
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: APICOMPLEX

Mesajde alin75 » 24 Ian 2013, 01:03

stai linistit


Merci! Se cunoaste diferenta in administrare? Familiile au o dezvolare diferita? Am cautat informatii despre produs, dar net-ul este destul de saracacios in informatii.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: APICOMPLEX

Mesajde mirel » 24 Ian 2013, 12:54

nu dauneaza dar nici minuni nu face, nu am facut un studiu de hranire pe loturi cu apicomplex,ce contine ii trebuie albinei , deci in concluzie, AJUTA....
zicea cineva pe aici ..% din ceaiuri + ..% din ceapa + ..% din...+......+..% din apicomplex +......se aduna si stupul merge altffel decat fara nici un ajutor
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori