Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM ANUNTURI IMPORTANTE

Anunturi importante pentru membrii forumului Stuparitul...Regulamentul forumului Stuparitul, sponsorizari apicultori si alte anunturi importante.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii! : viewtopic.php?f=35&t=6168

BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde mircea » 09 Sep 2012, 10:31

In amintirea colegului nostru Gica Romanescu, incercam si anul acesta sa acordam o bursa unui apicultor incepator.

Conditii de acordare a sponsorizarii :
- se acorda unui apicultor incepator (max. 45 de ani), membru activ al forumului Stuparitul
- apicultorul incepator trebuie sa dovedeasca pe acest forum (prin poze si mesaje), ca este iubitor de albine si ca are pasiune pentru apicultura
- sa aiba o mica stupina in posesie, pentru ca sponsorizarea nu se acorda doar unei "promisiuni" de viitor
- sa aiba activitate sustinuta pe acest forum (in anul 2012 si inceputul anului 2013), fara insa a face din postarea mesajelor, o "vanatoare"
- apicultorul trebuie sa aiba identitatea cunoscuta (sponsorizarea nu se acorda membrilor anonimi)
- apicultorul trebuie sa aiba o pagina personala in care sa-si prezinte activitatea

Precizari :
- Bursa Gica Romanescu se acorda in data de 15 martie 2013.
- Membrii forumului Stuparitul vor face nominalizarile (luna martie 2013), iar primii trei clasati, vor fi supusi votarii.
- Sponsorizarea ajunge la apicultorul incepator care obtine numarul cel mai mare de voturi.
- Se acorda numai o singura bursa , pentru un singur apicultor
- Materialele apicole oferite de sponsori se vor primi ca atare, fara posibilitatea de a solicita schimbarea lor cu un al reper .
- Valoarea si componenta bursei Gica Romanescu vor fi stabilite in functie de donatiile care se vor face

Pe aceasta cale invitam colegii apicultori de pe Stuparitul (cat si comerciantii de pe Anunturi Apicole) care doresc sa participe la donatii, sa-si anunte intentia (si sa precizeze ce anume doneaza) . aici : viewtopic.php?f=60&t=2647&p=73301#p73301

** Colegii care vor face donatii pentru Bursa Gica Romanesc, vor beneficia 30 zile de pozitionarea preferentiala a anunturilor personale , pe forumul Anunturi Apicole .
gica.jpg
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde nicus » 09 Sep 2012, 18:23

MINUNAT!
Desi am anuntat anul trecut ca o sa particip nu am mai facut o, datorita:
- organizarii votului la vedere, care din start degradeaza relatiile dintre forumisti.
(cred ca o ..comisie/moderatori sa denumeasca 3 candidati, care sa fie votati dar nu la vedere.
Nu este normal, cand ai de ales intre doua sau trei persoane, sa explici ce este aceea ..simpatie celor..lalti.)
Stim care au fost problemele editiei trecute si anul acesta sunt sigur ca va fi mai bine,

Ma bucur nespus ca tinem acest "nume"-Gica Romanescu la vedere si oricare ar fi organizarea acestei editii
ma autodenunt cu o ..donatie.

Inca o data spun multumesc Nea Gica, pentru ceea ce ne ai lasat!
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde iunicu » 10 Sep 2012, 08:26

I cazul asta ma inscriu si eu ca anul asta ma incadrez la toate conditiile de participare.

Nu prea inteleg aliniatul
-apicultorul trebuie sa aiba identitatea cunoscuta (sponsorizarea nu se acorda
membrilor anonimi)
Ce inseamna in cazul asta, identitate cunoscuta?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde modigliani » 10 Sep 2012, 10:02

Candidez pentru un singur lucru :

- imi este absolut evident ca in primavara voi incepe timid sa cresc albine - initial din curiozitate , fascinatie , hobby - dar asta o voi face din economiile personale .

Insa conjunctura ce m-a pus fata-n fata cu Gica tine de tehnic . Mai exact COLECTORUL DE VENIN . Perfectionarea acestuia si realizarea la un pret accesibil . Din ce-am inteles a fost unul dintre VISELE SALE !
La momentul la care ne-am cunoscut discutiile si planurile s-au oprit intr-un punct anume .
Daca despre cresterea albinelor abia invat citindu-va , ei bine pe "tehnic" stau binisor .
Cu sprijinul fiului sau , Augustin , cu sprijinul dumneavoastra , al tuturor , as putea finaliza acest proiect . Proiect care mi-a captat atentia inca de la prima noastra intalnire .
Fac asta in primul rand in memoria domniei sale ........


Ma oblig categoric in fata intregului colectiv ca toate eforturile ( financiare , logistice , etc ) sa le tin sub o totala transparenta si accesibile absolut oricui le cere .
modigliani
 

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde mircea » 10 Sep 2012, 10:10

iunicu scrie:I cazul asta ma inscriu si eu ca anul asta ma incadrez la toate conditiile de participare.

Nu prea inteleg aliniatul
-apicultorul trebuie sa aiba identitatea cunoscuta (sponsorizarea nu se acorda
membrilor anonimi)
Ce inseamna in cazul asta, identitate cunoscuta?

Ce poate sa insemne ? Adica nu se califica pentru participare membrii anonimi (numai cu ID de forum).

------------------------------------------
Invitam colegii apicultori de pe Stuparitul (cat si comerciantii de pe Anunturi Apicole) care doresc sa participe la donatii, sa-si anunte intentia (si sa precizeze ce anume doneaza) aici : viewtopic.php?f=60&t=2647&p=73301#p73301

** Colegii care vor face donatii pentru Bursa Gica Romanesc, vor beneficia 30 zile de pozitionarea preferentiala a anunturilor personale , pe forumul Anunturi Apicole .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde iunicu » 10 Sep 2012, 10:23

Cred ca mie imi pica fisa mai greu. Mai exact, eu sunt user cu identitate cunoscuta?
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde Cristian IONITA » 10 Sep 2012, 10:27

Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde iunicu » 10 Sep 2012, 10:37

Gata m-am dumirit. Multumesc Cristi!
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde bostina constantin » 10 Sep 2012, 15:14

Punctul unu e discriminatoriu!! ;)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde IonutMioveni » 10 Sep 2012, 16:03

Ma bucur pentru continuitatea acestei burse an de an organizata in memoria d-lui Gica Romanescu.
Pentru ca anul trecut(an apicol) am fost ales de colegi sa particip in cadrul burse ....fapt care mi-a produs o bucurie sufleteasca enorma si in acelasi timp mi-a ridicat moralul si mai mult privind practicarea acestei nobile meserii...tin sa va anunt ca anul acesta voi oferi si eu o suma modica de 100 de Ron Castigatorului si 50 de RON ocupantului de loc secund. :)
Toate cele bune ...si inca o data va multumesc pentru tot ce ati facut pentru mine.
Numai bine!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde mircea » 10 Sep 2012, 16:11

Centralizarea donatiilor pentru bursa Gica Romanescu se face aici : viewtopic.php?f=60&t=2647&p=73301#p73301
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde csaa » 11 Sep 2012, 18:10

Frumos mod de a omagia un om! Poate ca nu am sa castig dar ma pot inscrie cu trei familii de albine?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde Radomires » 11 Sep 2012, 22:46

si eu donez 2 fam albine 1 loc 1 [/b]si una loc 2
"Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe"
Avatar utilizator
Radomires
 
Mesaje: 55
Membru din: 25 Feb 2011, 20:06
Localitate: Lipova Arad

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde iunicu » 11 Sep 2012, 23:28

csaa scrie:Frumos mod de a omagia un om! Poate ca nu am sa castig dar ma pot inscrie cu trei familii de albine?

Pai eu am numai 2 roiuri mai babane dar nu depinde de noi sa fim primiti in bursa. Trebuie sa fim nominalizati
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Sunt incepator si doresc ajutor

Mesajde Theodor » 10 Oct 2012, 20:15

Buna seara Domnilor sunt un nou membru al site-ului .Am varsta de 19 ani si din pasiune pentru albine dar si din nevoie de bani as vrea sa investesc intr-o mica afacere cu albine va rog sa ma ajuta-ti si pe mine cu cateva sfaturi . Unde as pute face niste cursuri mai ieftine si de unde pot cumpara niste stupi la un pret avantajos.Tinand cont ca sunt student si nu lucrez din punct de vedere economic o duc cam rau dar fara putin efort nu voi reusi sa fac nimic.
Theodor
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Oct 2012, 19:53

Re: BURSA GICA ROMANESCU : 2012 - 2013

Mesajde Ioan Guist » 10 Oct 2012, 20:58

Ma inscriu si eu cu un ajutor.

Ofer o zi din viata mea.O zi de lucru.Adica ...asa:

Omul castigator, alege o zi.Cand vrea el.Eu, platesc transport dus intors de la el la mine.Exclus elicopter.Oriune oi fi in acea perioada.
Ce mananc eu , mananca si el.Doua portii.Daca nu poate ( eu mananc mult) i le bag pe gat.
Pentru o zi raspund la orice intrebare.Deschid orice stup.Fac flotari.Ma dau peste cap si fac tumbe frumoase.Ling papucii si lustruiesc talpi tocite.Tot.Atat dimineata cat si seara.

Pentru nenea Gica.

Sa fiti iubiti.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Următorul

Înapoi la ANUNTURI IMPORTANTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


cron