Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde iunicu » 12 Sep 2012, 19:30

Ce-mi place subiectul asta.
1 Timpul de fermentatie alcoolica depinde de tipul fructului, nu se amesteca niciodata fructele in timpul fermentatiei.
2 Fermentatia este produsa de nevoia levurilor(drojdiilor) de xigen si in lipsa acestuia ele sparg moleculele de zaharuri pentru a obtine oxigen. In urma acestui proces rezulta alcooli si co2 dar si multi alt compusi care trebuiesc separati corect la distilare. De aceia distilatul se imparte in Frunte(toxica), Inima (comestibila) si Cozi (cu gust si arome neplacute)
3 Folosirea cuprului in distilare da bauturilor un anumit gust pentru ca vaporii care iau contact cu piesele instalatiei intra in reactie cu metalul rezultand saruri de cupru sau sapunuri de cupru ( butirat de cupru, oleat de cupru ), care se depun pe serpentinele refrigerentului, sub forma de pasta influentand gustul final al distilatului.
4 Imediat ce podul de pulpa a inceput sa se deslipeasca de peretii recipientului de fermentatie, trebuie trecut urgent la distilare pentru ca odata terminata fermentatia alcoolica incepe fermentatia acetica daca plamada are mai putin de 15 grade alcoolice.
Plamada este produsul de fermentatie inainte de distilare iar borhotul este rezidul de pulpa din care s-a extras alcoolul in urma distilarii. Nu amestecati termenii.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde maximotgv » 12 Sep 2012, 22:57

Hai sa ma bag si eu cu o intrebare, ca vad ca sunt colegi care se pricep. Cum se obtine o tarie alcoolica de 90 grade(necesara pt producerea protofilului) plecand de la borhotul fermentat de mere sau prune? Cu dubla distilare (palinca) nu am reusit mai mult de 75 gade si doar luand "frunte".
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde MIHAI BALS » 12 Sep 2012, 23:03

maximotgv scrie:Hai sa ma bag si eu cu o intrebare, ca vad ca sunt colegi care se pricep. Cum se obtine o tarie alcoolica de 90 grade(necesara pt producerea protofilului) plecand de la borhotul fermentat de mere sau prune? Cu dubla distilare (palinca) nu am reusit mai mult de 75 gade si doar luand "frunte".

mai dai o data fruntea la cazan!
glumeam!
eu zic ca daca pt 100 fam trebuie 5l de protofil,adica 300 lei,discutie e inutila.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde iunicu » 12 Sep 2012, 23:23

maximotgv scrie:Cum se obtine o tarie alcoolica de 90 grade(necesara pt producerea protofilului) plecand de la borhotul fermentat de mere sau prune? Cu dubla distilare (palinca) nu am reusit mai mult de 75 gade si doar luand "frunte".

Niciodata nu ai sa reusesti sa obtii o tarie de peste 90* alcoolice numai separand fruntea. Trebuie sa separ si cozile.
Ca sa ajungi la concentratia asta de alcool trebuie sa folosesti o coloana de rectificare cu talere sau cu umplutura.
Cel mai neutru alcool pe care l-am baut din cele facute in casa este cel din zahar simplu. Rusii il numesc Samogon.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Mircea_63 » 13 Sep 2012, 07:51

@ maximotgv, e o treaba de temperaturi.
Apa si alcoolul formeaza un amestec numit amestec azeotrop. Desi au temperaturi de fierbere diferite, legatura dintre ele e atat de puternica (cred ca de aici si setea de a doua zi :lol: ) , incat alcoolul, care pleaca primul, ia cu el si niste apa, adica se comporta ca si cum ar fi un singur compus.

Asta-i teorie. Vrei alcool de concentratie mare? Te ajuti de un termometru si nu incalzesti cazanul mai mult de 80-85 grd. Colectezi ce curge si atat. Cu cat creste temperatura, cu atat creste si concentratia de apa. Totusi, cel mai simplu, colectezi doar prima parte -marimea depinde de cat de nare e cazanul si cat alcool ai acolo. Ia-l cu cani separate. In prima cana sigur ai concentratia maxima.
De la tata natura lasare: prin distilare nu vei putea obtine mai mult de 95+ ceva. procente alcool.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Mircea_63 » 13 Sep 2012, 09:01

Iunicule, asta e temperatura lor de fierbere in stare pura. Azeotropii sunt amestecuri de doua sau mai multe substante ce se comporta din punct de vedere al fierberii ca una si aceeasi substanta. Nu pot fi separati total prin distilare.
Maximul de alcool in vaporii alcool-apa, este 95.6%.

Temperaturile de fierbere (si de solidificare [inghet]) depind si de puritatea substantei. Ia baga matale o mana de sare in oala cu apa si pune-i termometrul. Vei vedea ca fierbe la mai mult de 100 grd.
Pune sare in apa si vei vedea ca ingheata la -13 grd.

In rest, corect tabelul lui matale :D Draciile astea de substante, ca si albinele, interactioneaza.
O curiozitate: stiati ca 100 ml alcool + 100 ml apa, dupa amestecarea lor nu dau 200 ml ? :o
Se contracta...

Si apa are "ciudatenii". De la 4 grd in jos se dilata, dar si de la 4 grd in sus se dilata. Asadar la temperatura aia are densitate maxima si pe fundul apelor foarte reci sau chiar inghetate, vom avea mereu, celebrul 4 grd. Daca nu ingheata pana la fund ;) , chiar daca la suprafata are mai putin.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde alin m » 13 Sep 2012, 19:45

din miere nimic? :D
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Mircea_63 » 13 Sep 2012, 20:35

alin m scrie:din miere nimic? :D
din miere? ...hidromel.

Cica denumirea de "luna de miere", vine din Anglia. Acolo, tinerii casatoriti beiau, timp de o luna, numai hidromel. Asa era traditia. Acuma nu stiu...era chestie de igiena? Apa era infecta si era o sursa de boli in orasele si targuri ( nu cea de izvor), iar bauturile astea precum hidromelul sau berea, treceau prin fierbere in procesul de fabricatie. Betivanii ce o tineau tot intr-o bere, hidromel si alte cele...nu se imbolnaveau de pantecaraie si alte boli. Concluzia?
Hidromelul, berea, vinul si altele, au proprietati miraculoase! Vinul are proprietat antiseptice. Chiar si putin vin in apa, omoara o gramada de microbi.

Poti linistit sa faci si bauturi distilate din miere, asemeni rachiului, dar e pacat. E mai scumpa mierea decat rachia si nu iasa mai buna ca aia de pruna.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde martanul » 15 Sep 2012, 00:53

Mircea_63 scrie:@ maximotgv, e o treaba de temperaturi.
Apa si alcoolul formeaza un amestec numit amestec azeotrop. Desi au temperaturi de fierbere diferite, legatura dintre ele e atat de puternica (cred ca de aici si setea de a doua zi :lol: ) , incat alcoolul, care pleaca primul, ia cu el si niste apa, adica se comporta ca si cum ar fi un singur compus.

Asta-i teorie. Vrei alcool de concentratie mare? Te ajuti de un termometru si nu incalzesti cazanul mai mult de 80-85 grd. Colectezi ce curge si atat. Cu cat creste temperatura, cu atat creste si concentratia de apa. Totusi, cel mai simplu, colectezi doar prima parte -marimea depinde de cat de nare e cazanul si cat alcool ai acolo. Ia-l cu cani separate. In prima cana sigur ai concentratia maxima.
De la tata natura lasare: prin distilare nu vei putea obtine mai mult de 95+ ceva. procente alcool.

maestre mai luminat ce se intampla in cazan dpdv. chimic ,nu stiam de ce tuica buna si multa se face la foc mic,acum am inteles.(ma polistule da si apa conteaza ca daca ii din canal cum beti voi nu iese ca berea pe care o beau de cand duceti apa de la mine din sat :lol: :lol: :lol: )
din miere tuica de gutui da pa asta o tin la secret si iese scump da nu se compara cu nimic.
un meserias stie ce este intr-un stup fara sa-l deschida ,un amator il deschide se uita si nu stie ce-i acolo !
martanul
 
Mesaje: 111
Membru din: 28 Sep 2011, 22:08
Localitate: CAMPIA DE VEST

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde martanul » 15 Sep 2012, 01:19

sa va spun una patita de mine .ma duc in regat la o nunta la o verisoara primara ,dupa ce m-am distrat de obiceiurile locului(mie imi place sa particip la toata procesiunea evenimentului) ajungem la locul distractiei pe masa erau saratele si in sticle de pepsi de alea vechi de sticla un lichid alb usor tulbure,ne punem la masa incep discutiile ,mai iau o saratea mai beau din lichid ,mai vorbim mai iau din lichid ,dupa ce beau vreo doua sticle de lichid il intreb pe alt verisor ma ce sucul dracului au astia ca-i cam acru ,la care ala imi zice, ma pai nu-i suc ca-i tuica.atunci am inteles pe colegi din armata care povesteau cum au baut un kg. de tuica si apoi au mers in sat si sa-u distrat,pai daca beiau un kg. de tuica de la mine ii spuneau la caine cuscre. :lol:
un meserias stie ce este intr-un stup fara sa-l deschida ,un amator il deschide se uita si nu stie ce-i acolo !
martanul
 
Mesaje: 111
Membru din: 28 Sep 2011, 22:08
Localitate: CAMPIA DE VEST

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde trantor » 15 Sep 2012, 08:23

Exista si reversul medaliei!
Un nepot casatorit la Oradea imi aducea de fiecare data cand venea acasa o sticla cu palinca, buna nimic de zis. La o vizita a cuscrilor i-am servit cu o palinca de para facuta in regie prorie in "regat". De atunci nu mai trimit ba chiar ma roaga sa-i trimit eu. :D
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Mircea_63 » 15 Sep 2012, 09:17

Categoric... exista rachiu bun si rachiu prost peste tot.
Faptul ca in sud, deobicei , se face o rachie cu grade mai putine, e doar o chestie de traditie. Poate are legatura si cu clima. Nu gradele dau calitatea. Nu zona face rachia ci omul si pomul.

La categoria povesti: in frageda tinerete, vine un potential socru sa ma cunoasca. El oltean, eu ardelean, teren neutru in Banat.
Hai nepoate sa bem o palinca! Si pune o cana mare. Astia-s nebuni -imi zic eu in sinea mea- cum sa bei palinca cu ditamai cana? Gust, buna rau, dar deloc tare. Am baut cu placere si ne-am dezlegat limbile.
Eram convins ca "palinca" lui n-a avut nici un efect, dar cand a fost sa ma ridic in picioare...
Fir-ar sa fie de oltean afurisit cu "palinca" lui cu tot, ca m-a pacalit. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Cristian IONITA » 15 Sep 2012, 09:20

pai cred ca in primul rand conteaza tipul de fructe si mai ales calitatea lor. Una e sa faci din dude, corcoduse si zarzare si alea maidaneze si alta din prune (mere, pere, caise, etc) selectionate.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Mircea_63 » 15 Sep 2012, 09:34

Ai dreptate Cristi, conteaza cam asa:
.Dulceata, cantitatea de zaharuri din fruct. Drojdia face alcool si codoi :| din zahar.
.Textura fructului. Cele zemoase sunt preferate. Merele trebuiesc zdrobite etc
.Aroma specifica fructului.

Corcodusele si dudele n-au destula dulceata si nici aroma. Unii le ajuta cu zahar.

Un vas cu material la fermentat, daca are o concentratie potrivita de zahar si e mai zemos -ceea ce permite drojdiei sa lucreze mai usor, deci mai rapid- poate sa spumeze si sa iasa din butoi, mai ales daca e si cald afara. In situatia asta remediul e o cana cu ulei turnata in butoi. Ulei comestibil, curat si fara miros. Uleiul e antispumant, iar la distilare ramane in blaza (in cazan).
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Mircea_63 » 15 Sep 2012, 11:52

Atentie, stii ce bei? Sau bei ce stii?

http://www.adevarul.ro/international/Ce ... 22596.html

legat de riscul orbirii, datorat metanolului numit si alcool metilic, trebuie stiut ca simturile omului nu il pot deosebi de alcoolul etilic, adica de cel bun de baut. Au acelasi gust si miros.
Cantitatile mai mici de metanol distrug nervul optic si duc la orbire, iar cele mai mari distrug ficatul si duc la moarte.
O lectura suberba ce pleaca tocmai de la o astfel de orbire, este "Zahei Orbul". O carte ce merita citita, indiferent de atitudinea dv. fata de alcool.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde ioanemil1 » 06 Noi 2013, 21:25

Salut tuturor de pe acest forum , am citit acest topic destinat rachiului si doresc sa ma luminati cu cateva informatii referitore la producerea rachiului din gutui , am citit pe net o reteta in care spunea ca trebuie tocate gutuile si pus apa in proportie de 50% la o temperatura de 50-80 grade , nelamurirea mea este daca trebuie pus si zahar si in ce cantitate la un butoi de 200kg , Rog sa imi spuneti daca ati facut rachiu din gutui si cum l-ati preparat . Daca este recomandat sa pun zahar si in ce cantitate ? multumesc.
ioanemil1
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Noi 2013, 21:07

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori