Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sa ma mai inscriu la el in asociatie?

Mesajde Dila Daniel » 14 Sep 2012, 15:00

daniel66 scrie:...am fost vizitat deunazi de un domn de la o asociatie apicola (eu fiind incepator cu un numar mic de familii, doar 23 ,cu tot cu roii din vara nu sunt inscris inca in nici o asociatie).Domnul respectiv m-a vizitat sa vada daca intrunesc conditiile ca sa fiu primit in asociatia pe care cu onor o conduce.In momentul in care a vazut cele doua familii in lazi de polistiren m-a luat destul de tare si cu un ton destul de ridicat aproape mi-a ordonat sa renunt la aceste lazi si sa nu mai fac experimente pe albine deoarece el cu peste 200 de familii nu isi permite sa faca asfel de experimente si eu in nesimtirea mea de incepator si cu doar 23 de familii imi permit sa-mi bat joc de albine .Dupa aceasta experienta destul de neplacuta nu stiu daca se mai merita sa ma inscriu in asociatia dumnealui ,poate este mai indicat sa ma inscriu in alta parte unde desi mai indepartata ca locatie presedintele asociatiei nu se considera si stapanul asociatiei.Astept cu interes comentariile dv.-oastra.


Mircea_63 scrie:Nici eu nu sunt inca inscris in vreo asociatie, dar am retinut ca in general asociatiile primesc ca membrii chiar si simpatizantii albinelor, adica primirea nu e conditionata de posesia stupilor.

Scriu, doar pentru ca sunt frapat de ceea ce scrii. Tu esti proprietarul stupilor si este de un elementar bun simt sa nu abordeze problema in acest fel. Probabil ca nu regulile asociatiei il fac sa se poarte astfel ci caracterul. Am mai intalnit genul asta de oameni si solutia adoptata de mine a fost...adio.
Te va contacta, ii spui pe cel mai amabil ton cu putinta ca ai rezolvat si te-ai inscris deja in alta asociatie, imediat te va intreba "in care"?? Pentru ca apoi sa-ti spuna cat de escroci sunt aia si ce gresala ai facut, etc asa ca cel mai bine e sa spui ca tata a ales, iar tu nu stii cum se cheama, dar asta este si la revedere. Cunosc oameni care la un astfel de comportament, afirma ei, l-ar fi scos afara. Sfatul meu este: scapa-te rapid de astfel de oameni!
Decizia iti apartine. Ia sfatul meu ca pe reactia unui om revoltat. Daca l-ai cunoaste mai bine, ai constata ca e proprietarul unui caine fioros cu care se mandreste! (nu-l cunosc, e o intuitie)


adibumbescu scrie:Mare mai este GRADINA DOMNULUI.
Nu ca as fi eu foarte bisericos , dar sunt destule asemenea situatii... no-coment ,in care personal mai bine ma inchin si spun in gand o rugaciune.
Unde am ajunge daca ne enervam si suparam la fiecare situatie de acest gen?

De ex. am observat soferi si chiar pasageri la mine in masina, cum injurau si se enervau foarte rau pentru cate un pieton care traversa neregulamentar , sau soferi mai tupeisti ,pietoni pe trotuar care faceau ,,mai stiu eu ce'' etc.
In doua cazuri avand la indemana un tensiometru am si demonstrat ,,victimei suparate" cu cat avea tensiunea mai mare pentru niste nimicuri.

Nu stiu daca stiati dar dupa cateva statistici facute in SUA de cercetatori pe cateva zeci de mii de apicultori, s-a ajuns la concluzia ca apicultorii sunt cei ma longevivi omameni de pe planeta.

Pe langa consumul produselor stupului, acest factor de echilibru psihic era printre cele mai importante,stresul fiind principala cauza a mortalitatilor din ziua de azi.

Ati observat si dv. ca atunci cand deschidem un stup trebuie sa fim calmi, miscari gratioase, uitam restul problemelor si intram intr-o lume organizata perfect, in care nimeni nu trage chiulul ,etc.
Lucrul cu albinele este considerat o adevarata terapie, adeverita de multi oameni cu boli incurabile, care dupa ce s-au apucat de apicultura ,s-au vindecat miraculos . Am avut un caz in familie.

Asociatiile de azi incearca prin toate metodele posibile sa atraga membrii cotizanti cat mai multi, oferind tot felul de avantaje, informatii, etc. si nicidecum prin impunerea unor conditii de management pentru fiecare apicultor in parte, obordand si o atitudine infioratoare ,dictatoriala.

Numai bine si mult calm.

(ca dac nu ...!? va calmeaza albinele sigur :) )


daniel66 scrie:Am fost si atunci si acum destul de calm.Aseara am fost sunat de respectivul ,,domn" si am fost invitat la discutii pentru a fi admis in asociatia pastorita de dansul,l-am
refuzat politicos .M-a intrebat de ce nu mai doresc sa ma inscriu si cu tot calmul nu m-am putut abtine sa nu fiu putin rautacios si sa-i explic ca la 46 de ani sunt in stare
sa-mi aleg asociatia din care sa fac parte .Sa nu mi se impuna ce lazi sa folosesc si ce sa fac cu mierea si unde sa o vand ,destul ni se impun de catre stat o gramada de reguli aberante ca sa mai inghit si ordinele cuiva care nu are nici un drept sa mi le dea.Binenteles ca mi s-a spus ca tot la dansul voi ajunge ca are cea mai tare asociatie
si in cel mai scurt timp o sa ajung la sapa de lemn fara ajutorul sau.Ma mai gandesc daca mai merita sa dau 200 de lei anual la o asociatie daca au un asemenea comportament.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Sa ma mai inscriu la el in asociatie?

Mesajde Mircea_63 » 14 Sep 2012, 16:05

Totusi, eram curios daca are cainele de care ziceam :lol: Eram sigur ca faci o mare greseala ca nu te inscrii in asociatia lui caci doar asociatia face mierea, nu albinele. ;)
Poate sunt in postura soferului din dreapta...cum zice adibumbescu, in general ca sofer sunt foarte calm, iar recomandarea mea era sa te scapi de el elegant, dar am intalnit soiul asta de oameni si asa cum unii au ca fobie paianjenii, serpii etc eu am o crunta alergie la genul asta de oameni.
Daniele, mult succes in apicultura si butoaie pline!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Sa ma mai inscriu la el in asociatie?

Mesajde paul » 14 Sep 2012, 17:22

Cum va roaga pe voi sa intrati in asociatie si eu trebuie sa ma rog sa fiu primit :?: :shock: :shock: :shock:
Dar , neavand prea mare disponibilitate spre "rugaciune" , am ramas ... neasociat :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori