Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde macko2001 » 11 Mai 2012, 13:49

Acest sistem (cutia de plastic montata in spatele stupului ) , prezentata aici http://stuparitul.3xforum.ro/post/2967/ ... _stupilor/
poate fi folosita si la stupii varsati sau numai in pavilion? Nu poate declansa furtisag? se pot hrani astfel roiurile nou-create?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde un OM » 11 Mai 2012, 23:16

Atentie la explicatiile privind influenta luminii. Furtisagul ar fi influentat numai daca capacul nu ar fi inchis etans, sau cutia ar fi stropita cu sirop.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde balasbebe » 15 Sep 2012, 06:48

Am reluat de cateva zile o preocupare mai veche despre acest subiect cu un prieten stupar. Dorim sa facem un sistem de hranire, cu materiale cumparate, dar ne lipseste pompa de alimentare. Pe oferte costa sute de euro, sunt si prea mari. Inca mai sap pe la GOOGLE, dar rezultatul este slab. Este greu sa fac ceva cu un buget de criza.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde jenica67 » 15 Sep 2012, 08:24

Cel mai simplu, de realizat este o pompa cu piston, care poate fi realizata de un strungar. Un motor electric, cu excentric sau sistem biela manivela, cilidru, piston cu inele "O", pentru etansare in loc de segmenti, doua supape de sens, formate din doua bile cu arc, montate la intrare si la iesire din piston, pe furtun, si problema este rezolvata. Sau mai simplu, pentru sirop, eu asi incerca o pompa de benzina, sau motorina, electrica.
Dar pompa este necesara, numai daca nu se poate realiza, circulatia prin cadere. Daca se poate realiza, este suficient un ventil de apa, de masina de spalat si un temporizator de priza, ce costa 20-30 de lei.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde balasbebe » 15 Sep 2012, 18:17

Da in conditii de criza se poate improviza. Din pacate ma gandesc la rugina care s-ar forma. Ceva facut pe strung nu stiu daca ar avea viata, si ma gandesc neaparat la teflon sau inox.

Am o pompa de ulei de la un utilaj, dar inca nu am incercat cu ea, deoarece este cam mica. Nu se poate o pompa de benzina sau de ulei deoarece are o bila care se poate bloca cu zahar. Voiam sa o fac sa dizolve si zaharul iar temperatura de lucru este aproape de 100 de grade. Pompa de ulei lucreaza la temperaturi ridicate.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 16 Sep 2012, 13:40

fratilor nu va chinuiti sa inventati roata mere bine butoiu de bere si aeru comprimat cu pompa de mana in cel mai rau caz sau cu pompa de zugravit,daca este generator de curent si compresor se poate chiar automatiza treaba si programa!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde balasbebe » 16 Sep 2012, 17:27

Ar merge si prin forta gravitationala, dar trebuie licrat destul de curat. Ma refer la o filtrare foarte fina a siropului. Orice scama, va bloca un circuit. De aceea ar trebui ceva presiune de un bar cel putin. Sunt butoaie de bere de 50 si 100 litri. Intra prea mult aer. Am un vermorel de 15 litri pe care-l voi folosi la teste. Pana se goleste trebuie sa treaca minute bune.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 16 Sep 2012, 20:36

prin forta gravitationala sau presiune hidrostatica nu se imparte in mod egal cele de jos primesc mai mult daca vreti sa folositi zeama de porumb nediluata atunci tot mai bun e aeru comprimat
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde balasbebe » 16 Sep 2012, 20:43

Vreau sa folosesc un sistem pe teava PP, bara la 4 metri, si la fiecare sa fie alimentata separat, din mai multe motive. Incep la cateva si daca merge sa le mai dezvolt sau sa ma opresc aici. NU am curent iar la pompa nu dau. Am vazut ceva pompe de motorina la 12 volti. Daca le-as avea in mana as putea sa le apreciez valoarea lor din punct de vedere al fiabilitatii ei. O sa rog un coleg din Oradea sa le studieze daca sunt pe stoc in acel depozit, si in functie de pret sa o cumpar.

Voi folosi o tubulatura si niste ventile cu care sa le reglez mai usor.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 16 Sep 2012, 20:54

am lucrat ca zugrav dadeam intr-o zi la pompa un apartament intreg am socotit atunci cam la 2-3 mii de pompe,e cel mai simplu,chiar si maghiarul mi se pare daca nu gresesc ca vorbeste de vro 2 bari.merge butoi de inox sudat pe el o valva de masina si cu o pompa manuala nu de picior doar sa fie iesirea la diametrul aprox al conductei si dai la toti odata,cand e plin din cateva pompe ai ajuns la 4 bari,pe masura ce se goleste mai trebuie pompat dar incomparabil mai putin decat mutatu cuplajelor la alta conducta sau deschisu stupilor
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 16 Sep 2012, 21:00

mai e o smecherie pe care o folosesc cei de la vulcanizare,o butelie in care duci de acasa aer comprimat la 8 bari si cu asta ai terminat si scapat de pompe.cu pompa de motorina si io mi-am batut capul dar e bai vascozitatea si nu stiu daca e-n stare sa faca presiune pretul e vro 300 de euroi!da ne auzim maine pe tel,ca azi l-am uitat undeva!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde jenica67 » 16 Sep 2012, 23:06

Ca sa primeasca toti la fel, siropul trebuie sa circule pe o conducta mai groasa, sa zicem de jumate de tol, si la intrare in fiecare stup, sa fie o diuza de 2-3 mm. Astfel, nu va fi mai mult sirop la primul stup si mai putin la ultimul. Cu cat nr de stupi este mai mare si grosimea tevi trebuie sa fie mai mare, sau sa existe un distribuitor si mai multe ramuri.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 16 Sep 2012, 23:14

leatule,suma gaurilor ar trebui sa fie <sau= cu fiul conductei dar daca povestim de niscai bari nu prea mai conteaza!
ce diferenta mi se pare mie ca ar fi la vagon la randu de jos(vagon cu 3 randuri) ar fi mai mult maglavais cu cantitatea care se scurge de pe conducte ca aeru pleaca afara la cea mai apropiata duza ce ramane pe conducte se goleste cu ajutoru presiunii hidrostatice asa ca ar fi cu ceva nesemnificativ in plus,da nici cu cana nu se da ca la farmacie!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde balasbebe » 17 Sep 2012, 06:51

La mine terenul la una din stupine terenul este in panta. Din start vreau sa fac sistemul la fiecare rand separat. Il voi alimenta ziua, fara sa deschid robinetele. Seara este foarte simplu la o anumita ora sa le manevrez. Problema mare se pune mai ales primavara cand este mai rece, si noaptea ingheata. De multe ori am gasit albinele in hranitor moarte. Toate hranitoarele sunt deasupra cuibului. Am zis ca deasupra este mai cald, dar nu suficient. Ca recipient ma gandesc la bazinele de masina de spalat. Incape mult pana la 40 de litri. La ce ma gandesc eu pe randuri este mult prea mult. Un bazin se gaseste la 20 de lei maxim. Singura problema va fi cu siropul care ramane pe conducta, sa nu fermenteze, cand este mai diluat si afara este cald.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde adrian.vintila » 17 Sep 2012, 09:51

Am facut eu acest sistem in primavara si functioneaza foarte bine.
In primavara am avut conectati doar 113 stupi si fiecare primea aprox aceeasi cantitate.
Acum am conectati 273 si se pare ca sunt diferente mari; ultimii primesc ceva mai putin.
Trebuie sa impart totul in 2 parti.
Folosesc pentru pompare un compresor de 50 l si un regulator de presiune.
Butoiul folosit are 60 litri. Aerul di compresor ajunge pentru a da 2 sarje. Plimb compresorul in portbagaj.
Pentru detalii sumati 0765434353.
Fişiere ataşate
2012-09-15 14.45.44 (Copy).jpg
15.09.... in urma stimularii de toamna
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: Sistem automat de hranire pentru albine

Mesajde kamy » 17 Sep 2012, 12:32

[quote="adrian.vintila"]felicitari adriane ai tacut si ai facut,eu am cumparat am tot vorbit da n-am mai terminat!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori