Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 15 Sep 2012, 21:19

cantemir scrie:
In anul 2009 dl ing. Dobre a prezentat un Layens pe care dansul il exploata de sase ani pe pavilioane: 12 rame DB puse vertical in cuib, 10 rame cu inaltimea pe jumatate si 45mm latime in magazin. Ramele din cuib au la leaturile inferioare niste prelungiri (ciocuri) de cativa mm pentru a nu strivi albinele. Ramele din magazin au leaturile superioare dreptunghiulare si puse una langa alta formeaza podisorul. Fund cu plasa de inox pe toata suprafata, urdinis taiat in corp, hranitor de mare capacitate si doua .

Corect, dar in 2010 prof Ursu a venit cu o idee care a fost geniala pentru posesorii de Layens....camera de vizita.....desigur el mai bate apa-n piua cu formatul lui , dar viata merge inainte.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Kostas » 15 Sep 2012, 21:53

Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 15 Sep 2012, 22:14

La min 11 01 Teinegru intreaba ....de ce nu ME....acum stiu ...e prea putin .
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 15 Sep 2012, 22:31

Nici asta nu merge...Vezi reactia mea la aceste explicatii....min 11 50 , natural fara pixel :)
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde gabi bee » 15 Sep 2012, 22:48

cineva spunea pe forumul vechi ca daca se formeaza o coroana mai mare de miere deasupra puietului , in cazul layensului, albinele urca mai greu mierea in cat ! teoretic nu ar trebui sa se intample asa dar poate cei cu layens ar putea spune mai exact daca este asa ! si eu sunt interesat de layens , cu toate ca desi am albine de doi ani, pana acum am facut 4 tipuri de lazi ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: STAS pentru Layens

Mesajde cantemir » 15 Sep 2012, 22:59

Ba eu cred ca magazinul poate functiona cu orice fel de rame STAS asezate perpendicular pe cele din cuib: 7 bucati cu leatul superior de 44mm (ca la 45mm imi da cu zecimale!). Cules sa fie...
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 15 Sep 2012, 23:05

[quote="gabi bee"][/quote]Mergi inainte.Atat timp cat vei reusi sa traiesti si din hooby , satisfactiile sunt mari.Cel mai mare regret al meu , am stocat scandura pentru Layens ....15 ani....STAS-ul si provaduitorii lui , bata-i vina. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 15 Sep 2012, 23:19

cantemir scrie:Ba eu cred ca magazinul poate functiona cu orice fel de rame STAS asezate perpendicular pe cele din cuib: 7 bucati cu leatul superior de 44mm (ca la 45mm imi da cu zecimale!). Cules sa fie...

Noi ne dorim .... :o sa avem o singura rama in cuib , camera de vizita si cat...bașca sa putem vinde si doritorilor de dadant...familiile iernate pe Layens. 8-)
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde cantemir » 15 Sep 2012, 23:51

Am inteles perfect ce ne dorim si chiar imi bat capul cu asta. Totusi ceva imi e neclar: la transvazarea familiilor iernate pe Layens in cutii Dadant (sa zicem ca am gasit rama multifunctionala), cuibul va arata rasturnat, cu coronita de miere intr-o parte. Asta nu va afecta dezvoltarea ulterioara a familiilor?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: STAS pentru Layens

Mesajde teinegru64 » 16 Sep 2012, 07:47

Nu au fost probleme cand am format roi cu rame dadant...luate din stupii layens.
http://teinegru64.sunphoto.ro/experimen ... PGZBOHPNGF
...si nici altii nu se plang...
http://teinegru64.sunphoto.ro/prof_armeanu/44730771
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STAS pentru Layens

Mesajde cantemir » 16 Sep 2012, 12:42

gabi bee scrie:cineva spunea pe forumul vechi ca daca se formeaza o coroana mai mare de miere deasupra puietului , in cazul layensului, albinele urca mai greu mierea in cat !

Din auzite iti spun (ca Layens-i am vazut doar in poze): la iesirea din iarna, coronita de miere ramasa deasupra cuibului e subtire, sau chiar deloc. Asa ca se recomanda montarea magazinului inca de la primul cules important, chiar de la pomii fructiferi.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: STAS pentru Layens

Mesajde cantemir » 16 Sep 2012, 13:19

cornelioandanciu scrie:Pai daca nu mai are coronita, inseamna ca nu mai are miere pe rama! Atunci cum sa montezi catul? Ca doar nu or fi la iesirea din iarna plini cu puiet...

Chiar asa spun cei ce exploateaza cu succes Layens-ul, dar scoti vorba cu clestele de la ei. Un lucru e sigur totusi: familiile iernate in stupul asta sunt printre cele mai puternice in primavara: ierneaza doar pe miere, nu au nevoie de apifixpixuri (turte, pungi, placi, sirop etc. puse peste rame), au pierderi mici de populatie si incep cresterea puietului din vreme. Nici mie nu-mi sunt clare toate aspectele, dar fiind hobby-st am tot timpul din lume sa le descopar, ca doar nu ma grabeste nimeni! :lol:
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Stefan_D » 16 Sep 2012, 21:48

Stefan_D
 
Mesaje: 53
Membru din: 30 Mai 2011, 22:37

Re: STAS pentru Layens

Mesajde cantemir » 18 Sep 2012, 01:10

Stefan_D scrie:O intrebare: Ce dimensiuni are rama folosita de Dl. Dobre Tremot?

E vorba de rama Dadant (ca dim. interioare) pentru cuib. Pentru cat, n-am inteles nici eu care-i treaba cu 30/30... echivalent cu rama ME. Si pe mine m-a iritat atitudinea ferma anti ME a domnului inginer, desi stiu ca Stas-ul pentru stupii astia a fost adaptat si adoptat la vremea respectiva, strict la conditiile climatice ale Romaniei.

Problema e ca anul nu mai are chiar patru anotimpuri, asa cum am invatat la scoala, ci o iarna lunga si ciudata, cu variatii mari de temperatura zi-noapte si de la saptamana-saptamana si o vara scurta si capricioasa. Primavara si toamna s-au redus la mici perioade de tranzitie intre cele doua sezoane.

Apicultorii cu experienta pe Layens, multi-putini cum sunt, au realizat inaintea tuturor ca stupii lor sunt cel mai putin afectati de schimbarile de clima, ca albina se poate dezvolta natural si normal in decursul intregului an si bineinteles, ca pot avea productie. Fiecare in parte a obtinut rezultatele sale dupa ani de truda , experimentare, speranta si lupta impotriva curentului si a preconceptiei ca Layens e demodat, depasit, deuet, orizontal, greu, instabil, neconform... De aici si secretomania layens-istilor: fiecare isi apara munca si nevoile si neamul si roadele muncii sale.
Asa ca nu ma astept sa ne puna nimeni pe masa, de-a gata, mura-n gura un studiu complet: LAYENS FARA SECRETE-editie speciala si gratuita pentru pinguini.
Semneaza: cantemir- un pinguin ce si-o va lua pe coaja!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: STAS pentru Layens

Mesajde akmm » 18 Sep 2012, 15:15

Iata ce zice Abatele Warre despre stupul Layens(printre altele)
,,Observatii
Se fac referi la Stupul Layens ca la un stup sistematic modern.Se inplinesc insa 50 de ani
de cand am abandonat stupul pe 9 rame cu magazin.E bun pentru iernare, dar sunt rare
cazurile cand albinele urca in corpul de sus. In partea de sus a ramei adanci din catul de jos
se regaseste mierea cuibului. Albinele dispretuiesc ca treaca peste miere in corpul de sus.
Prefera sa roiasca.''
Mai adaug un comentariu personal.
In conditiile tarii noastre, indiferent de ce zice unul sau altul, stupul cu rama STAS 435x300 (Lxh), nu are inca egal.
O asemenea rama cu rezerve pe cel putin jumatate din fagure ( poate fi lasata si o rama buna de ouat cu miere mai putina, cu conditia ca cele laterale ei sa aibe in exces), iti asigura o iernare foarte buna chiar in ierni severe.
Rama Layens, deoarece este ingusta si inalta, presupune prezenta mierii in partea de sus in tot timpul anului.Acest lucru obliga albinele sa-si faca rezerve de acolo in jos.
Nu putine sunt cazurile cand la rama Dadant insa, ouatul sa se faca integral pe toata rama.Un magazin pus la timp este tocmai binevenit ca familia sa-si inceapa acumularea in catul de sus, adica exact deasupra puietului.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: STAS pentru Layens

Mesajde Stefan_D » 18 Sep 2012, 16:36

Stefan_D
 
Mesaje: 53
Membru din: 30 Mai 2011, 22:37

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori