Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2012, 06:44

Adi Hodis scrie:Pot sa indraznesc si eu sa fiu p'ailea ?.


Sigur! De fapt tu esti cel mai mare sustinator al MER-ului p-aci.
Speram sa vina si ceilalti grei, ca zilele asta am fost atacat din toate partile si au incercat sa ne ciuruiasca, dar ii ciuruim noi. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde akmm » 21 Sep 2012, 09:12

Sper sa nu supar pe nimeni facand acest comentariu.
De la inceputuri stuparii au cautat in permanenta forma stupului/ramei si a tehnologiei in asa fel incat efortul sa fie minim iar rezultatul maxim.In final toti intuim ca albina nu este un animal pe care sa-l duci la pascut si sa dai cu batul in el daca o ia pe aratura.Are propriile reguli iar indelunga sa supravietuire dincolo de toate cataclismele si glaciatiunile trecute a invatat-o foarte mult.
Parerea mea este ca MER-ul este o incercare discreta de a fenta lucrul cu doua rame: de cuib si de stransura ca la Dadant. Si nu cred ca e cea mai buuna solutie pentru calitatea mierii( nu discutam de Warre aici...).
Iar evitarea acestui subiect nu ar aduce nici un avantaj posesorilor.Deocamdata rama STAS Dadant nu poate fi inlocuita cu certe rezultate.
Ca mai apoi invelim adevarara intentie cu tot felul de explicatii, iar nu cred ca ajuta.O aceeasi abordare o au si cei ce renunta la doua magazine si pun o rama de cuib cu rama STAS peste Dadant.Nu cred ca lucrul cu doua tipuri de rame este un impiediment.
Si daca spunem ca cel mai usor de lucrat este stupul orizontal ( parerea unora), atunci stupul Dadant este orizontalul perfect in afara de cazul in care cade culesul/nectarul peste noi si atunci montam magazinul.
Sa te legi apoi ca MER-ul sa fie 162 sau 156 sau mai stiu eu ce dimensiune in plus sau in minus iar nu cred ca e o discutie constructiva.MER-ul este un stup ca oricare altul care va avea atatia utilizatori cati isi vor regasi dorintele implinite in el.Vorba Abatelui, daca e cu adevarat bun, discutam dupa 10 ani/sezoane de utilizare.
In anii prosti cand magazinele sunt de prisos, posesorii de Dadant pot utiliza aceste caturi pentru roiurile tarzii nou formate, mai ales ca rame gata cladite si neouate/ouate, au cu duiumul.
Nu sunt impotriva nici unui fel de stup, sunt insa de parere sa nu punem de la inceput ouale intr-un singur cos, mai ales intr-unul impletit de altcineva si fara proba de rezistenta.Hai bateti-ma....
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 09:25

hei, cica in urma interventiei lui Nelu Guist pe pagina sa personala deja sunt rosii firele telefonice intre tamplari si "apicultori"
toata lumea contramandeaza comada de MER-uri si cauta solutii bune de lipit caturile de 1/2 intre ele :lol:
alo... baietii... io, alt_stupar, din compasiune pentru cei care s-au razgandit brusc, ofer o alternativa: dau la schimb lazi Dadant ( :mrgreen: drept ca ceva mai coapte) contra Mer-uri nou-noutze :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 09:39

si-acum serios vorbind, iara ma mananca-n... sa scriu cate una-alta despre rama asta "cat cravata" si parca vad ca mi-o iau in freza la fel ca asta-iarna la "cauzele mortalitatilor"...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 09:48

fie...
asadar, de ce MER in exploatatii catalogate "de subsiztenta"?
-pentru ca este la moda ?
asta nu-i motiv !
-pentru ca total iventar lada este mai vast si mai scump ?
nici asta nu-i motiv, ba din contra!
- pentru ca "face" miere mai multa ?
clar, acest raspuns este eronat !
- pentru ca volumul de munca necesar este mai scazut ?
pai la stupine asa-zise de subzistenta (pana-n 60-80 de stupi) nu ar trebui ca apicultorul sa se planga ca-i prea mult de munca (aici vom dezvolta mai tarziu)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde Cristian IONITA » 21 Sep 2012, 09:56

neneStuparu' altu .... nu mai scrie posturi consecutive ca din cate stiu eu nu se dau premii la numarul de posturi .... daca nu ti-ai terminat ideea modifica in postul deja deschis, e mult mai simplu si usor sa fii citit asa.

PS: acum te astept sa mai adaugi la foileton si cum ca Nelu a lu' Onita cam face pe desteptu.

pps: si ceva la subiect .... din pacate nu-s putini cei care isi croiesc viata strict pe principiul copy - paste fara a face nici cel mai mic efort de ratiune.
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 21 Sep 2012, 10:06, modificat 1 dată în total.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 10:01

deci cum spuneam "cineva" renunta la trecerea pe MER.
Va asigur ca acel "cineva", vorbind dpdv apicol, cand hotaraste sa faca sau sa nu faca o astfel de trecere are niste argumente suficient de solide! Astfel de stupine nu se trec de pe o rama pe alta asa, de azi pe maine ca un moft, gestionarea si dezvoltarea lor se face in baza unui business-plan bine stabilit cu pasi clari si termene bine fixate...
Problema este cu "ceilalti"...
ce i-a determinat pe ei sa-si doreasca MER ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 10:06

Cristian IONITA scrie:neneStuparu' altu .... nu mai scrie posturi consecutive ca din cate stiu eu nu se dau premii la numarul de posturi .... daca nu ti-ai terminat ideea modifica in postul deja deschis, e mult mai simplu si usor sa fii citit asa.

PS: acum te astept sa mai adaugi la foileton si cum ca Nelu a lu' Onita cam face pe desteptu.

nene Oanea (sau azi esti Nitza ? :lol: ) pai tu ziceai ca ma ignori, la ce-ti trebuie sa ma citesti ???
...rabdare si ceai de tei... vin si capitolele urmatoare... mai pastelate sau mai colorate... functie de cum te bagi in seama !
ho-ho ce sa vezi... ai priceput rostul "puncte-punctelor" in fraza. Copace-copacel :lol: :lol:

P.S. Vezi ca esti cam off topic pe acilea !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde andrei_calinescu » 21 Sep 2012, 10:10

Adi Blaguescu(alt stupar),
Ai testat MER-ul , il folosesti cu succes.
Pe mine ma intereseaza subtilitatile in folosirea lui , chichitzele.
In momentele critice.
1. Iernatul.
Discutam de un cuib fragmentat, de acele supr de lemn intre corpuri. Ce masuri (grosimi) folosesti tu la leaturile superioare-inferioare?
Folosesti rame drepte sau Hoffmann?
2. Roitul.
Cum scoti un stup din starea asta(sau incerci sa-l scoti), o data ce prezinta botci ?

Cuibul il organizezi pe 3 corpuri sau pe 2? Daca ar fi pe 2 , la o rama de 146 de mm inseamna un cuib Dadant.
Bineinteles imi poti spune , e in functie de matca, dar astept raspunsul tau.

Iti multumesc, in speranta sa inchegam un dialog scolastic-pragmatic.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 10:16

incerc... dar e ca-n relatarea aia de-am mai zis-o odata... la ora de matematica profesorul lucreaza cu elevii unei clase la o problema. La mijlocul orei, un elev din ala care n-avea nicio treaba... "dom profesor, dom profesor... va place ce avion am desenat ?"
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde Cristian IONITA » 21 Sep 2012, 10:18

pai tu ce "asteptari" ai avea de la un profesor care cu 2 zile inainte behaia pe colidoare?

iar acum inainte de-asi expune vastele cunostinte mai intai desface catalogul si-l intinede prin toata clasa?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde andrei_calinescu » 21 Sep 2012, 10:22

Adi, haide mai omule , te rog sa ramai imperturbabil pe subiect.
Eu am stuparit Dadant si ME pana acum.
MER -ul probabil se va standardiza in functie de necesitatile stupinelor mari si f mari.
Hai sa incercam sa creionam un subiect serios.
Ai vazut ce elegant a raspuns Dan Margarit la provocari.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Fan club MER

Mesajde Mircea_63 » 21 Sep 2012, 10:24

Desi intrebarea asta e valabila in orice Fan club "lazi", o scriu aici: cum ramane cu vechea vorba cum ca nu lada face mierea?

Pre-incepatorii ce aterizeaza pe forum, intreaba "ce tip de lada sa-mi aleg?" Citind si rascitind, concluzia era ca alegi lada cu care lucrezi mai usor. Ideea ca intr-o zona sau alta se preteaza lazi diferite, e vaga, adica nu ajuta la alegerea tipului de lada. Cred ca in orice zona te-ai duce vei vedea lazi diferite si stupari diferiti. Daca intrebi de productie, unii sunt sinceri, altii te socotesc indiscret, iar altii ori te descurajeaza ori iti spun de-alea pescaresti, dar nu stii in ce categorie e interlocutorul.

Evident ca MER e o lada minunata in ce priveste manopera ceruta stuparului. Ca ar fi ceva mai costisitoare...se amortizeaza repede. Polarizarea in fani aia, aia, este si nu este fructuoasa, depinde cat de mult se merge pe argumente dezbatute la rece.

Face sau nu lada, miere? Albinele produc mai mult sau mai putin in functie de lada?
De ce, da sau de ce, nu? Diferentele de productie la o lada sau alta tin de modul de lucru insuficient de bine cunoscut, sau orice ai face, in lada X productia va fi mai mica?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Fan club MER

Mesajde andrei_calinescu » 21 Sep 2012, 10:30

E miere si miere.
Daca vorbim de caturi(de stransura).
Cand in Franta a inceput declinul cantitatilor mari, au adus din America ce se cheama "feed chambers", adica CATURI americane care au inaltimea cam jumatate din caturile de jumate.
Si la noi poate fi un argument.
Nu in toate zonele ai culesuri unde un cat 1/1 sau 3/4 poate fi capacit sau umplut. In cazul asta o supr redusa de fagure poate fi un avantaj.
E unul din aspecte.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 10:30

andrei_calinescu scrie:(alt stupar),
Ai testat MER-ul , il folosesti cu succes.

In toamna `09 am "pipait" prima data o lada MER la Hodis. Acolo, din zona lui si pana prin Salaj, urmare a deschiderii spre Ungaria, MER-urile sunt suficient de prezente in stupinile "asezate".
Pe mine personal, atat la vremea aceia cat si acum, in ce priveste sistemul de lada folosit, ma interesa un sistem care sa-mi permita diminuarea impactului a doua probleme: cuib insuficient la 10 mai-10 iunie si iernarea pe mana.
Consecinta - 2011 primul roi in ladaMER, 2012 primii MER in productie, carati prin pastoral.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde nicus » 21 Sep 2012, 10:33

Cat de mult adevar este in afirmatiile: (Tehnologii apicole moderne- Aurelia Chirila, Silvia Patruica)
-Ghemul de iernare la DB are forma de sfera, una optima pentru iernare.
-Ghemul de iernare la ME are forma de elipsa, consum mai ridicat.

-Ghemul de iernare la MER?
Astept raspunsul de la utilizatorii si viitorii utilizatori de MER :)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori