Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde andrei_calinescu » 21 Sep 2012, 10:34

Interesant, cand incepeau primele semne de dezprimavarare reala la tine(cand apare primul polen)?
In ce perioada infloreste salcamul 1 la tine - de fapt banuiesc...10 mai.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 10:57

andrei_calinescu scrie:1. Iernatul.
Discutam de un cuib fragmentat, de acele supr de lemn intre corpuri. Ce masuri (grosimi) folosesti tu la leaturile superioare-inferioare?
Folosesti rame drepte sau Hoffmann?
2. Roitul.
Cum scoti un stup din starea asta(sau incerci sa-l scoti), o data ce prezinta botci ?

Cuibul il organizezi pe 3 corpuri sau pe 2? Daca ar fi pe 2 , la o rama de 146 de mm inseamna un cuib Dadant.
Bineinteles imi poti spune , e in functie de matca, dar astept raspunsul tau.

1. iernatul - cuib fragmentat.
pai eu zic ca nu e fragmentat deloc. Iernarea in varianta cat complet plin sus, cat complet gol jos nu ofera loc de fragmentari .
la o familie medie frigul de boboteaza prinde ghemul pe o pozitie... sensibil egala ca nr. de indivizi repartizati pe corp ;) cu reale avantaje in ce priveste comunicarea intre albinele din mijlocul ghemului cu cele din "coaja"
grosimea leaturilor - 12mm le cele superioare, 10 mm la inferioare

2. roitul.
Uite, la Mer-uri am fortat un pic lucrurile in sensul ca am intrat cu un corp de foi intre cele doua de puiet in momentul cand potirasele se-nmultisera si desi cateva din matcile din Mer-uri proveneau din maidanezele de creanga din anul trecut... le-a trecut complet pofta de roit. IN CONDITIILE UNUI AN SUPERROITOR IN AMORFA !
Acum la nivel teoretic: la un stup intrat in friguri eu as proceda in felul urmator:
a. pe locul vechi ramane (corp doar de foite) matca si ce vine de afara. Dezavantaj -trebuie cautata matca :geek:
b. ramele de puiet se impart in doua parti egale si impreuna cu albina acoperitoare for forma doi roi independenti, obligatoriu deasupra celui de le pct. a, cu urdinise orientate in directii opuse. Dupa ce se considera ca matcile tinere s-au imperecheat (e suficient un minim temei, de felul timp scurs, polen in roii superiori, etc in cazul in care nu se doreste inmultirea cele trei unitati biologice se unifica cu ajutorul unui simplu ziar fara a mai controla in interior, exista certitudinea unei matci la "parter" plus sanse mari ca cel putin una dintre matcile de la "etaj" sa fi inceput ouatul. Restul lucrarilor - sistematizarea rezervelor, a puietului, samd il face albina - doar e vara si nu raceste nimeni, nu ? Dezavantaje - presupune existenta in iventar a unu-doua articole in plus: Snelgrove ori niste funduri simplificate.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 11:03

Mircea_63 scrie: Face sau nu lada, miere? Albinele produc mai mult sau mai putin in functie de lada?
De ce, da sau de ce, nu? Diferentele de productie la o lada sau alta tin de modul de lucru insuficient de bine cunoscut, sau orice ai face, in lada X productia va fi mai mica?

Stai linistit Mircea, povestile cu... Laionsurile dau tona de miere cu trei albine in lada si orizontalul da 10 roi intr-o saptamana fac parte din folclorul apicol...
Iti garantez ca orice sistem de lada ar fi doi stupi invecinati cu o populatie egala si aflati intr-o stare biologica identica au acelasi spor la cantar...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde andrei_calinescu » 21 Sep 2012, 11:06

Multumesc mult Adi.
Inca 2 te rog:
1. ce spatiu se regaseste intre leatul de sus din corpul 1 si leatul inferior din corpul 2.
2. rame drepte sau Hoffman?

Nu vreau sa-ti sune ca si cum astept mure in gura, dar chiar iau in calcul cele spuse de tine, caci le-ai testat si validat.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2012, 11:22

@Cristian Ionita,
Te rog sa ne lasi in pace. Nu vezi ca aici scrii doar off topic.
Zi ceva despre MER, dar sa fie constructiv.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde ioanpuiu » 21 Sep 2012, 11:25

Mircea_63 scrie:Desi intrebarea asta e valabila in orice Fan club "lazi", o scriu aici: cum ramane cu vechea vorba cum ca nu lada face mierea?

Rămîne valabilă Mircea.
Lada este doar adăpostul pentru albine, cu ea transporţi albinele acolo unde vrei să culegi miere, pentru că mierea se culege nu se face.

Dacă vrei să-ţi faci MER, fă-o, nu te descuraja dar ai grijă că distanţa dintre corpuri devine ceva strict, şi mai trebuie să elimini din volumul nejustificat al lemnului ramelor.
Nu am MER dar mă gîndesc să-mi fac doi de probă şi am pregătit anul ăsta ramele, le am acum gata construite.

alt stupar scrie:hei, cica in urma interventiei lui Nelu Guist pe pagina sa personala deja sunt rosii firele telefonice intre tamplari si "apicultori"
toata lumea contramandeaza comada de MER-uri si cauta solutii bune de lipit doua caturile de 1/2 intre ele

Asta mă duce cu gîndul la pescuit.
Dacă mi-ar lua cineva lanseta Ashura sau Shimano şi m-ar obliga să pescuiesc cu Germina, nu cred că nu aş mai prinde peşte.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 11:25

andrei_calinescu scrie:Cuibul il organizezi pe 3 corpuri sau pe 2? Daca ar fi pe 2 , la o rama de 146 de mm inseamna un cuib Dadant.


Cuibul (nr. in vederea iernarii)
Aici e aici, in cazul meu, fara acest aspect - prezenta mierii de mană in rezerve in majoritatea toamnelor nu gaseam suficienta motivatie sa o virez spre MER ! Chestie de logistica !
Sa ne imaginam un scenariu: august, vetre diferite, sa zicem ca in doua locuri miere poliflora si al treilea mana.
Variante "pe Dadant": stors cuib rame cu puiet, apoi introducere faguri storsi rapid ca raceste puietul, iz de furtisag, puiet sarit din celule, etc... nu multumesc !
Variante MER ? suficiente - caturi intregi cu rezerve mutate de pe vetrele cu poliflora pe cea cu mana si inlocuit... luat la stors cuibul cu rezerve de mana si apoi hranit masiv ( este clar stiut ca in MER coronitele de miere pe ramele cu puiet sunt nesemnificative)... oricare modalitate de lucru am alege-o inlocuirea rezervelor este mult usurata.

Spatiul intre rame e cel stas, 5.6-5.8 mm si le multumesc pana o-i da coltu celor din Vaslui, David Nick si Lucica Avram ca intradevar aceia e distanta si nu ca in cazul altor "mesteri" la care centimetrul de azi nu este deloc egal cu cel de maine :lol:
La primele sarje de rame am exagerat nitel la intinderea sarmei si au aparut unele crescaturi pe mijocul spetezelor, apoi belind mai atent ochii la cum si cat intind cei de la Faget sarma in rame am remediat aspectul.

Rame Hoffman. Colegul meu are fara, e ok, mie insa nu mi-e "pe mana"
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 11:41

Nu cred ca e momentul sa bag batzul printre uluci :lol: si sa am treaba cu alte dimensiuni, dar totusi am o intrebare: in cazul Layens ori Dadant cu magazii 1/1 cat de eficace mai sunt suflantele ? Dar podisoarele izgonitor mai ajuata la ceva cand oricum trebuie luate ramele individual ca-i prea greu corpul plin ?
In cazul Layens+Layens cum stati cu scuturatul manual? Vorbim de scuturat rame energic la o inaltime la nivelul umerilor, nu ?
Mie, care sunt mai scund... asa :D cred ca mi-ar trebui un ziar pus sub picioare :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde alt stupar » 21 Sep 2012, 11:57

nicus scrie:Cat de mult adevar este in afirmatiile: (Tehnologii apicole moderne- Aurelia Chirila, Silvia Patruica)
-Ghemul de iernare la DB are forma de sfera, una optima pentru iernare.
-Ghemul de iernare la ME are forma de elipsa, consum mai ridicat.

-Ghemul de iernare la MER?
Astept raspunsul de la utilizatorii si viitorii utilizatori de MER :)


Da, ai dreptate (adica...au dreptate :!: )
Cert ca se roade mai adanc in rama peste iarna, forma de elipsa. cuib larg, or mai fi si altele !
Insa, eu personal, in incercarea de a-mi alege o lada pe "mintea" mea ultima problema care mi-am pus-o a fost cat consuma MER-ul iarna ;)
Sa iasa cum trebuie in martie si daca asta implica sa-i las 20 de kile de rezerve... 20 ii las.
Altele sunt aspectele unde se face diferenta !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Fan club MER

Mesajde Bambucha » 21 Sep 2012, 12:05

Pasii mici si desi = cheia "micilor" succese! Azi testez 1 Mer, maine 10 si poimanine 100, sunt mereu lucruri de rectificat in mers. Cu cat se optimizeaza logistica mai devreme, cu atat se economiseste din investitie, de ex eu am un stoc considerabil de rame in inventar cu speteze superioare de 20 mm luate in primavara lui 2011. Voi trai cu ele desi mi-as fi dorit sa fi scurtat din ele, dupa ce am testat spetezele de 12 mm la actiuni fizice (pumni, coate si spagat).

Dupa 2 ierni destul de capricioase pentru gusturile noastre rasfatate, spatiul dintre speteze nu constituie nici o problema, este aceeasi sinergie de factori ca si la ME. Iernez pe 3c din 2 motive: economisesc timp si manopera pentru depozitarea acelor rame in cursul iernii; iar in primavara familia musca cat/cand ii trebuie din spatiul de jos in conditiile in care in martie aprilie avem parte de multe zile/saptamani friguroase/ploioase/geroase unde desi lucrarea trebuie facuta este contrindicat sa deschizi familia. Avantajul la ghemul vertical este ca oricat se largeste cuibul (operatie foarte intima la dezvoltarea pe orizontala), caldura ramane intodeauna sus, familia se extinde exact dupa nevoi in spatiul respectiv, fara a risca sa incalzeasca spatiu nepopulat.

De stuparit se poate stupari cu orice tip de lada, chiar si cu nuclei, intrebarea este ce se doreste/ce targheturi sunt intr-un interval de timp de 1 an, 5 ani, 10 ani.
Fiecare e bine sa-si faca experienta lui, in functie de ce vatra/vetre are, ce tip de stuparit practica, si nu in ultimul rand de ce logistica dispune.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde nicus » 21 Sep 2012, 12:34

Bambu, ierneazi pe 3 caturi. Ai tot timpul 3 caturi in componenta unui stup MER?
Cat de mult influenteaza acest C1 la primele zboruri de primavara?
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Fan club MER

Mesajde Bambucha » 21 Sep 2012, 12:44

Nu influenteaza cu nimic, este exact acelasi volum ca la ME pe 2c, spatiul de jos fiind in stransa corelatie cu ce-i afara.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2012, 13:53

@akmm
Daca înțeleg bine, dumneavoastră susțineți stupul Dadant - Blatt, cu etaj de 1/1.
Am avut un asemena stup si nu mai vreau. Prima dată am renunțat la orizontali, apoi la 1/1 cu 1/1 în etaj.
Daca am DB cu etaje de 1/2, am așa ceva și vreau să scap.
De exemplu: în august, după FS, nu pot să iau încă etajele de pe stupi, din diverse considerente. Și așa se face că stupii strâng rezervele în etaje. În semptembrie mă chinui foarte mult să-i fac să treacă mierea în cuib.
Am perioade când matca ouă în etaje, chiar dacă am rame late.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2012, 13:56

Nea Gică a postat foarte bine avantajele și dejavantejele MER și ME
Redau mai jos cele scrise de el aici

1.Avantajele celor doua modele de stup fata de celelalte:
- productivitate crescuta (cu acelasi volum de lucru se pot ingriji un numar dublu sau triplu de stupi)
- productii net superioare atat calitativ cat si cantitativ
- usurinta in diversificarea productiei
- stupi verticali de volum reglabil dupa nevoi
- stupi cu volum mare pentru cuib (asigura lejer spatiu pentru o matca f.buna)
- acelasi tip de rama cu dimensiuni medii
- lucrul cu corpul.Din toamna pana in primavara surplusul de corpuri poate fi stivuit in stupina
- nu necesita spatii de depozitare rame,afumare cu sulf si alte minuni gen rame cu miere la rezerva.
- coloniile roiesc mai greu cand sunt intretinute in aceste modele

2.Avantaje ME fata de MER:
- mai ieftin
- lucru mai in viteza

3.Avantaje MER fata de ME:
- corpul plin mai usor
-extractia ramelor mai usoara si mai rapida

4.Dezavantaje la ME fata de MER:
- la dezvoltare volumul creste brusc cu 33% (la MER cu 25%,la DB cu minim 50%)
- la stupine mari si culesuri intense este nevoie de corpul 4
5.Dezavantaje la MER fata de ME:
- este mai scump
- lucrul cu MER ia putin mai mult timp fata de ME

6.Dezavantaje la MER si ME fata de celelalte modele:
- fiind stupi de volum mare dezvolta populatii mari de albine care in lipsa de cules 'rod si urechile stuparului'
- consum mai mare pe timpul iernii din cauza populatiei mai mari cu care ierneaza
- mai scumpi dar investitia poate fi esalonata
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Ruben » 21 Sep 2012, 14:22

alt stupar scrie:
Mircea_63 scrie:
Stai linistit Mircea, povestile cu... Laionsurile dau tona de miere cu trei albine in lada si orizontalul da 10 roi intr-o saptamana fac parte din folclorul apicol...
Iti garantez ca la o populatie egala si aflati intr-o stare biologica identica doi stupi invecinati au acelasi spor la cantar...


Stupare, io-s mic ;) da zic si io.

Sigur ca doi stupi invecinati intr-o stare biologica identica au acelasi spor la cantar. Exact aici este cheia. Laionsu, datorita formei rame care copiaza aproape perfect natura face in mod evident populatii mai puternice in primavara comparat cu Dadant.

Dadant vs. Layens => Layens e muult mai bun.

Layens vs. MER in conditii de apicultura cu tendinte moderne, MER castiga.

Dar pe langa natura, pe langa mierea care se "culege", si stuparul face mierea, si rasa de albine, si lada si centrifuga si masina...
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Fan club MER

Mesajde Nebunu_R » 21 Sep 2012, 14:32

cristi_vidican scrie:6.Dezavantaje la MER si ME fata de celelalte modele:
- consum mai mare pe timpul iernii din cauza populatiei mai mari cu care ierneaza

Salut! Asta, nea' Gica a zis-o pt aia hapsani. Mi-a zis asa: "In cuib(corpul unu si doi de jos in sus), nu umblii la miere. Ce e acolo e a albinei". Daca iernezi pe miere si respecti asta nu prea ai de ce sa-ti faci griji, decat daca e un an lipsit de cules si trebuie sa-i dai tu.
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori