Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde un OM » 17 Sep 2012, 22:38

Cazurile bune in care ai 2 oua in celula se pot intampla doar cand matca tocmai a inceput sa oua, sau cand folosesti o colivie cu sita, atunci cand dai matca unei alte familii.
Cazul rau cand ai 2-3 oua in celula este cand ai o familie bezmetica. La timpul asta inseamna unificare, cu multa grija.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde BadMarCos » 23 Sep 2012, 21:23

Salutam. Nu am prea multa experienta dar dupa parerea mea la ora asta discutia despre procentul de a se imperechea matca este foarte mic (vreme rece sau prea calda, diferente foarte mari de la o zi la alta precum si dintre zi si noapte, pierdere la imperechere, prigorii etc). Cel mai simplu si corect este unificarea. Cu respect. 8-)
BadMarCos
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2012, 12:23

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde kamy » 24 Sep 2012, 08:10

daca ai matca eclozionata practic se poate imperechea cu succes am avut caz de matca imperecheata in octombrie,buba e chiar daca se imperecheaza matca o sa intre in iarna cu albina batrana doar cand da frigu sa-i mai dai rama cu albina de la altele,daca-i besmetica aveti grija riscati sa omorati matca hailanta la unificare mai bine puneti in loc o fam puternica, micsorati urdinisu si scuturati toata musca la cativa metri de stupina ca sa aiba timp familia cu matca sa casapeasca albina ouatoare!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde danielus71 » 31 Dec 2012, 15:48

sigur ai avut o matca de salvare care s-a nascut si poate chiar cind ai luat puietul sa fii luat si o regina
poti da spre acceptare botcile ,chiar la o familie cu regina(cu acceparea f mica,ptr aceea folosim starterul) dar dupa ce se operculeaza .regina o omoara.
danielus71
 

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde ignatov andrei » 28 Ian 2013, 19:42

Introducand o rama cu puiet, albinele au "fugit s-o acopere si ti-au raci botcile! Accidente la manipularea ramei cu botci (moare matca-nimfa) se pot produce in zilele 13 si 14, atunci sunt ele mai sensibile! Nu cred eu ca un crescator de matci, mai ales incepator, sa scuture rama cu botci!
Multa bafta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde sovian » 13 Mai 2014, 13:49

salut,
In martie am constatat ca un stup nu mai are matca si doar puiet capacit, acum nu mai are puiet , am bagat rama cu puiet a crescut matci dar nu le gasesc si nu are nici oua . ce sa fie ?
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde DaniRadu » 18 Mai 2014, 18:21

Dacă din martie nu ai mai avut puiet şi încă nu s-au bezmeticit înseamnă că poate mai ai încă matca dar aceasta nu mai ouă. Când matca lipseşte albinele sunt neliniştite şi bat din aripi ridicând abdomenul. Dacă există matca este posibil ca aceasta să înţepe botcile. Ar fi bine să o cauţi cu atenţie şi dacă o găseşti să o omori. Cred că cel mai bun lucru este unificarea cu o altă familie.
Avatar utilizator
DaniRadu
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Noi 2011, 22:43
Localitate: Bod, Brasov

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde ignatov andrei » 18 Mai 2014, 22:31

DaniRadu scrie:Dacă din martie nu ai mai avut puiet şi încă nu s-au bezmeticit înseamnă că poate mai ai încă matca dar aceasta nu mai ouă. Când matca lipseşte albinele sunt neliniştite şi bat din aripi ridicând abdomenul. Dacă există matca este posibil ca aceasta să înţepe botcile. Ar fi bine să o cauţi cu atenţie şi dacă o găseşti să o omori. Cred că cel mai bun lucru este unificarea cu o altă familie.


"Omul" vorbea de... LUNA MARTIE!!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: De ce au distrus albinele botcile?

Mesajde sovian » 21 Mai 2014, 12:41

sapta trecuta am observ oua depuse foarte putine o sa vad despe ce este vb sambata.
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori