Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tuica de... miere

Mesajde Liviu Began » 28 Iul 2011, 18:05

Spre rusinea mea doar de cand am intrat si eu in aceasta onorabila breasla, am aflat de aceasta "tuica de miere" si mi-a trezit curiozitatea de a o degusta. De asemeni, am aflat ca exista si "vin din miere".
V-as ruga, daca cineva dintre voi are asrfel de produse, sa ma contacteze pe PM si evident, contracost, as fi interesat de achizitionarea catorva litri :roll: spre degustare.
Tot odata, spre a nu mai deschide un alt topic, pentru cei care cunosc si eventual au facut, va rog sa postati si reteta pentru vin. Reteta pt tuica am notat-o de aici.
Multumesc
Munceste ca si cum n-ai muri niciodata dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine .
Liviu Began
 
Mesaje: 67
Membru din: 09 Apr 2011, 20:52
Localitate: Brasov

Re: tuica de... miere

Mesajde gica » 29 Iul 2011, 00:07

teinegru64 scrie:Tipul a umplut cazanul cu țuica pentru a o trage a doua oara....greșeala fatala.Aceasta explozie este mult mai violenta decat atunci cand cazanul e cu borhot.Flacara se formeaza pe o raza de cel puțin 5 m,și tot cam atata ii este și inalțimea.Pentru a evita asemenea accidente,lichidul (țuica) nu trebuie sa depașeasca jumatatea cazanului.

Sa fiti atenti,apa din butoiul in care este cilindru sau serpentina de condensare sa fie rece si nu sunt probleme.Cei care au patit-o au patit-o din cauza asta - apa calda,au iesit vapori pe teava si gata bomba.
Cei care fac tuica sau palinca imi vor da dreptate.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 29 Iul 2011, 08:30

Gica, de acord, vorba lui Bendeac: se stieeeee
Cand vine buluceala aia de borhot..... poti sa ai si apa de la polul nord.....tot borhot iti curge pe tzevusca.Asta in cazul norocos. Eu mi-am lut-o intr-un an: aveam multa treaba prin curte si am pus mai multe lemne......la un moment dat: bum. Sarise capacul. Asta ca s-a infundat serpentina.Alta data, tot din lipsa de timp .....lemne mai multe
( e deajuns 1 )si mi-a iesit afumata plus cat am frecat cazanelul pe interior , ca se lipise.

Asta la sectiunea cum sa nu faci tuica

Parerea mea : sa ai timp, sa ai rabdare, sa nu gusti prea mult din productie, sa faci focusor si nu foc, sa fie racoare ( eu o fac prin noembrie )

Astept si eu o reteta de facut vin din miere......

Toate bune,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: tuica de... miere

Mesajde gica » 29 Iul 2011, 19:06

vinul din miere se numeste hidromel.Sa vedem care vine cu reteta.Eu stiu mai multe dar una a unui apicultor meserias e cea mai cea.O caut si am s-o pun.Are un mic descantec de nu va vine sa credeti..
Pana atunci bagati.
Era sa uit la hidromel e mai cu schepsis.Te apuci de el in septembrie si e bun de baut de Paste.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: tuica de... miere

Mesajde ves.lucian.zabrani » 29 Iul 2011, 19:24

liviu1965 scrie:Nasol tare ptr.el
Bine spus, sa stie toti: cazanelul sa nu fie umplut mai mult de 50-60% si focul sa fie foculet

Totusi , nu renuntati, vine iarna.....


noi nu facem decat tuica de 2 ori intoarsa de cand m-am apucat de facut asa ceva .
cazanul intotdeauna l-am umplut pana sus cu tuica "o data" adica tuica ce se retine pana cand aruncata pe cazanul fierbinte si aprinsa nu mai arde !!!
adevarat ca focul se supravegheaza extrem de atent si nu de catre un degustator !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 30 Iul 2011, 08:06

Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: tuica de... miere

Mesajde gica » 30 Iul 2011, 09:19

Liviu 1965,trimiterile matale sunt catre niste aiureli.
Asa ceva nu se egzista,daca prepari (hidromel ?)dupa cum se spune acolo nu vei obtine nimic altceva decat o behoarca care daca ai suficient curaj sa bei 2-3 pahare te alegi la sigur cu o diaree care te tine 3 zile.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 30 Iul 2011, 09:20

ves.lucian.zabrani scrie:
liviu1965 scrie:Nasol tare ptr.el
Bine spus, sa stie toti: cazanelul sa nu fie umplut mai mult de 50-60% si focul sa fie foculet

Totusi , nu renuntati, vine iarna.....


noi nu facem decat tuica de 2 ori intoarsa de cand m-am apucat de facut asa ceva .
cazanul intotdeauna l-am umplut pana sus cu tuica "o data" adica tuica ce se retine pana cand aruncata pe cazanul fierbinte si aprinsa nu mai arde !!!
adevarat ca focul se supravegheaza extrem de atent si nu de catre un degustator !!!


Referitor la ce ai spus : " focul se supravegheaza extrem de atent si nu de catre un degustator !!! "
Prietenii rad de mine si sa-ti spun si de ce: mi-am cumparat un alcoolmetru pe care-l tin in sticla in care curge tuica.Cand ajunge la 40grd. opresc. Cat fac tuica nu gust nimic. Ce-i drept, dupa o zi de tras.....tot sunt ametit de la vapori.

Toate bune,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 30 Iul 2011, 09:23

gica scrie:Liviu 1965,trimiterile matale sunt catre niste aiureli.
Asa ceva nu se exista,daca prepari (hidromel ?)dupa cum se spune acolo nu vei obtine nimic altceva decat o behoarca care daca ai suficient curaj sa bei 2-3 pahare te alegi la sigur cu o diaree care te tine 3 zile.


Gica, am spus, ceva scartaie.... dupa reactia ta inseamna ca am avut dreptate

Pana cand si asa zisul vin din soc ( ce mai ramane daca nu bei tot sucul la timp ) ii trebuie cel putin 10 zile de fermentat.

O reteta adevarata............. de la cineva care a facut........ aia e buna.

Toate bune,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: tuica de... miere

Mesajde gica » 30 Iul 2011, 10:15

Am inceput sa caut faimoasa reteta a unui stupar roman dar mai trebuie insistat.
Respectivul stupar a luat locul 1 la nu mai stiu ce concurs organizat la un congres al Apimondiei.
Mai insist.
Am gasit insa ceva scris de regretatul C.Antonescu.Fac mai jos un rezumat sa vedeti ca sunt ceva probleme ca sa obtii un hidromel clasa intai.

Vinul de miere sau hidromelul (bautura fermentata alcoolic din apa si miere sau apa +must de struguri si miere) este cunoscut demult.
Retete folosite de romani si de fapt de toata Europa antica:
Se preparau doua feluri de hidromel din miere (demisec si sec)
Masurile erau volumetrice:
hidromel sec - doua masuri de apa fiarta si racita si o masura de miere (o masura = 0,55 litri)
hidromel demisec - o masura de miere si 315 ml de apa.
Vasul se tinea la soare (sigur acoperit) 40 de zile apoi se tragea in vas curat si se trecea la umbra la invechit.
Se gaseste totul in scrierile lui Pliniu,Columella si Paladiu.
Un alt sortiment de hidromel cu must de struguri:
Se prepara un must bun de struguri (atentie,sa nu fie struguri de HPD ),se adauga cam a cincea parte miere (nu specifica daca volumetric sau masic),se lasa la fermentat cam 40 de zile,se tragea in vas curat si se punea la invechit.

Gata cu antichitatea,urmeaza secolul XX.Aici gasim date mai complete.
Ca idee,dupa fermentare hidromelul se trage in vas curat si se tine la invechit 3 ani dupa care se trage la sticle,se dopuieste,se ceruieste si dupa 4 ani e bun de baut.E vorba de un hidromel de calitate nu de cine stie ce posirca.
Daca mai sunt amatori care doresc sa prepare hihromel ii rog sa anunte si voi continua.
Cand am zis ca e mai cu schepsis si ca va rog sa veniti cu retete nu am glumit.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: tuica de... miere

Mesajde gica » 30 Iul 2011, 10:23

[quote="liviu1965]O reteta adevarata............. de la cineva care a facut........ aia e buna.
Toate bune,[/quote]
Am la activ reusite si mai multe nereusite.Dar am baut hidromel bunpe la stuparii batrani care nu mai sunt demult
Mai am de scris multe pana ajung la trasnaile mele.
Si un mic amanunt - pe la targurile apicole am gustat o mixtura careia ii zicea hidromel.
Ceva asemanator cu otetul de mere si miere facut la rafinaria Petrobrazi sau la cea de la Rm.Valcea.
Da' eticheta era meseriasa.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 30 Iul 2011, 13:31

Gica, tot respectul, esti super documentat
Ce te rog sa-mi explici : ce anume da fermentarea la cel fara mustul de struguri?
Mierea are aceasta caracteristica? Datorita precentului da zahar din ea? De fapt da, ca si strugurele are zahar in el.Presupun ca mustul ajuta la fermentare.
Te asigur ca anul acesta am sa fac, dar daca dupa 4 ani ...... Te rog sa continui cu cercetarea. Daca nu-mi iese rad copii de mine.

Toate bune,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: tuica de... miere

Mesajde gica » 30 Iul 2011, 19:38

Continui cu spicuiri din C.Antonescu:

In continuare C.Antonescu citeaza din Fl.Begnescu (1928):
""Una din greutatile intampinate in prezent la obtinerea unei fermentatii totale a mierii pure (este vorba de mierea pe care o obtinem si noi acum prin centrifugare) consta in lipsa elementelor nutritive : aciditate convenabila,tanin,compusi de azot si fosfor care alcatuiesc hrana fermentilor.Crescatorii de albine din antichitate nu cunosteau nici stupii cu rame mobile si nici centrifuga.Folosind mierea cu un continut oarecare de pastura obtinuta prin sfaramarea si presarea fagurilor asigurau fara a stii elementele necesare pentru a face posibila o fermentatie completa ""
Procedeul antic a dainuit pana catre al doilea razboi mondial.Se obtinea obautura delicioasa prin fermentarea in butoaie a spalaturii fagurilor de la stupii primitivi dupa presare si stoarcere.
Voi continua.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 03 Aug 2011, 11:00

gica scrie:Continui cu spicuiri din C.Antonescu:

In continuare C.Antonescu citeaza din Fl.Begnescu (1928):
""Una din greutatile intampinate in prezent la obtinerea unei fermentatii totale a mierii pure (este vorba de mierea pe care o obtinem si noi acum prin centrifugare) consta in lipsa elementelor nutritive : aciditate convenabila,tanin,compusi de azot si fosfor care alcatuiesc hrana fermentilor.Crescatorii de albine din antichitate nu cunosteau nici stupii cu rame mobile si nici centrifuga.Folosind mierea cu un continut oarecare de pastura obtinuta prin sfaramarea si presarea fagurilor asigurau fara a stii elementele necesare pentru a face posibila o fermentatie completa ""
Procedeul antic a dainuit pana catre al doilea razboi mondial.Se obtinea obautura delicioasa prin fermentarea in butoaie a spalaturii fagurilor de la stupii primitivi dupa presare si stoarcere.
Voi continua.


Gata?
Ai abandonat topicul?
Si Hidromelul????? ca mi-ai facut o pofta.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: tuica de... miere

Mesajde gica » 04 Aug 2011, 00:15

Am mult de lucru la stupi in perioada asta.
Usurel ca avem timp.Din C.Antonescu am scris 30%.Trebuie sa mai caut si reteta minune ca sa fiu sigur ca nu scriu brasoave din amintiri.
Sunt niste descantece pe care am sa le scriu.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: tuica de... miere

Mesajde liviu1965 » 04 Aug 2011, 08:19

Spor la treaba
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron