Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde Dragos » 28 Iul 2011, 23:10

Buna seara!
-Am si eu o intrebare pentru toti apicultorii!
Detin cateva fam. de albine slabe formate in vara aceasta si de 2 sapt. tot ii stimulez sa-si faca si ei rezerve de hrana. pe viitor nu mai vreau sa-i stimulez cu sirop ci sa fac cateva turte de zahar (reteta de pe forum) pentru ca am avut la o fam. probleme cu furtisagul.(stupul a fost inclinat si a curs jos, daca nu actionam la timp Pa PA Pa albine!
--Stiam ca turtele se dau primavara dar are ceva daca le dau incepand cu 1 august ?? am observat ca albinele sunt din ce in ce mai agresive pt ca umblu din 2 in doua zile la ele! nu umblu la cuib dar tot imi impusca ace serioase in mana! Iar cand le administrez siropul nu mai au nimic acolo este uscat total!

Multumesc!! ;)
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde lucky5strike » 28 Iul 2011, 23:11

Agresivitatea familiei e data de multiple cauze, lipsa mierii necapacite in cuib poate fi una din ele... poate ca umbli neglijent si strivesti albine la manevre... daca tu nu le cruti nici ele nu te cruta..,.

Ce putere au roii si ce cantitate ai dat?

Este totusi mai bun siropul.

8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde janese » 29 Iul 2011, 06:59

sunt doua aspecte:

1. dai sirop si familia tzi-l baga in rame...si atunci este o hranire de completare in cazul in care dai des,...faci stimulare dar reversul este ca la roi itzi blocheaza ramele cu mancare si nu mai ai loc de ouat.....pentru asta scotzi o rama mai bogata in hrana provenita de la stimulare...o bagi in alta familie si roiului ii dai o rama neagra stropita cu sirop buna de ouat...si o iei iar de la cap cu stimularea
2. dai roiului un kil de sirop per total...defalcat in trei seri...si cand vezi ca are hrana lichida in cuib,pui turta deasupra sau daca ai spatiu o pui pe fundul stupului in spatiul gol dupa diafragma....anul asta din ce vad,roii raspund mai bine la stimularea cu apifonda...care da ,,un cules" de intretinere...constant..si liniste familiei...roiului...o felie de apifonda de 300-500 grame...nu mai dai pe la el o saptamana...o saptamana jumate!...atentie ca au aparut viespile!!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde liviu1965 » 29 Iul 2011, 08:38

Dragos, poarta manusi
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde vlad » 29 Iul 2011, 21:59

.....,, am observat ca albinele sunt din ce in ce mai agresive pt ca umblu din 2 in doua zile la ele! nu umblu la cuib dar tot imi impusca ace serioase in mana! Iar cand le administrez siropul nu mai au nimic acolo este uscat total! "

alte cauze ale agresivitatii , pe langa cele enumerate de lucky, as mai adauga lipsa unui cules sau furtisagul pe care l-ai avut si care continua . si mai sunt multe alte cauze
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde Dragos » 29 Iul 2011, 22:07

Multumesc pt. sfaturi!
De obicei umblu la ele usor fara sa le agit prea mult iar de stivit nu prea stivesc(1-2)!!
Folosesc FUMUL cand inchid cuibul si nu mai raman sus, intra in cuib!
Sirop Administrez 250-300ml /roi de 4 rame!
La urdinis trebuie sa pun tablitele ca sa nu am probleme cu viespile sau cu furtisagul??

O seara buna! Numai bine!! ;)
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde liviu1965 » 30 Iul 2011, 08:11

La urdinis lasa liber 2-3cm
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde Yojen » 01 Sep 2011, 17:23

tablitele de la urdinis de care cred ca zici tu sunt doar pentru soareci
Când te duci să cauţi miere, trebuie să te aştepţi să fii înţepat de albine.
Avatar utilizator
Yojen
 
Mesaje: 148
Membru din: 09 Mai 2011, 08:38
Localitate: com Hoceni sat Oteleni jud Vaslui

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde Dragos » 01 Sep 2011, 22:11

[quote="Yojen"]tablitele de la urdinis de care cred ca zici tu sunt doar pentru soareci

Da asa este! Aveti dreptate! am micsorat urdinisul dar viespi tot mai vad pe langa stupi! dau tarcoale pe la capac! am vazut ca ataca si la urdinis!!
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde liviu1965 » 02 Sep 2011, 13:57

Observ ca , cam multa lume anunta venirea viespilor in forta.... cred ca si la ele s-a restrans culesul..... de carne.

Capcane, capcane, capcane
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde gogutza » 25 Mar 2016, 11:37

Dragos scrie:Buna seara!
-Am si eu o intrebare pentru toti apicultorii!
Detin cateva fam. de albine slabe formate in vara aceasta si de 2 sapt. tot ii stimulez sa-si faca si ei rezerve de hrana. pe viitor nu mai vreau sa-i stimulez cu sirop ci sa fac cateva turte de zahar (reteta de pe forum) pentru ca am avut la o fam. probleme cu furtisagul.(stupul a fost inclinat si a curs jos, daca nu actionam la timp Pa PA Pa albine!
--Stiam ca turtele se dau primavara dar are ceva daca le dau incepand cu 1 august ?? am observat ca albinele sunt din ce in ce mai agresive pt ca umblu din 2 in doua zile la ele! nu umblu la cuib dar tot imi impusca ace serioase in mana! Iar cand le administrez siropul nu mai au nimic acolo este uscat total!

Multumesc!! ;)


Am si eu o intrebare legata de trecerea pe hrana lichida. Observ ca dupa trecerea perioadei de iarna a crescut consumul de turta (apifonda) si de asemenea turta ramasa este f uscata, albinele au rontait-o chiar si aia, de aceea am decis sa adaug si sirop la pungute 200ml pe familie. Problema: familiile rontaie in continuare la turta, n-au prea mare interes la siropul cu protofil.

Rezolvare nu stiu, nu le trebuie sirop n-au chef de el sau ce ?
Pungutele sunt testate le-au mai gaurit si-n trecut deci nu se pune problema accesului. Daca nu se pun pe treaba ma duc cu o scobitoare si le dau eu gauri sa picure incet pe ele.
gogutza
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Mar 2016, 14:52

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde Shrek » 25 Mar 2016, 18:33

Gaurirea pungilor este recomandata la turte, nu la sirop. Risti sa le curga siropul pe urdinis si atunci ai sa vezi filmul 3D Furtisagul! Acu' daca ai pus siropul in pungi facute din camera de tractor nah, gaurestele!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Inlocuire sirop cu turte??

Mesajde mellis » 25 Mar 2016, 23:57

gogutza scrie:
Dragos scrie: Observ ca dupa trecerea perioadei de iarna a crescut consumul de turta (apifonda) si de asemenea turta ramasa este f uscata, albinele au rontait-o chiar si aia, de aceea am decis sa adaug si sirop la pungute 200ml pe familie.


Turta nu se decupeaza total peste rame - pt ca se usuca sau curg. Trebuie facute fante mici de cativa cm. Depinde si de puterea familiei - cat de repede pot sa o consume.
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara


Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori